Adalet Bakanlığı Abdullah Zeydan'ın memnu hakkının iadesini geri aldı

Adalet Bakanlığı Abdullah Zeydan'ın memnu hakkının iadesini geri aldı

Adalet Bakanlığı DEM Parti'nin Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Abdullah Zeydan'ın memnu hakkının iadesini geri aldı. Kararın, mesai saatinin bitimine 5 dakika kala yapılan itirazla alındığı belirtildi. DEM Parti Van Büyükşehir Belediyesi'ni yüzde 55 oy oranıyla kazanmıştı.

Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Abdullah Zeydan'ın, Adalet Bakanlığı'nın mesai bitimine 5 dakika kala yaptığı itiraz sonucu kazandığı memnu hakkının iadesi geri alındı.

'HALKIN İRADESİNİ YOK SAYAN ANLAYIŞ'

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) tarafından yapılan açıklamada, bu durum "Van halkının iradesini yok sayan bir anlayışın ürünü" olarak nitelendirildi ve "Van halkı, Büyükşehir Belediyesi dahil toplamda 14 belediyenin tümünü DEM Parti’ye kazandırmış, İl Genel Meclisinde ise büyük farkla birinci parti haline getirmiştir" ifadeleri kullanıldı.

1kapak.jpg

KARAR MESAİ BİTİMİNE 5 DAKİKA KALA ALINDI

Adalet Bakanlığı'nın itirazı üzerine Abdullah Zeydan'ın memnu hakkının iadesi kararının iptal edildiği belirtilen açıklamada, "Zeydan, Van’da halkın büyük çoğunluğunun desteğini alarak seçilmiştir. Ancak 29 Mart 2024 Cuma günü mesai bitimine 5 dakika kala, seçime iki gün kala Adalet Bakanlığı idari bir karar ve yazıyla, 2022 yılında memnu haklarını alan ve tüm yasal denetimlerden geçen Zeydan’ın memnu haklarına itiraz etmiştir" denildi.

DEM Parti'nin açıklamasında, "Abdullah Zeydan Van halkının Büyükşehir Belediye Eş Başkanıdır. Herkesi bu gerçeğe saygı duymaya davet ediyoruz. Alınan bu yanlış karardan derhal geri dönülmelidir" ifadelerine yer verildi.

CHP'DEN SERT TEPKİ

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da Adalet Bakanlığı'nın kararına sert tepki göstererek, "Yine AK Parti'nin halk iradesine tahammülsüzlüğü, Belediye Başkanlığını kazanamamış adayına verme girişimi… Aynı örnekleri 2019 seçimlerinde Diyarbakır Bağlar ve diğer üç ilçede görmüştük. Bu kez Van Büyükşehir Belediye Başkanlığını gasp etmeye çalışıyorlar" şeklinde konuştu.

AK PARTİ HAREKETE GEÇTİ

Öte yandan, gazeteci Alican Uludağ'ın paylaştığı bilgiye göre AK Parti, Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı mazbatasının kendi adaylarına verilmesi için İl Seçim Kurulu'na başvurdu.

MEMNU HAK NEDİR?

Memnu hak, bir kişinin mahkeme kararıyla belirli haklardan mahrum bırakılması anlamına gelir. Bu, genellikle ceza mahkumiyeti sonucu gerçekleşir ve kişinin ceza kanunları dışında, diğer kanunlardan kaynaklanan bazı haklardan yoksun bırakılmasını ifade eder. Örneğin, seçme ve seçilme hakkı, kamu görevlerinde bulunma hakkı gibi sosyal ve siyasal haklar memnu haklar kapsamına girebilir. Memnu hakların iadesi, mahkumiyeti sona eren kişinin bu haklarını yeniden kazanması sürecidir.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (17)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
17 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN