Back To Top
Atmosferdeki nefret salınımını artıran küçük kız...

Atmosferdeki nefret salınımını artıran küçük kız...

 - Son Güncelleme: 25.09.2019 Çarşamba 09:40
- A +

Yönetmen bir dedenin torunu, aktör bir babanın ve opera sanatçısı bir annenin kızı olarak 2003 yılında dünyanın en refah ülkesi İsveç’in Stockholm şehrinde doğdu Greta. Nobel Kimya Ödülü kazanmış isimlerin çıktığı, eğitimli, varlıklı, meşhur bir aile içinde büyüdü. 

İlk kez sekiz yaşında iklim değişikliği meselesinden haberi olmuş.

11 yaşında ise yemek yemeyi, konuşmayı kesip vücudu uyuşmaya başlayınca ailesi doktora götürmüş. 

Başlangıç düzeyinde bir otizm olan asperger teşhisi konmuş.  Aynı zamanda obsesif-kompulsif bozukluk, seçici mutizm gibi sorunları da çıkmış. 

Zaman zaman konuşurken yaşadığı zorluklar, duygularını kontrol edememesi, aşırı tutkulu ve öfkeli halleri, yüzünde beliren ifadeler, utangaçlığı, asosyalliği bu yüzden.

Ama iklim değişikliği mücadelesine tutkuyla bağlanması, “yönlendiriliyor herhalde yoksa o yaştaki çocuk bunları nereden bilecek” gibi dedikodulara neden olan üstün zekası da yine bu yüzden.

Fedakarlığın ve adanmışlığın şüpheli bulunduğu bir dünyada, konfor ve lüks içinde yaşayabilecek İsveçli bir kız, 13 yaşındayken dünyadaki karbon ayak izini küçültmek için veganlığı seçmiş, uçakla seyahati bırakmış, bütün hayatlarını uçarak kazanan sanatçı ailesini de buna zorlamış. 

Sonra 2018 yılında 15 yaşındayken cuma günleri okulu kırıp Stockholm’de elinde “İklim için okul boykotu” pankartıyla tek başına İsveç Parlamentosu önünde oturma eylemine başlamış. Kışın bütün şehir karlar altındayken bile o parlamento duvarının önünde oturmaya devam etmiş. 

Tabii ki haliyle küçük bir kızın bu kararlı eylemi medyanın ilgisini çekmiş. 

Şimdi “kesin proje bu” diyenlerin anlamadığı hikaye böyle başlıyor.

2018 yılında son 200 yılın en sıcak yazını yaşamış İsveç’te, hükümetten imzaladığı Paris Anlaşması’nın gereğini yapmasını isteyen Greta’nın talebi kimseye lüks ya da çocuksu gelmemişti.

Önce İsveçli yaşıtları, sonra Avrupa ve ABD’deki yaşıtları iklim değişikliği için benzer okula boykotlarına başladılar. 200 şehirde, 40 bin çocuk bu eylemlere katıldı. 

Ama Greta hiç bir zaman çevre için mücadele eden İsveçli şirin bir akitivist kız olmadı, tam tersine öfkeyle, bağırarak, ağlamaklı konuşmalar yaparak hatta bazen “geleceğimin içine sı..yorsunuz” gibi sert ifadeler kullanarak derdini anlatmasıyla  dikkat çekti. Özel durumu onun mesajını güçlendirdi. 

Sanki Allah ya da doğa hangisine inanıyorsanız, insanlığı uyarmak için, doğanın içinden çıkmış gibi duran, konuşmaları,  üslubu rahatsız edici bu kızı göndermiş gibiydi.

Aynı üslupla Polonya’daki iklim zirvesinde dünya liderlerini, Davos’ta dünyanın zenginlerini, İngiliz Parlamentosu’nda lordları, Avrupa Birliği liderlerini azarladı. Küçük bir sarışın İskandinav kızın çevre için eline tutuşturulan tatlı bir konuşmayı okumasını bekleyenleri her seferinde rahatsız etmeyi başardı. 

En son da karbon emisyonunu artırdığı için uçmayı reddettiğinden, 15 günlük zorlu bir seyahati göze alıp tekneyle okyanusu aşarak New York’a gitti ve Birleşmiş Milletler Zirvesi’nde dünya liderlerine epeyce epik, sert, öfkeli bir üslupla “Boş sözlerinizle benim düşlerimi, çocukluğumu çaldınız. Buna ne cürret” diye seslendi.

Dünden beri bu konuşması yüzünden Türkiye’de ve başka ülkelerde yerden yere vuruluyor.

16 yaşında asperger bir kıza, elinde olmayan mimikleri, kontrol edemediği duyguları, tutkulu hali yüzünden “oynuyor” “samimiyetsiz” deniyor, başka güçlerin “projesi” olduğu iddia ediliyor.

Halbuki sosyal medya profiline asperger olduğunu yazacak kadar özgüvenli Greta. Çünkü bunun bir hastalık değil, kendisine bahşedilmiş doğa üstü bir güç olduğunu söylüyor. 

Ama önceki gün bu Twitter profilini değiştirdi. Yeni profilinde artık Trump’ın onunla dalga geçmek için attığı “aydınlık ve harika bir geleceğe doğru bakan mutlu bir genç kız” ifadesi var.

Tabii ki Trump kötücüllükte yalnız değil. Onunla aynı dünya algısına sahip bir insan nesli var artık dünyada. 

Küresel ısınmanın bir liberal ve solcu uydurması olduğunu inanan aşırı sağcılar da küçük kızı aşağılamak için birbirileriyle yarıştılar. 

Meşhur aşırı sağcı yorumculardan biri Greta gibi sarışın aryan kızları propagandalarında kullanan Goebbels’e kadar komplonun ucunu uzattı, solcuların de aynı yöntemleri taklit ederek propaganda yaptığını iddia etti.

Rus troller Greta’yı Batı dışı ekonomileri çökertmek isteyen küreselcilerin kullandığını yazdılar. 

Meşhur Fransız sosyolog Raymond Aron’un 80 yaşındaki ulusalcı sosyolog kızı, Fransız radyosunda Greta’nın proje olduğunu söyledi. 

Yani Türkiye’deki komplocular yalnız değiller.

Zaten Türkiye’de, öne çıkan, dikkat çeken, sesi duyulan bir küresel figürün, “proje”, “birilerinin piyonu” olmadığına büyük kitleleri ikna etmek zor. 

En son İsrail’in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Ahed, İsrail projesi ilan edilmişti.

Bir de üzerine söz konusu olan İsveçli, Batılı, sarışın küçük bir kız olduğunda atmosferdeki nefret salınımı daha da arttı. 

Dün bütün gün koskoca adamlar/kadınlar, küçük bir kızın BM’de dünya liderlerine öfkeyle söylediği “Hayallerimi, çocukluğu çaldınız, buna ne hakkınız var” sözlerine cevap yetiştirmek için birbirleriyle yarıştı.

Bir İsveçli kızın ne zoru olabilirmiş, dünyada başka mesele yok muymuş deyip iklim değişikliğini neredeyse şımarıklık olarak görenler, Afrikalı, Suriyeli çocuklarla kıyaslara girişenler...

Dünyada bir sürü mesele var. Çocuklar ölüyor, göç ediyor, insanlar açlık çekiyor. 

Ama 16 yaşında bir kız bunlardan sorumlu değil. 

O küresel ısınmayı kendine dert etmiş ve bunun için sesini çıkarıyor. 

Küresel ısınma da canı sıkılan şımarık batılı zenginlerin aktivizm oyuncağı değil. Ülkelerin kalkınma tutkusuyla, zenginlerin fabrikalarıyla, madenlerle, uçaklarla mücadeleyi etmeyi gerektiren, çok ciddi, konfor bozan, dünyayı tehdit eden, artık Batılı ülkelerde siyasetin bir parçası haline gelmiş hayati ve gerçek bir mesele.

Ama Türkiye’deki Batı karşıtlığı sporu, İsveçli asperger küçük bir kızın kendince büyük fedakarlıklar göstererek yürüttüğü bir mücadeleyi bile zalimce eleştirmeyi meşrulaştırabiliyor.

Soldan sağa, muhafazakarından laiğine bu zenofobik klişe argümanlar değişmiyor. 19’uncu yüzyıl emperyalizmin hıncını, dünyaya zarar vermemek için uçağa bile binmeyen bir küçük kızdan çıkarmaya çalışan bu taşralı tepkiler yetmezmiş gibi 

bir de üstüne Greta ve 15 arkadaşı Türkiye, Almanya, Fransa, Arjantin, Brezilya’yı karbon salınımını azaltmak için yeterli adım atmadıkları için BM’ye şikayet etmesin mi?

Tabii bu şikayetin ne olduğu, bu beş ülkenin neden seçildiğini hiç sorgulamadan 15-16 yaşındaki çocuklar tetikçilikle, Türkiye düşmanlığıyla, Amerikan kuklalığıyla suçlandı.

Halbuki, bu beş ülkenin seçilmesinin bir sebebi var. 

Türkiye 1989’de BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni imzaladı. 2011’de bu sözleşme kapsamında ek bir sözleşme daha imzaya açıldı. Bu sözleşme çocuklara çocuk haklarını ihlal eden ülkeleri  BM’ye şikayet etme hakkı veriyor. Çocuklara uluslararası sistemde verilmiş sembolik değeri yüksek bir hak bu. Türkiye, gurur duyacağımız bir şekilde bu sözleşmeyi de imzalamış 44 ülkeden biri. Bu sözleşmeyi G-20 ülkeleri içinde Türkiye dışında Fransa, Almanya, Arjantin ve Brezilya da imzalamış.

Dünyayı en çok kirleten ABD, Çin, Rusya, İngiltere imzalamamış. 

Greta ve arkadaşları, BM yıllık toplantılarına katılmışken, 2011 tarihli bu sözleşmenin tarafı olan gelişmiş ve gelişmekte olan beş ülkeyi karbon emisyon oranlarını düşürmeyerek çocuk haklarını ihlal ettikleri gerekçesiyle BM’ye şikayet ettiler. Sözleşmeden doğan bir hakkı kullandılar. Tabii ki sembolik, yaptırımı olmayan bir şikayet bu.

Ama 15 tane çocuğun, karbon emisyon oranları meselesiyle ilgili haklı ve sembolik bir eleştirisinden bile Türkiye düşmanlığı, uluslararası komplo alınganlığı çıkarmak hrhalde eziklikten başka bir şey değil.

Ama sadece eziklik de denemez buna.

Maalesef Türkiye’de insanlık ailesinin bir parçası olduğumuz fikrinin müşterisi hiçbir zaman fazla olmadı. 

O yüzden Tevfik Fikret bundan 100 yıl önce “milletim nev-i beşerdir, vatanım ruy-i zemin” (milletim insanlık, vatanım dünya) dediği için yalnız kalmıştı.

Bugün içinde yaşadığımız dünya, milletlerin içine doğru büzüştüğü, duvarların yükseldiği bir dünya.

Birleşmiş Milletler’e öncülük eden, ev sahipliği yapan ABD’nin başkanının bile BM yıllık genel kurulundaki konuşmasında “Akıllı liderler her zaman kendi halklarının iyiliğini, kendi ülkelerini öne koyar. Gelecek küreselcilerin değil, gelecek vatanseverlerin olacak” dediği bir dünya bu.

Bu dünyada  Tevfik Fikret’inki artık uzak hayaller. Ama en azından insanlığın mutluluğu için mücadele eden başka iyi insanlar olduğunu kabul edebiliriz. Mesela 16 yaşında dünyanın iklim krizine dikkat çekmeye çalışan, bu uğurda küçük yaşında fedakarlıklar yapan küçük bir kızdan nefret etmeyebiliriz.

Özellikle de hayatında dünyanın hiçbir sorununa çözüm için 16 yaşındaki Greta kadar kendinden fedakarlıkta bulunmamış olanlar en azından bunu yapabilir.

O kadar zor değil. 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 20:16
Sayın yazar Kızı haklı haksız bulman,milleti hamasi soylemlerle suclaman normal. Normal olmayan tevfik fikret . Sen onu bile savunuyorsan sana gecmis ola
Bedr 27 Eylül 2019 19:01
Bilgisizlere aydınlatıcı bir Yazı olmuş, elinize sağlık. Ben de bu kızın cesaretine alkış tutulacağına, dalga geçilmesine üzülmüştüm. Asperger olanlar bir konuya kendilerini çok iyi konsantre olup, bu konuda ısrarcı olup uzmanlaşırlar. Greta'da Iklim konusuna kilitlenmiş ve bize düşen, böyle insanlara destek olup arkasında durmaktır.
Alper Özkan 27 Eylül 2019 08:31
Sayın Oğur, Komplonun boyutları da evrenselleşti. Görüldüğü üzere, dünya dışı güçlerin komplo ve düşmanlıkları ile karşı karşıya bulunuyoruz. Birinci hedef de güzel ülkemiz. Saygılar,
KARAR OKURUahs 27 Eylül 2019 07:56
Adamsın adam Yıldıray. Hap gibi sunuyorsun bilgiyi, fikri. Yazılarınızı okumuyor adeta yutuyorum. Teşekkürler
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 20:19
Greta'nın askerleriyiz.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 19:59
Greta gibi insanlari anlayabilmek icin bir toplumun hem egitimde hemde ekonomide cok yol almasi gerekir. Umarim 1000 yil sonra bu konulari .
KARAR OKURUMürsel 25 Eylül 2019 19:47
Tarihte büyük dönüşümlerin büyük felaketler sınrası gerçekleştiği tezi var.Avrupa orta çağının veba salgını yüzünden bittiği gibi.. Kur'an'da da zincirleme şekilde bu bela/ dönüşüm döngüsü anlatılır.Demek bu tarz bir sünnetullah/ Allah'ın insanlık kaderini değiştirme tarzı. Bu son devrimci dönüşüm, küresel ısınma yüzünden niye olmasın?Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir.-Tekdir/ uyarı ile uslanmayanın hakkı kötektir..Yaşayan görür acele etme.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 18:45
Ne projesi gerçek gerçek. Ne mozaiği ulan mermer mermer. Kendi kuyumuzu kazıyoruz. Dunyanin icine ediyoruz. Insallah bizim ulkemizde de boyle gençler cıkar. Agacı irmagi golu kuşu denizi olmayan kaya parçasına Ay denir. Geleceğin siyaseti doğa ile barışık insanlari merkeze alacak umarım. Aptallığımıza tüm insanlık olarak son vermek zorundayız.zorundayız. zorundayız.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 09:44
2
Bizim ülkemizde çıka çıka, Gezi olaylarında gördüğümüz türden, deniz kıyılarını, doğayı iğfal ederek parselleyip villalar, katlar yaparken aynı zamanda sırf hükümete gıcıklık edebilmek için kendini sol diye lanse eden tuzu kuru kimi çığırtkan marjinal gurupları destekleyen fasoncu kapitalistler çıkar. Erdoğan’ı bir şekilde bertaraf edebilmek için şeytanla bile işbirliği yapabilen küresel güçler de onları himaye ederler.
İsmail 25 Eylül 2019 14:23
nedense Greta'yı mücadelesini sevdim başımın üstüne koydum
İlginç 25 Eylül 2019 14:05
Sanki dışarıdan gelen bir olumluluğu kabul edince dini doktrinimiz -haşa- çökecekmiş gibi bir his oluyor. Nasıl olur da "dışarıdan" biri bir iyi söz söyleyebilir yahut iyilik yapabilir?
okur 25 Eylül 2019 13:06
Sn. Ortatepe... İptal edilen seçimler, Yenikapı'ya sığmayan lüx otolar, koltukları mafya yöntemleriyle çalınan seçilmiş belediye başkanları, talancı kayyumlar, falan filan, falan filan...Kelime sınırlaması olmasa gazetenin tamamına sığmayacak haksızlıklar için, iki kusur kalsın, tek kelime ettin mi?
metn 25 Eylül 2019 12:15
Dünyanın en büyük sorunlarından en azından birine karşı kendini sorumlu hisseden ve çözmek için çaba gösteren bu kızcağıza destek vermek ve sevgi göstermek, bize emanet edilen yeryüzünü, gelecek nesillere yaşanabilir bir şekilde bırakmaya çalışmak kutsal bir görevdir. Bu konuyu gündeme taşıyarak, insanlığın bu bilince ulaşmasına katkı sağladığınız için teşekkürler.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 11:57
Sevgili Greta, bu pislik dünya için yorma kendini bu kadar, bırak herkes layığını bulsun.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 11:53
Greta'yı bir kez dinledim Trevor Noah'nın programında. Hayatımda dinlediğim bütün dünya liderlerinden daha aklı başında.
Sercan 25 Eylül 2019 11:02
Yapısı itibarı ile tüketime odaklı, sürekli büyümeye dayalı kapitalist ekonomi biçimi değişmediği sürece karbon salınımı asla düşmeyecektir. Teknolojik yenilikler ve geri dönüşüm mekanizmalarının geliştirilmesi kısa vadeli çözümler üretebilir ancak. Zaten sınırlı kaynaklara sahip dünyamızdaki kaynaklar değişim değerinden ziyade kullanım değerine göre değerlendirilmezse Greta'nın dikkat çektiği son kaçınılmaz...
zeylan 25 Eylül 2019 10:30
kesinlikle kızın samimi duygularla bu işi yaptığını düşünyorum ama aklımın almadığı bu kız nasıl olyorda dünyada nice ülkelerin başkanlarının konuşturulmadığı zirvelerde bu kadar rahat eleştirip söz sahibi olyor bunu kesinlikle anlayamıyorum büyük resimden felan bahsetmiyorum hiç kimsenin fark etmediği küçük aynayı kim güneşe tutupta herkesin gözünü ovuşturyor bunu merak edyorum
Fuat Ortatepe 25 Eylül 2019 09:55
Sayın Oğur; Necip Fazıl, İskender Pala ve Mustafa Kutlu'yu tasarruf tedbirleri kapsamında yasaklayan Jacinda Kokulu Ekremciğin için de iki çift laf etmeni bekleriz. Yoksa ettin de ben mi duymadım? Geçmiş yazılarına da baktım, göremedim bir şey.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 13:02
1
Hazıra konma, kendin yap o işi.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 13:29
1
Hemen yetişin, sorunları acıları yarıştırin. Demek sürekli bir okur değilsiniz, sadece bu konuyu gündeme getirdi mi diye geçmiş yazılarına baktınız.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 09:49
Keşke Greta ve biri Amerikalı diğer 14 çocuk, Türkiye dahil bu antlaşmaya imza atmış olan ülkelere sembolik de olsa dava açmadan önce, hem dünyanın en büyük karbon emisyonuna neden olan ve hem de o söz konusu antlaşmayı imzalamak şöyle dursun zerre kadar kale almayan Amerika, Çin, Rusya için de bir cümle sarf edebilseydi. Böylece hem proje olmadığını kanıtlamış ve hem de Çevre duyarlılığının gereğini yapmış olurdu.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 07:35
1
Ahh bir okudugunu anlasan
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 09:43
Nasıl zor değil sevgili Yıldıray? O istediğini yapabilmek için, "adam" olmak gerekiyor. Sen hayatında adam olmuş kaç "insan" gördün?
Karar Okuru 25 Eylül 2019 09:27
Paranin yenilemeyecegini, icilemeyecegini ve solunamayacagini embesiller de cok yakinda mecburen ogrenecek.
Karar Okuru 25 Eylül 2019 09:24
Greta modern zamanlarin Jeanne D'arc'i gibi duruyor. Yuzundeki peygamber kararliligi ve inanmisligini goren sermayenin kalbi pir pir atiyordur. Greta'nin mesajlari hergun milyonlarca daha cocugu pesine takiyor. Yeryuzunun kurtulusu bu nesildendir.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 09:19
izledim, bence çok samimi ve içten bir konuşma yaptı.Sürekli tv lere çıkıpta yalan söylemekten utanmayan politikacılara rağmen bu çocuklar dünyanın geleceği için bi umut daha da çoğalmaları dileği ile.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 08:51
Asrın Firavunlarını taşlamış küçük kız, helal olsun. Biz taşı bile bilmiyoruz. Projeyse proje. Böyle projeye can feda! Yüreğine sağlık kıymetli yazar...
M. S. 25 Eylül 2019 08:04
Evrimimizin çok başındayız ve yüzyıllar bu sürecin içinde birer saniye. Dünyamızın en ileri en gelişmiş toplumunun lider tercihi Trump. Varmış olduğumuz yer burası. Yaptığı konuşmayı Türkiye'de kaç kişi alkışlamaz? Kaç kişi "Söz konusu vatansa dünya bir teferruattır" demez? İnsanların düşüncelerine göre kümelendiği bir dünya bolluğu olabilseydi keşke. Yok. Ama şu var: Greta'lar yetişkin olduğunda Trump'lar hayatta olmayacak. Dünyamızı döndüren enerji de bu.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 07:08
Bazı yazılarınızı okuduktan sonra önyargılarımdan dolayı kendimden utanıyorum. Bu da onlardan biri oldu. Kaleminize sağlık Yıldıray Bey.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 06:14
Nacizane bir duzeltme: "Hayallerimi, cocuklugumu caldiniz. Buna ne hakkiniz var" degil. Dogru cevirisi: "Duslerimi, cocuklugumu caldiniz. Bu ne curet"...Nedense daha cok sagci/muhafazakar/dindar/milliyetci insanlar iklim degisikligine inanmiyor. Dindar/muhafazakarlar zaten bilime de pek inanmaz gozukur ama hastalandiklarinda doktora, hastaneye kosar, bilim insanlarinin icad ettigi ilaclari kullanirlar. Trump da inanmadigini soyluyor ama iklim degisikligi yuzunden sahibi oldugu deniz kiyisindaki bir golf sahasinin giderek yukselen sularin altinda kaldigini gorunce kiyiya duvar cektirmis.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 08:25
2
Önemli bir tercüme hatasını düzelterek bizim yanılgıya düşmemizi engellediğiniz için teşekkürler. Hele o sosyolojik tespitleriniz müthiş. Işıklar saçıyorsunuz.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 13:07
0
"How dare you?"nun tercümesi "Bu ne cüret? " değil, "Buna nasıl cüret edersiniz?" dir.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 07:37
2
Tam anlamiyla sacmalamissin..sozunu ettigin sagci mihafazakarlar usa inkiler..bizimkiler degil..usa in trump i ne ise bizim chp miz de o
Karar Okuru 25 Eylül 2019 04:43
Dünya cahil, bir o kadar yetersiz ve yobaz kafalı yığınların nüfustaki çok yüksek oranı yüzünden sıkıntıda, Dünya siyasetine bakınca Türkiye gibi geri ülkele dışında da yobaz cehaletin hakim olduğu bir döneme girdiği görülüyor.
Karar Okuru 25 Eylül 2019 03:30
Ben Greta'nin samimi mimiklerini sermayeye gobeginden bagli, maske suratli yalanci politikacilara ve devlet adamlarina bin kere tercih ederim.
Karar Okuru 25 Eylül 2019 03:25
Velev ki Greta ogretilmis olsun, soyledikleri yalan mi, gercek disi mi? Soluyacak temiz hava, icecek temiz su bulamayacagimiz zamanlar sandigimizdan cok daha yakin. Bu sizleri korkutmuyor, ofkelendirmiyor mu?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN