Back To Top
10 milyar dolar nerede?

10 milyar dolar nerede?

 - Son Güncelleme: 13.11.2019 Çarşamba 09:44
- A +

Yaklaşık 3 ay önce, yani 30 temmuz 2019 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın bazı gazetelerin ekonomi müdürlerine yaptığı açıklama ve haber şu şekilde:

"Ekonomide yaşanan spekülatif hareketler sonrasında yaşanan yabancı çıkışında, son zamanlarda ekonomi yönetimi tarafından peş peşe atılan adımlarla yeniden tesis edilen güven sonrasında geri dönüş başladı. Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası'nın 425 baz puanlık faiz indirimi sonrasında politika faizinin yüzde 24'lerden yüzde 19,75'lere inmesinin ardından döviz kurlarında da beklenen aşağı yönlü hareket hızlandı. Ekonomi tarafında yaşanan tüm bu iyimser gelişmelerin ardından bir güzel haber de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan geldi. Yabancı yatırımcı girişine ilişkin bilgi paylaşan Bakan Albayrak, "Mayıstan bu yana 10 milyar dolardan fazla yabancı yatırımcı girişi var. Türkiye'ye güvenen yatırımcı kazandı." dedi."

****

Haber ve açıklama aynen yukarıda verdiğimiz gibi...

Dün Merkez Bankası Eylül 2019 'Ödemeler Dengesi' verilerini açıkladı. Ödemeler dengesi nedir? önce buna bakalım:

Aynen Merkez Bankası tanımı ile aktaralım: "Ödemeler dengesi, geniş anlamıyla, bir ekonomide yerleşik kişilerin diğer ekonomilerde yerleşik kişiler (yurt dışında yerleşikler) ile belli bir dönem içinde yapmış oldukları ekonomik işlemlerin sistematik kayıtlarını elde etmek üzere hazırlanan istatistiki bir rapordur."

Aslında ödemeler dengesi bir ülkenin dövizli işlemlerinin tablosudur. Ne kadar borç ödedik, ne kadar borçlandık. Ya da ne kadar doğrudan yatırım geldi, ne kadar doğrudan yatırım gitti. Bunlar ödemeler dengesinin finans (pasif) tarafıdır. Ana kısım cari işlemlerdir. Orada mal ihracatı ile ithalatı, hizmetler (turizm) gideri ile geliri ile gelir dengesi ele alınır. Birinci kısım cari işlemler dengesidir. Ülkemizde genellikle eksi verdiği için cari işlemler dengesi cari açık olarak bilinir.

***

Bakan Albayrak herhalde 30 temmuz açıklamasında ihracattan gelen parayı kastetmemişti. Çünkü ülkeye güven arttı ve yabancı yatırımcı geldi diyor.

Yabancı yatırımcı nasıl gelir?

Ya doğrudan yatırıma gelir, ya da ülkeye finansal yatırımda bulunur.
Ülkemize gelen doğrudan yatırım Ocak-Eylül arasında 6 milyar 294 milyon dolar. Bakanın bahsettiği son üç ay (Mayıs-Temmuz) arasında ise gelen doğrudan yatırım 2 milyar 384 milyon dolar.

Kısaca ne bahsedilen son 3 ayda, ne de ilk dokuz ayda ülkemize gelen doğrudan yatırım 10 milyar dolara yaklaşamamış bile.

Portföy yatırımı zaten nerede ise son üç ayda ve son 9 ayda başa baş noktasında. Öyle net giriş olmadığı gibi, mayıs-temmuz arasında 459 milyon dolar çıkış bile olmuş.

Borç alıp vermede ise zaten kriz başladığından beri net ödeyici noktasındayız.

Kısaca ödemeler dengesinin finans hesabı yılın ilk dokuz ayında 1 milyar 303 milyon dolar sermayenin gelmediğini, tersine gittiğini gösteriyor.

Ayrıca ilk dokuz ayda 1 milyar 842 milyon kaynağı belirsiz olarak tabir edilen bir sermaye girişi olmuş ama bu bile bahsedilen 10 milyar doların çok uzağında.

Peki, rezervlerdeki 4 milyar 249 milyon dolarlık artış nedir? İşte o artış cari işlemlerden kaynaklanan 3 milyar 687 milyon dolarlık fazlalıktan geliyor.

***

Anlayacağınız 30 temmuzda Bakan beyin bahsettiği 10 milyar dolardan henüz resmi devlet hesaplarında bir iz bulunamıyor.

Kısaca, güzel haber olarak sunulan yabancı yatırımcıların geri geldiği açıklaması maalesef resmi devlet hesaplarında görülmemektedir.

İyi ama o zaman nerede bu 10 milyar dolar?

Nerede bu yabancı yatırımcılar?

Bakan beyin gördüğü ama Türk Milletinin göremediği bu para akışlı veya işlemleri nerede bulunuyor?

Bu konuda söyleyebileceğimiz tek şey var: O da ekonomiye GÜVEN gelmediği sürece daha çok bekleyeceğimizdir.

Oysa krizin, ya da düşük gelir seviyesinde durağanlığın yüksek işsizlik nedeniyle uzun sürmesini toplumun ne kadar kaldırabileceğini hesap etmeliyiz. O nedenle çok acil adımlar atılmaz ise, açıklamaların altı boş kalmaya devam edecektir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 14 Kasım 2019 12:18
Onlar söyler sen yersen
Mensur Bin Ubeyde 13 Kasım 2019 18:34
Neyin peşindesiniz bilmiyorum ama para gelse dert gelmese dert. Dolar yükselse kabahat düşse kabahat. Memleket harp halindeyken ve bir taraftan da faiz ve döviz lobilerinin yönlendirdiği ekonomik taaruzu püskürtmekle uğraşıyorken rakamlar üzerinden manevra yapmak olmuyor. Üç rakam aşağı beş rakam yukarı. Cephede ABD ve İsrail'in sırtını yere getirmekle iş bitmiyor. Bir de kriz baykuşları ile cenk etmek icap ediyor. Darül harp halindeki bir ülkeye göre ekonomi gayet iyidir ve daha da iyiye gidecektir. Akdeniz'deki doğalgaz rezervleri ile iyice şaha kalkacaktır. Bekleyin ve görün.
KARAR OKURU 13 Kasım 2019 23:29
3
İşler Akdenizde petrol bulununca değil, mahkemelerde adalet bulununca düzelir. Eğer keramet petrolde, doğalgazda olsa, İran, Azerbaycan, Türkmenistan, Venezuela,Libya, Arap ülkelerinin yarısından fazlası huzur içinde yaşardı. Hürriyet ve adaletin olmadığı bir ülkeden petrol de fışkırsa bir netice alınmaz
musto 13 Kasım 2019 13:01
Dün yurdun çoğu yerlerinde donmuş toprağa 11,milyon fidan dikip ertesi günde ülkeyi oksijen deposuna çevirdik demelerinden bir farkı yok.Volkswagen gibi bir kaç kuruluştan yatırım sözü almış olabilirler,onuda kendi bakanlarının, liderlerinin, tutulan her mikrofona ileri geri konuşmaları ile gelecek olanda vaz geçmiştir.Ekonomiye verilecek zarar konusunda başlatılan suç duyurularında,bende savcılara suç duyurusunda bulunuyorum,Sn bakanların son 1 ayda yaptıkları konuşmaları incelesinler ve değerlendirsinler yetkili ağızlardan yapılan açıklamalara göre hangi para babası bu ülkeye yatırım yapar.
KARAR OKURU 13 Kasım 2019 12:54
Sayın ÜSTADIM SİZİ SEVİYORUZ. Ekonomik TERÖR DÜZENLEMELERİNE BİZ İBRAHİM KAHVECİ DÜZENLEMELERİ DİYORUZ.tüm muhalefet partileri de dahil hiç kimse ekonomi konularında halkı sizin kadar aydınlatamıyor. Sanıyoruz ekonomi bozuk lafzını kullanmak bile suc olacak.biz sizin dediklerinizi anlıyoruz. AMAN DİKKAT.
KARAR OKURU 13 Kasım 2019 12:09
Rotşildci kızılderilileri yahut derin dünya lordlar kamarasını memnun ederek nereye varmak istemektesiniz sayın Kahveci. Pilatesci feministlere göz kırparak ekonomik dengelenmemizi bozamayacaksınız.
KARAR OKURU 13 Kasım 2019 14:47
2
Sizden daha iyi rothschild'cı mı var? İsraille hükümetler üstü milyar dolarlık antlaşmalar yapan sizin gibi israil uşaklarının dengesi bozulmuş. Gerçekleri söyleyenlere çamur atarak kendi yanlışlarınızı düzeltemezsiniz...
KARAR OKURU 13 Kasım 2019 11:07
pelikan ekibi kararin etkinliginden hayli rahatsiz umarim gazetenizin basina bir sey gelmez, elinize saglik sayin Kahveci
Karar Okuru 13 Kasım 2019 11:07
Ekonomiyi elestirmek suc olarak tanimlanip, hukuki olarak kovusturulacagi aciklaninca bu yaziya kimse yorum yap(a)mamis. Ibrahim Bey, sizin yazilarinizi okumak da suc teskil edecek mi acaba?
hamza akyol 13 Kasım 2019 12:06
0
ekonomiyi eleştirmenin suç haline getirilmeye çalışıldığını öğrenmem iyi oldu. "Ekonomik kriz sayesinde, dış ticaret açığını kapatmayı başardık. hatta artıya bile geçtik. ekonomik kriz sen çok yaşa" dersem ekonomiyi övmüş olur, belki ödül bilem alırım.
ÖTÜKENLİKURT 13 Kasım 2019 10:50
Sayın yazar ekonomi bozulur, düzelir zamanla rayına girer. Fakat devlet adamlarına güven yok olduğunda geri gelmesi çok daha zordur. Maalesef AKP devlet adamı yetiştirmediği için, bakkal ve manavların yönettiği ülkede devlet adamına güven de kalmadı! Bakan bey ağasının izinden gidiyor, eleştiriye yargıyı kullanarak engel sağlamaya çalışıyor! Bu arada yargının canına okunduğunu göremiyor, çünkü müktesebatı bunu anlamaya uygun değil! Arkadaşı görevlendir, % 35 lik enflasyonu 8,5 göster, işsizliği rakamlara takla attırıp gizle! Nereye kadar! İyi ki siz varsınız yoksa haberimiz olmayacak!
Cidden mühim şahsiyet 13 Kasım 2019 12:51
0
Bakkallik manavlik devlet adamlığiyla karsilastirarak küçümsenecek meslekler olarak görülmesi bölücülüktür
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN