Kalp hastaları dikkat: Telefonunuzu sakın böyle kullanmayın! Kullanıcılara hayati uyarı...

Kalp hastaları dikkat: Telefonunuzu sakın böyle kullanmayın! Kullanıcılara hayati uyarı...

Dünyada milyonlarca kullanıcısı bulunan bir telefon üreticisi, son çıkan iki modeli için uyarıda bulundu. Ünlü telefon markası, özellikle uyurken telefonun kalbe yakın olmamasına dikkat edilmesini istedi. İşte, telefon devinin o uyarısı...

ABD'li yazılım ve donanım şirketi Apple, kalp pili veya başka bir implantı olan iPhone kullanıcıları için uyarıda bulundu. Apple, bu kişilerin iPhone telefonları göğüslerinden en az 15 santim uzakta tutmalarını istedi.

iphone-kalp-pili-uyarisi.jpg

TIBİ CİHAZLARI BOZABİLİR

Mıknatısların ve elektromanyetik alanın makinelerin işlevlerini etkileyebileceği ve bunun ölümcül olabileceği konusunda uyarıda bulunurken yaklaşık 3 milyon ABD'lide kalp pili ve 200 bin kişide de defibrilatör olduğu tahmin ediliyor.

Apple'ın güncellenen uyarısı artık yeni nesil iPhone 13 ve 14'ü, AirPods kulaklık, Apple saat ve aksesuarlarını da içeriyor. Apple bir blog gönderisinde, "Belirli koşullar altında, mıknatıslar ve elektromanyetik alanlar tıbbi cihazlarla etkileşime girebilir. Bu tür tıbbi cihazlarla olası etkileşimlerden kaçınmak için Apple ürününüzü tıbbi cihazınızdan güvenli bir mesafede tutun" diye yazdı.

iphone-kalp-piline-zarar-verir-mi.jpg

MIKNATISLARIN GÜCÜ GÖZ ARDI EDİLEMEZ

Bu uyarılar, ilk olarak iPhone 12'nin 2020 Ekim ayında piyasaya sürülmesiyle ortaya çıktı. Aylar sonra Americans Heart Association, içindeki mıknatıslar konusunda uyarıda bulundu.

Brown Üniversitesi araştırmacılarından Dr. Michelle Wu, 2021 yılında, "Mıknatısların implant içeren elektronik cihazlarla etkileşime girebileceğini her zaman biliyorduk, ancak iPhone 12'nin mıknatıs teknolojisinde kullanılan mıknatısların gücüne şaşırdık" demişti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN