Can Atalay kararı Anayasa Mahkemesi'ne gidiyor: Tekrar milletvekili olması mümkün mü?

Can Atalay kararı Anayasa Mahkemesi'ne gidiyor: Tekrar milletvekili olması mümkün mü?

Türkiye'de siyasi gelişmelerin merkezinde yer alan Can Atalay'ın milletvekilliği, hakkındaki Yargıtay kararının Meclis Genel Kurulu'nda okunmasıyla düştü. Bu olayın ardından Atalay'ın avukatları, Anayasa Mahkemesi'ne milletvekilliğinin düşürülmesi gerekçesiyle başvuruda bulunmaya hazırlanıyor. AYM kararıyla birlikte Atalay milletvekilliğini tekrar kazanabilir ama bu durum tahliye anlamına gelmez.

Yargıtay kararı, Yüksek Yargı arasında anlaşmazlıklara yol açarak Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Can Atalay'ın Meclis Genel Kurulu'nda dün okunarak milletvekilliğinin düşmesine neden oldu. Atalay'ın avukatları, yaşanan bu gelişmeye karşı Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunacak.

7 GÜN İÇİNDE BAŞVURULMASI GEREKİYOR

Anayasa'ya göre, milletvekilliği düşürülen bir kişinin Anayasa Mahkemesi'ne başvurma hakkı bulunuyor ve bu başvurunun 7 gün içinde yapılması gerekiyor.

Ancak, tartışmalı kararın ardından ortaya çıkan hukuki süreç, bazı itirazları da beraberinde getiriyor. Kararın, bir meclis kararı olmadığı, yargı kararının okutulduğu ve bu nedenle Anayasa Mahkemesine başvuru hakkının bulunmadığı yönündeki itirazlar mevcut. Atalay'ın avukatları ise önemli olanın Anayasa Mahkemesi'nin kararı nasıl yorumlayacağına vurgu yaparak bu konudaki itirazları yanıtlıyor.

15 GÜN İÇİNDE DEĞERLENDİRİLMESİ GEREK

NTV'de yer alan habere göre; Anayasa Mahkemesi'ne yapılacak başvurunun bu hafta içinde gerçekleşmesi planlanıyor ve mahkeme, başvuruyu 15 gün içinde değerlendirmekle yükümlü.

VEKİL UNVANINI TEKRAR KAZANABİLİR AMA TAHLİYE EDİLEMEZ

Ancak, Yüksek Mahkeme'nin hak ihlali kararı vermesi, Atalay'ın milletvekilliğini yeniden kazandırabilir, ancak hala tahliye anlamına gelmez. Atalay'ın özgürlüğü için yerel mahkeme ya da Yargıtay kararı gerekmektedir.

Atalay hakkında verilen ikinci hak ihlali kararına uyulmamasının ardından da Atalay'ın avukatları, bu karara itiraz etmiş ve Anayasa Mahkemesine başvuruda bulunmuştu. Bu başvurunun da şubat ayı içerisinde ele alınması bekleniyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN