Back To Top
Koalisyonlar dönemi bitti bitmesine de...

Koalisyonlar dönemi bitti bitmesine de...

- A +

AK Parti’nin referandum sürecindeki en güçlü iddialarından biri ‘yeni sistemin Türkiye’de bir daha açılmamak üzere koalisyonlar dönemini sonlandıracağı’ idi.

Başbakan Binali Yıldırım katıldığı her mitingde farklı örneklerle bunu dile getirdi. Bir örnek:

“Bu değişiklik 2019 yılında yürürlüğe girdiğinde, sandıktan tek başına bir hükümet çıkacak ve çok güçlü olacak. Türkiye’de koalisyonlu dönemler bitmiş olacak. 1950’den bu yana Türkiye’de 67 yılda 48 hükümet kuruldu, hükümetler 17 ayda ne yapabilirler?” (Kırklareli mitingi, 30 Mart 2017)

 

AK Parti’ye göre ‘yeni sistemin’ sandıklardan ‘evet’ alarak çıkması durumunda ise şunlar gerçekleşecekti: “Terörün kökü kazınacak”, “ekonomik büyümenin önündeki engeller kalkacak”, “ekonomik krizlere geçit verilmeyecek”, “işsizlik azalacak”, “yatırımların önündeki engeller kalkacak”, “büyümedeki hız yavaş olmayacak”.

Bir şey daha...

AK Parti’ye göre CHP ‘Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ni istemiyordu; çünkü CHP kendisine güvenmiyordu: Yani yeni sistemde CHP’nin adayının cumhurbaşkanı seçilmesi mümkün değildi.

“Bu sistemde seçilecek cumhurbaşkanının yüzde 50’den fazla oy alması gerekiyor. Bu CHP’nin işine gelmez.” (Başbakan Binali Yıldırım, 24 Mart, Isparta mitingi)

Görüldüğü üzere, 2019 Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile yasa yürürlüğe girdiğinde, kim aday olursa olsun cumhurbaşkanı seçilebilmek için yüzde 50’den bir fazlasına ihtiyacı var.

***

Bakınız AK Parti’nin elini kolunu bağlasan, zorla böylesi bir anlaşma imzalatmaya çalışsan, eli kolu bu kadar bağlanma noktasına getirilemezdi.

Şundan...

İki yıl sonra cumhurbaşkanlığı seçimleri var. Referandum sonuçları ortada. AK Parti bütün varını yoğunu ortaya koydu anayasa değişikliği sandıklardan çıkabilsin diye.

Dedi ki: Siz sandıkta ‘evet’ deyin, terör bitecek.

Dedi ki: Siz sandıkta ‘evet’ deyin, ekonomik  büyüme olacak, işsizlik azalacak vesaire...

Anayasal bir hak olan tercihler kategorize edildi. Toplumsal gerilim zaten vardı bir de ona Hayrettin Karaman ‘evet’ demek farzdır dedi. Ki bu durumda ‘evet’ demeyenler büyük günahkarlar kategorisine girmiş oldu.

Buna rağmen ki MHP ittifakı da dahil, ortaya çıkan sonuç: Yüzde 51 nokta 4.

Şimdi gelelim dün Milli Gazete’nin manşet haberine...

Referandum sonuçlarını bilenlerden Gezici Araştırma Şirketi’nin sahibi Murat Gezici, referandum sonuçlarına ilişkin tespitlerini Milli Gazete ile paylaşmış.

Bir ufak parantez açalım. AK Parti’nin ‘en iyileri’ diyerek anlaşma yaptığı anket şirketlerinin tamamı yanıldı. İddia ettikleri, ortaya koydukları anket sonuçlarının gerçeklikle uzaktan yakından alakasının olmadığı ortaya çıktı. Tam bir fiyaskoydu diyebiliriz. 16 Nisan sonuçlarını bilen diğer şirketlerin KONDA, ANAR ve Pollmark olduğunu söyleyip, haklarını teslim etmek gerekiyor.

Parantezi kapatalım.

Doğrusunu söylemek gerekirse Murat Gezici’nin ‘tespitlerini’ oldukça iddialı ve çarpıcı buldum. Gezici özetle diyor ki:

“2019 seçimlerinde Saadet Partisi kilit olacak. Saadet Partisi’nin desteğini alan taraf cumhurbaşkanını belirleyecektir. Bu referandum sürecinde göstermiş olduğu performans önümüzdeki seçimlerde yüzde 10’luk barajı geçeceğini gösteriyor.

Saadet Partisi’nin bu süreçte kullandığı birleştirici üslup, sağduyulu mesajlar seçmeni düşünmeye itmiştir. Sandık sonuçlarını etkilemiştir.

AK Parti içerisindeki ‘hayır’ diyenlerin yüzde 95’i Milli Görüşçü’dür. Bu süreçte Saadet, AK Parti içindeki Milli Görüşçüleri tekrar kendi çatısı altına toplamıştır.”

“Saadet Partisi referandum sürecinde önemli rol oynamıştı. 2019 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de kilit olacak. Dolayısıyla Saadet’in desteğini alan taraf cumhurbaşkanını belirleyecektir.”

Tamam, kabul edelim ki Saadet Partisi bu süreçte sağduyunun sesi oldu. Kuşatıcı bir söylemi tercih etti. Yine ‘bir din adamının’ dini siyasete hoyratça alet etmesine karşı ahlaki duruş sergileyebilen, bu fütursuzluğa itiraz edebilen parti oldu.

Ancak 2019 cumhurbaşkanlığı seçimlerinin kilit partisi olur mu? Bilmiyorum.

Ancak şunu biliyorum. Bundan sonrası için AK Parti’nin iki oyu elinde tutabilmek için olağanüstü çaba göstermesi gerekiyor. Bir oy pırlanta değerinde olacak.

Evet, AK Parti yeni sistem ile koalisyonlu dönemleri bitirmiş olabilir. Ancak 2019 seçimlerini kazanabilmek için toplumsal koalisyona ihtiyacı var. Bu da toplumsal gerilime bir an önce son verip, uzlaşmayı sağlamakla mümkündür. Ötekileştiren üslubunu rafa kaldırıp, daha kuşatıcı bir dile dönmesi gerekiyor. Bu da ancak ilk dönemlerine, yani kurucu ayarlarına dönmesiyle mümkün olacaktır.

Çünkü AK Parti ilk iktidara geldiğinde de toplumsal koalisyonu içinde barındıran bir siyasal oluşumdu.

Bu konuya devam edeceğiz...

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Kimse kusura bakmasın ama tepeden tırnağa 1940 ların milli şeflik dönemini daha da ağır şekilde yaşar olduk. Hatta İsmet ayağı kalksa bu kadarını ben bile yapamam derdi. Kimse kusura bakmasın ama o oyların en az 1 milyonu hasbel kader yolu düşmüş ve hakkında 7.5 yıl ceza istenilen davalar açılan ve açılacak olan 250 bin kişinin kendileri aileleri eşi dostu hatta bu durumu görüp iç geçiren CHP lileşen ak partiyi gören kesmin kayıp oylarıdır. Esas mesele sandığa gitmeyen 7 milyonunun "nasıl olsa yüzde 60 çıkacak niye bir daha gidip üzüleyim" demesi olayıdır ki bunu oy verenler kabul etmez iken ak parti anladı ve bir daha ki seçimde bu kalabalığın sadece 2 miyonu sandığa gider ise ne olacağını siz düşünün. Kendin hazırla kendin pişir sonrada başkası yesin.
KARAR OKURU 30 Nisan 2017 16:27
Sanırım Akp çatırdamaya başladı. Adalet, hukuk o kadar çok ayaklar altına alındı ki yarın adaleti, hukuku yok edenler adalet ve hukuk diye çırpınacaklar ama yok ettikleri için bi faydası olmayacak.
KARAR OKURU 30 Nisan 2017 11:59
ak partideki temizlik tamda sizin gibi düşnenlerden başlanmalıdır
KARAR OKURU 30 Nisan 2017 11:56
saadet, uzlasmacı söylem ve seçimlerde %10 barajını aşması.tayyip erdoğan size ne yaptı da bu kadar saçmalamaya başladınız elif çakır.sadetin seçimlerde %10 barajı geçeceğine ciddi ciddi sizde inandıysanız bu işi bırakın.milleti aptal yerine koymayın.
osmang 29 Nisan 2017 00:43
Üzgünüm ama akparti hiç bir zaman daha iyiye gitmeyecek. Çünkü devletle tanıştı ve devletleşti. Devletleşen bir partinin sonu 1940'lı yıllardaki chpden farksız olmayacak.
KARAR OKURU 28 Nisan 2017 23:56
Bu referandumda iktidarin yaptiklari sadece kanunsuz olmakla kalmadi ahlaksizlik sinirlarini bile asti. Benim tanidigim dindarlar ahlakli, vicdanli insanlardir. AK Parti'nin alternatifi bir partinin bu ortamda buyumesi az ihtimal degildir. Zaten onumuzdeki 2 yilda da iktidarin bu gerilimci, kavgaci tutumu devam edecektir. 16 Nisan'dan beri verilen demecler de bunu gosteriyor. Babam boyle davranirsa "ne yapiyorsun, kendine gel" derim. Secmen de kirilma noktasina gelecektir.
Üniversiteli 28 Nisan 2017 21:53
Anket şirketlerimizin pragmatik ve gayr-ı ciddi çalıştığını düşünüyorum. Açıkladıkları pek çok sonucun reel araştırma değil, tahmin ve temenni olduğunu düşünüyorum. Örnek bir önceki seçime asılarak ciddi çalışan ve sonucu tek doğru tahmin eden adil gür referandumda eveti % 60 olarak verdi. Tam bir fiyasko. Önceki seçimdeki ciddiyetini korusaydı bu kadar zırvalarmıydı. Önceki seçimdeki doğru tahmininin nimetlerini yedi. Muhtemelen hiç bir ciddi araştırma yapmadan maliyetsiz olanı tercih ederek sonuç tahminlerinde bulundu. Bu seçimi bilenler de diğer seçime kadar nimetlenecekler. Ama muhtemelen onlar da bir sonraki seçimde çuvallayacak. Gezicinin yaptığı şu yorumun hiç bir araştırmaya dayandığını düşünmüyorum. Şahsi tecrübelerim saadetin yeni bir alternatif olabilmesinin bir hayli zor olduğunu söylüyor. Kanaatimce ak parti içerisinden çıkacak ve farklı kesimleri kucaklayacak bir hareket alternatif olabilir.
karar okuru 28 Nisan 2017 21:12
elhak doğrudur koalisyonlar dönemi siyasi olarak bitti de halkla kucaklaşma dönemi çok daha iyi olacak merak etmeyin. Bu milletin basiret ve feraseti sizlerden ve sizin gibi müzmin mühalif ve pelikancı ekipten çok daha fazladır. milletin derdi bir kişi veya siyasi oluşumun borazancılığını yapmak değil, ülkesi,mileti ve inandığı değerleridir.
engin 28 Nisan 2017 19:21
Şu malûm temennilerinizi "tahmin/öngörü" diye bizlere pazarlamayı bırakın. Çünkü artık yutmuyoruz. Reis sizlere ne yaptı ki böylesine düşman kesildiniz? Yazık ve ayıptır. Ama sonuç değişmez. AK Parti/Reis; sizi gibilere rağmen yoluna devam eder.
O k u r 28 Nisan 2017 16:34
Erdoğan; CB seçildiği seçimde, ilk turda yüzde elli iki oy almıştı. Eğer o seçim ikinci tura kalsa idi netice yine yüzde elli ikiden çok farklı olurdu. SP ile öngörüler ise tahmin değil temenni gibi duruyor. Ak Parti, evet oylarında bir fire verdiyse, bu firede Milli Görüş kökenli tek bir seçmen yoktur. Ak Partili Milli Görüşçü seçmen, Erbakan'a rağmen SP ile defterini kapatmış bir seçmendir. Bundan sonra SP ne yaparsa yapsın Milli Görüşü temsil yetkisini yitirmiştir. Oyu da bundan sonra bindeli rakamları geçemez.
Mustafa Işılak 28 Nisan 2017 14:39
2019 seçimlerinde Erdoğan cumhurbaşkanı seçilir ve mecliste Akparti azınlıkta kalırsa koalisyon tekrar gündeme gelmeyecek mi? Gerek bütçeyi geçirebilmek, gerekse kararnamelerin çıkartılacak aksi yöndeki kanunlarla engellenmesini önlemek için kurulacak hükumete mecliste çoğunluğu sağlayabilecek başka bir partiden üyeler alınarak gene koalisyon hükumeti kurulmuş olmayacak mı? Bunun önceki koalisyonlardan ne farkı olacak?
O k u r 28 Nisan 2017 17:05
7
Koalisyonlara muhtaç tek adam... O zaman bu yeni sistem nasıl diktatörlük oluyormuş... Muhalefet millete yalan mı söyledi...
FÇİÇEK 28 Nisan 2017 23:15
1
Bütçe geçmezse değerleme oranınca güncellenir ve yürürlüğe girer.Kararnamelerin çoğu idari olacak.Mevzuatın düzenlediği alanlarda kararname olmayacak.Meclis CB nın çıkaracağı kararnameyi ortadan kaldıran düzenleme yaparsa ne denir?Meclisin denetleme ve yasama gücü denir.Yeni sistemi halen eski kavramlarla izah etmiyor muyuz?
Z. E. Işıldar 28 Nisan 2017 14:09
Saadet %10 alacakmış. Çok güldüm. Saadet birleştirici olmuş bu referandumda. Ben başka ülkede yaşıyorum herhalde. Cumhurbaşkanlığı seçim sonucunu tahmin etmek istiyorsan Saadet partisinden Asiltürk'ün ses kaydını dinle.
Önce sandıklara gidecek olan müşahidlere türlü türlü hukuk yollarıyla engellemeler kaldırılmalıdır.Sandık güvenliği yüzde yüz sağlanmalıdır.Her sandık yerinde kamera sistemi kurulmalıdır.Nasıl ki Ösym sınavlarında sınavın yapıldığı her sınıfa kamera sistemi kuruyor tıpkı her sandık kurulan noktaya kamera sistemi kurulmalı ve 24 saat online izlenebilmeldir.Tüm bu güvenlik tedbirleri yapılırsa o zaman seçimin meşruiyeti olur.Aksi halde özellikle kırsal bölgelerde yine hileli oy kullanmalar devam edecektir.
KARAR OKURU 28 Nisan 2017 12:33
Yazarın ortaya koydu fikirlerin bir kısmına katılmak mümkün lakin insanlarımızın artık kişisel hırsla ve kenara atılmışlığın verdiği saldırganlık ve ucuz muhaliflik numaralarıyla yazan ve konuşanlara itibarı kalmadı. Ve maalesef Bu durum yapılan çok doğru eleştirileri de itibarsızlaştırıyor.
Mete Okur 28 Nisan 2017 11:44
Madem yeni sistem toplumsal uzlaşıyı,koalisyonu beraberinde getiriyordu( ki bu iyi birşey) ,o zaman neden referandum öncesi yazılarında tam tersini iddia ettin ve hayırı savundun sevgili yazar ?
selim 28 Nisan 2017 11:06
kim diyor koalisyonlar bitti diye önceden koalisyon seçimden sonra yapılırdı şimdi seçimden önce yapılacak
TURAP 28 Nisan 2017 10:55
Halk Referandumda R.T.E 'ye Şunu dedi: Fabrika ayarlarına dön seni ben bile kurtaramam.
Ali Yılmaz 28 Nisan 2017 10:09
Elif hanım çok güzel bir yazı bence ak parti düşüşe geçti çünkü önceden mağdurken şimdi insanları mağdur ediyor.. Adalet ayaklar altında ama şunu unutnasın ki adaletsiz bir yapı bitmeye mahkumdur bunu yaşayarak görecepiz zira ak partinin fabrika ayarlarına dönmeye hiç mi hiç niyeti yok..
KARAR OKURU 28 Nisan 2017 09:20
Kendi içinde çelişkilerle dolu bir yazı...
Akif 28 Nisan 2017 09:18
AKP kendi tabanını kaybederken, ulusçu-ulusalcı kan pompaladı damarlarına. Artık “birleştirici” bir dil yakalaması mümkün değil. AKP içindeki -eğer kaldıysa- milli görüşçüler mi hayır dedi sadece ? Bin yıllık modelimize (krallığa) dönmek istemeyen liberaller ne dedi ? AKP zaten bir koalisyondu. 16 Nisan’da sadece koalisyon ortağı değişti. Karşımızda yüz yıllık ittihatçı MHP’nin gençlik kolları olan bir AKP var şimdi. Hayır cephesi, ülkemin tüm muhaliflerinden oluşan bir blok. Ortak paydası çağdaş demokrasiden, hukuk devletinden, biraz da adem-i merkeziyetçilikten yana olmak. Türk tipi başkanlık modeli ülkeyi monarşistler ve demokratlar olarak iki ana kampa ayıracak. Bir tarafta işlevsiz bir meclis (Başkan kanun hükmünde kararname yaptıktan sonra; bütçe Meclis onaylamadan yürürlüğe girebildikten sonra; Meclisin işlevi mi kalır ?), diğer tarafta "sultan" yetkisine sahip bir başkan. Bunun adı monarşidir. YENİ ANAYASA ararken başa döndük. İnönü’yü, değişen dış dünya şartları nedeniyle, BATI, çok partili hayata zorlamasaydı, bugün döndüğümüz yerde hala duruyor olacaktık. AKP o yüzden tedbirli !?!?! AKMP’ye AGİT’e, AB’ye karşı geliştirilen tavrın asıl nedeni, biz AB yolunda devam ettiğimiz sürece, NATO üyesi olduğumuz sürece, bu ŞARK TİPİ BAŞKANLIK yürümez de ondan. O zaman “BEDEVİLER LİGİ’ne hoş geldiniz.
1
Akio bey düsünpte yazamadigimi yazmissiniz aynen katiliyorum
evin 28 Nisan 2017 09:10
koalisyonların kötü olduğunu iddia eden kim varsa ülkeyi değil, kendisini düşünüyordur. yetkisini kimseyle paylaşmak istemiyor, suyun başında sadece kendisi ve yakınları dursun istiyordur...oysa koalisyon diyalog, uzlaşma, birbirini anlama, yetkileri paylaşma vs gibi kavramları içerdiğinden türkiye gibi gelişmemiş ülkeler için çok önemli ve yararlıdır...
KARAR OKURU 28 Nisan 2017 09:06
Elif Cakir, pardon ama sen kimsin ki Hayrettin Karaman gibi bir Islam alimini fütursuzlukla sucluyorsun. Yillarini Türkiye'de Müslümanlarin siyasi, sosyal hayatina katki saglamis bir Islam hukukcusuna saydirmak yerine neden böyle bir aciklama geregi duymus onu arastir önce. Saadetcilere pas atarak ne yapmak istedigini gayet iyi biliyoruz. Bu yazi Müslümanlar arasinda bölücülük projesi kokuyor.
Akif 28 Nisan 2017 13:04
0
Hayreddin Karaman ya da bir başkası, dini siyasete alet ederse, o artık "bu konuda" hoca değil, siyasi yorumcudur. Buradaki yorumcular nasıl "özgürce" birbirini eleştirebiliyorsa, Hayreddin Karaman'ın siyasi yorumu da herkes tarafından eleştirilebilir. Bunun için fakih olmak gerekmiyor; Elif Çakır olmak, Evin olmak, Akif olmak yeter. 83 yaşında, köşesinde oturup, ilmi mütalaalarını paylaşsaydı, AHİRETİ için daha hayırlı olurdu. AKP'nin, dünya nimetlerine daha doymamışları "DİNBAZ"lığı gayet ustaca yapıyor zaten, desteğe ihtiyaçları yok.
Kardesim ilk önce Elif hanima sen degil SIZ demeyi bir ögren birincisi bayan ikincisi askerliginizi sivasta beraber yapmadiniz. Elif Cakirin kim olduguna gelince o VICDANIN SESI sizde olmayan bir sey bu anlamazsiniz. Adalet duygusunun hala var oldugu nadir yazarlarimizdandir ve böyle giderse cok daha degerli cok daha büyük bir agir yazarimiz olacak. Hayrettin Karaman'a gelince neden o elestirilemez diye kuranda bir ayetmi var yada müslüman olmak elstirmeden kabullenmek bellegini baskalarina kiralayip karsinin benligini alip tek hücreli yasamak anlamimi tasir? BEYINSIZ SORGULAMAYAN BENLIKSIZ insanlarin sorgulayan insanlari sorgulamasi cok garip ve hatta hastalikli bir durum bu lafta size tabiki. önce islami tani oku ve yasa sonra kosunuki seni akli basinda birisi sansinlar ve tanimadigin insanlara arti bayanlara bundan böyle SEN kelimesini lügatinda cikart cünki bu sizin ne kadarda kültürsüz oldugunuzu belli ediyor ve degerinizi kücültür. Ayakkabi numarasi IQ numarasindan büyk AKPnin verdigi kömürü salata niyetine yeyip Makarnayi yakan bir insandan gerci akli selim bir elestiri beklemekte tabiki imkansiz bir durum. Elif Cakiri bir okuyucu olarak seviyorum takip ediyorum yazilarini ve güzel yolda ilerliyor keske diger sözde müslüman (cumaci) yazarlarimizda bir dirhem elif cakir hanimdan alsa Türkiye daha güzel daha mutlu daha yasanilir olur
Tora Bora 28 Nisan 2017 07:50
16 Nisan referandumu, Erdoğan karşıtlığı/taraftarlığı üzerinden yürüdü. 15 yıllık Ak Parti ve Erdoğan allerjisi seçim sonuçlarını neredeyse yarı yarıya getirdi. Fakat 2019 seçimleri bu temelde olmaz. Öncesinde yerel seçimlerde kağıtlar yeniden dağıtılır. 2 yıllık uyum sürecinde taşlar yerine oturur. Ve 2019 Kasım seçimlerinde seçmen aklı selim biçimde adayına oyunu verir. Böylece yeni sistem kendini test etmeye başlar...
Bu saatten sonra CB kisisel olarak cikip kirdigi insanlardan ozur dileyip ondan sonra da icraatleriyle de arkasini doldurursa hayir oyu veren insanlar onu belki o zaman ancak benimseyebilir bir cumhurbaskani olarak aksi takdirde yapilan yuvarlak politik soylemlerin hayirci insanlar arasinda bir onemi oldugunu sanmiyorum. %49 kusur icin AKP genel baskani olarak kalacaktir ve ulkenin yarisina yakin bir kismi kendini devletine uzaklasmis hissedeceklerdir. Otekilestirici dilin bir cezasi olmadigi surece politik veya hukuki bir cezasi olmadigi surece oy kazanmak icin en kolay yontem olarak kalacaktir ve uzun yillar kullanilmaya devam edilecektir. Bunu kim yapiyorsa ceza alsin CHP'li de da HDP'li de AKP'li de MHP'li de gazeteci de. Halki kin ve nefrete tahrik etmek diye bir suc var zaten ama ne kapsami belli ne adil uygulaniyo vs. Insanlari siyasi tercihinden dolayi assagilayan kim olursa olsun assagiladigi kisiler o insanin arkasindan yurumez. Bu bizim icin RTE'dir RTE'ni sevenler icinse baskasidir CHP baskanidir baska bir muhalif liderdir vs. O yuzden de bugun mevcut icraatler ve soylemler ile bu milletin %100 yada en azindan %70+ gibi bir cogunlugunu kapsamak cok zor hele hele bu mevcut aktorlerle ki en yenisi 15 yillik bir negatif algi bagajiyla birlikte devam ediyorlar CHP ve MHP'nin daha da eski tabiki tarihleri. Ozet olarak bence bu birlik beraberlik konusunda herkes samimi olmali ve bu birlik beraberligin neden istendigini seffaflikla ve bu birlik beraberligin halka nasil bir yarar saglayacagi anlatilirsa o zaman bir proje haline bile gelebilir. Cozum sureci gibi ama halkin %50sinin diger %50siyle barismasi ve uzlasmasi gibi diyebiliriz. Ha bu %50+1 ile secim kazanilan yeni sistemde herhangi bir iktidar adayi icin akil kari midir sanmiyorum. O yuzden bu sisteme karsiydik cunku bundan sonra secilmek belki de %50 oyu alabilmek icin farkli gruplarla secim oncesi koalisyonlari zorlayabilir ama ayni zamanda da geriye kalan %50ye dusmanca ve otekilestirici tutumlari da beraberinde getirir. Bu kesin, hele hele yarin obur gun partiler de yavas yavas eriyip cift parti veyahutta bir 15 ve eger 2019 secimi de kazanilirsa 22 yillik bir akp tek basina iktidariyla birlikte gelinen partinin devleti ve karsisinda muhalefet partisi tarzi bir sisteme evrilirsek kutuplasmanin ulkenin normali olacagini ve ulkenin bir yarisinin, ulkenin genel siyasetinin tamamen disinda kalabilir uzun yillar. Eger bu gerceklesirse diyelim ki bundan sonraki 3 secimi daha RTE kazandi ve hep %52-48 ve civarlari bitti. 30 sene boyunca ulkede hep isteklerinin aksi yonde kararlar cikan ve bu kararlarinda ceremesini herkesle birlikte ceken insanlar bir sure sisteme olan inanclarini hepten kaybedip demokrasiye katilim bile gostermeden kaderlerine razi geleceginden ulkeye katkilari da minimum duzeye inecektir.
KARAR OKURU 28 Nisan 2017 03:25
Bu referandumun en gudubet yönü ise içerikle alakası olmayan sloganlardı. Sanki 15 yıldır ülkede koalisyon varmış gibi. Daha 2 gün önce 5 şehit haberi geldi ama onların derdi kongre, parti üyeliği vs. Referandum öncesi şehit cenazelerine katılan siyasiler acaba şimdi nerede?
KARAR OKURU 28 Nisan 2017 03:18
Referandumdan %60 evet çıkacağını tahmin ederken bile bir oy için ne 'çılgınlıklar' yaptılar. Eğer önümüzdeki CB seçimi bıçak sırtı olursa vay halimize!!!! işin garibi dünyada düşman olmadığımız ülke de kalmadı, bu sefer kime çatacaklar ...
KARAR OKURU 28 Nisan 2017 13:03
5
Önümüzdeki seçim bıçak sırtı olmayacak. Erdoğan'ın karşısına güçlü bir merkez aday çıkarsa (ki bence çıkacak), Erdoğan ikinci turu açık ara kaybeder. Birinci turda iki güçlü aday daha olursa (ki bence olacak), Erdoğan ikinci tura bile kalamayabilir.
KARAR OKURU 28 Nisan 2017 03:13
''o koca iskender ki tuhaf matlar yapardı mat oldu olağan biçimde'' i. çiçek
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN