Back To Top
Koyun kurt ile gezerdi

Koyun kurt ile gezerdi

 - Son Güncelleme: 28.07.2019 Pazar 08:39
- A +

Aşık Veysel’in o şiiri. Hani “Güzelliğin beş par’etmez / Bu bendeki aşk olmasa” diye başlayan… Malum, şiirin iki mısraı da şöyledir: “Koyun kurt ile gezerdi / Fikir başka başk’olmasa…”

Hikmetli bir söz: Fikir başka başkadır, koyun ile kurt da birlikte gezmez.

Siyasette de fikirler başkalaşıyor ve yollar ayrılıyor.

İsimler, aslında yolları uzun süre birlikte yürümüşler. Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu…

Bu isimler daha önce de merhum Erbakan’la birlikte yürümüşler.

Ama fikir başka başk’olmuş ve yeni bir yola girmişler.

MÜSİAD’da dinlemiştim Ahmet Davutoğlu’nu… D-8’in Malezya ayağının oluşmasına emek verdiğini anlatmıştı bir soru üzerine…

Taa ne zamandan birlikte yol yürünmüş demek ki.

Erbakan Hoca ya da Saadet’li dostlar, “Yenilikçi” diye bir yol açıldığında nasıl kırılmışlardır, kim bilir. “Davanın lideri Erbakan”dır. Bütün İslam coğrafyasında böyle bilinir. Şimdi ne oluyor bu “Yenilikçilik?”

Ama “Yenilikçilik” tuttu, Erbakan Hoca da fani dünya ömrünü tamamladı, Erdoğan önde görünmeye başladı. 

Gül, Babacan, Davutoğlu… Aslında birlikte oldukları ve hemen hepsi de uzun süre Erdoğan’ın sağında solunda, önünde, arkasında yol yürüyen insanlarla yeni bir çığır açmaya çalışıyorlar.

“İhanet” mi ediyorlar?

Şöyle bir soru üzerinde düşünülebilir:

- Acaba Gül-Babacan yolculuğu toplumdan hüsnü kabul görse ve tepeye tırmansalar, kendilerinden sonra bir yapı oluşma sürecine girerse ona “İhanet” gözüyle mi bakarlar?

Benzeri bir soruyu “Davutoğlu hakim yapı haline gelse…” diye de sorabiliriz.

Böyle bir halet-i ruhiye, “taraftar” kitlesinde olabilir. Taraftarlık bazen işin asli sahibinden daha yoğun duygular yaşanması sonucunu doğurabilir.

Böyle bir söylemi, siyasi mücadelenin kıran kırana havasına girip, rakibi kitlelerin gözünden düşürmek amacıyla liderliklerin de dillendirmesi mümkün. “Bizans’ın çocukları-Fatih’in çocukları” söylemi gibi.

Bunlar yüzyüze söylenmeyecek sözler. Gıyapta da hesabı zor verilecek sözler.

***

Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan… Başka isimler…

Bunlar uzun süre sırt sırta verip mücadele eden insanlar… Aşırı taraftarlığın ürettiği gibi biri diğerini üretmemiş, birikimleriyle bir “Misyon”u birlikte yürütmüş insanlar. Hangisi derse ki “Onu ben yarattım” haddini aşmış olur. Taraftarlık adına “O zaten sıfırdı” gibi yaklaşımlar da tam bir “hadsizlik”tir. Kaldı ki o tür bir söylem, “Siz niye o sıfırla birlikte yürüdünüz?” sorusunu getirir.

- Yola çıkarken sırt sırta verdiniz, çünkü tek başınıza olmazdı. (Gül-Erdoğan-Arınç için söylüyorum.)

- Ekonomiyi ona emanet ettiniz, çünkü onun o işe ehil olduğundan emindiniz. (Babacan’ın yol arkadaşlığı için söylüyorum)

- Dış politikada ona danıştınız, onu bakan yaptınız, daha ötede ona memleketi yönetme sorumluluğu verdiniz, çünkü onun birikimini biliyordunuz. Başbakanlığa getirilişi, danışmanlık ve dışişleri bakanlığından ve on yıl birlikte yürümekten sonradır ve herhalde o işi başarabileceği inancıyla olmuştur. (Davutoğlu ile yol arkadaşlığı için söylüyorum)

Bir süredir bu isimler “İtiraz” ediyorlar.

İster “dışlanmışlık” sebebiyle olsun, ister “Yeni bir teklif sunma” gerekçesine bağlansın, bir farklı hamle devreye girme aşamasında.

“Dışlanmışlık” bir başka iradenin tercihi ile oluşur. O iradeyi içine sindirmemek de bir insani tavırdır.

“Yeni bir teklif sunmak” ise, insanların-toplumların hayatında her zaman ihtiyaç haline gelebilir.

Bir süredir “Ak Parti’nin toplumsal karşılığı”nda sıkıntı olduğu açık. Liderlik bunu toparlamaya çalışıyor. Toparlanabilir mi, tabii ki.

Ama o yapıyı da bilen birileri, orada öyle bir toparlanma imkanı olmayacağı kanaatiyle “Yeni bir yol açma” girişiminde bulunabilirler. Bunu, “Yenilikçi hareket”in “Erbakan’ın liderliği” karşısındaki psikolojisi ile açıklamak mümkün.

Yeni yolculuk tutar mı tutmaz mı, şu anda, tam da Saadet’te yaşanan farklılaşmanın kıvamı mı söz konusu, yeni oluşumlar bir “toplumsal tutuşma” sağlayabilirler mi, şu an gözüken “iki farklı oluşum”un birbiriyle ilişkisi nasıl olur, tabii ki bir yığın soru var daha…

Var olan ve olacak olanlar için hiç söylenmeyecek olan şey “İhanet” olur bence. Çünkü öyle bir suçlama birlikte yolculuk dönemlerini de problemli hale getirir. “Farklı düşünceler” toplum nezdinde sınama alanına giriyor. Olaya “Müsademe-i efkar” gibi bakmak ve bunun içinden “barika-ı hakikatin doğacağı”nı ümit etmek herkes için daha sağlıklı olur. Farklılıklar, eleştirel ortam herkesi daha özenli olmaya sevk eder çünkü.

Kaldı ki Erdoğan da parti lideri olarak 2023 için “Bambaşka bir Ak Parti oluşması”nı arzu ediyor.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mesut 31 Temmuz 2019 01:24
Eğer sağda yeni bir parti çıkmazsa Türk seçmeni sola kayar, bir daha da zor düzeltirsiniz. Millet bunlar gitsin de isterse sol gelsin demeye başladı. AKP bitmiştir bundan sonra demokrat sağ mı kemalist sol mu gelecek göreceğiz. Ortası yok...
cumhur 29 Temmuz 2019 14:05
Devlet ile siyaset birbirinden ayrılmadıkça biri yapar biri bozar!Devletin herkes hizmetkarı olmak durumundadır.Bir siyasetçi çıkar ben devletin başıyım devletin kırmızı çizgileri de dahil her şey benim isteğime göre olmalıdır derse yap boz devam eder.Devletin devamlılığı esastır.Devlet ise anayasaya göre yönetilmelidir...
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 12:16
Allah, vicdanını çıkara,korkuya ve cehalete satmayanlarla beraberdir.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 05:29
Bu ülkenin en büyük sorunu haksızlık hukuksuzluk adaletsizlik rüşvet adam kayırmacık peşkeş cekme ve liyakatsız kişilerin haketmediklri göreve getirilmeleri bunları yapanlarda belli bunların islamdaki yeride.. ne de olsa baştakiler Hz. Ömeri örnek alıyor.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 00:12
1)Onlar için daha neler söylenecek. Kimse kızmasın ve şöyle bir vicdanına danışsın. Gurbetçi işçiler ne adına dolandırıldı, Bosna'ya yardım parası ne adına hiç edildi, KPS soruları, ÖSS soruları ne adına çalındı, kamu kurum ve kuruluşlarında liyakata bakılmadan ne adına yandaşlar istihdam edildi, İhala yasaları ne adına ikide bir değiştirildi? Üstüne üstlük bile bile lades dercesine bir ajana her istediği verildi. İftira, kumpas, özel hayatın gizliliğinin ihlali. Daha neler ve neler.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 23:13
Uzun süredir karmaşık sularda yüzüyor sayın yazar
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 21:52
Problem ismini yazdıklarınızın yeni bir parti kurmaları veya Ak Partiye eleştiri getirmeleri değil, problem; Sayın Erdoğan’ın “kardeşim”diyerek Cumhurbaşkanı olmasına vesile olduğu şahsın, gelinen noktada; Cumhurbaşkanı olması ve Cumhurbaşkanlığı sürecinde kendisine, ailesine ve taşıdığı tüm değerlere ahlaksızca saldırınlarla aynı dalga boyunda buluşması ve bu çevrelerin çatı adaylığını kabul ettiğini bizzat açıklamasıdır. Midemiz bunu kaldırmıyor biline .
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 01:31
1
Mantığa bakın, aynı mantıkla gidin ülkemizde tüm bürokratlar, bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları hepsi minnet altında...yahu halk neci oluyor burda, herkes bilsin ama herkes onlara sadeceAllah'ın Sonra halkın minneti vardır...Bak halk gösterecek asıl güç kimdir.Midesi kabarıyormuş.Keşke kalp gözünü açsanda ondan önce neler neler var mide bulandıran görebilsen..
Ünlü 29 Temmuz 2019 12:02
0
Yorumunuz çok isabetli. En büyük sorun "hafıza-i beşer nisyan ile maluldür". Malesef insanımız unutuyor, sıkılıyor ve hemen bir değişiklik arayışına giriyor. geçtiğimiz 90 yılda bundan daha iyi yönetildiğimiz bir örnek göstersinler, o yönde gidelim.
Tr 31 28 Temmuz 2019 20:31
Liderlik Allah vergisi .Atatürk te lider , Tayyip Erdoğan da lider.Ama artık lider beklenmemeli.Artık kadro dönemi başlamalı artık liderler göçünce kendileride göçen partiler yerine istişareyle , liyakat esasina göre ADALETLE yönetmek isteyen kitle partilerine ihtiyaç var
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 00:22
1
Tek taraflı bakıyorsunuz. Bir de ötekinin tarafından bakın.
Bir okur 28 Temmuz 2019 19:05
Kendimin de dahil olduğunu düşündüğüm muhafazar kesim kendilerine tanınan iktidarı çok kötü kullandılar, kör topal giden adaleti ve demokrasiyi rafa kaldırdılar. Ülkeyi kendi çiftlikleri haline getirdiler. Sürekli halkı geçmişte CHP'nin yaptıkları ile korkutuyor ama kendilerinin ülkeye yaptığı kötülükler eskilere rahmet okutur. Ayrıca rahmetli Erbakan ile şimdikini kıyaslamak yanlıştır. Erbakan dava adamıdır, hayalperest ve iktidarperest değildir.
Benim gönlümün,Cumhurbaskani Ekrem Imamoglu baska bir aday da göremiyorum..Yolu bahti acik olsun.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 17:55
Firavun ve deccalin ordusuna karsi cikan kim varsa duacisiyiz.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 16:59
Af dilensinler, kulliyeye gidip. Davutoğlu Malezyaya, Gül Avrupa Biliğine, Babacan da Londra ya baş sefir olarak ayin olunsunlar.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 16:07
Ben bu iki isminde parti kuracagini zannetmiyorum.Bunlar ümmeti bolmez diye tahmin ediyorum.Tabiiki bu ummet lafina Chp ,İyi parti,Saadet partisiHdp ye oy atanlar dahil degil.Onlar zaten ummeti bolmusler.Mhp de birara ummet disi idi amma oda simdi dahil oldu.Yarin kim dahil olur kim cikar bilemem.Simdi buraya kadar yazilanlari akli basinda olmayan psikolojik rahatsizliklari olan ben yazdim.Yoksa akli basinda olan bir adam bunlari yazarmi degilmi.Bence yazmaz.Aaaa galiba akillaniyorum.
OKURX 28 Temmuz 2019 15:32
Akpartideki lider oligarşisine ve yozlaşmaya karşı çıkarak yeni bir parti kurmaya hazırlanan Babacan ve ekibini başarılar dilerim. Hain filan değiller. Davaya ihanet eden ve siyasi oligark haline gelen Reis ve hanedanının hakim olduğu bir partiden millete zerre kadar hayır gelmez artık. Akpartiye yıllarca oy veren birisi olarak kendimi dolandırılmış gibi hissediyorum. Bu itibarla, oylar Babacana...
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 20:23
2
Ben yillarca AK partiye oy veren biri olarak kandirilan biri olarak degil, millete zarar veren biri olarak hissediyorum
Osman Orhan 28 Temmuz 2019 15:30
Siyasi oligark haline gelmiş bir karakter ve hanedanın hakim olduğu oligarşik bir akpartinin dönüşmesi mümkün görünmüyor. Durmak yok yeni parti ile yola devam...
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 15:17
Ağa Tayyip yola çıktığında Erbakan hoca iktidarda mıydı. Hoca iktidardan düşsün diye mi yola çıktı. Hadi geçtim bunları hoca Parti'nin başında bile değildi. Bu ne perhiz ne lahana turşusu..
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 14:50
Sayın yazar, bu satten sonra, ve Türkiyenin geçtiği şu kritik aşamada, Erdoğan ve Ak partinin doğuşu zamanındaki islami kesimin haleti ruhiyesi ile zerre kadar ortak yanı olmayan saydığınız bu ayrı düşmüş zatların girişimleri için hayırlı bir misyonun varlığına nasıl inanalım ? Zaten kendileri de inanmadıkları için olsa gerek, bu girişimlerin reklamları da en şevkle karşı cenahça yapılıyor.
Karar okuru 28 Temmuz 2019 16:14
2
Siz inanmak zorunda degilsiniz… Sadece dusunun... Devlet Bahceli ile devam etmekden hosnutsaniz devam edin hayirli olduguna inaniyorsaniz… Reklama gerek yok Gorunen koy kilavuz istemez, Son Istanbul secim leri deki partinin halinini nasil icinize sindirebiliyorsunuz…?
Vatandaş 28 Temmuz 2019 14:26
Maceracı olmayalım. Bir ve beraber olalım. AB bir araya geliyor. Biz gelemiyoruz. Birlikten kuvvet doğar. Düşmanlarımız hazır bekliyorlar. Ümmeti düşünelim kendimizi değil eğer ümmete zarar verirsek. Bunun hesabını dünyada'da ahirette'de veremeyiz. Bize ne oluyorki düşmanlarımız birlikte oluyorlar. Biz olamıyorum. O kadar düştükmü
Karar okuru 28 Temmuz 2019 16:16
4
Bir dusman edebiyatidir gidiyor... Kim bu dusmanlar??
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 21:53
0
ümmet diye diye milleti bu hale getirdiniz, Dini bilgileriniz ancak sözde laflarla , cünkü ülkede din sadece konusuluyor yasanmiyor ve düsman dedikleriniz islami dini gibi yasiyor ama konusmuyor. Garip bir toplumuz.
Muhtefi. . 28 Temmuz 2019 14:17
Dusunce ufku Insanın Kalitesini,Derinliğini ortaya koyar. İnsanın Ufku ve derinliğin sinirlari ne kadar genişse (dile böyle geliyor ) o kadar Kapsayıcı ,Kuşatıcı olur. Niye ayrılık, gayrilik var çünkü sığ düşünüyoruz ve yaşıyoruz. İslamda Sinir yok ki. Kendimiz sınırları çiziyoruz ve zanlarla kapatıyoruz. :)))..Ailede, Toplumda heryerde böyleyiz. !.işte o zaman fikir başka, başka oluyor. Düşünce derinliğimiz sığ. .kolay degil tabi ki,,.!..
Vatandaş 28 Temmuz 2019 14:17
Bu zor zamanda birlik ve beraberlik içinde olmalıyız. Bir ve beraber olursak güçlü oluruz. Unutmayalım düşman pusuda bekliyor. Üniversiteli kızlarımızın başlarındaki baş örtüsünü zorla çıkaranlar onlar içimizdeler. Bekliyorlar maceracı olmayalım. Ümmetin çıkarları önce gelmelidir.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 16:35
3
sensin kardeşim o kişi taa içimizde. Kenan Evrene oy vermedin mi sen ? 1 mayısta Sosyalist solculara marmara otelinin üstünden ateş edilirken oh diyordun. o darbeciler yökü kurdular , üstüne de kizlarimizi başörtüsü ile üniversitelere sokmadilar. Sen yakın tarih oku biraz. Chp değildi iktidar, Turgut Özal hükümet idi. Özalı yedirmeyiz diyenlerden değil misin sen ? Pusu kuran da kurban edebiyatı yapan da aynı kişiler nasıl olacak. Fetö de de aynı hikaye. getir sok koynumuza , sonra kandırıldık hezeyanlarına kapıl.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 14:04
Ne Erdoğan ne Gül ne Babacan ne de Davutoğlu Erbakan'ın sahip olduğu vizyonu anladı. Erbakan Kaddafi'yi yem etmez, Suriye'yi yıkıma uğratmaz, İran'a destek olur, 18 adayı Yunan'a vermezdi. Bunlar başımıza sarılan ve bugün 5 milyon, 20 yıl sonra 10 milyon olacak, güneydeki şehirleri ele geçiren kavimler göçünden sorumlu olan hayalperestlerdir.
Bir garip emekli 28 Temmuz 2019 13:50
Vallahi Abdullah Gül'ün o insanın içini ısıtan ses tonunu, beyfendiligini, herkesi kucaklayan dilini çok özledik. Şimdikiler TV çıktığında kanal değiştiriyorum. Aa bu kanalda varlar, yine kanal değiştiriyorum burda varlar, değiştiriyorum Burda da varlar, tüm kanallar ortak yayına geçmiş, mecburen izliyorsunuz, Ama 3 dk. sonra kullanılan dilden rahatsız olup TV kapatıyorum. Oysa hatırlayın o efsane rahmetli Erbakan ile Ecevit in meclisteki üslubunu. Ne kadar zarif idiler. Bakın ruh sağlığımı bozdular. Yazıyı bile doğru dürüst yazamadım. Son olarak bu iktidara hakkımı ve vergimi helal etmy
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 16:33
5
Burası millete kafa tutulacak yer değildir diyerek dindar bir hanımı dışarı attıran ve haddini bildirin şu kadına diyen zarif Ecevit.Vay garibim emeklim vay.
OĞUZ 28 Temmuz 2019 13:40
AB, ABD, İSRAİL, İNGİLİZ Bunlarla aynı şeyi istersem, bilerek veya bilmeyerek yanlış yaptığımı anlarım. Bu ceng te ayrılıp parti kurmak veya bunlara destek vermek iktidar olmak için değil, ülkede kaos çıkartıp buradan nemalanmak veya intikam isteğidir. Ömrümde AKP ye oy vermedim. DEVLET EBED MÜDDED
Karar okury 28 Temmuz 2019 16:14
2
O Devlet hangisi oluyor?
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 21:56
2
Cok youtube taki komplo theorilerini Cok izlitorsunuz herhalde TR yenin %51 gibi :) su müslûman kardeslerimde bu Öz elestiri olmadigi sürece cilali tas devrinde yasamaya ;)
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 13:43
Erdoğan varsa, demokrasi yok. Aykırı fikir serdedeni hemen hain ilan ediyor. Kendisinden sonra Berat Albayrak'ı halef tayin ediyor. Mutlak itaat istiyor. Bu duruma akıl ve vicdan sahiplerinin razı olmaması gayet tabiidir.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 13:29
Bizim muhafazakar mahallenin çocukları bu işi yapamadı, ellerine yüzlerine bulaştırmakla kalmadı bütün ülkeyi ifsad ettiler. Hani öküz tahta geçerse kral olmaz ama sarayı ahıra çevirir misali. Seküler demokrat liberal sol görüşlü insanların insani yönü daha kuvvetli. Bu ülkeyi yönetmek yönünden onların daha liyakatli olduğunu düşünüyorum
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 16:22
1
13:29, sen düşünmeye, öbürleri de yönetmeye devam. . .
Krr okr 28 Temmuz 2019 13:20
Hocam zaten akkoyun ile bozkurt birlikte geziyor. Çıkar ve menfaat birlikteliği bitince kurt koyunu yiyecek. Bekleyin görün...
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 15:43
6
kurt mu koyunu yiyeyecek yoksa koyun mu kurdu, zamanı gelince göreceğiz.
Karar okuru 28 Temmuz 2019 16:19
1
Yemeye baslayali cok oldu ufakdan ufakdan…
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 13:17
Subaylık sınavında 18 yaşındaki çocuğa fetö dershanesine gittin mi, diye soruyorlar. O da bir yıl lise hazırlık için 13 yaşında gittim, diyor. Doğru söylediği için eleniyor. Torpilsiz memur olmak mümkün olmuyor, dayısı olan işini yürütüyor, sonra da yeni parti ihanet oluyor öyle mi? Zulm ile abat olunmaz, bunu herkes öğrenecek. Allah'ı tokadı yakın, rahat olun.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 17:46
2
Allah razı olsun çok güzel yorum
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 13:01
İktidarda kalabilmek için başka alternatif olabilecek kişileri refüje ederek tehdit ederek başarılı olduğunuzu sanıyorsanız aldanıyorsunuz yada aldatılıyorsunuz.İnandırıcılığınızı kaybettiniz.Yürekten kucaklayan olamazsınız.Beslemelerle nereye kadar gidileceğini hep birlikte göreceğiz.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 11:56
Secin soyle mahalleden , guzel kuran okuyan birini de yonetsin ulkeyi. Ulkelerindeki baskidan kacan Uygur turklerini sinir disi et. suriyeliler din kardesimiz deyip sahip cik. Giyecen sarigi , gececen karsilarina, arapca iki laf edecen, bunlarin gonlunu calacan. Sonra ister ,ulkeyi sat , ister yalana, rusvete, kul hakkina gir. Uyu, uyan, ruyalarini anlat goz yaslari icinde, bunlar seni buyuk hoca diye ansin. Kabile sefi ariyorlar kendilerine, baska bisey degil.
Erdoğan Yılmaz 28 Temmuz 2019 11:59
Şiir hususunda lütfen biraz daha hassas olalım ve doğrusu varken eğrisini yazmayalım... Güzelliğin on par'etmez Bu bendeki aşk olmasa Eğlenecek yer bulaman Gönlümdeki köşk olmasa Tabirin sığmaz kaleme Derdin dermandır yareme İsmin yayılmaz aleme Aşıklarda meşk olmasa Kim okurdu kim yazardı Bu düğümü kim çözerdi Koyun kurt ile gezerdi Fikir başka başk'olmasa
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 14:29
0
Haklısın. Bir dert o kaldı
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 11:48
Sadece ihanet demiyor, bedeli agir olur diyor. Bu soze dikkatinizi cekerim. Yeni partiyi kurarlarsa "pesinizi birakmam sizin" de diyebilir.
Karar okuru 28 Temmuz 2019 16:21
1
Mahallenin agir agbisi gibi tehdit ediyor bildigin … Racon kesilecekse ben keserim demisti bir seferde…
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 11:51
Erbakan ile yapılan kiyas bir nebze dogru olsa da tam anlamiyla ortusemez. Zira Erbakan iktidari vesayetin golgesinde zor sartlarda ve muktedir degilken yuruttu. Bugun guclu irade her ne kadar tenkit ve teklif kapisini sırlasa da yakın cografyada harlanmaya calisilan ateşin karsisinda yapı icinde kalarak tenkit teklif kapisini ısrarla tıklamak mühimdir.
Kartal Vakur 28 Temmuz 2019 10:15
Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur derken sanırım yanlış söylenmiş, Türk'ün Türk'ten başka düşmanı yoktur.
KARAR OKURU Ahmedâ 28 Temmuz 2019 10:13
Rahmetli Veysel, fikir başka başka olmasa koyun kurt ile gezerdi demiş ise de halimize bakarsak, fikir başka başka olmasına rağmen kurtlar koyun postuna büründüğü için yine bizimle geziyorlar bilmem farkında mısınız?
Demircan 28 Temmuz 2019 09:53
Yanında yürürken dost ayrılınca düşman ama en ağır lafları edenler şimdi dost ve baştacı. Zaman gelir onlarda düşman ilan edilirmi dersiniz. Dostların ne çabuk düşman düşmanların ne çabuk dost ilan edildiği bir ülkede yaşıyoruz. Hz.vahşi ye sadece gözümden uzak ol olurya seni görünce amcam aklıma gelirde bakışımla seni incitirim üzülürsün diyen bir peygamberin ümmetiyiz. Dünyevi iktidar için değermi.
ati 28 Temmuz 2019 09:56
''ihanet'' nedir ya? bir ülkede parti kurmaya yürümek ne sebeple ihanet diye adlandırılır? siz o partinin kurulmasına bu şekilde müdahale ederseniz, toplum da bir adım sonra, direkt kırmızı kart ile müdahale edecek. size!
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 09:39
Bütün ümitlerimiz, hayallerimiz güvenimiz yerle bir oluyor beyler...Halkın görevi sadece desteklemekmi?Yukarıdakiler mal paylaşımıyla uğraşırken biz altta dava diye yakınlarımızı kırıyor, dövüşüyoruz.Ne yapacaksanız yapın ama lütfen sloganlarınıza Allahı katmadan inancımızı kullanmadan yapın.Yolunuz kendinizi bağlar.Takdir halkındır.En azından şahsi işlerinizle İslam yanlış tanıtılmaz.Hepinizden soğuduk
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 14:38
1
Sayın yazar. Bütün endlşen bu işten akp zarare görür. Kendinize gelin demek istiyor. Ama akp ve MHP yandaşları haricindekiler nefes alamıyor farkında değil.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 17:40
1
14:38, bu ülkede nefes alması haram olan bayağı kişi var, kastettiğiniz onlarsa sorun yok.
Omer nuri caglar 28 Temmuz 2019 09:26
Turk milletinin ve İslam dünyasını ve türkiyenin tarihi gerçeklerini nefsani kibir ve koltuk ta kalma Hırsına kolektif istişare yine farklı düşünceye sahib ve ben çoğunluğum milli irade de benim gibi bencil anlayışla bu millete hizmet edilmez ancak kendi çıkarcı eyyanperest yanmasına hizmet eder milletine ve tarihe ihanet eder
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 09:07
Bu memlekete siyasal islam dışında başkaları da hizmet edemez mi. Bu insanlar yönetimde olduğu süreçte ne kadar başarısız olduğunu gördük. Ne yani bu memleket bunlara mahkum, başka hiç kimse olmaz mı? Algı operasyonu yapmayın lütfen. Kusura bakmayın ama Türkiye, önünde bir sürü seçeneği olan kocaman bir ülke.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 08:57
Siz bu meseleyi şahıslar üzerinden konuşması gereken bence son kişi idiniz. Ama sizde kolay olanı yaptınız. 3-5 isim üzerinde ohhh negüzel yazı.
Mustafa Erhan 28 Temmuz 2019 08:58
Yarışın şimdi değil de 2024 de başlaması daha uygun olmaz mı. Türkiye şu anda savaş halinde. Güçlü görünmesi, Chp'ye pirim verilmemesi gerekmez mi.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 10:59
3
Ne demek o? Türkiye CHP ile mi savaşıyor?
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 11:39
1
Yarış hemen başlamalı, en geç Eylülde. Çünkü seçim 2020'de. Türkiye cumhuriyetimizin yüzüncü yılını hukuka saygılı, demokrat bir lider ile kutlamalı.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 08:44
Ak parti seçmeni Erdoğan dışında bir lider görmek istemiyor. Çok zorlu süreçlerden geçerken mert duruşu tğm seçmeni tarafından biliniyor. Ne Davutoğlu, ne Gül ne de şimdilik bir başkası... Bu güven meselesidir. Kolay kazanılmaz kolayca yıkılıverir.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 11:44
4
Kadrolu trolleri, yağdanlıkları, bir kenara bırakırsan, AKP seçmeni de , Erdoğan'dan illallah, dedi. O zor dediğiniz şartları yaratan bizzat Erdoğan. Ortada sağa sola sataşan, Bahçeli'nin gazına gelen, biri var. Millet, onun, mesela Çar'ın karşısında ne kadar dik durduğunu görüyor. Maymun gözünü açtı...
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 16:30
6
11:44, fetönün bindirilmiş kıtaları , ülke düşmanları ile işbirliği içinde dört koldan saldırsalar da yılmak yok, daha ileri, daha müreffeh, daha güçlü Türkiye çin elele ileririye. . . .
Neyzen 28 Temmuz 2019 08:41
Markel ayakta durduğunda titrediği için ülkesinin ve kendi itibarı için görevden ayrıldı. Ya bizimkilere bakın.A.GÜL C.Başkanlık görevinden ayrılıp AKP genel başkanlığa için aday olamasın diye Genel Kurulu 1 gün önceye alan Recep bey,A.Gül'ün siyasete ve bakanlığa taşıdığı A. Davutoğlu'nu da yerine genel başkan yaptı. Bu Gül'e atılan goldü.Sonrada bu adam partiye üye bile olamadı diyor.Ayıp. Hele dil ve ithamları varki insan utanır. Men dakka dukka derdi Recep bey. He aynen öyle..
Yurdumun insanı 28 Temmuz 2019 08:24
Ahlakı Kur'an,Müslüman olmadan önce sıfatı Emin biri ölçü ve örneğimiz. Adını saydığın kişilerin birbiri hakkında EMİN diyeceklerine inanyormusınız? Recep beyin arkadaşları hakkında yakıştırdığı sıfatlara bakın!Hain, bölücü! Dili, tavrı, uslubü kaba birini sizin gibi insanlar nasıl bilmez!Ki başımıza lider diye geldi! Lan, geri zekalı, hain, ey'li diye bağıran başka lider geldi mi bu ülkeye?Bir yüzük ile geldi şu an Recep hanedanlığı nın ne kadar mal, serveti var. Yani sorun kişiler ve kişilikler de, fikirlere değil. Fikir, ahlak dışa vurmuş kişiliktir.
Karar Okuru 28 Temmuz 2019 08:08
O mahallenin varacağı yer ya despot ve çürük orta doğulu BAAS rejimleridir. Ya da ılımlı islam diye ne idüğü belirsiz körfez rejimleridir. Ancak bu ülkeninde çapı fitratı budur. Kendi yolunu çizebilenler için buralarda vakit kaybetmeye değmez. İleri gidemeyen bağnaz düşünce geri gider. Ezik ruh hali ile yol çizilmiyor.isyan ve öfke yaygın cehalet diz boyu. Böyle oluncada paralel hayal dünyasında yaşamaktan başka yol kalmıyor.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 06:45
Evet başkalarına yaptıklarımız sizinde başınıza gelmeden kıyamet kopmaz hadisi şerifi haline yine tecelli ediyor
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 06:16
Eski tabirlerle konuşacak olursak yola beraber ciktiginiz beraberce bir partiden ayrılıp parti kurup sonra da kahır ekseriyetle beraber olmadığıniz insanlar da mı olur hata yoksa bir kişide mi ya bir kişi her şeyi biliyor ya da diğerleri hiçbir şey bilmiyor ya bir kişi çok akıllı ya da o kadar insan akıl fukarasi
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 05:55
Hani bir deyim var ya hocam Ferdi Tayfur söylerdi ya benimsin ya da kara toprağın şimdi bu sözler siyasette de söyleniyor benim ile birlikte yuruyorsan ben seni severim yok benim yanlisimi söyler beni eleştir isen o zaman her kötü muameleyi hak edersin diyor yalnız bunu söyleyen davası için söylediğini zannediyor ise yanılıyor davalar ciledir yokluktur mücadeledir sırça köşklerde dava mücadele olmaz olsa olsa sevgiliye kara sevda olur
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 05:51
O kadar güzel açıklamışsınızki ınanın bu kadar olur. Elinize sağlık, Allah razı olsun. Dilimize düşüncelerimize tercüman oldunuz.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 05:39
Cehaletin bilgeliğe galip geldiği bir ortamda yaşıyoruz. Adaletsizlik, ahlaksızlık, ayrımcılık, neme lazimcilik kavramlarını iliklerimize kadar yaşadığımız bu ortamda siyasilerin yaptıklarını tirajı komik bir tiyatro seyreder gibi seyrediyoruz.
TAPTUK 28 Temmuz 2019 04:01
Almanya’da yaşıyorum. Türk milletinin Almanlardan çok zeki ve Çalışkan olduğunu her gün yaşıyorum. Neden daha fakir ve geri kalmış olduğumuzu anlayamıyorum. Bence Ahlak biraz sorunlu hepsi bu..... Helede Dindar-Ahlaksızlık berbat ... Şimdi; Ülkede Başbakanlık,Cumhurbaşkanlığı yapmış dişine dokunacak insanları. Çakalların önüne hayasızca atarsan,hiçbir kelam etmezsen. En zayıf anında başına çöker. Hiç feveran etmeyecen KARDEŞ!!!!
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 03:01
SAYIN YAZAR BU GÜN KARAR GAZETESİNİN MANŞETİ BİLE YENİ BİR PARTİ ÖZLEMİNİ HAKLI KILIYOR Sayın DAVUTOĞLU İDAREDE VE YETKİLİ OLSA İDİ.UYGURLAR ÖLÜME GÖNDERİLİRMİYDİ.DIŞ POLİTİKADA AYDINLIK GAZETESİ ve EKİBİNİN AĞIRLIĞI HİSSEDİLİRMİYDİ? HAMASET YÜKLEMESİ YAPANLARIN SÖYLEMİ BAŞKA , KAPALI KAPILAR ARDINDAKİ EYLEMİ BAŞKA.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 01:33
Reis, herkese bir elbise dikiyor ve onu giymenizi istiyor. Totaliter zihniyetin bariz örneği. Farklı sesler, farklı görüşler olmaz. Her şey onun dediği gibi olacak. Şehirler onun öngördüğü şekilde dizayn edilecek. Üniversiteler onun istediği konulara önem verecek. Merkez bankası ona göre faiz belirleyecek. Çoğulculuğun getirisini anlatamazsınız böylelerine
AV. A. L. 28 Temmuz 2019 01:28
YEPYENİ BİR AK PARTİMİ YAPMAYIN ÜSTAD. BEN AK PARTİ İLÇE YÖNETİMLERİNDE çalışmış bir hukukçuyum. Bir MÜVEKKİLİN şu sözüne çok TAACCÜP etmiştim. BANA HİTABEN : Sen hala siyaseti öğrenememişsin AK PARTİ diye bir parti yok üç kişi var. Biz işimizi onlarla hallederiz. Diğerleri bizi ilgilendirmez,. Kendisine kızmıştım. ŞİMDİ DÜŞÜNÜYORUM. acaba zaman müvekkilin sözünü haklımı ÇIKARDI? . AK PARTİ DİYE BİR PARTİ VARMI? ACABA AİLE PARTİSİMİ? ACABA BİZ SİYASETİ HALA ÖĞRENEMEDİKMİ? NE DERSİN ÜSTAD.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 00:52
Fırka-i ali beyzamız dururken, bir hizb-i cedid teşekkül etmeye teşebbüs ve cür’et eylemek hangi kendini bilmez gafilin haddi ola ki! Tiz tedbir alına!
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 02:01
0
O TEDBİRİ HER HALDE PELİKAN ALIR. AJANLIK, FETÖCÜ LÜK, İHANET, SUÇLAMALARIN KOLAY YAPAR.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 06:36
0
Fıkrayı aliye ümmetçilik yerini liyakatsızlık alıp hemşerilik baş taç olunca görki nesil ve ekin bozulunca hadsiz kişiler haddini bilmeyince Allah için niyet bozulunca ne tedbir cedid olsa ne fayda teşkilatı aliye en hadsiz gafil olunca
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 07:00
1
Sureti haktan sanıp davayı faniyi pürü devaya döndürüp gafil hayatı keyfi ala edince Harun yerine Karun olmaya dönersen ne dava kalır ne teşkilat.hak hukuk hadsiz gafilin elinde hercu merc olursa ne ziyan kalır ne izan kalır herşey taru mar olur bu da geçer yahu
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 22:55
0
Bazı cahiller bu kelam-ı şahanemdeki ince latifeleri, cüz’i kuvve-i muhakemeleri sebebiyle bil-hakkın idrak edemediklerinden olsa gerek, zatım aleyhine bilimum suizan kabilinden hissiyatlarını izhar eylemişlerdir. Tavzih etmek istediğim husus şudur: Kardeşim siz ironi nedir bilmez misiniz?
KaRaR oKURU 28 Temmuz 2019 00:42
Madem siz beni cemaat eliyle " İslam Halifesi" olmaktan alıkoydunuz, ben de derin devletin elemanlarıyla (Perinçek-Bahçeli) Ergenekoncuları da salarım,cemaat garibanlarını hapsederim, sizi de kapının önüne koyarım, tek adam da olurum dedi kaçak saray efendisi. Diyor ki, benim istediğimin olması için dün hakaret ettiğim adamı yoldaş, beraber yürüdüğümü de düşman yaparım. Tüm bunlar olurken ülke enerjisini kaybetmiş, hak yenmiş hukuk bitmiş, gençler işsiz kalmış u-mu-run-da değil beyimizin. Bu böyle gider mi? Hayır tabiki...
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 07:11
2
Çok güzel tespit
Ayni kişi 28 Temmuz 2019 20:42
1
Beğenmeye korkuyorum !
Muhtefi. 28 Temmuz 2019 23:21
0
:)))))..Sadece Gülüyorum Bademlere. .ne cemaati. NEMA-TAT kültü daha şık olur tam tarif. . $$$$ TEK YOL DEVİRİN $$..kuklacilar bile daha dürüst çünkü oynayan ve oynatan gözüküyor. Sümüklünunki Maskeli. ! YARIN HAK DİVANINDA belli olur. Kendimden Emin değilim, ama Fetö ve peşindekiler bu kafayla (zombi) Sonları Dünya ve Ahiret Hüsranlik gözüküyor. !.Bu VATANDA hiçbir güç ,hiçbir siyasi Alenen.!.Aklayamaz, paklayamaz fetoslari. Halka karsi Gücü yetmez. Ahiretide Hak bilir. !.
Hâdi 28 Temmuz 2019 00:11
Ahmet Abi, size yıllardır saygım ve sevgim sonsuz. Ama ben izninizle İmamoğlu'ndan yana da sevgimi ve saygımı kullanacağım inşallah, biz artık huzurlu ve beraber olmak istiyoruz milletçe. Allah'a emanet olun. Hürmetle...
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 01:37
0
Doğru bir karar
Karar okuru 28 Temmuz 2019 07:49
1
Hâdi beye saygı duyulur. Çünkü Hâdi beyler hızla çoğalıyor, Hâdi bey gibilere saygı duyanlar artıyor....
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN