Back To Top
Diyanet’in faiz fetvası

Diyanet’in faiz fetvası

 - Son Güncelleme: 15.01.2020 Çarşamba 12:20
- A +

Diyanet yeni fetvasında TOKİ konutlarına ilişkin faizli krediler hakkında ‘caizdir’ fetvası verdi. Diyanet’e göre, devlet bu kaynağı kamu bankalarından alıyor, devletin faizden para kazanma amacı olmadığına göre, bu faizli işlemler caizdir.

Fakat sağlıklı bir ekonomide kamu bankaları da kâr ederek çalışmalıdır. Kamu bankalarında “görev zararı”nın büyümekte olması maalesef olumsuz bir göstergedir.

TOKİ kredilerinde kamu bankası zararda ise faiz caiz, kârda ise haram olabilir mi?

Diyanet’in fetvasında bir de şu görüş var:

“Bir zaruret bulunmadıkça faiz almak da vermek de caiz değildir. İş kurmak veya genişletmek; ev, araba satın almak üzere kişi, kuruluş veya bankalardan alınan faizli krediler de bu kapsamdadır ve caiz değildir.”

Demek ki dindar insanlar “iş kurmak veya genişletmek; ev, araba satın almak üzere kişi, kuruluş veya bankalardan faizli krediler” almamalı.

Peki bunlar bu çağda “zaruret” değil mi?

 

HİLE-İ ŞER’İYE

1878’de Avusturya tarafından işgal edilen Bosna-Hersek’te Müslümanlar banka kurmak için İstanbul’daki Meşihat’ten (Şeyhülislamlık) fetva istediler.

Böylece Bosna Müslümanlarının tasarrufları yastık altında kalmayacak, bir finansman kaynağına da sahip olacaklardı.

Fakat Şeyhülislamlığa göre, banka veznesinde kalemler, mendiller falan gibi ucuz şeyler bulundurulmalı, faiz ödeyecek kişi, faiz ödemiyormuş da bunları satın alıyormuş gibi belge imzalamaydı!

Kredinin faizi, atıyorum, yüz lira mı? Siz iki kuruşluk mendili yüz liraya satın almış olacaktınız!

Fıkıhta buna “hile-i şeriye”, kısaca “hiyel” deniliyor!

Bosnalı Müslümanlara verilen cevapta şöyle yazıyordu:

“Faiz alırken veya verirken bir belge hazırlamalısınız. Bu parayı (faizi) şuna mukabil olarak verdiniz mi diye sormalısınız…”

O zaman hesap makinası bile yoktu; bir de böyle bir formalite!

Bosnalı Müslümanlar banka kurmadılar! İktisadi güç haline gelemediler.

Bu bilgiyi nereden aldım?..

 

MÜSLÜMAN AYDINLANMASI

İslam dünyasında 19. Asırdaki aydınlanma hareketini ilk başlatanlar Kazan Türkleridir. “Cedidçilik” (yenilikçilik) denilen bu akım hem milliyetçidir hem İslamî…

Şehabettin Mercani, Rızaeddin Fahreddin, Musa Carullah gibi büyük âlim ve mütefekkirler yetiştirdiler.

Kazan Türklerinden gazeteci Fatih Kerimi, bu aydınların bir örneğidir. Balkan Harbinde mücahit ve hastabakıcı olarak Türk ordusunda gönüllü hizmet ettiler, şehitler verdiler.

Sovyet rejiminde “Türk casusu” diye kurşuna dizilecek olan Fatih Kerimi 1913 yılında Kazan’da çıkan Vakit gazetesinde İstanbul izlenimlerini yazdı.

Kerimi’nin görüştüğü isimler arasında Mehmet Akif, Fatma Aliye, Halide Edip, Yusuf Akçura gibi isimler ve din âlimi Mahmut Esat Efendi vardır.

Saraybosna Müslümanlarının başvurusunu ve Şeyhülislamlığın talihsiz cevabını Fatih Kerimi’ye anlatan, işte bu saygın din âlimi Mahmut Esat Efendi’dir.

Kazan’da 28 Şubat 1913 günlü Vakit’te yayınlanmıştır.

Merhum şehit Fatih Kerimi’nin bu yazılarını Dr. Fazıl Gökçek “İstanbul Mektupları” adlıyla yayınladı. (Çağrı Yayınları 2011) Ben oradan size aktardım.

 

MAHMUT ESAT EFENDİ

Mahmut Esat Efendi’nin Fatih Kerimi’ye anlattıklarından birkaç satır:

“Araplar zamanında zenginler fakirlere borç vererek yüksek miktarda faiz alıyorlardı. Şimdi şirket ve banka usullerinde böyle değildir. Parayı fakirler zenginlere borç veriyorlar…”

Hile-i şer’iye yaparak faiz işlemini satış işlemi gibi gösterme konusunda da şöyle diyordu:

“Bankada her gün bin türlü muamele olmaktadır. Bunların hepsi için böyle belge mi alacağız? Bu muamele ile Allah’ı mı aldatacağız? Kendimizi aldatarak vicdanımızı mı rahatlatacağız?

Kanuni Süleyman’ın para vakıflarında faizli işlem yapılmasını yasaklaması üzerine ekonomik çöküntü başladığını, Ebussuud Efendi’nin yüzde 12’ye kadar faizli krediye cevaz verdiğini daha önce yazdım, hatırlatmak yetiniyorum.

Mahmut Esat Efendi’nin “Tarih-i İlm-i Hukuk” adlı son derece değerli bir eseri vardır; Yetkin Yayınları’ndan çıktı. Vesile olduğunda ayrıca yazacağım.

“Faizsiz bankacılık”ta “kâr payı” diye alınan veya verilen oranların ortalama faize denk olması, üzerinde durulması gereken konulardan biridir.

Fıkıhçıların kendi aralarında tartışması yetmez, kredi-finans uzmanlarıyla birlikte tartışmalıdırlar.

Müslümanların kaderi geri kalmışlık olamaz.

TAHA AKYOL VE MUSTAFA KARAALİOĞLU İLE 'ORTAK AKIL'I İZLEMEK İÇİN:

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
oflu 17 Ocak 2020 09:00
Taha akyolun yaptiği en iş muslumanlarin kafasini kariştirmak.Faiz Allaha ve peygamberine şavaş acmaktir bu gerceği hic kimsenin değistirmeye gücu yetmez.Diyanet siyasi ikdidarin emrindedir vesselam.Ak parti ikdidarinda bankalar kar rekoru kiriyor ama faize karşidirlar Allah.hidayet etsin.
karar okuru 17 Ocak 2020 01:15
bır telefon aldım pesın fıyatı 1022 tl. o kadar param olmadıgından taksıtle 12 ay vade 1635 tl. ye aldım. Faız hassasıyetımız oldugundan ıhtıyac kredısı kullanmak yerıne fırmanın yuzde %8 le alacagım bır telefonu %16.5 la almıs oldum. Yıllardır musluman lıkla ovunen ıktıdar bu ısı sısteme sokup faızsız ve banka sıstemını islama uyduramadı. Sımdı ıslamı hassasıyetı olan ınsanları faıze ısındırmaya calısmak ıslama lhanet gıbı gelıyor. turkıyede 13 14 Iranda faız 18 azerbaycanda 25 lerde almanyada 0 larda kım musluman .banka sıstemını ıslama uydurmadıkca bu ıs duzelmez bereket olmaz.
İbrahim kahraman 16 Ocak 2020 21:17
Faiz ile tefeciliğin olmadığı bilinirken islam din adamlarının konuyu eveleyip gevelemesi ve cesaretle banka faizleri ile kararsız davranması hem ekonomiye hem insanlara şüphe getiriyor.bu karar inşallah yenileri ile insanlarımızın kafa karışıklığınıngiderilmesinde bir adım olur.
Alper Şeker 16 Ocak 2020 10:06
Karzı Hasen diye bir şey yok mu? Birine Allah'a borç vermek adına borç vermek, durumunu düzeltmek, yardım etmek. Kim Allah'ı kendine borçlandırmak istemez ki? Allah kendisi demiyor mu ayetinde? Kim Allah'a güzel bir borç vermek ister. diye. İllaki kar payı, faiz bilmem ne mi olacak. Kazık mı çakmaya geldi insanlık bu dünyaya. Rant herşey mi demek? Dünyanın bu kadar nimetini yüzde yirmilik bir kesimin yemesi, kalan yüzde sekseninin sefalet içinde sürünmesinin sebebi, bu rant, faiz, kar payı, biriktiricilik anlayışı sağlamıyor mu? Yazık.
KARAR OKURU 16 Ocak 2020 15:02
1
Kar payı kötüyse kar kötü, kar kötüyse ticaret kötü. Hz.Muhammet'in mesleği ticaretti, dikkat.
KARAR OKURU-1 15 Ocak 2020 22:57
temelin biri Ramazanda çok susamış iftara da epeyce var oyalanmak için Sultanahmet civarına gitmiş. Bir bankta hristiyan bir erkek ve kadın bankın üzerinde suları aka aka karpuz yiyormuş. yaklaşmış yanlarına "dininizin kıymetini bilin!" demiş. İnanç saibi olmak, İnancına uygun yaşamaya çalışmak, bu arada faiz gibi konularla dertlenmek vs güzel inançlı değerleri olan müslümanların tamamının özel imani ve akaid meseleleri varken.... bazı yorumların seviyesini, siyasileştirilmesini ve hariçten gazel okuma düzeyini görünce "dininizin kıymetini bilin!" demek geliyor içimden:)
ali namlı 15 Ocak 2020 22:43
Ben bu konuyu kendi çapımda uzun uzun incelemeye ve araştırmaya çalıştım; Kuran'ı Kerimde bu konu tam 7 ayette yer alıyor ancak orijinal Arapça metninde asla 'faiz' ifadesi yok , 'riba' ifadesi var ! Konuyla ilgilenenler ikisi arasındaki farkı çok iyi bilirler ; riba , sonu borçlunun köle olmasına kadar giden bir tefeciliktir .Rahmetli Y. Nuri Öztürk hariç hiç bir din alimi bu gerçeği ifade etmeye cesaret edememiştir. Ben kar esasına göre çalıştığını iddia eden bir bankanın üst düzey yöneticisi arkadaşımla konuyu ayrıntılı olarak uzun uzun konuştum .( Devamı var )
ali namlı 16 Ocak 2020 08:15
0
Bana ,faizsiz sistem olarak kullandıkları yöntemleri ayrıntılı olarak izah etti ;yazarımızın verdiği örnek gibi tamamen hile-i şeriyeye benzer uygulamalar olduğunu ,ekonominin gerçekleri ile ilgisinin olmadığını gördüm. Bu arada bir yılda verdikleri kar oranlarına baktım , piyasadaki faiz oranlarından hiç bir farkı yoktu. Faizsiz bankacılık tam bir kandırmacadır ! Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki Kuran'a göre yastık altında altın biriktirmek de haramdır !
Japonyada 2016 faiz oranı:0.0/0.10 şuan0.10 oranında: negatif pozisyonunda enflasyon:0.7dir. Almanyada mevduatlar 2.5 trilyon avroya ulaştığı için negatif faize geçildi,yani:50.000avronun altında bankada parası olanların bankalara0:4/0.6 yıllık faiz ödemesi planlanıyor. Buyrun burdan yakın.
Abbas Bilgili 16 Ocak 2020 00:59
0
Süleyman Uludağ ve Süleyman Ateş'in yayınlarında da Yaşar Nuri'ye yakın yorumlar var.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 21:42
Yolsuzluk,hırsızlık,her türlü kötülük normal olmuş sıra faize gelmişse bu işe birde dinbazlar karışmıssa işin içinden çıkamayız.Bu memleket umutsuz vaka.
İshak 15 Ocak 2020 21:29
Syn yazar! " Bu konu tartışılmalı. Hem de din bilginleri ile birlikte finansçılar da olmalı " şeklinde bitirdiğiniz yazınızda siz zaten istikameti göstermiş bununla yetinmeyerek hükmü(?) ortaya koymuşsunuz zaten. Tarihi örnekler vererek görüşünüzü de temellendirdiniz. Ama Hz. Peygamber rehberse Onun neden faize kapı aralamadığını güzide halifelerinin büyük imparatorluklara rağmen nasıl büyüyebildiğini birkez daha anlamaya çalışmalısınız. Söz sihirdir mealindeki hadis fehvasınca ehli kelam ve kalem bin düşünüp bir konuşmalı. Söz ya iyiliğe yada kötülüğe yol verir.Kötü niyet olmadığına göre .
İshak Bey'e 16 Ocak 2020 11:46
0
Abi fetihlerle yeni kaynak katarak ekonomiye büyütmemiş mi halifeler? Şimdi bunu yapamıyoruz nasıl bir yöntem düşündünüz alternatif?
KARAR OKURU 16 Ocak 2020 17:36
1
11.46, Bırakın bu ezbere İslam karalama nakaratlarını. Fetihler ekonomiyi büyütmemiş, aksine asimle yapılmadığı için ekonomik yük getirmiştir. Fetih olan topraklarda gayrimüslimler güvenlik işiyle uğraşmadıklarından ekonomileri gelişmiştir. Müslümanlar da cebri din değiştirmeyi İslamın gereği yapamamışlardır.
70 lerde hollandada çalışırken adanalı atatürk dellerdi hollandalı bir kadınla kalırmış arkadaşım anlattı bende orda çalışıyorum ben tanımadım kadına müslüman ol demiş kadın dayananamış kemal demiş müslüman olsam neki sen müslümansın zına yapıyorsun işki içiyorsun her kötülüğ bende yapıyorum sende seninle aramızda hiç fark müslüman bunları yapmaz demiş fai,z ye faizle ev al orda namaz kıl hani başkasının tarlasında izinsiz namaz kılınmazdı bizi ne hale getirdiniz okumşlar benim oğlumda bilim adamı 28 senedir usa da marşall üniver
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 18:45
Benim oy verdiğim parti iktidar oldu. Kanalın yapılıp yapılmamasının tasarrufu iktidara aittir. Partisi iktidar olamayan muhalefet seçmen diyor ki, bizim dediğimiz olacak.
KARAR OKURU 16 Ocak 2020 14:59
0
Harcanacak para herkesin parası. AKP'li seçmen versin kanalın parasını ben varım. İsterse iki tane yapılsın.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 18:42
İnsanlar,Türkiye'yi dünya kabul ediyor.Kamunun Geliri, gideri karşılamıyor.Bütçe sürekli açık veriyor.Dışardan,faiz ödemeden borç alamıyorsun.Nasıl yapılacak;Yollar,Köprüler...Nasıl ödenecek; Borçlar,maaşlar...İnsanlar,kafayı kuma gömmüş boş boş konuşuyor. Türkiye de 6 banka Müslüman Arapların elinde.Hadi görelim almasınlar faiz...
Karaca yılmaz 15 Ocak 2020 18:08
Taha bey islam dünyasında bazen islamı reforimize etmeye çalışan insanlar çıkmıştır sizler gibi ama islam dini bu güne kadar taş gibi direnmiştir kendi ülkemiz buna somut kurtuluşu Türk islam sentezinde aramayla bu iş olmuyor tek çare LAİK cumhuriyet.
Hüseyin Şenel 15 Ocak 2020 18:04
Lütfen,bu “faiz” konusunda daha yazın.Bu konu da “hukuk” gibi..Ekmek’ğide,su’yuda, hayatı kapsayan bir konu… Makama saygımız sonsuz..Onun için söz 9. boğumda takılıyor..Fakat maalesef “Tabure” ,“asansör” ,“sigara” vs. ile ilgili fetvaların yoğunlukta olduğu kurum,aynı yargı gibi(istatistiklerde görünmese bile)hızla “güven” yitiriyor.Böyle elzem konularda ki ciddi görüşleri negatif etki altında kalıyor..Ekonomimiz,geleceğimiz açısından konuya “Bilenlerin” el atması şarttır..Enflasyon sıfır olsa bile,Ülkemiz tüketim ekonomisi ile (waste economy) ile ilerleyemez..
Günümüzde kapitalizm, enflasyon vs. gibi Müslümanları ihata eden yeni ekonomik hadiseler faiz hakkında değişik tariflere neden olmuştur. Ancak faiz basitçe tarif edildiğinde, zaruret, kapitalizm, enflasyon vs. gibi nedenlerin İslam'ın faiz kavramıyla bir alakası olmadığı görülür. Faiz, ortada bir ticaret olmaksızın, vadeli alınan paraya ödenen farktır. Bu fark miktarı ya da birimi ne olursa olsun faizdir. Gerçek bir ticaret, direkt satıcıya ödemek suretiyle, her hangi birine fonlatılması ve bu esnada doğan fiyat farkı faiz değildir, kârdır.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 19:45
1
Katılım bankaları para dışında neyin ticaretini yapıyor da kar ediyo,faiz kazanmıyor.…
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 21:40
0
29.45, Katılım bankaları mevzuat gereği zaten para ticareti yapamaz. Paranın dışıında İslamın meşru gördüğü her türlü malın ticaretini yapabilirler. Yani siz katılım bankasına gidip bana şu kadar kredi verin deyip para alamazsınız. Benin şu malzemeye ilhitiyacım onu bana satın alın diyebilirsiniz.
okur 16 Ocak 2020 09:22
0
evet onlarda size gülerler, şakamısın kardeşim, başka kapıya derler..
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 17:02
Faiz haramdır ve büyük günahlardandır.Vadeli satış helaldir.Uygulamada birbirine benzer,ama aynı değildir.Hammadde üzüm.Şarap ve üzüm şırası.İkiside sıvı içecek.Biri haram,biri helal.Faiz ve vadeli satışları bu şekilde değerlendirebiliriz.Devlet sosyal konutları vadeli sattığı zaman, dinen bir problem olmaz Böyle kolay ve helal bir yol varken,illede fazizi meşrulaştırırsak,ardından kimbilir ne tür sapkın görüşler çıkacak.Hocam siz böyle bir şeye vesile olmak istemezsiniz.İslam dinini Protestanlaştırmak kimsenin hakkıda değildir,haddide değildir.Makalenizi tashih etmelisiniz hocam. Saygılarımla
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 16:50
Hocam,bu olmaz,olmamalı.Ebedi hayatımızı tehlikeye atan düşünce ve davranışların bizi götüreceği yer ebedi hüsrandır.İslamiyet çağları aşan bir dindir.Kur'an'ın açık ve kat'i hükümlerini çağa göre yorumlayıp,haramlığı kesin ve açık olarak ayet ve hadis ile hükme bağlanmış,büyük günahlar arasında sayılan faize yol açma çalışmaları,islamiyetten pişmanlıktır bir yönüyle.Size yakıştıramadım.Faiz haramdır ve büyük günahlardandır.İktisadi olarak ise,fakirin sırtına vurulan şiddetli bir kırbaçtır.Faiz ekonomik olarak kalkınma aracı değildir ve hiç olmamıştır.Faiz bir sömürü aracıdır.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 20:13
1
Fakire şükür et kurtul demek, öbür tarafta mükâfatını göreceksin demek, zengini daha da zengin etmek, fakiri zengine-şeyhe-cemaat-tarikat liderine köle etmek neyin aracıdır acaba. Hiç düşündünmü. Eğer okuyorsan Kuran'da düşünüp akletmezmisiniz diyor...
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 16:39
Hocam,sizde bilirsiniz ki,insanın hayatı,sadece dünya hayatından ibaret değildir ve asıl olan ise dünya hayatını mamur etmek değildir.Ebedi hayatımız mahvolduktan sonra,fani dünyamızı mamur etmişiz,neye yarar?Müslümanın gözü ve gönlü hem dünyayı ve hemde bundan daha önemlisi,ahiret yurdunu görebilmeli.Cennet vatanımızı satmaya kalkanları en şiddetli şekilde cezalandırmak istiyoruz ve bu husustada haklıyız.Oysa ki dünya geçici konut hükmünde,ahiret ise kalıcı konut hükmündedir.Ahiretimizi kelepir fiyata düşmanımıza satıyoruz ve bundan da rahatsız değiliz.Varsa,yoksa dünyevi konfor.Bu olmaz.
Katılım bankası prensiplerine sadık kalmak şartıyla, vadeli konut alınıp herhangi bir şahısa ya da kuruma fonlatılabilir. Bunun için zaruret de katılım bankası da şart değildir. Şart olan; hakiki bir alışverişin gerçekleşmesi ve paranın direkt malı satana ödenmesidir.
karar okuru 15 Ocak 2020 15:46
Faiz,vade farkı,gecikme zammı, katılımpayı vb ne haram diyenler için; Bugün tüm dünyadaki ekonomik sistem para ve bankalar üzerinden yürüyor. Para ve bankacılığı kaldırın o vakit. Para bulunalı 3000 yıl olmuş, dünyada ilk banka milattan 3000 yıl önce aynı zamanda mezopotomya ve mısırda kurulmuş, romalılar ilk bankayı MÖ 210 yılında, tüm avrupada 1300-1400 yılları arasında modern bankalar kurulmuş, osmanlıda ilk banka 1847 de kurulmuş, (450 yıl gecikmeyle) dünya cripto paraya geçiyor, biz daha neleri tartışıyoruz. Yazık.. Diyanetin bu konuda hüküm vermesi doğru değil, çünkü hayata etkisi yok.
osmaner 15 Ocak 2020 15:01
Müslümanların ekonomik sıkıntılarından biridir bu konu. İslam alimleri de maalesef şekilcilikten üteye bir yorum yapmaktan aciz veya yetersizdirler. Bu konuya temas etmeniz isabetli olmuş gündemde tutmaya devam etmekte de yararlı olur diye düşünüyorum. Selam ve saygılarımla.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 14:49
Devletin görevi faiz almak değil ihtiyacı olana alınan zekat,vergi,sadaka her neyse yoksula,evsize,ihtiyaç sahibine yardım etmektir.Bunun dışında kim ne yapıyorsa Allahın emrine karşı yapıyordur.bir varken krediyle ikinciyi almak kuranda varmıdır.Allah cc müslüman kardeşinde yokken fazla alana hesabını çok ağır sormazmı?Tevbe 60;Sadakalar,zekât gelirleri, ancak şunlar içindir: Yoksullar, düşkünler, sadakaların toplanmasında görevli olanlar, kalpleri kazanılacak olanlar, âzat edilecek köleler, borçlular, Allah yolunda olanlar ve yolda kalmışlar. İşte Allahın kesin buyruğu budur....
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 20:16
1
Sen ihtiyacından fazlasını dağıtıyormusun kardeş. Önce kendin başla ümmeti Muhammed'e örnek ol.....
Karar okuru 16 Ocak 2020 15:51
0
Evet, sadaka ve zekat gelirleri, toplanan yardım paraları ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmalı, bütün ekonomi bununla çözülür.... Sahi 15 temmuz şehit aileleri için toplanan paralar nerede? İssizlik fonunda biriken milyarlarca lira para nereye harcandı? Merkez Bankası Rezervleri nereye harcandı, harcanıyor bilen var mı? Asgari ücretliden kesilen vergiler, KDV, ÖTV, MTV vb Genel Bütçe gelirlerinin nereye harcandığını biliyor muyuz? Siz neden bahsediyorsunuz Allah aşkına!
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 14:23
Eğer geçmişte Allahı ve peygamberi unutup sapıtan çoğunluğun yaptığı doğru olsaydı helak edilen toplumlar olmazdı. Âd, Semûd ve Şuayb kavimlerinin helaki, Sebe’ kavmi, Ashâbu’l-Uhdûd, Fil olayı ve niceleri. Kur’ân-ı Kerimi inkâr edenler gibi ayetlere “eskilerin masalları” (En’âm 6/25) diyenler varsa yine aynı ayetteki;“Fakat lâyık olduğu şekilde anlamalarına mani olmak için, onların kalplerine kat kat örtüler gerdik. Kulaklarının içine de gereği gibi işitmelerini engelleyen ağırlıklar koyduk.Artık onlar her türlü mucize ve belgeyi de görseler yine iman etmezler” ifadesi üzerinde düşünmeliler!
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 20:23
1
Başka bildiğiniz yok zaten. Helak edilen toplum, helak edilen toplum. Şu anda dünyada akla hayale gelmeyecek sapıklık (erkek erkekle evleniyor) yapıp geçmişi mumla aratacak zalimlikler var. Neden hiçbir toplum komple helak olmuyor. Yoksa yaradan haşa dünyayı kendi halinemi bıraktı...
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 14:19
böyle bir acıklamanın linki var mı manşete kadar taşımışsınız niye biz göremiyoruz diyanetin bu acıklamasını!!!! Kafandan uyduruyorsan ayrı tabi... dikiş tutmaz senin cenen....
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 19:04
0
Siz gözünüzü kulağınızı kapayın, hiç açmayın sakın... Haram ve günah!
vanlı 15 Ocak 2020 14:13
Herkesin fikrine düşüncesine elbetteki saygım vardır diyanetin bu karara gerekçesi ne olursa olsun faiz haramdır haram olan bir şeyi helalleştirmek veya helal olan bir şeyi haramlaştırmak söz konusu dahi olamaz elbetteki bir vatandaş nasılki devlet kurumuna gidip yardım alabiliyorsa ve bu annesinin ak sütü gibi helaldir. eğer devlet ev olsun araba olsun vb bir şey olsun kendi vatandaşına verirse ve bu kadar sürede her ay bu kadar ücret vereceksin derse bunda bir sakınca yoktur diye düşünüyorum örneğin bir elbise alıyorsunuz fiyatı 200 lira herhangi bir fark koymadan 5 ay vadeile ayda 20 tl öd
2- 7-Peşinatlı ve kuralı ev edinme sistemi geliştirilebilir. 8-Mili kumarlar, milli içkiler,fuhuş kazançları bir bütün olarak görülmeli. 9-Bugünkü esas sıkıntımız; milli görüş/ ihvan/ kemalizm/ tüccarizm bulamaçlı iktidarın verdiği zarar.Bir müslüman yönetici;" itibardan taviz olmaz"ı hayat prensibi yaptıysa, sahih İslam' dan umudunu kes. 10-Doğru İslam; kendine layık doğrular doğru adamlar ister.Ağzı din kafası ve hedefi dünya gücü olan adamları sırtında taşımaz, şahlanan at gibi fırlatır. 11-1400 yıldır parlayan bir güneştir İslamiyet.Üflemekle sönmez göz yummakla gece olmaz...
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 14:06
Şu faiz meselesini tartıştığımız kadar kulun hakkını faizi ve ana parasıyla birlikte gaspedenleri doğru dürüst görebilsek biraz daha iyiye giderdik belki. Bulanık suda balık avlıyor gibiyiz.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 18:06
2
14.06, Faiz işini konuşmak seni neden rahatsız ediyor? Faizde paran mı var?
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 13:56
İslami düzende Allahın emri kardeşlik hukukuna göre ticaret ve alışveriş yapılır.Dolandırıcılık,İsraf,açgözlülük,lüks,haram,oburluk olmadığı için herkes çalıştığı ve ürettiği,kimse kimsenin üzerinden zenginleşmediği için,yoksullar zekatlarla korunduğu ve aşırı zenginlik bu yüzden kolay olmadığı için yani günümüz tabiriyle çoğunluk orta direk,yani birinde olan büyük çoğunlukta olacağı için enflasyon,banka,para ve altın biriktirme olmaz.Bunların hepsi için kuranda ayet yani Allahın emri var.İnsanın sapkınlığı yapılanların doğru olduğunu göstermez.çoğunluğun yaptığı da doğru diye bir kural yoktur
Anlayabildiğim: 1-Faizin tamamen yasaklanması Medine döneminin son yılları.Haliyle İslami bir dünya ve ekonomi kurulmadan bu iş çözülmez. 2-Azimet/ ruhsat diye bir kural var.Bir prensibin şarta bağlı olarak, üst-alt çizgide uygulanması. 3-Zaruret haramı caiz kılabilir.Ölmeyecek kadar domuz eti yemek gibi.Sıradan tek bir evde bu kapsamda sayılır. 4-Borç paranın fiyatı/ riski ile, paradan para kazanma farklı şeyler. 5-Faizle dönen ekonomi şişkin ve bereketsiz."Küçük fakat güzele"; iman etmeden adım atılmaz. 6-Bazı ülkeler faizi O yakın tutuyorsa, biz de tutabilmeliyiz.
Din Başımıza bela olmuş
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 17:19
0
Bu dini bu duruma düşürenler, düşürülmesine destek verenler utansın! Allah onları nasıl biliyorsa öyle taktir etsin. Geri kalanlarına sabır versin! Ama hepsinden önemlisi hepsine akıl ve muhakeme yeteneği, başkalarının hakkına hukukuna saygı gösterme, kamunun ortak parasının, çıkarının birilerinin cebine gönderilmesinin bir ahlaksızlık ve suç olduğunu anlama ve idrak etme kabiliyetinden bolca versin!
engineer 15 Ocak 2020 13:14
atasözü vecize özlü sözleden bir söz : "14 ,15 asır önceki hükümlerle hükmedilemez güncellemek lazım" demekki faizden başladılar güncellemeye, ab uyum yasalarını 14 , 15 asır önceki hükümlerin yerine ikame ederek güncelleme tamamlanmış olacak, faiz günah olmaktan çıkar, zina suç olmaktan çıkar, domuz kasaplık hayvan oluverir, lgbti ,ak-lgbti miz olur , mor çatımız olur, batılılaşıp batar gideriz, yüzler ak olur başlar göğe erişir, hesap günü hesap ise çok çetin olur, ölüm var ölüm değilmi gülüm.
Gaste 15 Ocak 2020 13:08
“KONUT ALMAK HANGİ ŞARTLARDA ZARURİDİR” diyanetten bunun fetvasını da açıklamalı.
Ahmet Mehmet'ten konut alıyor. Parayı Mustafa direkt Mehmet'e ödüyor, Ahmet'ten da karılı bir şekilde vadeli olarak tahsil ediyor. Yani gerçekte alan, satan, finans eden varsa, finans eden de parayı direkt satana ödemişse doğacak fark faiz değildir. Bu iş için de zaruret de gerekmez. Faiz hiç bir alışveriş olmaksızın, direkt vadeli alınan paraya öden farkın adıdır.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 16:35
0
Vadeli bir alışverişin helal olması için şart olan, gerçekten alışverişin olması ve ödemenin finansmanı sağlayan tarafından direkt satıcıya yapılmasıdır. Zaruret veya finasçının devlet yada katılım bankası olması helalin şartı değildir.
Karar okuru 15 Ocak 2020 13:03
Sizin hayranı olduğunuz batı faizi sıfıra doğru çekerken,sizin Müslümanların gelişmesi için faizi ne derece doğrudur.Ayrıca Müslümanlar için faiz haramdır.Bunu Allah yasaklamıştır.Faizi meşrulaştırmak müşrikliktir.
Sorgulayan 15 Ocak 2020 13:58
0
13:03 Allah'ın yasakladığını Diyanet bir kalem için meşrulaştırdığı için müşrik mi oldu? Söyleyin müşrik mi oldu Diyanet? Müşrik nedir? Açıklar mısınız? Allah'a inanır gözüküp Allah'ın ayetlerinin aksini yapanlar necidir? Allah'ın ayetleri nelerdir, bilir misiniz? Biliyorum deyiniz lütfen.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 15:49
0
13.03, Evet Allah'ın haram dediğine helal demek insanı kafir eder. Ancak dikkat etmek lazım Allah'ın helal dediğine haram demek de insanı kafir yapar. Vadeli alışverişte kâr payı haram demek helal bir şeye haram denektir. "Bir alış veriş olmaksızın" sadece para için belirli bir vadede ödenen farka faiz denir. Hakiki bir alışverişte vadeli veya peşin ödenen fark kârdır. Buna faiz demek helal haram demektir.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 17:20
0
Daha ne desin?
karar okuru 16 Ocak 2020 00:06
0
Vade farkı faizdir, alışveriş bitmiş karşılıklı edimler tamamlanmıştır. Ancak satıcı parasını, satış bedelinin üzerine alıcının da rıza gösterdiği bir paranın zaman değeri ve risk primi koyarak daha sonraki bir vadede almayı kabul etmektedir. Bu bal gibi faizdir, yasaldır, ahlakidir ve helaldir. Riba değildir, islamcılar ribanın ne olduğunu öğrenmeden yüzyıllardır yanılıyorlar. (Esasen pratikte yanılan yok da faiz haramdır diye sadece sözle söylüyorlar, yoksa uyan da inanan da yok.)
İki cahillik birden... 16 Ocak 2020 13:15
0
00.06, Faizdir diyorsun. Sonra da helaldir diyorsun. Burada iki cahillik birden yapmışsın. Birincisi, ortada bir alışveriş var ise vadeli ya da peşin alım satım arasındaki fark kârdır, faiz değildir. İkincisi helal haram mevzusu İslami bir konudur, buna kişiler karar veremez, İslama göre de faiz haramdır.
karar okuru 16 Ocak 2020 15:35
0
Cahilliği, ikiyüzlülüğe, kul hakkı yemeğe tercih ederim.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 13:00
Milli piyango haram diyemeyen diyanet bile faiz için bunu dememişti.Devletin piyangosuna önce diyanet haram dedi sonra satıldı.Şimdi bu unutuldu inşaat zorda, diyanet devlete sığınıp faize haram diyemedi.Helal kelimesini kullanmaya bile korkuyorum.Nedenmi?(bakara:174)Allahın indirdiği kitabın bir bölümünü gizleyenler ve onu az bir karşılık için satanlar yokmu,onlar karınlarına ateşten başka birşey doldurmuyorlar.Allah kıyamet gününde onlarla konuşmayacak,onları arındırmayacak!Onlar için elem verici bir azap vardır.(175)Onlar...azabı satın almış kimselerdir.Ateşe ne kadar da dayanıklılarmış!
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 12:47
Bu ve benzeri konuların sağlıklı değerlendirilebilmesi için sahih bir Kur'an tasavvuruna sahip olmak gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca iktisat ilmine vakıf olmadan da bu tür konular anlaşılamaz. Yazıda yer aldığı için değinme gereği duydum. "Faizsiz bankacılık" sadece diğer banka faizlerine yakın faiz verdiği için değil ayrıca "iktisadi etkinlik" noktasından sorunlu olduğu için de, bana göre, mevcut sisteme alternatif olamaz. Mesela Bankayı ya da kişiyi başkasının parasını en verimli şekilde işletmeye ve sonuçta elde edilen tutarı doğru beyan etmeye zorlayan yeterince güçlü mekanizmalar var
karar okuru 15 Ocak 2020 12:05
Büyük düşünür B. Garcian 400 yıl önce: koşulları öğrenmedikçe gerçeği anlayamazsınız demiş, Aristo benzerini 2500 yıl önce hemde bu topraklarda (Asos ta) söylemiş. Faiz neden haramdır?1400 yıl önceki faiz ile bu günkü faizin sözleşme koşullarını, rıza şartını, para alışverişinin koşullarını, kurumlarını, kıyaslamalı olarak inceleyip dindarları aydınlatacak fıkıh alimi var mı? Geri kalmak doğmaya bağlı kalmaktır. Bütün dinlerde böyledir, inancı sorgulayamaz, değiştiremezsiniz. Buna niyet ederseniz ya ölür ya sürülürsünüz. Halbuki doğanın kanunu kemale doğru değişim ve gelişimdir.
dünya malı 15 Ocak 2020 12:01
mükemmel tespit. faiz:alınan paranın risk, enlfsyon, ve ekstrası dır. inaç kurumu faiz fetvası vermemeli. halbuki sadece ''enflsyon payı-farkı+masraflar'' dense reel ekonomik gerçekler anlaşılır. paranın değeri değişirken faiz haram kelimesi inançlı kesimi maddi açıdan kandırmaktır, zarara uğratmak, sermayeden soğutmaktır. bu bir hiledir oyundur tuzaktır. Tek kelime -hesap: ''EKONOMİK FARK'' ve masraflar olmalıdır. risk esnek tutulmalı zarar kar eklenip çıkarılabilmelidir.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 13:06
5
İslami hükümlere göre paradan para kazanılmaz. İşin özü budur! Buna uyan her faaliyet faizdir haramdır.Allah ayetlerinde borç vermeyi de açıklamış.Bunun dışında akıl yürütmek hüküm vermek Allaha savaş açmaktır.müslümanın alışverişi kuranda detayıyla belirlenmiştir.bir konut almak hangi şartlarda zaruridir?
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 15:39
0
13.06, Bir malı vadeli alarak ticaret yapmak paradan para kazanmak değildir. Ortada bir ticaret varsa ister vadeli, ister peşin olsun alınan fark kardır. Ortada bir ticaret yok ise direkt vadeli para alınıp fark veriliyorsa o faizdir. Birbirine yakın gibi görünen ama biri mutlaka ticareti mecbur eden, modern ekonomide de çok muteber bir işlemdir.
enflsyonfarkı 15 Ocak 2020 17:27
0
13:06 K.okuru senin mantık doğruda, şehülislam başta tüm osmanlı chnneme sığmaz bu kafayla. müslümanın malını, parasını, canını bir bütün halinde koruyacaksın, bir yolunu bulacaksın. yastık altında altın döviz saklama devri bitti. faizin adını değiştirmek yetmez. paradan para kzanmak başka şeydir, değerini korumak, ihtiyacı olana kredi başka şey.
Sayın hocam, garip olan; diyanette bu konuda oylama yapılması ve oy çokluğu ile karar alınması...Dinimiz ve kutsal kitabımız tek... Faiz haram mı..Haram..Oylanan ise harammı değilmi. İnançlar sarsılıyor beyim.Hele hile-i Şeriye...Aman-aman.Kulp takmak değilde nedir.Bu adamlar gençlerin kafasını karıştırmaktan başka işe yaramıyorlar.Söylettiler sonunda işte...
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 11:56
18 yıldır iktidar olan sözde müselmanlar nedense kumar dedikleri TOTO-LOTO, MİLLİ PİYANGO, AT YARIŞI, KAZI KAZAN GİBİ oyunları kaldırmadılar. Aksine yanların İDDAA, ON NUMARA gibi ilave şans oyunlarını dahil ettiler. Şimdi geçtik faizin haramını bayağı kumar sayılan oyunları DEVLET eliyle oynatarak MİLLETİ harama teşvik ediyorlar. Var mı itirazı olan.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 11:44
devlet kurumu diyanet, konuyu inanan-inanmayan bilen-bilmeyen herkesin mudahil oldugu MAGAZINLESTIRILMIS HALE GETIRDI... yazik
Türkiye'yinin AB'ye neden alinmadigi,bugün bir kere daha kafama "tak etti' Biz buyuz,orta-dogu ülkesiyiz..Faizle,haramla ugrasiyoruz,bu cagda..
Karar Okuru 15 Ocak 2020 11:25
Doğa (bilim) yasaları Allahın kanunlarıdır ve biz bilime karşı gelmekle yaradana karşı gelmeye hatta onu kandırmaya uğraşıyoruz. Ekonomi biliminin temel kanunu; Faktör fiyatları, ücret, kira, faiz ve kar dan oluşur.Faiz paranın zaman karşılığıdır, iki unsuru vardır, başkasına verilen ödüncün alternatif kazancı ile geri ödenmemesi riski..Faize haram diyenler, kar, katılım,gecikme zammı, vb alıp vermesinler, Ücretlerini 5 yıllık kiralarını 10 yıllık peşin alsınlar görelim.Katılım bankasının kar payı ile bankanın faizi arasında hiçbir fark yoktur. Ahlaka ve rızaya dayalı akti Allah kabul eder.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 11:16
" Ιş kurmak veya genişletmek; ev, araba satın almak üzere kişi, kuruluş veya bankalardan alınan faizli krediler de bu kapsamdadır ve caiz değildir.” Bugun 2020 de1400 sene once ...yazildigi iddia edilen gercek hayat disi emirlerle ugrasmak neyi gosterebilir ?? Allah faiz isleriyle de ugrasiyor ?? Colde banka, araba o zamanlar varmiydi ?? Is, araba icin faizli borc alanlar bu kutsal...mantiga gore cehennemlik ....Diyanet de ev icin guzel kilif uydurmus !! Araba, telefon, televizyon, makineler de gavur... kafir icadi, kullanilmamali ..Yine ceza cehennem.... Cehalet, taasub, bagnazlik, din mi ?
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 11:16
İslami kurallara çalıştığı iddia edilen finans kurumları faiz yerine kâr payı dağıtıyorlar. Ne hikmetse diğer bankaların faiz oranları kadar oluyor dağıttıkları kâr payları. Kâr payı dağıtımına ülkemizdeki din alimleri helal fetvası veriyorlar. Biz haramdan, faizden korkan mütedeyyin kişiler de helal yoldan para kazanıyoruz diye seviniyoruz. Bana göre ya biz kendi kendimizi kandırıyoruz ya da alimlerimizin fetvasında bir yanlışlık var. Kısacası vicdanım bu konuda rahat değil. Ne dersiniz?
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 11:12
Konut satılsın diye faiz fetvası verenlerin bu vebali Allaha karşı nasıl aldıklarını ve nasıl cesaret ettiklerini aklım almıyor. 60 -70 yıllık dünya hayatının 20-30 yıllık basit bir rahatlığı için sonsuz cenneti riske atmak, attırmak, insanların muhtemel günahlarının vebalini almak! Bu nasıl bir akıl yürütme! Resûlullah (sav) “faizi yiyene, yedirene, yazana, şahid olana lanet etti ve “Onlar eşittirler.” dedi.” (Müslim, Musakaat, 106; bk. Tirmizî, Buyu, 2; Nesâî, Ziynet 25; İbn Mâce, Ticârât 58; Dârimî, Buyu 4; Ahmed b. Hanbel, I, 83, 88, 93, 107).BU HADİS SAHİH DEĞİL Mİ?
Abdullah 15 Ocak 2020 11:10
Anladığım kadarıyla Taha Bey'e göre Müslümanların geri kalmışlıktan kurtulabilmek için faizli sistemi kabullenmeleri gerekiyor. Eğer öyleyse çok açık bir şekilde faizi terk edin diyen Kur'an yanlış söylüyor (Haşa), değilse Taha Akyol feci şekilde yanılıyor?
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 11:00
Faiz yalnız İslam dininde değil, semavi dinlerin hepsinde haramdır
Faizcilik, en büyük günahlardandır. Kur'an-ı kerim'de faizcilik Allah ve resulüne karşı savaş açmak gibi açıklanır.Bu çok büyük bir tehdittir! AYRICA; insanla devlet ayrımı yapılamaz!devleti insanlar yönetir!bir müslüman devleti yönetirken ALLAHIN emrinden çıkamaz!çıkarsa ya devlet müslüman değildir yada yöneten!Allahın ayetleri kişiye göre yorumlanamaz değiştirilemez.Allah ayetlerinde miras,evlilik gibi pek çok meseleyi en ince detayıyla açıklar.Faizi ise hiçbir ayrıma gerek duymadan toptan yasaklamış.Faizin herhangi çeşidine olabilir demek (buna inanan) orduyla birlikte Allaha savaş açmaktır
Menderes YILDIRIM 15 Ocak 2020 10:53
Taha Bey; İnşallah, DİYANET İŞLERİMİZ, Devletimizin Bütçesinden aldığı Pay içerisinde, İnsanlarımıza FAİZ + ALKOLLÜ İÇKİ + TALİH OYUNLARI + Vb. den gelen Haram Para ile yapılan CAMİLERDE Ezan ve Kuran Okutup Namaz Kıldırmıyordur + Cenazelerimizi Kaldırmıyordur + Personeline Bu paradan maaş ödemiyordur. Umarım Vatandaşlarımız da, FAİZ + TALİH OYUNU + ALKOLLÜ İÇKİ gelirinden AYRILMIŞ BÜTÇEDEN ALDIĞI PAY ile HELAL CAMİLERDE Namaz Kılıp Cenazeleri kaldırılıyordur. AKP Hükümetinin son 18 yılında ne kadar FAİZ ödediğine bir bakılacak olursa, kimse FAİZE karşı değil anlaşılan. Saygılarımla
MM 15 Ocak 2020 10:52
Mesele sadece faiz aldım verdim de değildir. Ticari ahlak, kandırmama ve kandırılmama çok önemlidir. Bugün hem ülkemizde hem dünyada kampanyalar, reklamlar, bonuslar vs vs insanların algılarıyla oynanıp bin türlü hile ile ticaret yapılmaktadır. Yarım kilo diye aldığınız salça bile 475g yazıyor. Büyük reklamlarla anlatılan kampanyaların aslında tüketici için hiç bir avantajı olmadığını anlamak çok zor. Öyle kurgularla geliyorlar ki, iyiniyet hakkaniyet vs söz konusu bile değil. Kar maksimizasyonu olsun, ceo'lar daha çok prim alsın, şirket daha çok kar etsin. Hak hukuk yalan.
MM 15 Ocak 2020 10:48
Bir malı (veya para, altın vs) verip aynısından fazlasıyla geri almak faizdir. 100TL borç verip, vade sonunda 120TL geri almak, bir çuval un verip 2 çuval geri almak vs. Oysa bir çuval unu peşin 100, vadeli 120TL satmak ticaret ve vade farkıdır, helaldir. Oysa halk içinde buna da faiz deniyor. Bir de enflasyon var tabi, 100TL verip 1 yıl sonunda 100TL alınca aslında borç veren enf oranında zarar etmiş oluyor. Bu nedenle dövizle veya altın üzerinden borç verme yaygındır. Ancak borç veren için yine de risk sözkonusudur. Bu süreçte döviz veya altın illaki değerini korumayabilir.
karar okuru 15 Ocak 2020 12:20
0
Vade farkı dediğiniz şey bizzatihi faizdir, verilen ödüncün, döviz, altın, mal, hizmet vb olması durumu değiştirmez. Yeterki alan ve veren aydınlatılmış rıza ve tam iradeleriyle bir anlaşma yapmış olsunlar. Haram değildir. Rahat olun.
MM 15 Ocak 2020 12:45
1
Anlamadım, bankadan 100TL borç aldığımda ve geriye 120TL faiziyle ödediğimde, iki tarafın da rızası var diye, bu işlem helal mi oluyor? Bu mantıkla yoldaki hayat kadınıyla anlaşarak beraber olalım, parasını verelim gitsin bu da mı helal?
MM 15 Ocak 2020 10:45
Ülkemizde insanların en çok kafası karışan konulardan birisi bu faiz, enflasyon, kar payı gibi meseleler. Bunun uzun uzadıya konuşulup kamu bilinci oluşturulması lazım. Konu ile ilgili güzel bir kaynak: https://islamansiklopedisi org tr/faiz Devletimizin şu anda katılım bankaları da var (ziraat katılım, vakıf katılım) bunlar üzerinden Toki kredisi neden işletilemiyor?
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 12:54
0
Katılım bankası neyin ticaretini yapıyor da ismi faiz olmayan kar payını oluşturuyor? Banka paranın tüccarıdır başka şey yapamaz, yapmaması lazım. Devletin çıkardığı tahvili almak katılım bankasına nasıl caiz oluyor peki.?
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 13:43
0
12.54 katılım bankası iş yapana kar ortaklığı ile ortak olur. Firma batarsa zarar ederse bankada zararını çeker.Normalde olması gereken tek şey budur.ancak bundan farklı yürütülen uygulamalar varsa.mesela ipotek alıp firma batınca ipoteği alıyorsa,verdiği parayı geri alırken kar-zarar üzerinden değilde hep kendi kari ve belli pay üzerinden alıyorsa,başka benzeri kar odaklı ne borç veriyorsa versin bu faizdir.müslüman için en kötü harama yakın şüphedir.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 15:34
0
13.43, Söylediğiniz şey proje ortaklığıdır. Bu tür işlerde zaten kâr, zarar ortak iş yapılır. Ek bir teminat alınmaz. Ancak katılım bankalarındaki mal ticareti yani murabaha başka bir şeydir. Biri her hangi bir yerden vadeli demir aldığında yaptığı işten zarar etse demiri aldığı yere ben zarar ettim sen de zarar et diyemez. Demirin parasını mutlaka ödemek zorundadır. Katılım bankaları bu tür alış verişler için ek teminat istiyor. Bu da gayet normaldir.
Menderes YILDIRIM 15 Ocak 2020 10:44
Taha Bey ve Karar Okurları; "Diyanet’in fetvasında bir de şu görüş var: “Bir zaruret bulunmadıkça faiz almak da vermek de caiz değildir. İş kurmak veya genişletmek; ev, araba satın almak üzere kişi, kuruluş veya bankalardan alınan faizli krediler de bu kapsamdadır ve caiz değildir.” demiş. Taha Bey; İnşallah DİYANETİN Bütçesinde + Diyanetin Personelinin Aldığı Maaş + Diyanetin Yaptırdığı Camiler için, Devletimiz Aldığı Gelirlerden FAİZ kısmını çıkartıp, FAİZSİZ Kısmını DİYANETE + PERSONELİN + CAMİLERE aktarıyordur. Diyanetin Fetvasına göre bu durum da HARAM olur. değil mi? Saygılarımla
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 10:43
İnsanlığın kadim hastalığını bu sayfadaki yorumlarda net olarak görebiliyoruz, atadan miras yoluyla devraldığı inancını mutlak doğru zannetmek, buna göre bir sosyal düzen tesis etmeye çalışmak.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 13:35
0
Atadan miras alınan Kuran mı? Allah inancı mı? İslamiyet mi? Faizcilik mi? Hangisi anlaşılamadı!
Bakara 280-281; Eger borçlu darlık içindeyse, ona ödeme kolayligina kadar bir süre taniyin. Ve bu gibi borçlulara alacağınızı bağışlayıp sadaka etmeniz eğer bilirseniz sizin için, daha HAYIRLIDIR. Öyle bir günden korkunuz ki, o gün Allah´a döndürüleceksiniz. Sonra da herkese kazanci tamamiyla ödenecek ve hiç kimse haksizliga uğramayacaktir...........HADİS; Kim şüpheli şeylerden kaçınırsa dinini ve ırzını korumuş olur; kim de şüpheli şeylere dalarsa sonunda harama düşer...”[Buharî, İman 39, Büyû 2; Müslim, Müsakat 107,....
Bakara 278-279; Ey iman edenler! Allah´tan korkun ve artık FAİZİN PEŞİNİ BIRAKIN, eğer GERÇEKTEN MÜMİNLER İSENİZ. Böyle yapmazsaniz, ALLAH ve RESULÜ tarafindan SİZE SAVAŞ AÇILMIŞ oldugunu BİLİN. Eğer tevbe ederseniz, ana sermayeleriniz sizindir. Haksizlik etmezsiniz, haksızlığa da uğramazsınız.
Menderes YILDIRIM 15 Ocak 2020 10:36
Taha Bey; "Diyanet yeni fetvasında TOKİ konutlarına ilişkin faizli krediler hakkında ‘caizdir’ fetvası verdi." yazınız. Devletimizin Gelirinde Çeşitli FAİZ kalemleri (Banka - Gecikme - Vb.) + Talih Oyunları (Piyango - Şans Oyunları - Vb.) + Alkollü İçeceklerden elde edilen gelirler + Vb. T. C. Devletimizin Gelirleri arasında önemli yer tutmaktadır. Taha Bey; Keşke köşenizden Diyanete bir çağrıda daha bulunsanız, Devletimizin DİYANETE Aktarılan Kaynak ve Aldıkları MAAŞ HELAL mi? Bu Para ile yapılan CAMİLER de kılınan NAMAZ kabul olur mu? Köşeniz den sormanız mümkün mü? Saygılarımla
KARAR OKURU EK 15 Ocak 2020 10:35
Parayı veren fetvayı alır. İmamlar maaş almasaydı bu fetvayı vermezdi. Bütün memleket gırtlağına kadar günaha batmış, siz bir tanesiyle uğraşıyorsunuz. Diyanet , Devletin memurudur. Devletin istediği fetvayı da verir, hutbeyi de okutur. Aslına bakarsanız, Devletin maaşıyla hiç kimse geçinemez. Laik devletin Diyaneti olmaz... Eskiden millet, yıllarca çalışıp, ev ve araba alırdı. Alıncaya kadar o parayı ihtiyacı olana borç verir, sonra borçları toplayıp, ev alırdı. Şimdi borç veren yok. Borç isteyene banka gösteriliyor. Araya faiz girince toplum dejenere oluyor, enflasyon yükseliyor... Vesselam.
turgut ertav 15 Ocak 2020 10:34
Faiz(riba),devletin faizden kâr elde etme amacının bulunup bulunmamasına bağlanamaz.Diyanet, kafasına göre fetva vermiş.İslam fetva dini değildir.Kur andaki Bakara suresi,275.ayetinde;''Ve Allah, alışverişi helâl, ribayı (faizi) haram kılmıştır.''hükmü yeralmıştır.Diyanet,ribayı(faizi)fetva ile alışveriş işine mi döndürdü?
Bakara 275-276; FAİZ yiyen kimseler, seytan çarpan kimse nasil kalkarsa ancak öyle kalkarlar. Bu ceza onlara, "ALIŞVERİŞ de FAİZ GİBİDİR" demeleri yüzündendir. Oysa ALLAH, ALIŞVERİŞİ helal, FAİZİ de HARAM KILMIŞTIR. Bundan böyle her kim, Rabbinden kendisine gelen bir ögüt üzerine faizcilige son verirse, geçmiste olanlar kendisine ve hakkindaki hüküm de Allah´a kalmistir. Her kim de YENİDEN FAİZE DÖNERSE iste ONLAR CEHENNEM EHLİDİRLER ve orada SÜRESİZ KALACAKLARDIR. Allah FAİZİ MAHVEDER, oysa sadakalari bereketlendirir. ALLAH GÜNAHTA ve İNKARDA DİRENEN HİÇ KİMSEYİ SEVMEZ.
Nisa 160-161; Bismillahirrahmanirrahim. Yahudilerin zulmü sebebiyle, bir de pek çok kimseyi Allah yolundan engellemeleri, kendilerine YASAKLANDIĞI HALDE FAİZİ ALMALARI ve haksızlıkla insanların mallarını yemeleri yüzünden ÖNCEDEN HELAL kılınan temiz ve iyi şeyleri onlara HARAM kıldık ve içlerinden inkâra sapanlara acı bir azap hazırladık. Ali-imran (130-132); Ey iman edenler! Kat kat FAİZ yemeyin. Allah’tan sakının ki kurtuluşa eresiniz. Kâfirler için hazırlanmış ATEŞTEN sakının. Allah’a ve peygamber'e İTAAT edin ki rahmete erdirilesiniz.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 10:10
Enflasyon yani değer kaybı kadar faiz kesinlikle haram değildir.100Tl borç verdiniz 1 yıl sonra alım gücü 95 olmuşsa 5 Tllik fark faiz olmaz. 100 Usd veya altın verdiniz 1 yıl sonra değeri aynı ise fark alınca faiz olur. Faizin en büyük sebebi kötü ekonomi yönetimidir. Kötü ekonominin sebebi kötü yöneticiler ve cehaletten kurtulamamış halktır. Ekonomin iyiyse faiz derdin olmaz! Örnek.Japonya'da faiz% 0.25. Norveç'te eksi 0.2. Almanya'da %0.5. Ehh gurbetçiler ve bıyıklı yabancılar %5-6 Euro faiz veren Türkiye'yi sevmesin de kimi sevsin???
Sadece Okur 15 Ocak 2020 10:09
Şaşırdık mı hayır tabi. Sigaraya haram fetvası veren bir diyanet bu. Eğer bir delile dayanarak o delilin var oluş gerekçesinden başka bir netice çıkaracak olursak bu işin sonu gelmez. Şişmanlık sağlığa zararlı değil mi? Eğer sağlığa zarardan hareketle sigara haram olursa şişmanlık olmaz mı? Ne kadar güzel aynı miktarda kar verdim diyen finans helal, faiz verdim diyen banka haram. Ben kar amacı gütmüyorum diyen devlet bankasının verdiği faiz helal, aynı oranda faiz alan diğer bankaların aldıkları faiz haram. Nasıl işine geliyorsa yani.
Rasim 15 Ocak 2020 10:07
Madem konumuz Diyanet, vatandaş olarak Diyanet' e 2 sorum olacak 1) Ülkemiz de çöpleri koyacak yer bulamazken, döviz ödeyerek plastik çöp ithal etmek caiz midir? 2) Ülkemiz doğalgaz boru hattı çöplüğüne dönmüşken Avrupa'nın en pahalı doğalgazını alarak vatandaşlarımızın paralarını çar çur etmek caiz midir?
Kamil 15 Ocak 2020 10:04
Dini camilerin ve ev sınırlarının içine hapsetmeyin, her yere 1400 yıl önceki haliyle uygulayın diyen İslamcılar ne diyor bu fetva i şahanelere? Hakediyormuyuz biz 21.yüzyılda bu konuları manşet yapıp ciddi ciddi tartışmayı millet yapay zekayı konuşurken?
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 10:02
Faizin yasak olduğu nasla sabit olduğuna göre bunu eğik bükmeye gerek varmı? İslamı gönüllere yerleştirip o hasene sandığını kursak o gelişme diye ağızdan düşmeyen kelimede tahakkuk etmiş olmazmı, felsefe yaparak insanların kafasını bulandırmak ne kelime olaki. Selamlar
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 16:25
1
Asil insanların kafasını karıştıran çağ dışı kalmış dini kurallar.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 09:54
Kurani kerime isteyen istedigini soyletebiliyor zaten.Faiz ekonominin temel ayaklarindan birisi.Dunyada faizin olmadigi bir ekonomi gosterin.Faiz haram degil tefecilik haram de gec kardesim.Yel degirmeniyle savasmanin anlami nedir?
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 09:50
Ben avrupada yasayan bir turk olarak faizli kredi kullanarak emlak isinden kucuk capli bir servet edindim.Eger faizli kredi imkani olsaydi bu seviye olmam imkansizdi.Bu konuyu bir dinci bir yazarla email yoluyla tartismis ve muslumanlarin mantigina gore Allah muslumanlarin zenginlesmelerini istemiyor bu mantiklimi sorusuna mantikli bir cevap alamamistim.Bazi muslumanlar avrupada ev alirken faizli kredi almayacagim diye ya firsatlari kaciriyor ya da sahtekar firmalarin kucagina dusuyor.Sen nasil evine oturan dukkanini kiralayan kisiden kira aliyorsan bu da paranin kirasi.
ismet badem 15 Ocak 2020 09:40
Faiz haramdır, geri kalmışız vs bahaneler haramı helal kılmaz. Geri kalmışsak faiz haricinde bir sürü yol var. Hamdi Döndüren hocadan bizzat dinlemiştim. Ziraat bankasına mühendis alın çeltik tarlası olan çiftçilerle ortak iş yapın demiş. Senede 2 sefer mahsül kaldırılıyor çeltikte. Tarla ve işçilik çiftçiden, denetim teknik bilgi mühendisten, finansman bankadan. Hesap yapılmış maliyetin 3 katı para kazanılıyor. Banka ne demiş, hocam bu işlerle uğraşamayız. Fıkıhta mudarebe, müşareke, selem vs bir sürü finansman usulü var. Hazır haram yemek kolay geldiği için faize kılıf bulma oyunlarına devam
miralay 15 Ocak 2020 09:40
''iş kurmak veya genişletmek; ev, araba satın almak üzere kişi, kuruluş veya bankalardan faizli krediler” almamalı.Doğrudur. İnsanlar şu zamanda zaruret olmayan şeyleri, zaruret olarak kabul ettiklerinden kendilerince kurnazca yol arıyorlar. Diğer olarak;“Faizsiz bankacılık”ta “kâr payı” diye alınan veya verilen oranların ortalama faize denk olması, üzerinde durulması gereken konulardan biridir. denilmiş. Faizsiz kurumların da o işi yürütmek için kar yapması lazımdır değil mi? Aslında daha fazla kar payı verebilecekken, rakiplerine (faizle çalışan bankalar) göre yakın bir oranla yapıyorlard
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 09:37
Diyanet her gün bir şey tartıştırıyor millete. Siyasetçiden beter oldu. Kendisi zırhlı mercedesleri ve bütçeden/hazineden en büyük parayı alan, deveyi havuduyla götüren oysa. ‘Dinime küfreden bari müslüman olsa’yı çağrıştırır halde durumu.
Murat 15 Ocak 2020 09:37
Dini menfaate, makama, siyasete, ihaleye alet eden din tüccarıdır. Din tüccarını bahane ederek dine saldıran ve onu değersizleştiren de din tüccarıdır. Birisi dini sömürerek kazanç sağlar, diğeri bahaneyle dine saldırarak.
Mehmet Ali Kara 15 Ocak 2020 08:02
Şaşırdık mı diyanetin bu fetvasına? Tabi ki hayır.Rahmetli Erol Güngör de Islâm ulemasının bir araya gelip neyin faiz olduğunu neyin faiz olmadığını belirleyip açıklığa kavuşturulmasının elzem olduğunu söylüyordu.Fakat diyanetin faiz hakkındaki bu aciklamasi faizi bile sizden ve bizden diye ayırıp laz hocanın sigara hakkındaki fetvasına benziyor. Içen laz ise helal, yörük ise haram demesi gibi.Simdi bu diyanetin son yıllardaki tutumu ile deizm artıyor, cumayı terk ademlerin sayısı artıyor.Bu nasıl bir Islâm anlayışıdır ki müslümanları dinden soğutuyor?
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 07:13
Bir insanın hiç emek harcamadan paradan para kazanması dinimizde haramdır. Nokta. Yeni girişimcilere para mı lazım devletin hazinesi bunu organize edebilir. Ev, arabayı yıllar sonra para biriktirip değil de hemen mi almak istiyorsunuz veya acil para lazım oldu borç alacak kimse mi yok? Ev, araba için imece usulü zaten var diğeri için de vakıf kurulabilir. Unutmayın enflasyon peygamberimiz zamanında da vardı. Allah yanlıştan münezzehtir.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 09:52
2
Nasıl bir enflasyon vardı ? Anlatın da bizde bilelim.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 11:45
1
ya bu cozumler yokken ki durum?
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 12:17
1
Peygamberimiz zamanında enflasyon mu vardı?
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 12:25
0
Arkadaşım devenin, hurmanın fiyatı her sene aynı mı kalıyordu? 10 dinar olan deve ertesi sene 11 dinar oluyordu. %10 enflasyon. Dinimiz paranın değeri düşmesin %10 faiz alabilirsiniz demesini bilmiyor muydu?
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 12:47
0
İşte fıkıh ta sizin yürüttüğünüz bu mantıksal saftaya bçoğunluğun dört elde sarılacağını bildiği için şeriatte hile yapıcı yöntemler bulmuş .Murabaha sistemi bu ..Size tek bir soru Cahileye Ribası pat diye kalktı,bu gün faiz neden kalkamıyor.Hadi hiç te düşünemeyeceğin bir soru.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 06:50
Ey Allah'ım, su İslamiyet'in düştüğü hale güleyim mi ağlayayım mi? Hala faiz konusuyoruz. Bir genç olarak kızıyorum artık. 4 gençten biri işsiz. Iş bulma harici lafların hepsi boş. Komedi ya. Osmanlı imparatorluğunu neden/nasil yıktık ortada. Isteyen ister faiz ödesin ister mendil alsın :).
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 10:06
3
Yahu müslümansan müslüman gibi konuş, müslüman islamiyette ne varsa onu yapar, istediği gibi haraket edemez edeb be yahu. Selamlat
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 11:03
1
6.50, Sana ne faizden neden geriliyorsun ki?
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 16:33
1
10.06 senin tuzun kuru galiba. Kendini 1400 yıl önceki kurallara bağlayabiliyorsun. Adam issizim diyor.m
muhammed 15 Ocak 2020 05:54
Bu ayeti diyanet sayfasindan kopyaladim, /Bakara-suresi/282/275-ayet-tefsiri Faiz yiyenler ancak şeytanın çarparak sersemlettiği kimse gibi kalkarlar. Bunun sebebi onların, "Alım satım da ancak faiz gibidir" demeleridir. Halbuki Allah alım satımı helâl, faizi ise haram kılmıştır. Artık kime Allah’tan bir öğüt erişir de faizciliği bırakırsa geçmişte yaptığı kendisine aittir, işi de Allah’a kalmıştır. Kim de yine faizciliğe dönerse işte bunlar orada devamlı kalmak üzere cehennemliklerdir. Bu ayaete gore diyanet sileri baskani muslumanlari gunah islemeye davet ediyor
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 17:24
0
‘Bakara suresi’ insanlara ‘bakara makara her cuma internete girip bir ayet sallayanları’ hatırlatıyor maalesef. Bir de üstüne taktir taltif edilip büyükelçi yapıldılar!
ali namlı 16 Ocak 2020 12:30
0
O ayetin orijinal Arapça metnine bakın , orda faiz değil riba diye yazar ; ikisi ise birbirinden çok farklıdır ,riba katbekat faiz denilen bir tefeciliktir .Selam ve saygılarımla
Ali 15 Ocak 2020 05:42
Problem burada, bu iktidara icin calisan gazeteciler ve kisler, ruzgar nereden gelirse ona gore dusuncesini degistiyorlar, I Sen zamaninda Fetoye ne istedinde vermedik de sonra Allah bizi affetsin eyip isin isinden siyril. iki gun once Erdogan Babacana onlar faizciydi diyor bu sahis, Faiz icin okay diyor,
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 05:07
Hayatın gerçekleri ile dinin hükümleri çatışır ise ne yapacaksın...dinden vazgeçemiyorsun hayatın gerçeklerine de sırtını dönemiyorsun...sıkıntılı bir durum...
evin 15 Ocak 2020 04:37
çıkarlarına göre helal haram sürekli değişiyor galiba. çok komikler...
KARAR OKURU 16 Ocak 2020 18:14
0
4.47, Dinde reform lazım diye cak cak bağıranlar, bir değişiklik olunca da itiraz ediyor. Bu ne iş?
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 04:37
Dindar insanlar yaman celiskiler icinde hep. Bu celiskilerden kurtulmak icin de ikidebir Allah'i aldatmayi deniyorlar. iste bak Allah'im ben faiz odemiyorum, mendil satin aliyorum...Hristiyan bir ailede dogdum. Babam dindar degildi. Bir Pazar gunu, nerden aklina estiyse, beni kiliseye goturdu. Tovbe, tovbe deyip dizlerini doverek aglayan insanlar gordum. Neden agliyorlar diye sordum. Allah'i pisman olduklarina inandirmaya calisiyorlar dedi babam.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 04:31
Neyin helal neyin haram olduğunu diyanet mi belirleyecek? Yok öyle bir şey . Yüce allah zaten belirtmiş bize Kuran’da.faizin her türlüsü bal gibi haramdır. Diyanet caizdir diyorsa helal olmuyor maalesef
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 03:58
Herkes faizin haram olduğunu biliyor.Herkes faize öyle veya böyle bulaşıyor.İnegöl de öğretmenlik yapıyordum.Deprem vergisi çıktı basından okudum.Bir işim dolayısıyla gittiğim maliyeye deprem vergisini de yatırmak istedim.Bize yazı gelmedi alamıyız dediler.Daha sonraki yıllarda arayan soran olmadı bende unuttum.5 yıl kadar önce vergi dairesine gittiğimde yine karşıma geldi yüksek faizleriyle beraber faiz haram ben ödemem de bakalım mümkün mü?Elektirikte suda,doğal gazda emlak vergisinde her gün karşılaşıyoruz bu tür vakalar la, vermek helal almak harama dönüştü neredeyse!
karar 15 Ocak 2020 23:27
0
kendi elimizde,irdemizde olmayan,bize zorla dayatılan,zorla yaptırılan işlerden dolayı sorumluluğumuz yok diye duymuştum.
KARAR OKURUmali 15 Ocak 2020 03:57
Enflasyon oranında alınan veya verilen faiz caizdir diyen diyanet başkanlarımız olmuştur. Bu konunun yeniden güncellenmesi gerekiyor. Herşey faiz demek,veya faiz diye birşe yok demek doğru değil.Paranın değer kaybı,enflasyon vb. dikkate alınmalı.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 03:18
Taha Bey, diyanetin fetvası yerindedir ama yeterli değildir. İslam'da ilk günden beri, vadeli alışverişteki farka kar payı, alış veriş olmadan sağlanan sermaye ile doğan farka da faiz denir. Diyanet bu fetvası ile zamana ayak uydurmuyor tam aksine İslam'da ticaret yaparken sermayeye ödenen farka faiz denmez diyor... Bu yeni bir şey değil ki.
Faiz ile kar payı arasındaki yegane fark ortada gerçek bir ticaretin olup olmamasıdır. Kar payı ile para temin etmek için muhakkak gerçek bir ticaret yapılmalıdır. Bu şekilde katılım bankalarındaki kurallara uymak koşulu ile dilediğin kurumla çalışılabilir. Ev almak gerçek bir alışveriştir. Kar payı mantığı ile uygun görülen her kurum ve kişi ile alınabilir. Diyanetin şu an servis edilen fetvası yeni bir şey değil. İlk zamandan beri bilinen bir şeydir.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 09:36
1
Bankadan ihtiyaç kredisi çekerken de 50.000 TL'ye bir ıslak mendil alsak işlem tamam diyorsun yani. Amaç ile aracı birbirine karıştırıyorsunuz. Faiz yasağının amacı kişinin yattığı yerden para kazanmasını, elinde para olanın para olmayanı sömürmesini önlemektir. Olaya bu pencereden bakarsanız neyin helal neyin haram olduğu ortaya çıkar.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 22:01
1
9.36, Katılım bankasından doğrudan kredi çekilemez. Ödeme direkt satıcıya ödenir.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 02:52
bal gibi olur. 1400 sene onceki hayatı yaşamaya çalışırsan tabiki geri kalırsın. sene olmuş 2020, hala şu tartışılan konulara bak
Taha Bey ne ara molla oldunuz da diyanet fetvalarını yorumluyorsunuz...
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 09:59
0
İslam ne ara "mollaların" dini oldu? İslam bütün Müslümanların dinidir. Bütün Müslümanlar dinlerini en ince ayrıntısına kadar bilmekle mükelleftir. Siz" ben Müslümanım ama bir şey öğrenmek bana düşmez!" Diyorsanız o da sizin şahsi seçiminiz...
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 11:51
0
Taha Bey onurunuzu kurtarıyor farkında bile değilsiniz. O olmasa müslüman cehaleti tavana vuracak!
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 22:02
0
Müslümanlık dingonun ahırı mı her önüne gelen fetva eleştirecek.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 02:38
Atatürkün kurduğu diyanet kitaba göre, Tayyibin bozduğu diyanet beton çetesine göre fetva veriyor. Vah benim kendini müslüman zanneden vatandaşlarım. Ne hale düştünüz. Harama fetva veren, kumar ve şans oyunları ile milleti soyan anlayışa müslüman diyorsanız gidin uçurumdan atlayın arkadaş.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 02:29
2020 yılı için cenaze ödeneği de zamlanmıştır; -Vekil öldüğünde 16.650₺-Emekli vekil öldüğünde 8.325₺-Devlet memuru öldüğünde 2.775₺-SGK'lı ya da BAĞ-KUR’lu öldüğünde yakınlarına 800₺ cenaze yardımı ödenecektir. Yaşarken adaletsiz, ölürken adaletsiz...
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 11:49
0
Vekilden sonra gelenlere onu da vermeseler kimsenin sesi çıkmaz, sesi çıkana da Hacı Murat ile Mensur bin Ubeyde vb. kim bilir neler yazarlar cevap diye.
Krr 15 Ocak 2020 11:50
0
İstanbul'da mezar fiyatları 4500 tl- 34500 tl arasında değişiyor. Ölümden korkmuyorum ama İstanbul'da ölmekten korkuyorum.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 02:27
İsveç, Danimarka ve Finlandiya 'Çalışanlarımızın maaşları azalır' diyerek AB asgari ücretine karşı çıktı.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 09:28
0
Onlar ülke, ‘şahsım’ değil.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 02:13
diyanet devletin bir aparatıdır
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 01:52
Ama geri kalmamak icin dunyevi kurallari tercih edip Allah'in kurallarini kenara atan da muslumanliktan kademe kademe cikmis olur, bu sefer geri kalmaz ama de facto musluman da olmaz.. bugun tam da gozlerimizin onunde acik net bunun ornegini gormuyor muyuz? İs daima iyi niyetle "geri kalmamak", "hizmet etmek" gibi masumane nedenlerle baslar, dunya kurallarini uygulamaya bir basladiniz mi sonu musluman katili, faizci, Allah'la aldatan biri olmaya kadar gider.. sonu cehennem olduktan sonra ne anlami var?.. Demek ki neymis, Allah paryalik vermisse onda da hayir varmis.. geri kalmak bazen iyidir..
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 01:37
Darı unundan baklava olmaz dedikleri gibi, dünyevi bakış açısını benimsemiş birinin akıl yürütmeleri ile dinde ahkam kesmek yanlıştır. "Peki bunlar bu çağda “zaruret” değil mi?" deyip, geri kalmışlıktan bahisle, dinde faizin yerini tespite kalkmak olmaz. Çünkü baktığınız yer Dünya, Dünya'da olup biten sonuçlar... (Dine ve uygulamalarına eleştiri getirmeniz ayrı birşey tabii ki.)
Kesilecek kurbanlık için faiz ile ödünç para alınabilir mi?
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 01:09
Devlet kurumları siyasete bulaştıkları için, bu durumu normal görüyorum. Siyasi güce muhalif olamazlar. Uzayda yaşamıyoruz. Kıyamet alametleri son şiddetiyle zuhur ediyor.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 00:56
Millet aya gider bizler hala faiz kredi ile uğraşıyoruz, DİN haram dışında faiz almak sömürme demektir. örnek 100 bin liralık sıfır otomobil alacaksanız bankadan faizli borç alacaksınız sakın denmeyin, hem kredi faizi ile kaybedersiniz hemde sıfır araba 2 yılda değeri 60 bine düşer. onun yerine elinizde olan para ile kullanılmış otomobili peşin alın hem faizden hemde değer kaybetmesinden kurtulursunuz ömür boyuda borç ödemekten kurtulursunuz.Ev için kredi işi değişir, eğer çalışıyor vergi ödüyorsanız alacağınız faiz verginizden düşüyorsa ev almak iyi fikirdir.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 00:55
Icra hukukunda "borclunun haline uygun tek evi, YASAMI ICIN ZORUNLU OLAN tek tv-buzdolabi-beyaz esyasi vs HACZEDILMEZ". Bu faiz kararini verenlerin HUKUKA UYGUNLUK/IZTIRAR SEBEBLERINI tekrar daha gercekci degerlendirmesini dilerim. genis capli akademik tartisma yapilmali
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 00:50
bu konu yazi-tura misali 3-5 kisinin vedigi karar ile olmaz! "ameller niyetlere goredir" mecelle ilkesini Iztirar/zorunluluk/zaruret halini dilkkate almadan akademik bir calustayda sadece bu konu tartisilarak. ezber degil yasayan islam, katilim bankasi/devlet bankasi/ozel banka /Enflasyon /TOKI yokken "sadece mutevazi konut" ihtiyaci icin alinan kredi ile faizci haramzade olunup olynmadigi konudunda halk aydinlatilmali. devlet gelirlerinin icinde faiz, dinen haram gelirlerden gelen emeklilik maaslari da egerlendirilmeli!
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 00:48
Faiz değil ‘buz’dur o buz. Bosnalıları düşürdüğümüz trajik durumu okuyunca bir kez daha buz gibi oldum. İspanyolca’da buz, bu ‘hiyel’e çok benzer. Bizim bu hileli işlerimizi tarihte de varmış ama şimdi iyice yaygınlaştı. Diyanetin fetvaları da üstüne tuz biber ekiyor. Bu trajikomik örtülü veya açık işlemlerimize üzülmekten çok artık gülüyorum. Üzülünecek şeyler sıraya girmiş ‘sırada ben varım’ diyorlar birbirlerine.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 00:47
Diyanet Nabza Göre Şerbet vermiştir
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 00:38
Eyy önündeki amblem’i yıldızı olan Mercedes sen nelere kadirsin.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 00:25
Faizsiz bankacılık da Allah'a aldatmış olmuyor mu bu Bunlar kar payı veriyor diğer bankalar zarar Payı mı veriyor bu söz bana ait değil rahmetli Sakıp sabancı'ya ait
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 02:59
13
00.25, Nikahlı eşinle birlikte olmak helaldir, nikahsız ilişki haramdır. Ama yapılan iş aslında aynıdır. Biri sorumluluk ister diğeri sadece zevklere hitap eder. Kar payı için gerçek bir ticareti finans etmek şarttır. Faiz ile kumar parası bile alabilirsin. Kar payı ile faiz arasında ciddi farklılıklar vardır. Bilmeden aynıdır demek doğru değil. Katılım bankaları bu konuda titiz davranmaktadır. Konuyu biraz daha araştırınız.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 10:33
0
Katılım bankası para dışında hangi malın ticaretini yapıyor da kar ediyor? Ne anlar bankacı gayrımenkul veya meta ticaretinden? Devlet tahvili almıyor mu? Kar payı denilen şey faizin İslamı dilindeki karşılığıdır. Hem kendini hem Allahı kandırmaca..
Kar payim kaymakli olsun 15 Ocak 2020 11:25
0
Bence kar payi ile faiz ayni deildir diyenler konuyu araştırsın. Ne hikmetse faiz ve kar payi oranlari ayni, kar payı alinan yerde de zarar yok hep kar var. Katilim bankalari sizin icinizi rahatlatmada titiz davrandığı kesin veya kendinizi kandirmak size iyi geliyor olabilir.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 11:45
0
02,59 kar payı nasıl oluyor da diğer bankaların faiz oranına eşit olabiliyor. Ticari yatırımlarda eksi bakiye (zarar) bile olsa kar payı hep faize yakın ödenmeye devam ediyor. Oysa ödenmemesi gerekir. bunu açıklar mısın? Sanmam.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN