Ekrem İmamoğlu siyasi yasaklı mı? Ekrem İmamoğlu cumhurbaşkanı adayı ve belediye başkanı adayı olabilir mi?

Ekrem İmamoğlu siyasi yasaklı mı? Ekrem İmamoğlu cumhurbaşkanı adayı ve belediye başkanı adayı olabilir mi?

YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle hapis cezasına çarptırılan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yerel mahkemenin kararının üst mahkeme tarafından onaylanması durumunda İBB Başkanlığı görevinden alınacak, CHP üyeliğini kaybedecek ve siyasi yasaklı olacak. Hapis cezası almasına karşın kanun gereği cezaevine girmeyecek İmamoğlu, siyaset yasağından dolayı herhangi bir siyasi partiye üye olamayacak ve cumhurbaşkanı adayı olamayacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, iptal edilen İstanbul seçimlerine ilişkin dönemin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine 'ahmak' dediği iddiasıyla İstanbul Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan davada 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

EKREM İMAMOĞLU CEZAEVİNE GİRECEK Mİ?

Hapis cezası alan İmamoğlu, üst mahkemenin kararı onaylaması halinde de cezaevine girmeyecek.

30 Mart 2020 tarihinden önce işlenen suçlarda şartla salıverme 1/2, denetimli serbestlik 3 yıl olarak uygulanıyor. Buradaki suç tarihi de 4 Kasım 2019.

Dolayısıyla 1 yıl 3 ay 15 gün şartla salıverme, 3 yılda denetimli serbestlik olduğu için diyelim ki istinaf ve Yargıtay onadı bu kararı İmamoğlu, sabah cezaevine teslim olup öğleden sonra tahliye olacak.

Dolayısıyla cezası bakımından karar kesinleşirse infaz düzenlemesinden faydalandığı için bir yatarı yok.

EKREM İMAMOĞLU'NA SİYASET YASAĞI GELDİ Mİ, GELECEK Mİ?

Ceza, bir yılın üzerinde olduğu için İmamoğlu'na siyasi yasak maddesi uygulanacak. Fakat siyaset yasağının başlaması için kararın istinaf ve Yargıtay aşamalarından geçip kesinleşmesi gerekiyor.

İmamoğlu, 'kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen zincirleme hakaret' suçlamasıyla 4 yıl 1 aya kadar hapis istemiyle yargılanıyordu. Mahkeme, İmamoğlu'na 'siyasi yasak' sonucunu doğuran Türk Ceza Kanunu'nun 53. maddesinin de uygulanmasına karar verdi.

Davanın Haziran ayındaki duruşması öncesi hakim Hüseyin Zengin, isteği dışında İstanbul'dan Samsun'a atanmış, yerine ise Mehdi Komşul getirilmişti.

TCK'NIN 53. MADDESİ NEDİR?

Madde 53-(1) Kişi, kasten işlemiş olduğu suçtan dolayı hapis cezasına mahkumiyetin kanuni sonucu olarak;

a) Sürekli, süreli veya geçici bir kamu görevinin üstlenilmesinden; bu kapsamda, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliğinden veya Devlet, il, belediye, köy veya bunların denetim ve gözetimi altında bulunan kurum ve kuruluşlarca verilen, atamaya veya seçime tabi bütün memuriyet ve hizmetlerde istihdam edilmekten,

b) Seçme ve seçilme ehliyetinden (...)

c) Velayet hakkından; vesayet veya kayyımlığa ait bir hizmette bulunmaktan,

d) Vakıf, dernek, sendika, şirket, kooperatif ve siyasi parti tüzel kişiliklerinin yöneticisi veya denetçisi olmaktan,

e) Bir kamu kurumunun veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşunun iznine tabi bir meslek veya sanatı, kendi sorumluluğu altında serbest meslek erbabı veya tacir olarak icra etmekten, yoksun bırakılır.

EKREM İMAMOĞLU CUMHURBAŞKANI ADAYI OLABİLİR Mİ?

Siyasi yasak kararı için cezanın kesinleşmesi, yani kararın istinaf ve Yargıtay süreçlerinin tamamlanması gerekiyor.

Kararın kesinleşmesinin 2023 cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerden sonra olması bekleniyor.

Eğer öncesinde karar kesinleşirse, Ekrem İmamoğlu 2023 genel seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı olamaz.

EKREM İMAMOĞLU'NUN İBB BAŞKANLIĞI DÜŞTÜ MÜ?

İBB Başkanı İmamoğlu, 1 yıl ve üzeri ceza aldığı için belediye başkanlığı görevi son bulacak, ayrıca CHP üyeliği de düşecek. Bu durumda İBB Belediye Meclisi, kendi üyeleri arasında bir kişiyi başkan olarak atayacak.

Belediye Meclisi'nde AK Parti ve MHP'nin çoğunlukta olması nedeniyle sonucun iktidar lehine çıkması bekleniyor. Yine bu durum İmamoğlu'nun 2024 yerel seçimlerinde belediye başkanlığı adaylığını engelleyecek.

İmamoğlu'nun İBB Başkanlığı görevinin düşmesinin, yerel mahkemenin kararının üst mahkeme tarafından onaylanmasının ardından gerçekleşeceğini belirtelim.

EKREM İMAMOĞLU NEDEN CEZA ALDI?

"Olur da siyaseten yasaklanırsanız ne yapacaksınız?" sorusunu yanıtlayan İmamoğlu, böyle bir durumda rakiplerine fark atacaklarını belirterek, "Diyelim 31 Mart'ta 13 bin oyla mı kazandık, bütün yayın kuruluşları karşımızda, devletin bütün imkanları karşımızda. Rakibimiz kadar sayın Cumhurbaşkanı miting yapıyor. Bakanların her biri birer ilçede. Böyle bir İstanbul propagandası yaptılar değil mi? Ona rağmen 13 bin oy fakla kazandık seçimi.

Kaldı ki 3 aylık bir kampanyayla. Yani neticede dediler ki 'kimse tanımaz, yüzde 14 tanınırlığı var.' Bunun anlamı şu; tabii ki seçimi iptal ettikleri için bir etki doğurdu. Ama ben diyelim ki 3 ay daha kampanya yapsaydım zaten 800 bin oy fark atardım onlara. Yani milyona da çıkma ihtimali vardı" demişti.

EKREM İMAMOĞLU NEDEN YARGILANDI?

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan İBB başkanlığı seçiminin 6 Mayıs 2019 günü iptal edildiği, yenilenen seçimde Ekrem İmamoğlu'nun seçildiği, 4 Kasım 2019 tarihli basın açıklamasında YSK üyelerine hakaret ettiği öne sürülüyordu.

İddianamede İmamoğlu'nun 'kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen zincirleme hakaret' suçundan 1 yıl 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar cezalandırılması isteniyordu.

İddianamede dönemin YSK Başkanı Sadi Güven'in de aralarında olduğu 11 kişinin mağdur olduğu belirtiliyor. Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki 11 Kasım tarihinde görülen duruşmada savcı mütalaasını açıklamıştı.

Cumhuriyet savcısı mütalaasında 'kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen zincirleme hakaret' suçundan 1 yıl 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar cezalandırılması isterken, siyasi yasak uygulanmasını da talep ediyordu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN