ÖSYM'den KPSS ve YKS açıklaması: Bu tarihlerde yapılacak! Listedeki kişiler sınav parası ödemeyecek!

ÖSYM'den KPSS ve YKS açıklaması: Bu tarihlerde yapılacak! Listedeki kişiler sınav parası ödemeyecek!

2023 ÖSYM sınav takvimi belli oldu. Milyonlarca adayın katıldığı KPSS ve YKS tarihleri, sınav ücretleri, başvuru kılavuzu gibi birçok detay da ÖSYM tarafından açıklandı. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, bu yıl mahsus olarak sınav ücreti alınmayacak adayları da kamuoyuyla paylaştı. İşte, 2023 ÖSYM sınavlarına ücretsiz başvuru yapacak listesi...

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 17-18 Haziran 2023 tarihlerinde yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvurularını almaya başladı.

2023 YKS NE ZAMAN, HANGİ GÜN, SAAT KAÇTA?

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy'un ÖSYM 2023 takvimine ilişkin açıklamalarının ardından YKS kılavuzu, ÖSYM'nin www.osym.gov.tr/TR,25351/2023-yuksekogretim-kurumlari-sinavi-yks-kilavuzu.html internet sitesinden yayımlandı.

Kılavuza göre, 17 Haziran 2023'te Temel Yeterlilik Testi (TYT), 18 Haziran 2023'te sabah oturumunda Alan Yeterlilik Testleri (AYT), öğleden sonra oturumunda Yabancı Dil Testi (YDT) uygulanacak.

Sınava başvurular, bugünden itibaren 23 Mart 2023'e kadar yapılacak.

2023 YKS BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Adaylar başvurularını, ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak ÖSYM'nin ais.osym.gov.tr adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması'ndan yapabilecek.

2023 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı'na (MSÜ) başvuran adayların da Milli Savunma Üniversitesine yerleştirme işlemlerine alınabilmeleri için 2023-YKS'ye başvuru yapmaları zorunlu olacak. Ayrıntılı bilgilere, 2023-MSÜ Kılavuzu'ndan ulaşılacak.

YKS sınavına başvuru yolları şöyle:

* ÖSYM Başvuru Merkezleri

* ÖSYM'nin ais.osym.gov.tr internet adresi

* ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi (AİS) mobil uygulaması

* e-Devlet

2023 YKS SINAV ÜCRETİ NE KADAR?

YKS ücretlerinde bu yıl bir değişiklik yapılmadı. TYT, AYT ve YDT oturumlarının her biri için 115 TL ücret belirlendi. Süresi içinde başvurusunu yapmayan adaylar, 27 Mart-3 Nisan'da geç başvuru yapabilecek. Ek başvurulardan alınan yüzde 50'lik ek ücretlerin bu yıl alınmaması kararlaştırılmıştı.

Ücret ödeme için son gün, 24 Mart 2023 olarak belirlendi.

DEPREMZEDE ADAYLARDAN SINAV ÜCRETİ ALINMAYACAK

ÖSYM Başkanı Ersoy, deprem felaketi sonrası afet bölgesi ilan edilen kentlerde ikametgahı bulunan adaylardan sınav ücreti alınmayacağını açıkladı.

Adres ili veya okulunun bulunduğu il 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen ve afet bölgesi ilan edilen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa, Sivas-Gürün olan adaylardan sınav ve başvuru hizmeti ücreti alınmayacak.

Ersoy'un konuyla ilgili sözleri şöyle:

"Deprem sebebiyle afet bölgesi olarak ilan edilen 11 il ve bir ilçemizde ikamet eden, buralardan deprem sonrası başka il ve ilçelere göç eden tüm adaylarımızdan sınav ve başvuru ücreti alınmayacak."

DEPREMZEDELER YKS'YE NEREDE GİRECEK?

Bugünden itibaren 23 Mart'a kadar YKS'ye başvuran ancak AYT veya YDT'ye girmek istemediği için ilgili oturumlara ait seçenekleri işaretlemeyen adaylar, geç başvuru günlerinde bu oturumlara girmek için başvuru yapabilecekler ve geç başvuru sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayabilecekler. Bu tarihler arasında YKS'nin herhangi bir oturumuna başvuru yaparak sınav ücretini yatıran adaylar, sistemde kayıtlı oturum bilgilerini geç başvuru günlerinde değiştiremeyecekler.

Öte yandan ÖSYM'nin yayımladığı 2023 YKS kılavuzuna göre, depremlerin yaşandığı Hatay, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Malatya illerinde YKS yapılmayacak. Adaylar tercih ettikleri ilde sınava girebilecek.

2023 YKS BAŞVURUSU KİMLER YAPABİLİR?

2023-2024 öğretim yılında ÖSYM tarafından yapılacak merkezi yerleştirme (TÜBİTAK yarışmalarıyla sınavsız geçiş hakkı edinenler dahil) veya ilgili yükseköğretim kurumlarınca yapılacak özel yetenek sınavı sonucu yükseköğretim programlarına yerleştirme işlemine alınacak tüm adaylar, 2023-YKS'ye başvuru yapmak ve sınavın ilgili oturumuna katılmak zorunda olacak.

YKS sonuçları, 20 Temmuz 2023'te açıklanacak.

2023 YILINDA ÖSYM KAÇ SINAV YAPACAK?

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, 2023 yılında 50 sınav yapacaklarını aktardı. ÖSYM'nin yıl içinde yapacağı sınavlar www.osym.gov.tr internet sitesinde sınav takvimi sayfasında yayımlanacak, sınavlara başvurular ais.osym.gov.tr web sayfasından gerçekleştirilecek.

2023 YKS BAŞVURU SAYFASI ÖSYM AİS

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN