Koronavirüste 4. dalga başladı! Bilim Kurulu üyelerinden korkutan açıklama

Koronavirüste 4. dalga başladı! Bilim Kurulu üyelerinden korkutan açıklama

Artan kovid-19 vaka sayılarına ilişkin değerlendirmede bulunan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyeleri Prof. Dr. Necmettin Ünal ve Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Biz 4. pike girdik, 4. pik başladı ve içindeyiz. Aktif vaka sayımız 1 milyonun üzerinde" ifadelerini kullandı. İşte, koronavirüs dördüncü dalgadan korunmanın yolları...

Türkiye'de aşılama işlemlerinin 16 yaşa kadar inmesine karşın dünyada ortaya çıkan delta ve delta plus varyantı nedeniyle vaka sayıları yeniden yükselişe geçti. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyeleri, kaldırılan tedbirlerin yeniden uygulanmaması halinde ağustos ayında kovid-19'a bağlı ölümlerin artacağı uyarısında bulunuyor.

20210713-2-49182706-66962334.jpg

KORONAVİRÜSTE DÖRDÜNCÜ DALGA BAŞLADI MI?

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı, Yoğun Bakım Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal, Halk TV'ye yaptığı açıklamada, koronavirüs salgınında 4. dalganın başladığını söyledi.

Prof. Dr. Ünal şöyle konuştu:

"4. pikte başladıysa ve bunun artacağını, özellikle bayramın yansımasında bunun olacağını düşünürsek, pikin içinde olduğumuzu da göz önüne alarak her türlü önlemi almak mecburiyetindeyiz. Pik ile ilgili önlemleri almadığımız taktirde öncelikle vakalar sonrasında hastaneye yatışlar sonrasında yoğun bakıma yatışlar takibinde de ölümler artacaktır.

Biz biliyoruz ki tüm aşılar tüm varyantlara etkili. Yeni çıkan varyantlara etki oranı düşüyor. Bununla ilgili değişik araştırma sonuçları var. Delta varyantına karşı aşıların etkinliğinde bir azalma var. Hastalığın ve ölümün azalmasında oldukça etkililer dolayısıyla aşı olmayı engelleyici bir durum yok. Bu aşılara devam etmek mecburiyetindeyiz. Hastanelere delta varyantı ile gelenler var bunların bir çoğu aşı olmamış kişiler."

20210712-2-49163717-66930090.jpg

KOVİD-19 VAKALARI NEDEN YÜKSELİYOR?

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ise, "Önlemleri kaldırırken bir taraftan vakaların düşmesini mi bekliyorduk? Böyle bir şey mümkün değil" diye konuştu.

Prof. Dr. Ceyhan şunları söyledi:

"Bir tarafta delta virüsü hızla dolaşırken, bir taraftan biz sınırları açıyoruz, uyguladığımız kısıtlamaları kaldırıyoruz, maskesiz günler sinyali veriyoruz... Vakaların artacağı belliydi. Bundan sonra da artışın devam etmesini bekliyoruz. Özellikle Ruslarla aynı otellerde kalan, kapalı mekanlarda yemek yiyen insanlar illerine dönüyorlar. Oralarda yeni odaklar oluşturacaklar. Yapabileceğimiz şeyler çok belli. Birincisi aşılama. Aşılamada maalesef yanlış bir algı var, bu devlette de var.

İki doz aşılamada yüzde 36 civarında bir rakam veriliyor. O doğru değil. Çünkü toplam nüfusa bölerek hesaplamak lazım. Böyle böldüğünüz zaman yüzde 24 iki doz aşı yapmışız. Bu da toplumun yaklaşık 4/1'i."

KORONAVİRÜS SALGININDAN KORUNMAK İÇİN NE YAPMALI?

"Vaka sayısını indirmemizin tek yolu var o da devletin kısıtlaması. Halkın da maske ve mesafelere uyması. Tamamen artık devletin elinde. Ya bazı kısıtlamalar getirecek vaka sayılarını kontrol altına alacak ya da bu şekilde devam edecek biz vakaların daha çok arttığını, ölüm sayılarının daha çok arttığını göreceğiz.

Yeni tablo ile birlikte aktif vaka sayısını hesaplamak mümkün değil ancak artış hızına baktığım zaman, yüz bini yeniden geçti. Bu salgın biliminin kuralıdır. Siz böyle bir salgın hastalığın ancak 10'da 1'ini tespit edebilirsiniz. Böyle baktığımız zaman şu anda toplumda aktif vaka sayımız 1 milyonun üzerinde, bu da 1 milyon kişi ülkemizde virüs pozitif ve bulaştırma potansiyelinde dolaşıyor aramızda."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN