Can güvenliği olmayan hekimler ölüm yolculuğunu göze alıyor: Türk doktorlar El Paso'dan ABD'ye sığınıyor

Can güvenliği olmayan hekimler ölüm yolculuğunu göze alıyor: Türk doktorlar El Paso'dan ABD'ye sığınıyor

Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol’un tehdit edilmesi olayı sonrasında ABD’de 350 fazla seçkin Türk doktorun üyesi olduğu Türk Amerikan Hekimler Birliği açıklama yaptı. Şenol'a destek verildiği belirtilen açıklamada hekim göçü detayı dikkat çekti. Türk Amerikan Hekimler Birliği, Türkiye’de can güvenlikleri sağlanmadığı için bazı Türk doktorların Meksika sınırından kaçak olarak tehlikeli yollardan ABD’ye sığınma yolunu seçtiğini duyurdu.

Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol’un ölümle tahdit edilmesi sonrası sağlıkçılara yönelik şiddet tekrar tekrar gündeme gelirken Türk Amerikan Hekimler Birliği'nin (Turkish American Medical Association - TAMA), hekim göçü ile ilgili açıklaması gelinen durumun vehametini bir kez daha gözler önüne serdi.

TAMA, Türkiye’de can güvenlikleri sağlanmadığı için bazı Türk doktorların Meksika sınırından kaçak olarak tehlikeli yollardan ABD’ye sığınma yolunu seçtiğini duymanın derin üzüntüsünü yaşadıklarını belirtti. TAMA, Türkiye’de doktor ve sağlık çalışanlarına saldırı ve tehditleri şiddetle kınadıklarını açıkladı. TAMA Başkanı Dr. Rabia Gürses Özden, Türkiye'de doktor ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddet sarmalını da kaygıyla izlediklerini söyledi.

“Doktorların can güvenliği sağlansın”

ABD’de 350 fazla seçkin Türk doktorun üyesi olduğu Türk Amerikan Hekimler Birliği, Türkiye’de ölümle tehdit edilen Prof. Dr. Esin Şenol Davutoğlu’nun yanında olduklarını belirterek, meslektaşlarının can güvenliğinin derhal sağlanması gerektiğini kaydetti.

“Meksika sınırından Türk doktorlarında geçmesi üzüntü verici”

TAMA Başkan Yardımcısı Doçent Dr. Ergin Koçyıldırım da “Sağlıkta şiddetin geldiği nokta çok endişe verici. Esin Davutoğlu Şenol’a yapılan tehdit ve saldırıların oldukça planlı ve organize bir şekilde gerçekleştiğini düşünüyorum. Türkiye’den yurtdışına çıkan meslektaşlarımızın sayısında da son zamanlarda büyük bir artış var. ABD'deki ihtisas programlarına her yıl, bir elin parmakları kadar sayıda hekim yerleşirken bu sayı bu yılın ilk aylarında 50’yi aştı.

Orada yaşayan meslektaşlarımız, panik içerisinde 'giderlerse gitsinler' denilen bir dönemde, özellikle son günlerde ulusal basına da yansıyan Meksika sınırından kaçak geçiş yapan ve sayısı yılın ilk yarısında 15 bini geçen Türkler'in arasında doktorların da olduğu haberini almamız bizleri oldukça üzdü. Tehlikeli ve kaçak yollardan ABD’ye gelmek isteyen ülkedeki sağlık çalışanlarının gelecek kaygıları, gelinen endişe verici duruma işaret ediyor” diye konuştu.

“Sağlık çalışanlarının iş ve can güvenliği bir an önce sağlanmalı”

Türkiye’deki meslektaşlarının ve tüm sağlık çalışanlarının sağlıkta şiddete karşı verdiği mücadeleyi büyük bir saygıyla ve destekle yakından takip ettiklerini ifade eden TAMA, Dr. Esin Şenol Davutoğlu’na karşı planlı saldırı girişimini kınadıklarını ve Amerika’daki Türk hekimler olarak her zaman Dr. Şenol Davutoğlu’nun yanında olduklarını belirtti.

VOA Türkçe'de yer alan habere göre TAMA Başkanı Dr. Rabia Gürses Özden “Türkiye’de sağlıkta şiddetin tırmanarak artması bizleri çok endişelendiriyor. Meslektaşımız Dr. Ekrem Karakaya’nın katledilmesinin acısı yüreklerimizi dağlarken, Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol’un ölümle tehdit edilmesini ve tehdit edenin serbest bırakılmasını tek kelimeyle korkunç buluyor ve kınıyoruz. Vatanımızdaki sağlık çalışanlarının, bir an önce can ve iş güvenliklerinin sağlanmasını talep ediyor ve meslektaşlarımızın her zaman yanlarında olduğumuzu belirtmek istiyoruz” dedi.

Meksika'dan ABD'ye iltica eden Türklerin sayısı artıyor

Öte yandan ABD'ye gitmek için Meksika sınırına dayanan Türkiye vatandaşlarının sayısı giderek artıyor. 2020'nin başından bu yılın temmuz ayına kadar Meksika sınırından ABD'ye geçerek iltica talebinde bulunan Türkiye vatandaşlarının sayısı 21 bin 965 kişiye yükseldi.

ABD Gümrük ve Sınır Koruma Dairesi, ekim ayında başlayan mali yıl takviminin gösterdiği verileri paylaştı. Buna göre, 2019 Ekim'inden 2021 Ekim'ine kadar 4 bin 989, ekimden temmuza kadar olan süreçte ise 14 bin 396 Türk vatandaşı Meksika sınırından ABD'ye geçti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN