Akbank mobil çöktü mü, ne zaman düzelecek? Akbank'tan 'siber saldırı' açıklaması!

Akbank mobil çöktü mü, ne zaman düzelecek? Akbank'tan 'siber saldırı' açıklaması!

Akbank internet ve mobil uygulama erişim sorunu, kredi kartıyla alışveriş yapan banka müşterilerini mağdur etti. Dün sabah saatlerinden bu yana, hemen hiçbir bankacılık işlemi yapılamayan Akbank'tan, siber saldırı iddialarının doğru olmadığına ilişkin açıklama yapıldı. İşte, Akbank'ta yavaşlama ve kesinti hakkında son durum...

Euromoney tarafından daha önce 'Dünyanın En İyi Dijital Bankası' seçilen Akbank'ta 24 saatten fazla süredir, kartla alışveriş dahil internet tabanlı hiçbir işlem yapılamaması, banka müşterileri endişelendirdi. 'Ödüllü' bankadan dün sabah saatlerinde tatmin edici bir açıklama yapılmazken, daha sonra yapılan duyurularda 'siber saldırı' iddialarının doğru olmadığı belirtildi.

AKBANK MOBİL NEDEN AÇILMIYOR?

Türkiye'nin en büyük bankalarından biri olan Akbank'ın mobil uygulaması ve internet şubesi dün (6 Temmuz 2021 Salı günü) sabah saatlerinden itibaren erişim sağlanamadı. Banka müşterileri, internet tabanlı servislerin yanı sıra kredi kartlarıyla ve banka kartlarıyla da alışveriş yapamadı, işyerlerindeki pos cihazları çalışmadı.

Akbank'tan 6 Temmuz 2021 Salı günü saat 12.51'de yapılan açıklamada, "Sistemlerimizde yavaşlama ve kesintiler yaşanmaktadır. İlgili birimlerimiz konuyla ilgili çalışmaktadır. Müşterilerimizin gösterdiği anlayış için teşekkür ederiz" ifadelerine yer verildi.

2021-07-06-142149.jpg

AKBANK'A SİBER SALDIRI MI YAPILDI?

Milyonlarca müşterisi bulunan Akbank'tan yapılan açıklamada sorunun sistemsel arızadan kaynaklandığı ve siber saldırının söz konusu olmadığı belirtildi. Söz konusu arızadan internet ve mobil bankacılık kanalarının yanı sıra ATM işlemleri de etkilendi.

Akbank'tan 6 Temmuz 2021 Salı günü saat 15.21'de yapılan paylaşımda, "Bugün bankamız sistemlerinde yaşanan yavaşlama ve kesintilerin siber saldırı nedeniyle olduğuna dair kamuoyuna yansıyan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Bankamızda hiçbir güvenlik sorunu bulunmamaktadır. Problemin giderilmesi için ilgili birimlerimiz çalışmaktadır. Gösterdiğiniz anlayış için teşekkür ederiz" denildi.

2021-07-07-101941.jpg

AKBANK ERİŞİM PROBLEMİ NE ZAMAN DÜZELECEK?

7 Temmuz 2021 saat 10.05'te yapılan açıklamada ise şu sözlere yer verildi:

06.07.2021 tarihinde başlayan ve bankamız ana bilgisayarındaki teknik sorundan kaynaklanan kesintiler sürmektedir. Müşterilerimize hizmet verdiğimiz tüm kanallarımız bu sorundan etkilenmektedir. İlgili birimlerimiz ve teknoloji iş ortaklarımız çözüm için çalışmalarına devam etmektedir.

Durumun siber saldırıdan kaynaklandığına dair internet ve sosyal medyada yapılan paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır. Bankamız ve müşterilerimizin bilgi ve kayıtlarına ilişkin herhangi bir güvenlik problemi bulunmamaktadır, sorunun giderilmesini takiben işlemlerimiz devam edecektir.

Müşterilerimiz, bu süreçte yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için aldığımız önlemlere akbank.com'dan ulaşabilirler.

Bu süre zarfında hizmetlerimizde yaşanan aksaklıklar için özür diliyoruz.

Mağduriyetlerin giderilmesi için aldığımız önlemler:

06.07.2021 tarihinde başlayan ve devam eden bankamız ana bilgisayarındaki teknik sorundan kaynaklanan kesintiler ile ilgili olarak;

* Ekstre ödemesi 06.07.2021 tarihinde olan kredi kartları müşterilerimizin son ödeme tarihi bankamız tarafından bir gün ötelenmiştir.

* Kredi vadesi veya taksit tarihi 06.07.2021 olan ticari krediler ve tüketici kredileri için o gün faiz işletilmeyecektir/işleyen faiz geri ödenecektir.

* Müşterilerimize ekstre, kredi ve taksit ödemeleriyle ilgili herhangi bir gecikme faizi yansıtılmayacaktır.

* Müşterilerimizin ekstre ötelemeleri, kredi vadesi ve taksit ödemeleriyle ilgili ek bir işlem yapmasına gerek bulunmamaktadır.

Gelişmelere paralel olarak ilave önlemler alınacaktır.

2021-07-07-102001.jpg

'DÜNYANIN EN İYİ DİJİTAL BANKASI' SEÇİLMİŞTİ

'Türkiye'nin En İyi Bankası' ödülü de alan Akbank'taki bu büyük sistem çökmesi Türk bankacılık sisteminin teknolojik yatırımlarının sorgulanmasına neden oldu.

Bankacılık sektörü dijitalleşmeyle insan faktörünü azaltmayı hedefliyor. Bu konuda en büyük yatırımı da Akbank yapıyor. Bu yatırımlarından dolayı Akbank bir çok kuruluştan teknoloji ve dijital ödülü almıştı.

Euromoney'nin 'Awards for Excellence - Mükemmellik Ödülleri' kapsamında Akbank 'Dünyanın En İyi Dijital Bankası' seçilmişti. Akbank aynı zamanda 'Orta ve Doğu Avrupa'nın En İyi Dijital Bankası' unvanı almıştı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN