İki kültürel değerimiz daha UNESCO'da: Ankara ve Bakü'den ortak dosya

İki kültürel değerimiz daha UNESCO'da: Ankara ve Bakü'den ortak dosya

UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras listesine Türkiye'den iki kültürel öğemiz daha eklendi. Bugüne kadar 'meddahlık', ' Mevlevi sema töreni', 'aşıklık geleneği' gibi unsurlarını listeye ekleyen Türkiye, söz konusu miras listesine 'Nasreddin Hoca fıkralarını anlatma geleneği' ve 'Türkiye ile Azerbaycan'daki çay kültürü'nü de ekledi. Böylelikle, Türkiye'nin UNESCO listelerindeki varlık sayısı 25'e yükselmiş oldu.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) Somut Olmayan Kültürel Miras listesine "Nasreddin Hoca fıkralarını anlatma geleneği" ve "Türkiye ile Azerbaycan'daki çay kültürü" de eklendi.

DW Türkçe'de yer alan habere göre, her iki unsur da Fas'ın başkenti Rabat'ta 28 Kasım-3 Aralık tarihleri arasında düzenlenen UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Hükümetlerarası 17'nci Komite Toplantısı'nda listeye dahil edildi.

ANKARA VE BAKÜ'DEN ORTAK DOSYA

Türkiye, Nasreddin Hoca fıkralarını anlatma geleneğinin UNESCO listesine eklenmesi için Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan'la birlikte ortak dosya sunarak başvuruda bulunmuştu. "Türkiye ve Azerbaycan'daki çay kültürü" içinse Ankara ve Bakü ortak dosya hazırlamıştı.

Rabat'ta devam eden toplantıda daha önce de Türkiye'nin "geleneksel Ahlat taş işçiliği"nin UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne alınması için yaptığı başvuru kabul edilmişti.

TOPLAM VARLIK SAYIMIZ 25'E YÜKSELDİ

Aynı toplantıda ayrıca Türkiye, Afganistan, Azerbaycan, İran, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan'ın ortak başvurusuyla "ipek böcekçiliği" de UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras listesine eklenmişti.

Türkiye, Rabat'taki toplantıya üçü çok uluslu, toplam dört dosyayla katıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu toplantıda kabul edilen dört dosyayla Türkiye'nin UNESCO listelerindeki varlık sayısının 25'e yükseldiğini belirtti. Bakanlık açıklamasında, Türkiye'nin, Kültürel Miras listelerine en çok unsur kaydettiren üç ülkeden biri olduğu ifade edildi.

LİSTEDEKİ KÜLTÜREL MİRASLARIMIZ

Bakanlık, Türkiye'nin bugüne kadar "meddahlık", "Mevlevi sema töreni", "aşıklık geleneği", "nevruz" (çok uluslu), "Karagöz", "geleneksel sohbet toplantıları", "Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali", "Alevi-Bektaşi ritüeli: Semah", "tören keşkeği geleneği", "Mesir Macunu Festivali", "Türk kahvesi kültürü ve geleneği", "Ebru: Türk kağıt süsleme sanatı", "geleneksel çini ustalığı", "ince ekmek yapma ve paylaşma kültürü" (çok uluslu), "Bahar kutlaması: Hıdrellez" (çok uluslu), "ıslık dili", "Dede Korkut mirası: Destan kültürü", "halk masalları ve müzik", "geleneksel Türk okçuluğu", "geleneksel zeka ve strateji oyunu Mangala" (çok uluslu), "minyatür sanatı" (çok uluslu) ve "hüsnühat" unsurlarını Somut Olmayan Kültürel Miras listelerine kaydettirdiğini hatırlattı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN