Geceleri herkes bunu yapmaya başladı! Şikayetler yüzde 30 arttı: Doktora koşan koşana

Geceleri herkes bunu yapmaya başladı! Şikayetler yüzde 30 arttı: Doktora koşan koşana

İnsanların hayatında yaşadığı sorunlar birçok hastalığı tetikleyebiliyor. Yaşanan toplumsal sorunlar da çeşitli hastalıkları artırabiliyor. Prof. Dr. Hanefi Kurt, depremden sonra bir kötü alışkanlıktan dolayı gelen hastalarında yüzde 30 artış olduğunu söyledi. İşte, gece yaşanan o rahatsızlık...

Tıpta 'bruksizm' olarak bilinen diş sıkma, kimi insanlarda günün her saatinde olsa dahi çoğunlukla uykuda yaşanan bir sorun. Bunun sonucunda birçok insan sabahları dişlerindeki veya diş etlerinde bir ağrıyla uyanıyor.

6 Şubat 2023 tarihindeki Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bu sorundan muzdarip insan sayısında ciddi artış olduğu ifade ediliyor.

bruksizm-nedir.jpg

DİŞ SIKMA ŞİKAYETİ ARTTI

Diş sıkma alışkanlığının 'halk sağlığı sorununa' dönüşüp dönüşmediğini konunun uzmanları yanıtladı.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, protetik diş tedavisi uzmanı Prof. Dr. Hanefi Kurt, diş sıkma şikayetiyle başvuranların oranında depremden sonra yüzde 30 oranında bir artış olduğunu gözlemlediklerini belirtti.

"Haftada 40 hasta bakıyorsam bunların neredeyse 30'u eklem hastası" diyen Kurt, "Bunların da çoğu diş sıkma şikayetiyle geliyor" dedi.

prof-dr-hanefi-kurt-kimdir.jpeg
Prof. Dr. Hanefi Kurt

DEPREM FELAKETİ ETKİLİ OLDU

Hastalarına, "Önceden bu sorununuz var mıydı? Ne zaman tetiklendi" diye sorduğuna, "Depremden sonra daha çok sıkmaya başladım" yanıtını aldığını dile getiren Kurt, "Hem diş sıkmayı tedavi eden hem de bundan kendisi de muzdarip olan biri olarak söyleyebilirim ki bir artış var" diye konuştu.

Kurt'un verdiği bilgilere göre diş sıkma rahatsızlığı özellikle pandemiden sonra daha fazla görüldü. Bilimsel araştırmalar da bunu gösteriyor. Eklem rahatsızlıklarının en önemli nedeni de diş sıkma.

Pandemiden sonra ekonomik kriz biraz daha tetikledi. Üstüne bir de bu deprem endişeleri tetikledi. Özellikle İstanbul'da yaşayanlar için bu çok daha etkili.

dis-sikma-sorunu.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN