07.04.2020  10:55
SON GÜNCELLEME: 
07.04.2020  16:29

Maske tehlikeli mi değil mi? Son araştırma: Korona 7 gün yaşıyor

Dünyayı saran ve yüzbinlerce kişinin ölümüne neden olan koronavirüs salgını hızını artırırken, alınacak tedbirlerle ilgili her gün birbirleriyle çelişecek açıklamalar geliyor. Hong Kong'da yapılan bir çalışmada, koronavirüsün 7 güne kadar canlı kalabildiği, bu nedenle maskelere dokunulmaması gerektiği vurgulanıyor.

+
-

Dünyayı saran ve yüzbinlerce kişinin ölümüne neden olan koronavirüs salgını hızını artırırken, alınacak tedbirlerle ilgili her gün birbirleriyle çelişecek açıklamalar geliyor. Koronavirüsü yayılmamasında en önemli silahlardan biri olarak kabul edilen 'maske kullanımı' bu kez tartışmaların odağından.

'Maske kullanmak şart mı' yoksa 'Maske de mi virüs saçıyor' soruları havada uçuşurken, önlemleri sorgulatacak araştırmalar Hong Kong'dan geldi. Hong Kong'da yapılan bir çalışmada, koronavirüsün 7 güne kadar canlı kalabildiği, bu nedenle maskelere dokunulmaması gerektiği vurgulanıyor.

"EN KOLAY MASKEYE TEMAS EDİYOR"

Honk Kong Üniversitesi'nden Malik Peiris, virüsün maske üzerinde ne kadar yaşadığıyla ilgili çalışması üzerinden uyarılar yaptı. 

Ulaşılması en kolay ve en yaygın kullanılan cerrahi tip bir maskeye temas eden virüsün 4-7 gün arası canlı kalabildiğine işaret eden Peiris "Bu nedenle maskeye ya da yüzümüze dokunmamak gerekiyor. Önce maskeye ardından gözlerinize dokunduğunuzda virüsü bu şekilde kapmış oluyorsunuz" dedi.

Peiris, maske, eldiven veya dezenfektan farketmeksizin en önemli koruma yönteminin el yıkama olduğunu da yineledi.

NE OLMUŞTU?

Maskelerle ilgili Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de çelişkili açıklamalar yapmıştı. Önce maske kullanımının önemine dikkat çeken DSÖ, daha sonra hasta olmayan takmamalı demiş, hemen ardından yine maske kullanımının faydalarını vurgulamıştı.

MASKE VE ELDİVEN NASIL ÇIKARILMALI?

 

 

DİĞER HABERLER
Erdoğan'a şiirli gönderme
Erdoğan, Türkmenistanlı mevkidaşı ile görüştü
Peşkeşe göz yummayacağız
Meclis'in toplanması için bize talep gelmedi
Sınırlar açılıyor
GSM operatörleri birbirlerini suçladı
Frenkaslara herkes ulaşabiliyordu