Back To Top
Haydi bismillah

Haydi bismillah

 - Son Güncelleme: 11.09.2018 Salı 12:41
- A +

Uzun ve karanlık bir tünele giriyoruz. Meşhur dizinin sloganı ile söylersek: “kış geliyor”. Kendini gün geçtikçe daha çok hissettirecek, bizi iliklerimize kadar sarsacak ağır bir iktisadi kriz ile karşı karşıyayız. Sonrasında da siyasi ve sosyal çalkantılar bizleri bekliyor.

Her şeye rağmen “enseyi karartmamak” ve geleceğe dair umutları canlı tutmak akıl ve ruh sağlığımız açısından şart.

Benzer boğucu sıkıntılar, hatta çok daha kötüleri coğrafyamızda daha önce de defalarca yaşandı.

Allah’tan iman sahiplerinin fırtınada sığınacağı limanlar var. Mesela Yusuf suresinin 87. ayeti gibi:

“Ey Oğullarım! Gidin, Yusuf’u ve kardeşini arayın. Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin; doğrusu kafirlerden başkası Allah’ın rahmetinden ümidini kesmez.”

Böyle zamanlarda, taa bir asır öncesinden, Mehmet Akif Ersoy’un, ruhlarda şimşekler çaktıran mısralarını imdada çağırmak lazım. Mümin Akif’imizin sığındığı ilahi limandan, çıldırmış denize bakarak yazdığı mısraları:

Âtiyi karanlık görerek azmi bırakmak... 
Alçak bir ölüm varsa, emînim, budur ancak.

Dünyâda inanmam, hani görsem de gözümle.

İmânı olan kimse gebermez bu ölümle:

***

Gelecek ne kadar karanlık görünürse görünsün çabalamayı bırakmak ancak imansız kimselerin harcı diyor Akif. İman sahibiyseniz ümidinizi kesemezsiniz diyor. Ümidinizi kestiyseniz imanınızı sorgulayın diyor. Silkinip kendimize gelmemiz için aşkettiği ilk tokat bu.
Ey dipdiri meyyit, ‘İki el bir baş içindir.’

Davransana... Eller de senin, baş da senindir!

His yok, hareket yok, acı yok... Leş mi kesildin?

Hayret veriyorsun bana... Sen böyle değildin.

“Dipdiri meyyit” ifadesi bana Benjamin Franklin’e atfedilen meşhur sözü hatırlatmıştır hep: “Bazı insanlar 25 yaşlarında ölür ama 75 yaşlarına kadar gömülmezler.” Etrafta böyle dipdiri meyyitlerden çok görürüm ama onlardan biri olmak? Allah korusun...

Karşında ziyâ yoksa, sağından, ya solundan

Tek bir ışık olsun buluver... Kalma yolundan.

Âlemde ziyâ kalmasa, halk etmelisin, halk!

Ey elleri böğründe yatan, şaşkın adam, kalk!

Aman yarabbi! Bu nasıl bir azim ve sebat hissi! Karanlıkta ışık bulamazsak oturup ağlamak, karanlığa teslim olmak değil ışık yakmak düşer bizlere. “Görelim Mevla neyler, neylerse güzel eyler” diyen Erzurumlu İbrahim Hakkı’nın penceresinden bakıldığında her şey bambaşka görünür. O umutsuzluk bataklığı uzak olsun bizden. Sarılıp ümidimize kendimizi kurtaralım.  “Sabır”, diyor hocalar, başa gelene tahammül etmek değildir. “Sabır”, azimle tuttuğun yolda yürümek, sebat etmektir. Böyle zamanlarda sabır gerekir, ümit gerekir.

Hüsrâna rıza verme... Çalış... Azmi bırakma;

Kendin yanacaksan bile, evlâdını yakma!

Kendimizden de öne koyduğumuz evlatlarımız için mücadeleyi bırakmamak... Nasıl bir ülke, nasıl bir medeniyet, nasıl bir hayat teslim edeceğiz yavrularımıza diye düşünmek ve yeniden doğrulmak...

Evler tünek olmuş, ötüyor bir sürü baykuş...

Sesler de: ‘Vatan tehlikedeymiş... Batıyormuş! ‘

Lâkin, hani, milyonları örten şu yığından,

Tek kol da yapışsam demiyor bir tarafından!

Sâhipsiz olan memleketin batması haktır;

Sen sâhip olursan bu vatan batmayacaktır.

***

Dikkatli zihinler ve rikkatli kalplerden “vatan tehlikede”, “vatan batıyor” feryatları yine işitiliyor. Ama onlara baykuş dememek lazım, zira bu ağır yükü sırtlamak için bir tarafından yapışacak olan da, batmasın diye vatana sahip çıkacak olan da yine onlar.

‘İş bitti... Sebâtın sonu yoktur! ‘ deme, yılma.

Ey millet-i merhûme, sakın ye’se kapılma.

Ey hislerimizin mümin tercümanı, mesaj alınmıştır.

Yılgınlık yok, usanmak yok. İş bitmedi. Yeni başlıyor.

Haydi bismillah.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 18 Eylül 2018 00:22
Binlerce insanı hapse tıka işinden et sonra torpille yakınlarını işe yerleştir. Haydi bismillah .. Bu siyaset tarihte müslümanlara büyük acılar çektirdi. İnsanları mankurtlaştırdı. Hala akıllanmadık,hukuk, ilke yerine şahısları öne çıkardık evet hz hüseyini katledenler o günün idarecileri adına vuruyorlardı .osmanlıda kardeş fetvası verenlerde o günün idarecileri ne yaranmak için, bu gün tetikçilerde haktan yana değiller köşe kapmak için. Haydi bismillah sn yazar.
KARAR OKURU 18 Eylül 2018 00:17
Güzel bir ilk yazı. Hoş geldiniz. Fikir dünyanızı biz okurlarla bu platformda paylaşacağınız için şimdiden teşekkürler ve hayırlı güzel çalışmalar dileriz. Etyen Bey ve Elif Hanımı da en kısa zamanda bu platformda görmek isteriz.
AKaplan 14 Eylül 2018 18:16
Hoş geldiniz. Fikir Cografyası'ndaki yazılarınızın devamını buradan okumak güzel olacak inşalllah.
KARAR OKURU 14 Eylül 2018 02:54
Haydi bismillah diye diye batiyoruz.
Eski Sağlıkçı 12 Eylül 2018 09:05
Elinize yüreğinize sağlık
Edebiyatçı 12 Eylül 2018 00:09
Hoş geldiniz. Hayırlı olsun.
KARAR OKURU 11 Eylül 2018 22:22
Yanlış zamanlama! Öncelikle yapılması gereken biz neden bu haldeyiz, bir hesap yap sonra ne yapmalıyız bir plan yap, uygulamaya başla,sonra gelsin bu yazı! Ne zaman sona erecek bu kör sağır akılsız durum, biz neden toplumdaki aklı başında iş bilen insanları yönetime getirecek mekanizmalar üretemiyoruz, ya vasata yada altına mahkumuz! Gazetecilerin görevi ne?
KARAR OKURU 12 Eylül 2018 01:26
1
yalakalık
KARAR OKURU 11 Eylül 2018 22:13
Bu ne şimdi?
Bahri TEKİN 11 Eylül 2018 21:16
Okudum. Dikkat çeken alınanlarla birlikte, bir zenginliğin meydana gelmesi. Baykuş durumu fazla olmuş.
hayko 11 Eylül 2018 19:33
Hoş geldiniz. Hayırlı olsun. Bence bu gazetede sizin misyonunuz, Etyen Bey'in boşluğunu doldurmak olmalı. Etyen Bey gazeteyi çok kutuplu hale getiriyordu. Şimdilerde tek kutup, at gözlük. Gazete bunu aşmalı. Gençler partilere ve politikaya mesafeli dursun. Kültürde, sanatta, edebiyatta, eğitimde, teknolojide , sosyal bilimlerde, kavram-kuram üretmede yoksun, ey genç adam, ey türk istikbalinin evladı... Bunu bil. Parti marti, taraftarlık, holiganlık, ideolojiler zaman kaybı. Hayatından tümden çıkar demiyorum, mesafe, mesafe...
Karar Okuru 11 Eylül 2018 17:36
Hayırlı olsun.İlk yazı güzel bir başlangıç olmuş.
engineer 11 Eylül 2018 16:50
ne krizi uçuyoruz
KARAR OKURU 11 Eylül 2018 14:05
Hayırlı olsun, hayırlara vesile olsun. Kaleminize bereket dilerim. A.Z.S
KARAR OKURU 11 Eylül 2018 14:03
Güzel başlamışsınız,sanırım gazetemizde yenisiniz,henüz yorum yapmayıp rotanızı takip edip atışlara başlıyacağız inşallah,hoşgeldiniz
Duyarlı Vatandas 11 Eylül 2018 12:50
Hayırlı olsun dostum. İyi niyeti elden bırakma
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN