Back To Top
Devlet tezgâhın arkasına geçtiğinde...

Devlet tezgâhın arkasına geçtiğinde...

 - Son Güncelleme: 11.02.2019 Pazartesi 19:02
- A +

“Mücadeleyi kazandık diyen Vali’ye esnaf hala meydan okuyor. Manav ve kabzımallara göre karaborsayı bizzat belediye yaratıyor. Vali ise ‘Suyu bulandırmak istiyorlar fakat yakında aldığımız tedbirler semeresini verecektir’ dedi.”

Bu aralar karşımıza çıktı çıkacak gibi duran haber bundan 64 yıl önceki gazetelerden.

1955 yılında Türkiye yine hayat pahalılığını, el yakan meyve, sebze, et fiyatlarını konuşuyordu. Ve bir de buna çare olarak İstanbul’da açılan tanzim satış mağazalarını. 

İstanbul’un Valisi ve Belediye Başkanı olan Fahrettin Kerim Gökay’ın açtırdığı tanzim satış mağazalarında yok yoktu. Temel yiyecek maddeleri, meyveler, sebzeler hatta biriket ve kömür bile satılıyordu. 

Gazeteler o gün Mısır Çarşısı’nda tanzim satış mağazasına ucuz karpuz geldiğini duyuruyor, Fatih’teki mağazada bir kuzunun nasıl kapışıldığının fotoğraflı haberleri yapılıyordu.

Ama esnafı, kabzımalı bir hayli kızdıran mağazalardaki ürünler kimseye yetmiyor, anında tükeniyor, yetersiz arz piyasadaki fiyatları da düşüremiyordu. 

Ama uzun yıllar adı domatesle birlikte anılma pahasına Vali Gökay zabıtayla, polis copuyla fiyatları düşürmekte kararlıydı. Bu ısrar ise daha ciddi bir soruna neden olmuştu: Karaborsaya.

Resmi olmayan bu narh uygulaması yüzünden elindeki ürünü zarar ettiği fiyata satmak istemeyen esnaf, ürünlerini tezgaha çıkarmıyor, her ürün müşterisini karaborsada buluyordu. 

Peki nasıl olmuştu da 1950’den beri liberal bir ekonomik programı uygulayan Demokrat Parti iktidarının beşinci yılında devlet çarşıda tezgah açıp domates satmak zorunda kalmıştı?  

Üstelik ülke 1950’dan 1954’e kadar sırasıyla yüzde 9,4, yüzde 12,8, yüzde 11.9, yüzde 11,2 oranlarında da büyümüşken... 

Savaş sonrası ABD’nin bütün Avrupa’ya gönderdiği Marshall Yardımları ile tarımda rekorlar kırılmış, ülkenin her yerinde yol, baraj, liman inşaatları başlamış, yıkılıp yeniden inşa edilen şehirler şantiyeye dönmüştü.

Aslında tam da sebep buydu. Demokrasiye geçmiş taze bir iktidara açılan krediler, Marshall yardımları hızlı bir büyüme ve plansız harcamalarla tüketilmiş, hazinenin ödemeler dengesi bozulmuş, dış ticaret açığı büyümüştü. 

Enflasyon yüzde 4.9’dan yüzde 9’a fırlamış, dolar fiyatı karaborsada iki katından (5,6 TL) işlem görmeye başlamıştı. 1953 yılından itibaren rakamlar bir krizin habercisiydi.

Hükümeti yaklaşmakta olan yüksek enflasyon ve devalüasyon için uyaranlardan biri de 1953’de bir rapor yazması için ülkeye davet edilen Harvard Üniversitesi’nin ünlü ekonomi profesörlerinden Hollis Chenery’di. Amerikan yardım kuruluşu USAİD’in başkan yardımcısı da olan Chenery yazdığı raporda planlı ekonomiye geçilmesini tavsiye ediyor ve “paraları sanayi yatırımlarına değil, tarıma harcayın” diyordu. Ama rapor hükümet için fazla “Sovyetik” bulunmuş, çekmeceye kaldırılmıştı. 

Ama artan masrafları karşılamak için ülkenin acilen dış krediye ihtiyacı vardı. 1954’de büyüme oranı birden -3’e düşen, enflasyonu yüzde 9’a fırlayan bir ülke kredi verecekler için çok cazip değildi. Yine de Dünya Bankası Türkiye’ye kredi vermekte istekli olunca Cumhurbaşkanı Celal Bayar, görüşmeler için 1954’de ABD’ye gitti. 

Bankanın önüne devasa yatırım projeleri için yüksek bir rakam konmuştu. Rakamı yüksek bulan Dünya Bankası başkan yardımcısı görüşme sırasında İngilizce olarak “But this is beyond Turkey’s credit worthiness” demiş, fakat başkan yardımcısının rakamın Türkiye’ye açılabilecek kredi limitini aşan bir miktar olduğunu söylemeye çalışırken kullandığı teknik terimi, çevirmen “Ama Türkiye’nin itibarı yok ki” diye çevirince Bayar küpleri binmişti. Derhal yanındakilere bir talimat verdi ve Dünya Bankası’nın Türkiye temsilcisi “persona non grata” yani istenmeyen adam ilan edilmişti.

Bir çeviri hatası yüzünden bir gecede istenmeyen adam ilan edilen Dünya Bankası Türkiye temsilcisi Piet Lieftinck de sıradan bir isim değildi.

Hollanda ekonomisini savaşın sonunda ayağa kaldıran Maliye Bakanı’ydı. Türkiye’den kovulduktan sonra Dünya Bankası’nda uzun yıllar yöneticilik yapmış, bu muamele yüzünden en yakın kredi kaynağı olan Dünya Bankası’nın kapıları DP iktidarına kapanmıştı.

Sovyetlerden de istenen kredi bulunamadı. Ekonominin toparlanması için danışmanlık almak üzere ülkeye davet edilen ekonomistler hep aynı tavsiyelerde bulunuyordu: Kalkınma planları yapın, harcamaları azaltın, bütçe dengelerini koruyun, ekonomiyi ehil insanlarla rasyonel yönetin.

O raporlardan birini yazan yine Hollanda’nın savaştaki açlık yıllarından bir tarım devi haline gelmesini sağlayan planlamaları yapan isimlerden, ilk Nobel ekonomi ödülünü almış Prof. Tinbergen’di. 

Ama popülizm, seçimleri kaybetme endişesi, ehliyet yerine sadakatle belirlenmiş kadrolar, radikal adımların atılmasını engellemiş, enflasyon yükselmeye, bütçe açığı büyümeye devam etmişti. Döviz eksikliği yüzünden ithal ürünlere yasaklar getirilmeye başlanmıştı. 

İşte ekonomide yapısal çözümler yerine, halkın tepkisini azaltacak geçici çözümlerden biriydi tanzim satış mağazaları... 

Ama mağazalar da derde çare olmadı. Bir yıl sonra, yerlerini İsviçreli ortağıyla perakende sektörüne giren Koç’un Migrosları aldı. Hükümet bu kez perakende şirketleriyle toplantılar yaparak fiyatları kontrol etmeye çalıştı ama yine olmadı. Piyasa sonunda kendi fiyatını buluyor ya da karaborsa ortaya çıkıyordu. 

Geriye iki seçenek kalmıştı ya IMF’yle anlaşılıp acı reçete içilecek ya da serbest piyasadan daha büyük geri adımlar atılacaktı. Yaklaşan seçimler öncesi ikincisi seçildi. 1956 yılında Milli Koruma Kanunu çıkarıldı. IMF Türkiye’ye kredi vermekten vazgeçti.

Devlet tabiri caizse sopayla piyasaya daldı. Memurlar yollarda kamyonları durduruyor, depolar basılıyor, fiyatları yükselttiği iddia edilen fırsatçılardan her gün bir ikisi tutuklanıyordu. Ekonomik kriz devlet eliyle sosyal bir krize dönmüştü. Dolar 5,6 TL’den 9 TL’ye yükseldi. Kıtlık, karaborsa baş gösterince 1958 yılında nihayet devalüasyon ve acı reçeteli bir istikrar programı geldi. 1961 yılında ise ilk IMF anlaşması.

Türkiye tanzim satış mağazaları adını daha sonraki yıllarda da ekonominin içine girdiği benzer kriz dönemlerinde duydu.

1960’dan sonra darbecilerin çıkardığı belediye yasası ile belediyelere verilen “halkın tüketimi ve sağlığını koruyucu hallerde tüketimi düzenleme satışı” yapma yetkisini yıllar sonra 1974 yılında İzmir’in CHP’li “halkçı” başkanı İhsan Alyanak kullandı. Belediye açtığı TANSA mağazalarıyla halka ucuz gıda ürünleri satmaya başladı.

Hikaye yine benzerdi. 1965-69 arası parlak bir ekonomik büyüme dönemi yaşanmış ama ardından 1970’de ülke tekrar devalüasyona gitmiş, ardından iyi görünen rakamların arkasında yine kısa vadeli dış borçlar ve eldeki rezervlerle günü kurtarma politikaların sonu yükselen enflasyona çıkmıştı. İzmir’deki tanzim satış mağazaları böyle bir krize çare olsun diye ortaya çıkmıştı. Ama yerel bir sosyal belediyecilik deneyimi dışında fiyatları düşürmekte yine başarısız oldu.

Bir merkezi hükümet uygulaması olarak tanzim satış mağazaları ise 1978’de patlak veren kriz sırasında açıldı. Yine irrasyonel ve popülist ekonomi politikaları, gerekli adımları atmaya çekinen Başbakanlarla yüzde 50’leri geçen enflasyona karşı Ecevit iktidarı ve CHP’li belediyeler çare olarak tanzim satış mağazaları açtılar. Ama sonuç değişmedi. 1980’de enflasyon yüzde 115’lara kadar çıktı, karaborsa ve kuyruklar aldı başını gitti. 

Sürekli kaçılan acı reçete de 24 Ocak 1980 kararlarıyla içildi. 

İstanbul’daki belediye tanzim satış mağazaları 1984 yılında artık fiyatları düşürmede bir etkisi olmadığı, ticari işletmelere döndükleri, mağazaların borçlarını belediyelere ve çalışanlarına  ödeyemediği gibi gerekçelerle ANAP’lı belediye başkanı Bedrettin Dalan tarafından kapatıldı. 

İzmir’de daha başarılı bir örnek olan TANSA’yı ANAP’lı başkan Burhan Özfatura önce kapatmaya yanaşmadı. Daha sonra TANSA hisseleri borsada halka açıldı. Ardından TANSAŞ adıyla şirketleşti, kuruluş amacından uzaklaşmış bir market zincirine dönüştü. 1999’un sonunda da özelleştirildi. 

Ve yıllar sonra, tanzim satış mağazaları bugün geri dönüyor. 

Aslında hikaye yine benzer. 

Ekonomide alınan ve alınmayan büyük kararların sonucu olan enflasyonun, devletin sopasıyla, esnafı, kabzımalı, marketleri denetleyip, korkutarak, ay sonu enflasyon sepetini tanzim satış mağazaları fiyatlarıyla doldurarak düşürülemeyeceğini sadece iyi ekonomistler değil, yakın tarihteki tecrübelerimiz, dünyadaki benzer denemeler de söylüyor. 

Ayrıca bu tecrübeler gösteriyor ki, devletin piyasaya doğrudan müdahalesi fiyatları düşürmediği gibi, müdahalenin kapsamı ölçüsünde içeride dışarıda panik havasını ve ekonomiye güvensizliği artırdı, karaborsa ve mal yokluğu gibi daha ciddi krizleri tetikledi.

16 yıl boyunca serbest piyasa ekonomisiyle ülkeyi yönetmiş bir iktidar döneminde, 2019 yılında devlet önlüğünü giyip tezgahın arkasına geçiyor bugün. Ne diyelim, hayırlı işler, bol kazançlar...

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Emre 15 Şubat 2019 14:21
Geç kaldınız.
KARAR OKURU 14 Şubat 2019 13:13
Bu kadar güzel anlatabilirdi. New york 5. Cadde'de kaldırımda Celal Bayar'ın ABD ziyareti anısına bir plaka var. Ziyaret nedenini anlamış oldum.
Yıldıray bey emeğinize sağlık, konuyu çok güzel özetlemişsiniz.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 03:19
Erdoğan'ın 3 tane Sarayı var 4 tane milyon dolarlık jet uçağı var bizim ise faturalarınızı ödeyecek cebimizde üç kuruş para yok işte aradaki fark bu AKP ve Erdoğan'ın tuzu kuru bizim ise hayatımız yaş.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 03:14
48 saat Kanal A izlemekten yandaş kanalı izlemekten beyinleri error olmuş bir kitle ile karşı karşıyayız Onlara göre Türkiye'de her şey güllük gülistanlık Onlara göre ülkede aç yok onlara göre her olumsuzluk şeyin arkasında dış güçler var Onlara göre AKP nin hiçbir suçu yok AKP sütten çıkmış ak kaşık Onlara göre Onlara göre ülke dünya lideri Onlara göre her şey iyi bize göre ise Hayat Bizim için oldukça zor geçinemiyoruz faturaları mızı dahi ödeyemiyoruz bu maaşlı yandaş troller yüzünden ülke yaşanmaz hale geldi Onlara Hayat güzel Tabii
Tahsin Arık 13 Şubat 2019 01:20
3
Ne cins insanlarsınız. Git adam gibi çalış. Sarayın olmasa da cebinde paran olur. Hoş sen olanı kahvede yiyorsundur ya neyse
KARAR OKURU 03 Mart 2019 16:56
0
Senin kuyruk acın var.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 03:09
kendi esnafına kendi pazarcı sınav kendi çiftçisine kendi sanayicisi ne kendi üreticisine terörist hain bölücü diyen bir iktidardan halka ve millete ülkeye hiçbir fayda gelmez Şimdi de halcilere terörist diyor yakında pazarcılara teröristler AKP ve genel başkanı bu gidişle AKP lilerin haricinde herkes terörist hain olacak bu ülkede geldiğimiz nokta bu
trol savar 12 Şubat 2019 03:01
karar gazetesini AKP li trolleri basmış AKP yi eleştirdiğimiz yorumlarımıza beğenmedim butonuna basıp tepki gösteriyorlar Demek ki neymiş AKP Li troller de artık karar gazetesi okuyor işte bu bizim başarımız bir gün herkes karar gazetesi okuyacak AKP Li troller de ihbarcı Cem küçüğe de karar gazetesi okutacağız.:)
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 13:25
1
Bence beğenmeme butonu yanlış yere konulmuş. Ben de iki sefer hata ile beğenmeme butonuna bastım. Her sitede beğen butonu önce gelir. KARAR vebsitesini yapan arkadaşlara duyrulur. Beğen butonunu ilk sıraya koyun.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 01:17
Yakında inşallah manavlığa soyunan akp traktör yapmaya da soyunur.
Muhtefi. .. 12 Şubat 2019 00:12
Bu memlekette Soğan, patates, domates,patlıcan, vb Pahalı diye şikayet edenler. (Sera üretimi geçicidir,+ pahalik için arz telep dengesi de önemli ) Bildigim ! Moskovaya, Kieve, uzak Balkan ülkelerine bakıp değerlendirme yapılması daha gercekci olur. Emeklilik ve Asgari ücret oranlari ile UÇURUM var aramızda. Sağlık ve sosyal yardımlarda dahil. .PARTİZAN değilim olamamda, ÇAY ŞEKERİ menfaatim olmadı, olmaz da.!..umurumda da değil! ..kim ne demiş.niçin, niye demiş :))).Matematiksel veriler önemli.bu VATAN Cennettir. Sevgi,Saygi ile.!.
ok 11 Şubat 2019 23:49
çiftçiye mozat, gübre, yem desteği yerine nakit para verirsen olacağı budur.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 23:13
Yorum kısmını akparti trolleri basmış. Yorumların beğeni kısmına bakınca anlaşılıyor. Demekki yazı baya zorlarına gitmiş. Bu gün iki tetkçi tv'ci bu yazıyı konuşuyordu. Açıkça anlaşılıyor trollediğiniz.
nb 11 Şubat 2019 22:05
oldukça zihin açıcı bir o kadar da emek verilmiş bir yazı. Okur dönüşlerine bakınca "bu okurlar bu emeği hakkediyor mu" diye geçiyor insanın aklından. Berhudar ol sayın yazar.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 21:41
Sebze meyveyi halka ucuza satmak için tanzim satış yerleri fena bir fikir değil, halk ekmek gibi. Cehape örnekleri de var ama bizimki farklı. Lakin tanzim satış yerleri ile ekonominin bütüncül düzeleceğini savunmak, bunun arkasında terör fikri aramak... Ya bu kadar da terörün varlığından medet ummak, pes yahu.....
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 21:20
Yeni hedefimiz ileri değil, geri. Abdulhamit, Ertuğrul, Osmanlı vs. Bunların büyüklüğüne itirazım yok. Ancak geçmişte kaldıklarını da görmek zorundayız. Gözümüz geçmişte olunca da tabi ki ileriye değil, geriye doğru gideceğiz. Ben tek partili döneme geçiş, medrese sistemine dönüş gibi şeyler de bekliyorum.
kararlı okur 11 Şubat 2019 20:04
akp sonunda devleti patatas satarhale getirdi.benzin satmasınıda istiyoruz.tabi bizzat reis satsın.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 19:29
Arkadaş bu artışın sebebi ne niye oy verildi tek adam rejimine vaatler neydi geldigimiz yer nere 16 yıldır komisyoncu ve kabzımallar durduda şimdi nifak ektiler. yoksa ülkeyi onlar mı yönetiyor. Yahu bir hatayıda kabul edin bu bizim suçumuz bunu öngöremedik hata yaptık diyin. Daha ne zamana kadar ypk dış mihrak yok faiz lobisi yok komosyoncular yok kabzımallar vs. Diyeceksiniz herşey ucuzladıda bi onlar mı mallarına zam yaptılar.
karar okuru 11 Şubat 2019 18:28
yine de yaşasın tezgahın arkasına geçmeyen demokratik ABD ve demokratik yönetimi demeyeceğim. bunu da açıkça savaş zamanı bile vatandaşı-milleti ezdirmeyen bir sosyal devleti savunan?!? bir kişi olarak yine siz söyleseniz ne güzel olur sayın yazar:)
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 18:13
Şimdi anladım, Erdoğan'ın dışarıya ikide bir celallenmesini. Sebep İngilizce'den Türkçe'ye çeviri hatalarıymış. :))
Serdar-17:37 11 Şubat 2019 17:37
Peki aracı ne kazanacak? aç mı kalacak? Hem neden sadece aracıyı ortadan kaldırıyor? Madem öyle, devletin bir sürü boş arazisi var. eksin biçsin, çiftçi de para kazanmasın, çiftçi de ölsün. işsizlik ordusuna dönsün sistem ve bunlar bize artan ekonomik yük olarak geri dönsün. Bakın anlamadığınız nokta şu, insanlar serbest piyasa ekonomisi içerisinde tatlı kar ederler, bu kötü bir şey değildir. İstiyorsan, sende ticarete girer aynı kar oranıyla malını satarsın. Klavye başından bu adamlara fırsatçı deyip, tanzim satışını desteklersen....... SSCB
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 17:25
Basın yayın organlarında ( tabii ki bizim mahallenin:))tanzim satış yerlerinden uzuuuun kuyruk haberleri gelmeye başladı,oysa ne diyorduk" Ce ha pe demek kuyruuuk demek yokluk demek" bi tarafta savaştan yeni çıkmış bir ülke şimdi ise çağ atlayan(!) bir ülke...sen mermi fiyatlarını biliyormusun?... İnönü çok iyi biliyordu; ülkeyi mermiye muhtaç etmemişti..Vatan onlara minnettardir.
Bazılarının derdi halkın ucuz ürüne ulaşması degil, devletin hamleleri sonucu secimde nemalanacakları "Hayat Pahalılığı" bahanesinin ellerinden alınması. Fırsatçılar ve Nemacılar üzüldü, halk mutlu.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 16:34
Belediyelerin geleneksel hizmeti olan halka ucuz ürün satmayı neden yadırgıyorlar? Halk Ekmek gibi.. anladık secim hayalleriniz suya düştü.ama halk mutlu.firsatcilar ters köşe.
PUHAHAHA 11 Şubat 2019 16:31
Fiyat artışlarından secimde nemalanmayı bekleyenler avucunu yalayacak :) HALK SEBZE bunların hayallerini mokoko yaptı.
bingöllü muhammed 11 Şubat 2019 16:07
Her seçim öncesi AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın durmadan söylediği aynı konular üzerinde 24 saat kafa yoruyoruz din iman dış güçler Dünya bizi kıskanıyor Erdoğan ve AKP lilerin başka bildiği hiçbir şey yok 24 saat 48 saat bunları bunları bize yutturmaya çalışıyorlar ekonomi bitmiş halk perişan olmuş çarşı pazar yanıyor hayatımız Kararmış ülkede adalet yok Ülkede hukuk yok ama AKP lilere ve genel başkanından sorsam hepsinin sebebi sorumlusu dış güçler
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 15:59
24 Saat kanala ne diyor biliyor musunuz ekonomi çok harika diyor halkın diyor Alım gücü yükseldi diyor dünya bizi kıskanıyor Diyor ya bunlar da ki bu anlayış nedir arkadaş
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 15:55
Maliyetine satış yapan belediyelerin zararları emlak vergisi, ilan vs. vergiler olarak bize geri dönecek. Ayrıca belediyelere bir yolsuzluk kapısı daha açılacak...
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 16:53
17
Yalana bak hele.belediye maliyetine satis yapiyor.yani maliyetler fiyatta zaten. Tek fark firsatcilarin aşırı karları yok burda.belediyelere tek kuruş yük yok.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 14:37
Hele gardas de hele bu sarı şeytan bizi mahvedecekti ne oldu o iş norvec olduğumuz için olabilir mi
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 14:34
Ne oldu sayın yazar çözüm diye ıhanet sürecini tayyip erdoğan yemedi senin yazılarda eski tadı vermiyor
Dursun ERDEM 11 Şubat 2019 14:13
Yeni Türkiye ye ne oldu derseniz 64 yıl öncesinin Tanzim satış mağazasına döndü iyi mi. Hem de patlıcan, biber soğan terörist, vatan haini ilan edilerek. Demek ki hükumet kendisi vatan sever, milliyetçi domates, biber, patlıcan, patates, soğan satacak Hadi hayırlısı. Cilala parlatla yeni Türkiye olunmuyor muş
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 21:53
1
14:32, Kim zorda kalsın ya kim zorda kalsın! Sen ne bilirsin zorda kalmayı?? Mazot kaç lira haberin var mı senin!!? Patates tezgahı açacağına mazottaki vergiyi kaldırsınlar bakalım! Borç ödemekten anamız ağladı be!
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 14:32
34
yeter ki hükumet zorda kalsın, beni kim kazıklarsa kazıklasın diyorsun....
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 13:57
Ben düşüneceğime BİM,A101 düşündün.Bence hemen bir strateji geliştirmeliler.Ya satın alacaklar yada rekabet edecekler.İkincisi riskli.
okur 11 Şubat 2019 13:53
bu iktidar % 52 oy aldı yani esnafın yarısından fazlasının da desteğini aldı, yani destek verenlerde mi iktidarı zarar vermek için fiyatları katlıyor...% 52 iktidar yanlıları da fiyatları indirsin destek için
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 22:03
1
Bu iktidara oyu bize patates satsın diye vermedik? İktidar mazottaki vergiyi düşürdü mü? İşletmelere stopajı düşürdü mü? Hani başkanlık gelirse uçacaktık? Uçan paralar oldu. Bu iktidar bizim için ne yaptı da biz destek için fiyatları indirelim???
okuyorum 11 Şubat 2019 13:20
her fabrikayı 16 yıl özelleştir devlet marketcilik yapmayacak de ,,, manavlığa başla :)))
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 13:01
Sayın Oğur, milleti kazıklayanları haklı çıkartmak için kendini paralıyorsun. Uzun hesaba gerek yok. Geçen sene ile bu seneki maliyet artışlarını hesapla, zamlar bundan fazla ise millet kazıklanıyor... O kadar basit. Bunun nesine itiraz ediyorsun?
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 13:56
40
Ben de köprü parasını hesapladım,milleti kazıkliyorlar ..!!! Bunun neresine itiraz ediyorsun?
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 14:36
16
13.56, Senin bir .ok hesap ettiğin yok. İşkembeden atıyorsun. GOP köprüsünden 2018 yılında yatırımcı firma büyük zarar etti. Kar etti diyorsan, müteahhit bul aynı şartlarda hemen devretsinler...
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 14:41
17
13.01, Tamam kardeş, tanzim satıştan almak mecburi değil. Sen kabzımala kazıklanmaya devam edersin. Sebze, meyve fiyatları bazı seneler artar, bazı seneler düşer... Düştüğü seneler çiftçi batar. Arttığı seneler kabzımal zengin olur. Bu iş dengelenmeli. İlle de kazıklanacağım diyorsan seni tutan yok...
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 15:44
3
13.59, Senin bana "kene" demene müsaade edildiğine göre ben de sana "çüş" diyebilirim...
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 16:01
16
13,56 ...Sen 40 bin araç geçiş garantisi verip sayıyı bulamayınca,farkıda milleti kaziklayarak çıkarmaya çalışırsan sonuç bu olur ayrıca bu akıl yürütmeye göre , aracıların ve halcilerin; hükümet patlıcan satarsa iflas edecegiz demelerine benziyor...onu kaziklarken dusuneceksin..nokta koyarak yazdığınız şeyin çıkış yeri bellidir, ağzınıza hic yakışmamış; seviyeye dikkat edelim.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 16:01
53
geçemediğimiz köprülerden bile devlet bizden para alıyor TRT bile katkı payı parası ödüyoruz elektrik faturaları mısın yüzde yirmisi devlete gidiyor sebze meyve Ateş pahası marketler cep yakıyor ondan sonra sen çıkmışsın diyorsun ki milleti kazıklayan Dallı uğraş milleti en çok devlet kazıklıyor Uyan dostum Uyan kanala seyretmekten vazgeç Beynine oksijen gitmiyor artık Makarnayı da bırak proteine yönel
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 22:11
0
Sen ne bilirsin kazıklanmayı 13:01! Kazığı yiyen yine esnaf, yine memur, yine çiftçi, yine işçi! Neymiş, tanzim satışmış! Sanki biz bilmiyoruz seçimden sonra gelecek zamları. Görücez bakalım tanzim satış manzim satış kalacak mı seçimden sonra!!
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 13:59
61
13:01 sen hiç çiftçilik yaptın mı yada nakliyecilik. Sen sadece sana verilmiş sahte cennetinde mutluluk arıyorsun. Üreten kalmadı, ürün kalmadı anladın mı. Bedava yaşayan keneden başkası değilsin.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 12:52
Domat patlıcan ve bıberden iktidar kurma hayallerini boşver. Aklıma takıldı beka meselesinde şu us donanma sayfasında ki resme ne diyorsun onu anlat
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 12:47
Et balik kurumu haberlerinde devlet kasap mı demeyip sosyal devletten girip hayat pahaliligindan cikanlar simdi HALK SEBZE ye burun kiviriyor.eee secim oncesi dusecek ya fiyatlar, bunlar ve hal babaları üzüldü...ne yapalım simdi gitti kar lar.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 12:26
İlk cümleyi okuyunca bugünün Türkiye'sinden bahsetmediginizi anladım. Bugün meydan okumaya kim cesaret edebilir...
Heheheh 11 Şubat 2019 12:10
Bakiyorum da halk sebzeDEN en cok secimde fiyat artisindan nemalanma hesabi yapanlar rahatsiz olmuş birde HAL BABALARI.
Memleketim 11 Şubat 2019 12:11
Yakinda bunlar ekmegi de karneyle satacaklar.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 12:50
16
Ucuza vermekle karneyle vermenin farkini bilmeyen cuhela. Git abd de biseyi ucuza ver kilometrelerce kuyruk olur.karnede ise o sey yoktur.
Memleketim 11 Şubat 2019 13:44
29
Karnede de notlara bakılacak:) .akp yi yeterince ovduysen sana pekiyi ve 3 ekmek; cehape liysen otur sıfır.. akıl yoksa karneyle bile alamazsın...!!!
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 13:59
4
12.11, O şeref CHP'nin...
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 12:02
Serbest piyasa ekonomisi canım; görünmez el var, o herşeyi ayarlar; siz tam rekabeti sağlayın yeter (sen sağladım zannet; ne numaralar var adamlarda) fiyatlar yerini bulur, merak etmeyin. Herkezi seyirci yapıp, vatandaşı rahat rahat soysunlar o zaman. Dur diyen olmayacak mı?
A.Dirim 11 Şubat 2019 11:54
'Tarihten ders alınsaydı tarih tekerrür etmezdi.' Ne kadar doğru bir söz. Popülist politikalar, oy kaygıları, geleceği düşünmekten alıkoyuyor siyasileri. Tank fabrikasını bile satarken, domates, biber satmaya kalkışıyor.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 13:22
32
Devletin itibarına hiç bu kadar zarar gelmemişti:((
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 11:27
Yıllardır pazar ekonomisini, serbest piyasayı, devletin ekonomiden çekilmesini savunan liberaller (Atilla Yayla örneğin) neredeler, diyecek iki sözleri yok mu 'manav devlet'e ilişkin?
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 13:08
9
Atilla Yayla yazıyor. Hemde çok güzel yazıyor. Karar,'da da yazılarını görmek isteriz.
Köroğlu 11 Şubat 2019 13:33
1
var, diyoruz da zaten.
Hoşafın yağı 11 Şubat 2019 11:22
Oğur, biraz dikkat etseniz şimdiki mevzunun DP döneminde yaşanana benzemediğini hemen anlarsınız. O vakitler ürün yoktu. Fiyatlar onun için yükseliyordu. Bu yüzden tanzim satışlar fiyatları düşürememiş. Şimdi ürün sıkıntısı yok. Aracılar, kazan kaldırmış hoşafın yağını arıyor... Sabret bir hafta sonra fiyatların düştüğünü göreceksin.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 11:06
Şimdi halka mehteri verenler sana kızacak. Seni dış güç ilan edecekler. Doğrunun bu kadar can yaktığını ilk kez görüyorum. Sen bir merminin fiyatı kaç para biliyor musun? Hımmm! Kızıyorum bak!
ERDOĞAN SEVDALISI BİRİ OLARAK YAZILARINIZI DİKKATLE OKUYORUM.BİZE ELEŞTİREL BAKMA YETENEĞİ KAZANDIRIYONUZ
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 10:56
1954 lü yıllara gitmeye gerek yok. Günümüzde venezuellada aracilari firsattçıları düşman belleyip marketleri devletleştirdi. Şimdiki hali ortada ülkenin. Asıl problem sosyalizm yapması son 5 yıldır ak partinin yapmaya başladığı gibi.
Takipci 11 Şubat 2019 10:53
1) E.Cansen bey diyor ki: Hangi urun olursa olsun, maaliyetin 1/3unu Ulasim oluşturur. Ulasim maaliyetleri her gecen gun yüksek ivme ile artıyor. 2) Otoriter yönetim anlayisi bazi alanlarda (geçici bile olsa) basarili olabilir, asla basarili olamayacagi alan ise ekonomidir.
Köroğlu 11 Şubat 2019 11:53
22
Ağzımdan aldın.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 10:39
Tebrik ederim. Yakın tarihimizdeki (son 60 yıl) yaşanmış gerçeklerle örneklenerek izahatı yapılmış çok güzel bir analiz..
M.T.K 11 Şubat 2019 10:27
yazıyı okuyunca ironi yapıyor sandım. sonuç şu; bu ülke bu sistem ve kafalar ile asla ve asla düzelmez. 1950'yi anlatıyor, sanıyorsun şimdiki zamandan enstanteneler sunuyor. 70 yılda değişen birşey yok. o günde kukla bir devlet, bugün de. o gün de ABD ye biat etmiş bir devlet şimdi de.. o gün de IMF bugünde.. Allah sonumuzu Hayr eylesin. BİTİŞİN RESMİNİ ÇEKMİŞ Yıldıray bey.. ve bu bitişe çözüm bulmayanlar hala BEKA diyor. hala israf, hala betonlaşma.. hala seçim yatırımları..
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 12:20
8
Hala meselemiz ABD diyen bir kafa mı çare olacak peki? Bu ortamda aklına muhalif laf olarak ABD düşmanlığından başka bir şey gelmeyen, muhalifinin kalitesi bu olan ülke zaten batmaya mahkum. Serin ol.
İsmail Erdem 11 Şubat 2019 10:21
Yine muhteşem tespitler, yine yine yine. Yıldıray beybiliyor bu işi. Ya bu yazar da hiç yanlış değil hepdogru.hayret biseyya... Özellikle yanlış yazdım ki "teyit yanlısı" bir Y.O. fanı çıksın bana haddimi bildirsin.
HACI MURAT 11 Şubat 2019 10:21
Sanırım 1950'li yıllarda domates,biber, patlıcan sıkıntısı yaz aylarında çıkmıştır. O zaman seracılık yoktu.Şimdi kışın ortasındayız.Mevzuyu aramızda konuşurken bir komşum,"patlıcan isterse 20 liraya çıksın bana ne,zaten bu mevsimde almıyorum" dedi.Muhalefet patlıcana,bibere büyük ümit bağladı ama,buradan onlara bir ekmek çıkmaz. Bu tanzim satışının da geçici olduğunu düşünüyorum,sorun yakında çözülür. Sebze meyve sudan ucuz hale gelir. O zaman da üretici yanıyor diye feryadı basar muhalefet.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 10:56
32
Kış sebzesi ıspanak 1 lira altında olması lazım. O na ne diyeceksin.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 13:15
50
Sebze fiyatları halciler ve komisyoncular yüzünden mi yüksek? Son 3 senede mazot, tohum ve ilacının maliyeti nasıl artığını görmüyormusunuz? Bunların coğu birde devlet belirliyor. Şimdi gel başkalarını suçla, olmaz öyle.
Biz de haklıyız... :) 11 Şubat 2019 14:29
0
13.15, Arkadaşlar, muhalefet seçmeniysen "millet kazıklansın" iktidar seçmeniysen "kabzımallar batsın" demenin alemi yok. Geçen sene ile bu sene arasındaki maliyet artışlarını hesap edin. Eğer zamlar maliyet artışlarından fazla ise hükumet haklı, değilse kabzımallar haklı. Bu kadar basit. Geçen sene Ocak ayında Ankara için mazot 5.17 TL bu sene 6.08 TL. Artış % 17,6... Eğer sebze meyve bundan çok fazla artı ise hükumet haklı, buna yakın bir oranda artı ise kabzımallar haklı... Bu işe bu kadar patırdı yapılmasına kızıyorum. Nasreddin Hocanın torunlar
Denizci Alperen 11 Şubat 2019 14:46
6
yani diyorsunki doların 1,5 liradan 5,5 tl'ye mazotun 2,5 tl'den 6 liraya çıkmasının hiç önemi yok üretici , esnaf, nakliyeci maliyeti ne olursa olsun ucuza satmalı yeter ki iktidar zarar görmesin , ne diyelim sen de haklısın
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 15:49
0
Geçen sene Ocak ayında, mazot 1.5 lira, dolar da 2.5 TL. ise sen haklısın. Değilse,anlamıyorsun...
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 10:15
Gelinen nokta, işe iddialı özelleştirmeler ve liberal ekonomi söylemleriyle başlayan akpartinin kendini inkarıdır. Artık karşımızda, piyasa anlaminda, chp'den bile daha fazla sosyalistleşen bir hükümet var.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 11:17
8
Ama sosyalistler gene memnun değil. Neden acep?
Maraşlı 11 Şubat 2019 10:07
Merak ettiğim şey, Halcilerle kavga edildi, marketlerle kavga edildi, komisyoncularla kavga edildi. Ve seçim öncesi bu kavgalar halkı da bezdirdi. Hem kavga edilenler hem de kavgalardan bıkan insanlar oy kullanmayacak mı seçimde.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 10:05
BU MİLLETE BUNLAR ANLATILMALI...HİPNOTİZE OLMUŞ GİBİ, SİYASİLERİN HER SÖYLEDİĞİNİ ZOMBİ GİBİ TAKİP ETMEMELİ... NE İLE KORKUTTUKLARINA BAKMALI VE SORGULAMALI...TARİHE BAKMALI...GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL BİR YAZI...BRAVO YILDIRAY BEY.
1 11 Şubat 2019 09:58
Gömleğin düğmesini ilk düğmeden yanlış iliklersen gerisini ne kadar uğraşsan da düzeltemezsin. Ülkemizde yaşanan gıda fiyat artışlarının temeli üretim maliyetlerinin çok yüksek olmasıdır. Çözüm basittir gübre, mazot, tohum ve ilacının maliyetlerini düşermek. Geçen yıl tonunu 1500 TL'ye aldığım gübre 3000 TL oldu. Akaryakıt fiyatları %50 artı. Bu hem tarla hemde taşımacılık maliyetlerini 2 katına çıkardı. Soğan son 4 yılda tarlada 30-40 kuruş idi siz sürekli zararına iş yapar mısınız. Çiftçinin çoğu tarlasını ekmiyor çünkü maliye
*** 11 Şubat 2019 11:50
8
Sen geç onları, bizim burada 20 dönüm tarlası olanın altında en lüks araç var.500 dönüm tarlası olan tarlaya bile uğramıyor.Traktörünü başkası kamyonunu başkası sürüyor.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 12:53
9
11.50 sizin oradakiler ne tarlası paylaş da bizde bilelim bir şey yazıyorsan altını doldur boş bırakma 20 dönüm tarlaya ne ekilip zengin olunuyorsa yazda bilelim hem şu anda zor durumda olan çiftçiye yol göstermiş olursun bizde o ürünleri ekip biraz para kazanırız
*** 11 Şubat 2019 13:44
2
Bağ,dönümünden 5.5 -6 ton yaş üzüm çıkar.Pazarda 6 lira tarlada 3 lira Zeytin,sebze,kiraz,çilek,Vb gibi
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 14:14
4
senin verdiğin örnekler bahçe ürünleri bizim konumuz tarla yani dikimi yapılan ürünleri üzerineydi 5,5- 6 ton üzüm nereden alınıyor yazar mısın Türkiyenin en verimli ovasında dönümde iyi şartlarda yemeklik 3 ton üzüm alınıyor oda çok iyi bakımla ( pamukova- geyve) kiraz-çileğin yarısı toplatma maliyeti ilacı gübresi altını sürmesi eline kalan sıfır zeytin bu yıl hiç para yapmadı son yıllarda hiçbir ürün çiftçinin yüzünü güldürmüyor bunu çiftçilik yapan herkes biliyor
*** 11 Şubat 2019 14:34
1
ya arkadaş sordun söyledim.Alaşehirli Sarıgöllü Salihli turgutlu manisa merkez sor söylesinler.ürün miktarı Sarıgöl Alaşehir salihlide daha fazla 5-6 yıllık üst verimdir 20 yıllığa kadar devam eder arada daldırma gençleştirmeler yapılır bakım yapıldıkça bu miktar sürekli alınır.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 16:30
3
11:50 bütün çiftçilerin vebali senin boynuna. Ben de 350 dönüm tarla var. Yarıya çalışalım mı? Sen bana peşin bir Mercedes al, kazancın gerisi senin olsun.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 09:56
Benim anlamadığım akp nin ilk dönemlerinde neden böyle değildide șimdi böyle oluyor yani ozaman da pekala yüzde beșyüz zam yapabilirlerdi meyve sebzeye üretimmi kısıtlı sebep ne üretici satıcı akp yemi düșman.Ben korktum bu ișten tarım bitmiș biz elli sene öncesinin önlemlerini acağız oda güzel
bilgin 11 Şubat 2019 09:39
Tebrikler. Harikasınız. akıcı, sade üslubunuz, yazınıza harcadığınız emek ve doğruyu yazıyor olmanız dolayısıyla keyifle okuyor ve yararlanıyorum. Kutup yıldızı gibi, herkesçe güvenilerek takip edilen ve sadece doğruyu gösteren bir yazar olarak kalmanızı diliyorum
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 09:41
He benim akıllı yönetici kardeşim tank palet fabrikasını işletemiyoruzda maydanoz limon mu satıp eve ekmek parası getirecen
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 09:39
Aslında devletin direkt satıcı olması doğru değil. Ama burda amaç üreticiden mali daha ucuza almak deyil ki. Fark burda eskilere nazaran. Üreticiden direkt tüketiciye ıletim amaç. Bizde asıl aracı komisyoncularin fiyatı artırdığı dolayisi ile bu kesim saf dışı bırakılır ise hem tüketici ucuz ürün alabilir hemde üretici daha yüksek fiyat. Aynı anda iki kesimde kazanır. Soyguncular da ac gizluluklerinin cezasını çeksin.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 09:32
Domates,biber, patlıcan istiyoruz kurşunun fiyatından bize ne?
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 09:24
İktidar yeni günah keçisini buldu. Kabzımallar boşuna uğraşmayın. Kaderinize razı olun.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 09:13
“Devlet elbise diker mi, et-süt satar mı?'dan; sen gel Domates biber patlıcan sat.
xxx 11 Şubat 2019 12:38
12
Biz Satarız.Halk ekmekleri de biz kurduk.Paketi 15.5 liraya kuş başı eti de biz satıyoruz.Sakat ve özürlüye maaşı da biz veriyoruz.yaşlılık aylığınıda biz yükselttik.Fakire kömür yardımınıda biz yapıyoruz.Şimdi de sebze meyveyi halka ucuz yedireceğiz.tedbirini alıyoruz.Bizim Pkk ya attığımız 50 füzenin parası bile tutmaz bunlar!
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 09:10
Köprü ve otoyolları özel sektör işletiyor Devlet domates salatalık satıyor Tam piyasa ekonomisi
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 10:18
55
Sesli kahkaha artırdınız bana. Devlet tam ters yüz olmuş.
Karar Okuru 11 Şubat 2019 08:47
tarih tekerrür edecek mi? Bakalım..
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 10:42
12
İbret alınsa tarih tekerrür etmez.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 08:09
Geçmişte yaşanan tecrübeler, bugün yapılan tavsiyeler, ancak akıl sahipleri ders çıkarabilir, VİZYONU DÜŞÜK insanlar ve bunlarla çalışmak isteyenler değil.
rukneddin 11 Şubat 2019 07:59
Her gördüğünüz sakallı dedeniz değildir Yıldıray Bey. Bugünün hikayesi ne 1950'lere ne de 70'lere benziyor. 2019 ikinci dönemde faizler de, enflasyon da düşecek. Panik havasının ortaya çıkması, mal yokluğu gibi durumlar, AK Parti iktidarda olduğu sürece söz konusu bile değil. Onlar CHP'nin alameti farikası olan işler.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 09:11
44
Yazar Demokrat Partinin yediği haltlardan bahsediyor sen CHP duyuyorsun. Kulağında parazit var anlaşılan
Hee bizde inandık ! 11 Şubat 2019 09:42
84
Önce 1950 ler chp değil O övdüğünüz Menderesli yıllar. Çook müslüman iktidarımız Kudüs/Suriye diye yırtınıyorda, kadim Türk ve İslam toprağı olan Doğu Türkistandaki Çin zulmüne niye ses edemiyor. Yoksa Çinden gelecek mallar mı sesinizi kısıyor. Hani zulüm kimden gelirse gelsin di. Hee ne oldu. Putperest Çinliler daha mı yakın size. Ha şunu da unutma tarım bitiyor. Ortada mal yok. İthal edecek gavur paranızda yok. Vatan millet edebiyatı sahte cennetle (ye,iç,çiftleş) kandırılanları ne kadar idare eder.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 09:58
16
1955'te chp iktidar değildi beyefendi. Soğan ve patates'in 6.50 - 7.00 tl olmasiyla chp ile ne olgisi var.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 10:33
25
Isim Rükne-din.. Dinin rüknü.. dinin direği olunca hadiselere dini gözlükle bakmak mecburiyetinde, böyle olunca da hic bir kötülügü kendi cemaatine yakistiramiyor. Kedidir kedi psikolojisi.. Gördüğü bütün işler olaylar ona yapana göre yansir. Gözlüğün özelliği bu. Kötülükleri yapan dostlari da olsa gözlük ona CEHAPE diye yansitir. Onun suçu yok. Gördüğünü söylüyor.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 12:28
1
erdoğanın kimlik siyaseti olmasa CHP ayakta kalamaz. CHP yerine doğru dürüst çözümleri olan akılcı bir muhalefet partisi olsa erdoğan yerinde kalamaz. ben de erdoğan olsam başarısızlıklarımı gizlemek ve iktidarı garantilemek için kimlik siyasetine abanırım. bıraktığı an düşer. CHP de dağılır.
KaRAR OKURu 11 Şubat 2019 12:33
29
Rükneddin beycim A Haberi biraz azalt. Doz aşımı olmuş. Şöyle yapalım 2019'da faizler, enflasyon düşmezse sen de biraz düşünüp bu AKP yanlış yapmış olamaz mı diye soracaksın tamam mı. Farklı görüşlerin insanlarına biraz itibar et, itimat et, birazcık düşün. Allah düşünmemizi istiyor unutma.Hep dıj güçler hep chp sıkıyor artık...
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 13:14
20
Hani yeni sistemle uçuşa geçiyorduk?
Muzaffer 11 Şubat 2019 21:52
0
13.14 hani yeni sistemde uçuşa geçecektik demişsin.Fiyatlar uçuyor ya daha ne olsun..
musto 11 Şubat 2019 03:54
Allahım ne günlere kaldık altınıza zırhlı araçlar uçaklar helikopterler çektik devleti yönetin diye size gidin zerzavatcı olun demedik.
*** 11 Şubat 2019 09:21
28
Hayatın yalan, sen mi belirliyorsun hükümet başkanının görevini sen kimsin!Onun görevi halka ucuz gıda sağlamak ve bunun için tetbir almak.O yüzlerce uzmanla çalışıyor. Bazı şahsiyetler gibi geçe gördüğü rüyayı sayıklamıyor.
musto 11 Şubat 2019 12:19
17
Ben onu bunu anlamam ticareti doğru yapın eksik fazla tartmayın gerçi sizin teraziler hep eksik tartar da kul hakkı geçmesin.
musto 11 Şubat 2019 23:27
0
vay vay vay zerzavat satış mesaisi bitti yorumları sabote etme mesaisi başlamış gazanız mubarek olsun.
Karar Okuru 11 Şubat 2019 03:15
Nasil yani? Iktidar tezgah mi kurmus?
Alikemal 11 Şubat 2019 03:13
Aklini nadasaya birakmak buna denilir.Tarimi hayvanciligi öldür sonrada meyve sebze sat.Popülizimden baska birsey degil bu.Siyasi tarih literatürene gececek bir fenomene sahit oluyoruz.Bu tür olaylari görünce dövize lanet okuyorum niye daha üc-dört kati olmuyorsunuz.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 02:21
Eyy Amerika diyorduk konu nerelere geldi
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 01:54
İLLERE HALK MANAVI KURULACAKMIŞ İTİRAZIM VAR MECLİS LOKANTASI HER MAHALLEYE KURULSUN MUTFAK MASRAFI DÜŞSÜN 1 LİRAYA PİLAV 3 LİRAYA KURU YİYELİM.
1- chp deki istifalar dalgasini ve sebeplerini 2- ip deki istifalar dalgasini ve sebeplerini 3- işbankasindan can dundar a faizsiz 4 milyon tl verildigi haberini 5- chp de eş dost akraba nin onsecimsiz direk kemali emriyle aday yapilmasinin 6- sari yeleklilerin liderinin gecici baskan olarak taninmasini 7- chp nin hdpsever adaylarinin ip ile uyuşmazligina nasil susuldugu. 8- belediye baskanligi doneminde milyonlarca tl mal varligina ciktigi idda edilen ismin kemalce yeniden aday yapilmasi güneş haberi.9- muharremin agri dagini asti dedigi chp sorunlarini 10- bucak in adayligi.
Suphi 11 Şubat 2019 08:06
47
Bunlar yazılsa ne olur yazılmasa ne olur. Herkes biliyor ki akp varlığını chp ye borçludur. Reise vekillik yolu açılmasından, her seçim döneminde yapılmaması gereken her şeyi kör gözüm parmağına aleniyetinde yapmasına kadar. CHP bir çeşit baobab ağacına dönüşen akp nin toprağı, suyu, gübresidir.
musto 11 Şubat 2019 01:04
Dön dolaş aynı yere geldik nutuk atma ile memleket ilerlemiyor halkının zihniyeti belli tarlasından analiz için toprak istiyorsun yol kenarından alıp getiriyor koymuşsun bir ziraatcı birde veteriner evrak işi ile uğraşıyor akıl vermekten bizde akıl kalmadı.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 00:59
Her olayın farkli sebepleri ve sonuclari vardir.adi tanzim satis diye hepsi ayni sebep ve sonuc dogurmaz.bu tanzim satış ilac gibi gelecek ve gelmeyede basladi.cunku fiyat artisinin asil sebebi FİRSATCİLİK. devlette 1960,70,80 lerin ezikliginde degil ,guclu. Adi ne tanzim satis. ..eeee ?? Hemen bak gecmise noolmuş ??? İle kotulenemez bu hamle.o farkli bu farkli..
Suphi 11 Şubat 2019 07:58
59
tekelleşen perakendenin ardında kim varsa, sahte balın ardında kim varsa, imar barışı diye sunulan katliamın ardında kim varsa, hal çetesinin ardında da o var. milletin büyük kısmı ve hükümet. on milyon başvuru var imar barışına. akp zihniyeti asla yüzde elli ile sınırlı değil. En az yüzde doksan.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 09:44
8
Eskiden başarısız olma sebebi arzın yeterli olmaması Ama şimdi durum farklı. Üretici direk tanzim satış mağazasına satış yapma şansı var. Bu şekilde tüm aracı komisyoncular elenirse hem üretici daha yüksek fiyat alabilir hemde tüketici daha ucuza ürün alabilir. Çünkü sorun aracılar ve bunların üretime hıc bir olumlu katkısı yok hatta zararı var zira üreticiyi baskiliyor fiyatı düşürüyor öte yandan da markette fiyatı şişirip tüketiciyi zarara sokuyor
Ekonomide alınan ve alınmayan büyük kararların sonucu olan enflasyonun, .... Demişsin ve batirmişsin...enflasyon maliyetler sebebiyle artti ,maliyetler dolar sebebiyle artti, dolar niye arrti ? Ekonomide alinan ve alinamayan kararlardan mı ? Buna cocuklar bile inanmaz.. dolar S400 ve pyd de tekere comak sokan Turkiyenin rahip bahanesiyle cezalandirilmasindan artti. Tehdit twitleri ile trump abd borsasinda bile dev kayitlari indiriyor batiriyor.
Suphi 11 Şubat 2019 07:53
51
Elin parasıyla kendi adamına deli dumrul sistemi yol köprü yap, geçeni de geçmeyeni de haraca bağla, bu haraçlar tencereye giren sebzeyi kovalasın, sonra çık patriot de. Ne de olsa yalanın büyüklüğü nispetinde inanan bulmakta zorlanmıyorsunuz. Devam...
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 00:42
Fiyatlar artinca devlet mudahale etsin,devlet nerde , araciligi bitirin ?? Mudahale gelince ; devlet manav mı ? Serbest piyasa ??? ... Bi bitmediniz.. en guzeli bu, devlet ureticiden alir satar boş boş aracilara para bayilmayiz. Hukumet ne yapsa zaten elestirmeye programlananlar yine elestirir.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 07:47
43
Yazıyı anlamamışsın, bir kere daha okumalısın...
Suphi 11 Şubat 2019 07:55
55
Müdahale etsin. Yani kim yükseltiyor bulsun. Buldu da, zaten baştan biliyordu. Kim: kendisi. Maliyetleri yükselttiği için, iyi yönetemediği için yükselmiş fiyatlar. Çare; tanzim satış. Devam...
MMX 11 Şubat 2019 10:35
18
Yok daha neler. Oldu olacak devlet yetiştirip halka satsın. Piyasa da oluşmasın. Hal komisyoncusu-Tüccar- Parekende komisyoncusu-Market, Manav ortadan kalksın demek için ya uzaylı ya da eski SSCB'li olmak gerekir
KaRAR OKURu 11 Şubat 2019 00:36
1 Nisan şakası gerçek olsa bari... Milletçe yüzümüz gülse artık...
Kararlı 11 Şubat 2019 00:39
Balık aklı bile aynı zokayı dönüp dönüp yutan bir topluma her halde güler. Güzel bir hatırlatma olmuş. Karaalioğlunun bir makalede yazdığı gibi iş sonunda bugün iyi kötü karnını doyuranın ekmeğine göz koyma malına çökme noktasına gidiyor. Yapısal reform falan boş. Üretmeyen, ulufe ve sadaka ile geçinen borcunu devlet üslensin diye bekleyen, vergi veremeyen basiretsiz topluluklar için yapacak çok şeyde yok. Mirasyedi gibi değerleri satıp oturuyoruz. Ülkenin ekonomik değer üreten önemli miktarda kuruluşu yabancılarda artık. Evi sattık!!
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 00:30
Laf attıkları tüp kuyruklarının yerini şimdi domates,biber,patlıcan, hatta soğan kuyruğu aldı...
*** 11 Şubat 2019 09:27
15
Kimsenin kuyruğa falan girdiği yok.Milletin cebinde öyle bir para var ki deli gibi,Bunca ajitasyon yapıyorsunuz Yanınıza yandaş bulamıyorsunuz.Kimse oltanıza takılmıyor çıldırıyorsunuz
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 13:41
12
09.27 kesin trolsün sen. Maaşın kaç para? Biz de trol olmak istersek yardımcı olurmusun? Patates soğan kuyruğuna girince sana da bir kaç kilo alırız ne dersin!
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 15:01
0
Chp'nin devletcilik ilkesinin ne kadar ilkel,geri biraktirici,,dunya da gecerli ekonomik modellere uyumsuz oldugunun en somut isbatlarindan biri oldugunu gosteren bir uygulama,acaba akp bu uygulamayla indirekt,chp'nin ne kadar,gerici bir parti oldugunumu vurgulamakta.......
Zor tercih! 11 Şubat 2019 00:08
Tmm da,kiremidin ,şekerin, tüpün hatta doların karaborsası olur.Domatesin,biberin,patlıcanın karaborsası olur mu?Zaten Tehdit bile yetti pazarlar ucuzladı.Şunu biliyoruz fiyatların pahalı olması üretim azlığından yada maliyet yüksekliğinden değil!Bazı aç gözlü araçıların yüksek kar hırsındandır.Buda baskınlarda tesbit edilmiş cezalarıda kesilmiştir.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 07:46
35
Yazıyı bir daha oku...
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 00:03
Biz bunu hak ediyoruz. Hal ve manav yeni düşmanlarımız. Onları bitireceğiz.
xxx 11 Şubat 2019 08:52
21
Öyle tatlı karları var ki onların elinden hallerini alsan karaborsasını açarlar yine pazarlara sızarlar! Dün fırıncı yandaşı, bugün halci dostları ne oyunlar oynandığını herkes biliyor millet vekili seçimlerinde 7 lira patates seçim bittiği gün 1.5 liraya indi.Hayırlı işler!
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 10:09
25
Xxx kardeş, bu adamlar iktidarın ilk 15 yılında vatan severlerdi, normal karla çalışıyordu da son 6 ay içinde birden bire hepsi fahiş karla çalışan vatan hainlerine mi dönüştü.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 20:03
0
Bence mesele, seçim meydanlarında ekonomimiz iyi de bu fırsatçılar yok mu? Ama biz onlarla da Ankara ve İstanbul da mücadele etmeyi biliriz diyebilmektedir... 31 mart sonrası mevsim yaz domates 2 lira biber 5 lira salatalık 3 lira.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN