Back To Top
Bu ekonomi düzelmez

Bu ekonomi düzelmez

 - Son Güncelleme: 29.08.2019 Perşembe 16:01
- A +

Türkiye aslında uzun yıllar nüfus artışına dayalı ekonomik büyümeler yaşadı. Yıllık yüzde 4,0-4,45 büyüme oranı reel bir büyüme olmayıp, nüfus artışını kapsayıcı bir büyümeydi.

Özellikle 2010 ve sonrası ise yabancı sermaye ve krediye dayalı bir büyüme gerçekleşti. Hatta bazı yıllar kredi büyümesi ekonomik büyümenin bile önüne geçti. Kısaca borçlandık ve tükettik.

Gerçek bir büyüme hikayesi nerede yazdık? İnanın bu sorunun cevabı oldukça zor.

Her yıl 15-65 çalışma çağı yaş grubuna 750 bin civarında kişi eklenmektedir. Bu işgücünü karşılık bulması için, yani kişi başına yerimizde saymak için bile yüzde 4,0-4,5 büyüme gerekiyor.

İşte bu nedenle diyorum ki, Avrupa’nın yüzde sıfır (0) büyümesi ile bizim yüzde 4-4,5 büyümemiz eşdeğerdir. Kredili ve reel büyümede ise kredi ve faiz yükünün üzerinde bir değer oluşturuyorsak gerçek büyüme yakalamış oluruz.

***

Türkiye ‘Orta Yaş Fırsat’ ülkesidir diyorum. Çalışma çağındaki 15-65 yaş nüfusun oranı yüzde 68’lerde seyrediyor. Böyle bir ülkeyi kendi başına bıraksanız, hizmet aşkı olmasa kendi halinde yüzde 5 civarı zaten büyüme sağlar.

Ama hizmet aşkı ile ülkemiz maalesef bırakın büyümeyi, ekonomik olarak küçülme yaşıyor. Hatta asıl önemli bir başka sorun ise ileride yaşlanacağı kesin olan bu ülkenin gelecek gelirleri bile şimdiden satılıyor: Hazine garantili yollar, köprüler, hastaneler, havalimanları vs ne varsa gelecek gelirleri satarak yapıyoruz.

Geçmişi özelleştirme ile sattık ve bitti

Şimdi geleceği satıyoruz...

Ama buna rağmen büyüyemiyoruz.

***

Prof. Dr. Ömer Dinçer’in ‘Kamu Yönetim reformu’ kitabından size sıkça bahsediyorum. O program 2005 yıllarına dayalıydı. Bugün bu reformu çok daha geniş uygulamak zorundayız. Verimsiz ve şişkin bir kamu yönetimi oluşturduk. En baştan en sonuna kadar verimsizlik diz boyu.

Kamuda uçak sefası had safhada. Araba sefası ise rakipsiz... Bakanlar bile özel uçakla dolaşıyorken bu ülkede tasarruf ve verimlilik nasıl izah edilebilir?

Belediyeler örtülü istihdam kapısı olmuş durumda. Öyle ilçeler var ki belediye başkanlarının makam araçlarının parasını ödeyemiyor.

Bu makam aracı saltanatı bir gösterge olarak ülkemizi yok edip götürüyor.

Yeni bir devlet yapısı ve organizasyonu oluşturulmalıdır. Yeni bir kamu yönetim reformuna ihtiyacımız var.

Yeni bir yönetimle demokrasi, hak, adalet, liyakat gibi ne kadar temel ihtiyaçlarımız karşılansa bile ekonomik atılım için bize yetmeyecektir.

Kamunun verimsizliği sürdükçe bu ülkede büyük kalkınma hamlesi maalesef çok zor olacaktır.

***

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir bazı fikirlerine katılmasam bile çok önemli meseleler konuşuyor. Her nedense birçok sanayi ve ticaret odasının sustuğu veya mıy mıy mıy dediği bir ortamda Özdebir konuşuyor:

“Reel sektörün uzun ve orta vadeli ve dengeli bir strateji belirleyebilmesi için ekonomik istikrarın ve güvenin sağlanması yegâne şarttır.

Sanayide de iç taleple birlikte yaşanan daralma, stagflasyon riskini beraberinde getirecektir.

Ara malı ve sermaye malı üretimde kullanılan ana girdidir, bunların azalması gelecek dönemde üretimin çok düşük seviyede kalacağı ve ekonomide durgunluğun devam edeceğini göstermektedir.

Bu durum ve gelişmeler önümüzdeki dönemde de ülke ekonomisinde yavaşlamanın devam edeceğinin en önemli öncü sinyalidir

İç talepteki daralma ile birlikte, son aylarda büyümenin lokomotifi olan ihracat rakamlarında da bir zayıflama söz konusu. İhraç ettiğimiz ürünlerin ortalama kilogram fiyatı 1.15 dolar seviyesine kadar düştü.

Ülkemizde rekabet açısından birtakım kısıtlarımız var. Öncelikli olarak bizim insan kaynağı planlaması yapabilmemiz lazım. Çok sayıda istihdam edilemeyen üniversite mezunları mı yetiştirmeliyiz, yoksa az sayıda, yeteri kadar ama çok kaliteli üniversite mezunları ve bilim adamları mı yetiştirmeliyiz?

Yıllardır etkin bir sanayi politikası ortaya koyamadık. Biz sanayi politikalarını hep teşvik olarak algıladık. Aslında teşvikler bir unsur ama kamunun yapması gereken, özel sektörü inovatif ve yüksek katma değer üreten bir yapıya kavuşturabilecek sanayi politikalarını ortaya koymasıdır.

İhracatçılar açısından önemli sorun, KDV alacaklarını bir süredir ödenmiyor olmasıdır. Bu ihracatçıların kıt işletme sermayelerinden yapılan bir kesintidir. Söz konusu ihracatçı firmaların KDV alacaklarının bloke edilmesi ihracatçının daha az ihracat yapması anlamına gelmektedir.”

Daha söze gerek var mı? Konuşun kardeşim konuşun. Ekonominin iyi olmadığını, sorunların devam ettiğini ve edeceğini konuşun. Yoksa hepiniz batacaksınız. Mıy mıy mıy ile olmuyor. Ülke gidiyor ülke...

 

 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 21:53
Devlet dediğin şey dev bir gemidir. Dümen sende olsa bile yaptığın değişikliğin etkisini hemen göremezin, zaman alır. Yani gemiye bir yol çizdikten sonra o yoldan kolay çıkmaz. Adalet, ekonomi, eğitim, özgürlük gibi bir çok alanda ülke yanlış rotada. Eğitim sistemini şu an düzeltsen etkisini en az 10-15 yıl sonra görmeye başlayacaksın. Ekonomide şu an harika politikalar üretmeye başlasan tarımın, sanayinin, ihracatın düzelmesi yine en az 5-10 yıl. Eski uluslararası saygınlığını kazanman yine yıllar alacak. Bu kadar sistemik problemi sadece devleti yönetenler düzeltebilir, o da eğer isterlerse.
KARAR OKURU 02 Eylül 2019 00:13
0
Yer kalmadığı için yazamamıştım. Devleti yönetenler ile AKP'yi kastetmiyorum (ki düzeltebileceklerini sanmıyorum), devletin başında kim olursa onu kastediyorum. Yazıda sanki ekonominin kötü olduğu hakkında özel sektörün daha fazla sesinin çıkması gerektiği gibi yazılmış. Demeye çalıştığım şey o kadar çok problem var ki onları ancak devlet çözebilir, iş dünyası değil.
Kaan 01 Eylül 2019 10:00
Düzelir.Herşeyi halk karşılıyor.Birkaçı perde arkasında,kazanıyor,harcıyor.Bir tutan şeffaflık yeter.
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 09:52
İbrahim Bey, acaba diyorum İsra Suresi 16. Ayet ile mi ilgili bu başımıza gelenler?
bay x 31 Ağustos 2019 16:55
Kalkınma bankası ne oldu .... Tüm yatırımlar onunla olacaktı
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 07:57
Esir alınmak böyle bir şey işte. Haclı giysileri giyerek mi geleceklerini sanıyordunuz ? Sizin gibi giyindiler sizin sevdiğiniz sözleri söylediler sizden gibi göründüler. Cepheler bambaşka kuruldu görmedi ve görmek istemedi halk. Zamanında hayır dur deyip tepki göstermez mücadele etmez isek şu an ki çıkmazı kendimiz çağırmışız demektir. Sahip oldjklarının değerini bilmeyenler kaybedince ağlamakla geri gelir zannediyor.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 09:00
Yine on numara yazı ekonomi batmak üzere fakirlik çaresiz lik her yeri sardı.Allah sonumuzu hayreylesin Türkiye 20 yıl geç kaldı.Tarimda , Teknoloji de sanayide hiç bir planlama yapılmadı DPT kaldırıldı.Egitim politikaları sıfır,bu kötü gidişat gostere göstere geldi.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 22:57
Hep kötüyü görmek kötüyü pompalamak karamsar olmak kasvet dağıtmak battık bittik yok olduk mahfolduk hep bardağın boşşş tarafını görmek . Herşeyin çok güzel olduğunu üfleyenler gibi herşeyin çok kötü olduğunu üflemekte yanlış.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 18:48
Mesela savunma sanayisinde artik kendi ihalarimizi uretir hale geldik. Fakat dis pazarda Çinli Harbin bzk-005(a,b,c,d,e) serisi ihalar, mesela harbin bzk-005e fiyat avantajina sahip oldugu icin yerli ihalari cogu ulkeye ihrac etmek zorlasiyor. İşin daha da kotusu muhtemelen çinliler bizdeki ihalarin şeklini tipatip kopyalamis. Harbin bzk-005 yazinca google'da gorsellere girince kuyruğu bile kopyalamis çinliler.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 15:26
memura%4 ha.,!! nasılsa birgün o sandık önümüzde olacak..!%4ha..
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 17:09
1
Merak etme sandıktan bir gün önce %30 zam yaparlar oyu yine alırlar.
Hikmet 29 Ağustos 2019 17:32
0
15.26 Eksik yazmışsınız. takip eden sene de % 3
KARAR OKURUMürsel 29 Ağustos 2019 15:14
İbrahim bey; savunma sanayi gelişiyor görünüyor.Bu meselenin ekonomik anlamını yazar mısın?
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 19:04
1
Savunma sanayii derken?Tankın ,helikopterin kaportasını yaptık.Biz motorlarını yapamıyoruz .Kimsede motorsuz helikopterimizi almıyor, bize de motor satan yok.Bizim malzemesi dışarıdan lego yaptığımız ortada.Saygılarımla.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 19:19
0
Bu ülkede memur da baskaları da yaşıyor. yaşasın herşey memur icin
ARKADAŞLAR, HER EKONOMİ DÜZELİR, BU EKONOMİ DE DÜZELİR, MERAK ETMEYİN, ÜLKEMİZ GÜÇLÜ VE İSTİKRARLI YATIRIMLAR DEVAM EDİYOR, BAKIN İZMİR YOLU AÇILMIŞ, OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ VE KUZEY MARMARA OTOYOLU TRAFİĞİ ARTMIŞ DURUMDA EN AZ 4 KAT. ŞEHİR HASTAHANE LERİ FULL HASTA BAKIYOR, YURT DIŞINDA N GELEN ONBİNLER CE HASTA, ÖZEL UNUVER SİTELER DE Kİ YABANCI ÖĞRENCİ SAYISI 200 BİN ORTALAMA 10000 $ GETİRİYOR KİŞİ BAŞI, ANTALYA, PAMUKKALE, AFYON, KARADENİZ YAYLALARI ARAP TURİST KAYNIYOR, İSTANBUL DA ADALARA GİDİN FULL TURİST VAR, YATIRIMLARIN GELECEK NESİLLERE BİR YÜKÜ YOK,PEKİ NE VAR YATIRIM VE İSTİHDAM VAR.
ERKAN DOĞAN 29 Ağustos 2019 16:49
1
yahu arkadaş sen ne içip de yorum yazıyorsun.varsa versene biraz borç. adam vergiyi orta sınıftan alıp alt sınıf fakire ulufe zengine de hizmet sunuyor sanki o otoyoldan geçecek arabası ve parası varmış gibi bizden buna sevinmemiz isteniyor. sevgilisi başkasına kaçtığı için sevinen kaç kişi tanıyorsun.
Nurettin 29 Ağustos 2019 17:57
1
15.05 Haklısın ekonomi düzelir. Bunlar basit sorunlar. Hayvancılık bitmiş,tarım bitmiş. 130 milyonluk dış borç 500 milyara, iç borç 2 katına, dolar 1500tl den 6.000 tl ye çıkmış. O bahsettiğin yollar köprüler vergilerle değil 20 (garanti ödemeler)yıl bir nevi borçla yapılmış (10 sene sonra nüfus artışı nedeniyle yeni yollara köprülere ihtiyaç duyulduğunda hangi parayla yapılacak merak ediyorum.) İşsizlik almış başını gitmiş.Ülkenin neye var neyi yok satılmış ve hala satılmaya devam ediliyor. Mülteciler ek mali yük getirmiş.sıcak para girişi durma noktasına gelmiş. neyse fenalık geldi frene bas
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 20:28
0
A Haber mağduru bir genç daha :))
mahir123 29 Ağustos 2019 14:25
bu saatten sonra sizin de bu ülkede yaşamanız akla ve mantığa aykırı. anlatılanlara göre siz de enerjinizi israf etmemelisiniz bence.....
Muzaffer 29 Ağustos 2019 17:57
0
Evet.doğru söyleyen 9 köyden kovulur.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 14:21
Ekonomi niye düzelmesin.sizin gibi ekonomi profesörlerimiz var ya .duzeltirsiniz azizim.hahahaha
ERKAN DOĞAN 29 Ağustos 2019 13:52
Sayın Kahveci Bu memlekette bir şey tabi düzelmez. Daha önce defalarca yazdım sorun iktisat değil sosyoloji diye. bakın yorumcuların bile önemli bölümü hep aynı sakızı çiğniyor. Bir taraf yeteri kadar islam olmadığımız için bu sorunları yaşadığımızı iddia ederken bir taraf Müslüman olduğumuz için. Bu iki kafa yüz yıldır tokuşur durur. Daha çok tokuşacak gibi. Malazgirt'e gidip 948 yıl önceden çare arayan kafa ile 1920 gidip çare arayan kafa. Halbuki bütün mesele rasyonel olmak. Elin adamı gelişmiş radarlar ile altın ararken bizim ki altını bulmak için rüyasına ak sakallı dede davet eder.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 13:32
Kardeşim neden böyle felaket tellallığı yapıyorsunuz. Kusura bakma ben doğru bulmuyorum. İyi ve kötü günlerimiz de sabırlı olmamız lazım ve daima Allah'a şükür etmemiz lazım.
Son yorum bükücü 29 Ağustos 2019 13:49
5
Niçin şükredelim? Tembellik yaptığımız için mi, nepotizm yaptığımız için mi, koltuk seviciliğinden dolayı mı, adaletin içine etmekten ötürü mü, lüks makam araçlarına bindiğimiz yada bindirdiğimiz için mi? Niçin haa? Buna şükredilmez; bela okunur yeğen. Bela okumayada gerek yok zati, Allah hesabını kesinlikle sorar. Sen zahmet etme. Yazık sana!!!
Davut 30 Ağustos 2019 21:42
0
Ecevit, Demirel zamanında da ekonomik kriz varken şükür ediyor muydunuz?
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 13:03
İbrahim elinize sağlık,siz ikaz etmeye ve yol göstermeye devam ediyorsunuz,lakin bazıları;(REİS GÜZEL KURAN OKUYO ve BAŞÖRTÜ)edebiyatı ile rüya ve hülya aleminde yaşamaya devam ediyo.Sanırım yiyecek ekmek bulamayıncaya kadar akılları başlarına gelmeyecek.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 12:56
Paranoyak, Narsist,kişilik bozukluğu birini düşünün.Takıntısı Atatürk ve Cumhutriyet olsa! Başını çevirdiği her yerde cumhuriyet ve Atatürkü hatırlatan eser olsa güç ve iktidarı sorgulanamaz olsa, nasıl davranır Dı! Atatürk adını sil el için bir okula güya bakım veya boya yapan birine, okul üzerine adını yazma imkanı veriyor ki Atatürk, Cumhuriyet isimleri tabeladan silinsin. Yahu bir tane adı Atatürk olan tesis yaptı mı! Düzelmez diyorsun. Düzeltmeye geldiğini mi sanıyorsunuz! İhanet, hain ve gaflet, gafil arasındaki farkı göremeyenler yüzünden bu ülke fetö belasını gördü. Arkası gelece
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 13:15
19
Ülkenin hertarafi heykel dolu hala heykel istiyorsunuz ne ograsip duruyorsunuz TC yi aç yapın bitsin yani Atatürk cumhuriyeti belki karnınız doyar
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 12:30
Sizi dinlemezler, boşuna yorulmayın. Jöleli ve damat bu ülkeyi kurtarır, rahat olun. Bu arada jöleli ve damadı konuşturmasınlar yeter, ekonominin çökmesinden beter bir hale sokuyorlar beni :)
hamza akyol 29 Ağustos 2019 11:44
sadece ekonominin değil, bütün türkiyenin düzelmesi için; öncelikle akpnin ve mhpnin gitmesi lazım. sonra da devleti, servet dağıtıcı konumdan çıkarmak gerekiyor. ekonomi de, demokrasi de, bilim ve teknoloji de, hukuk da, ancak ondan sonra mümkün. - Bunlar olmadan, demokrat partinin başlattığı ve aslında bizim gelişmemizin önünde en büyük engellerden biri olan "her mahallede bir milyoner" sloganı ile ruh kazanan, aslında, borç alıp kendi taraftarına yedirme düzeni devam eder ve sürekli cari açık verir, borç alır, bir süre sonra tekrar krize girer, tekrar yolsullaşırız.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 11:30
Ekonomi düzelmez dersen düzelmez tabi. Economics101...
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 10:58
Ak Parti ilk iktidara geldiginde Başbakan Abdullah Gül şöyle demişti: Bankamatik memurlara son verilecek. Milletvekili lojmanları satılacak. Elektrik faturalarindaki TRT payı kaldırılacaktır.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 10:59
Hakem heyeti hükümetin teklif ettiği zam oranını 4+4/3+3 aynen kabul etti. Hükümet ile hükümetin arka bahçesi olan sendika memur-sen arasında bir ay tiyatro oynandı. Bu ülkede Türk iş , hak iş ve Memur-Sen emekçileri temsil ettikçe emekçiler daha çoook ihanete uğrayacaklar. Akp’ye oy veren memur ve memur emeklisi kardeş kendini nasıl hissediyor.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 10:51
Kendin söyle kendin dinle bu günkü durum ancak yazilarinizda tespit teşhis ve öngörüleriniz müthiş tedavi yöntemleri onerilerinizde güzel inşallah tedbir alınır emeğinize yüreğinize sağlık
Sayın Kahveci kamuda yapilacak bir reorganizasyonla en az %30 tasarruf saglanabilir. Hizmet, görev ve görevli tanımları yeniden (tasarruf ilkesi gözetilerek)tanimlanmalidir. Kaldirilacak bir sürü arpalik ve kurum var. AKP yola çıkarken kamunun kucultulecegini vaadetmisti ama maalesef büyüttü. Kamuda cok baslilik ve israf hala devam ediyor. Teknoloji ve bilimin gelişmesinin kamuya küçülme yönünde etkisi olmasi lazimken olmadi. Saraydan baslayarak tasarrufa gidilmesi gerekiyor.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 10:51
7
Kamuda tasartuf güzel bir düşünce Ama Batıdan ithal edilen güzellik malzemerine, sigaraya, içkiye, lüks tüketime kamudaki israfın on katını veriyoruz. Onlar da yasaklanmalı.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 14:35
8
Canim Kardesim ,o zaman cebindeki telefonundan basla.
mutlu yücel 29 Ağustos 2019 09:40
3)hülasa yaptığı yollar, bakanlıklara ayırdı ödeneği yedi misline çıkarmış olurdu. Peki, AKP yaptığı yollar ve köprüleri ne ile yaptı, onları da geleceği satarak yaptı. Geçmişi, geleceği satan, İMF ye olan borcu 800 kat büyüten bir iktidarı bu ülke şimdiye kadar hiçbir dönemde görmedi. Allah böyle bir iktidar bir daha nasip etmesin.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 17:18
8
IMF'ye olan borcu 800 kat mı büyütmüş??? :):) Güzel abim, biz sana yalan atma, çarpıtma, hikaye anlatma demiyoruz. Elbette bunları yapabilirsin ama hobi olarak yap. Nooolur... 14 kişi de like etmiş... Akıl fikir verilirken nerdeydiniz acaba?? Artık nasıl yalan atacağınızı şaşırmaya başladınız.
mutlu yücel 29 Ağustos 2019 19:25
0
Mal bulmuş mağribi gibi saldırmışsın, üstelik yalancılıklada itham etmişsin.Yalnız o bölümde bir işlem hatası oluşmuş ki ilkokul çocukları bile bunu bilir sen de bilmişsin maşallah.
mutlu yücel 29 Ağustos 2019 09:39
2) Beğenmediğimiz Demirel KİT lerin tükettiği % 87 den arta kalan % 13 gelir ile,Keban,Tokat Almus ,Kesikkaya,Boğaziçi köprüsü,Urfa tüneli,başta olmak üzere barajlar fabrikalar yaptı, memura maaş, bakanlıklara da para yetiştirdi.% 13, % 87 nin 1/7 si,eğer şimdiki gibi tümü devletin kasasına aksa idi, yedi tane Keban, Boğaziçi Köprüsü, Urfa Tüneli,Almus,Kesikkaya Barajları yapmış yedi misli sayıdaki memura maaş vermiş,
ÖZGÜR SARIKAYA 29 Ağustos 2019 09:39
İktidarın yol göstericisi olan Yusuf Kaplanları, Hayrettin Karamanları ve dahi benzer zevatı okursan bütün bunların sebebi; yeterince İslamlaşamamak. Ne denir? Teşhis tedavinin yarısıdır. Teşhis buysa...
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 10:45
15
9.38, Sen de galiba sorun olarak, yeterince gavurlaşamamak diyorsun. Yani tersinden aynı şeyi söylüyorsunuz.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 11:29
11
Yusuf Kaplan ve Hayrettin Karaman AKP'nin yol göstericisi falan değil. Erdoğan'ın ve bakanların danışmanlarının kim olduğu belli.. Ayrıca Yusuf Kaplan ve Hayrettin Karaman'dan yeterince İslamlaşamamak gibi bir çıkarımı nasıl yaptın çok merak ediyorum. Bir şeyler okurken beynini kullanmanı tavsiye ederim, bi ara dene istersen iyi gelir.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 15:56
2
11:29! Öncelikle özgür sarıkayanın yazısında ben beyin kullanmamayı göremedim. sizin yazınızda ise gördüm. 1- hayrettin karaman ve yusuf kaplan zihniyetidir bahsedilen ve bu zihniyet, yaşamın her alanında kendini gösteriyor. hükümetin nerdeyse her uygulamasında bu var. herkesi imam hatiplerde okumaya zorlamaktan, kadın cinayetlerinin artmasına, ensar vakfındaki çocuklara tecavüze vb. kadar. 2- Danışmanlar, yol gösterici değil, istenilen bilgiler konusunda düşüncesini açıklayan kişilerdir. Yol gösterici ile danışmanı karıştırman, senin beynini ne kadar kullandığının göstergesi.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 17:09
6
15:56, H. Karaman veya Y. Kaplan'ın sizin bahsettiğiniz gibi herkes zorla imamhatiplerde okumalıdır veya kadına şiddet uygulanmalıdır, gerekirse öldürülmelidir konulu tek bir yazısını referans olarak gösterebilir misin? Elinin altında internet var, çok zor olmamalı. Veya bu isimlerin yine iddia ettiğin gibi çocuklara tecavüz edilebilir konulu tek bir yazısını gösterebilir misin? Bu tarz iğrenç işleri nasıl bu insanlara bağlayabiliyorsunuz? Ne alaka, insaf, insaf...
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 23:49
0
11:29 mu desem yoksa 15:56 mı desem bilemiyorum fakat anlamamaktaki ısrarın tktiri hakediyor. imam hatipte okumayı ve akp üyesi olmayı kesinlikle hak ediyorsun. çelikten bir kafatasın var. sana birşey anlatabilecek yetenekte olsam zaten ülke bu durumda olmazdı. emir demiri keser sözünü, çelik kafatası bilgiyi engeller diye değiştirmek lazım
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 00:05
2
23:49 Kimseye birşey anlatma birader, adam sana çok basit bir soru sormuş. Bu söylediklerinin referansını, kaynağını ver demiş. Kaynak verebiliyor musun???
mutlu yücel 29 Ağustos 2019 09:38
1)Türk Telekom,Tüpraş,Erdemir,Tekel,Seka,Petkim,şeker,çimento başta olmak üzere tüm fabrikaları, limanları sattı, gelirlerin yarısı ile İMF ye olan borcu kapattı geri kalanı ile de, yapılmış yolların bir kısmını genişleterek duble yol haline getirdi ki bu sıfırdan yol yapmanın maliyetiyle karşılaştırılmaz bile. Sağlık dersen, zengini özel hastanelere yönlendirdi, işi kolaylaştırdı ama şimdi git gör ki eskisinden de beter oldu.
Karar Okuru 29 Ağustos 2019 09:20
Bay Yazar ve takipçileri ülkede bir ekonomik kriz çıkar da iktidar değişir ve değişen iktidar ile beraber kendi ekonomik durumları da değişir diye bekleşip duruyorlar. Bu durum biraz durmadan bağlılarına umut vaat eden ama gün geçtikçe tasfiye edilen bir yapıyı hatırlatıyor. Daha çok beklersiniz...
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 09:58
5
Ne kadar akıllı bir insansınız?
Son yorum bükücü 29 Ağustos 2019 15:07
2
Kişi kendinden bilir işi diye boşuna demişler. Bu yorumu yapan kişi ve onun tabiatındakiker; hayvanlar aleminde çakal ve sırtlan olarak adlandırılırlar. Nerede bir çıkar var; beleş yemek var; orada bitiverirler. Gün gelir devran dönerse, yine leş yiyiciler olarak sizlerden başkalarına sıra gelmez. Korkmakta, yese kapılmakta beyhude çırpınıyorsunuz. O lağımımtırak mideleriniz boş kalmaz!!! Endişelenmeyin...
KARAR OKURU Demokrat 29 Ağustos 2019 09:03
Sn Kahveci sizleri canı gönülden kutlarım.Kaleminize sağlık.Inanın Üniversite gençliği asgari ücretle bile iş dilenir oldu.Özel sektörde sömürülmekte ve devlet bunları görmemekte.Kayıtsız işçi çığ gibi büyümekte ve kayıt dışı çalışan Suriyeliler vb.her yerde gırla çoğalmakta ama devlet bunları da denetlemekten aciz.Ya hu biz bu kadar aciz bir Ülke miyiz Allah aşkına.Neden gerçekleri görmüyorlar?Neden....
KARAR OKURU Demokrat 29 Ağustos 2019 09:07
Sn Kahveci sizleri canı gönülden kutlarım.Kaleminize sağlık.Inanın Üniversite gençliği asgari ücretle bile iş dilenir oldu.Özel sektörde sömürülmekte ve devlet bunları görmemekte.Kayıtsız işçi çığ gibi büyümekte ve kayıt dışı çalışan Suriyeliler vb.her yerde gırla çoğalmakta ama devlet bunları da denetlemekten aciz.Ya hu biz bu kadar aciz bir Ülke miyiz Allah aşkına.Neden gerçekleri görmüyorlar?Neden....
Komünist bir ülkeyiz Seçimle Eski Sovyet elitlerini seçer gibiyiz Bir kısım emekçi çalışıyor Emekli ve memur besliyoruz ki başkan oy alsın Hizmet sektöründen vergi almak mümkün değil... Kar marjı yüksek yerlerden vergi mümkün değil ... Nereden bulduğunu sormadan her nakde resmiyet kazandıran işlem yapıyoruz (( alım satımla) kör dövüşçüsü gibi ülke
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 08:43
'Uretim ve Istihdam'in omurgasini fabrikalar teskil eder. Cumhuriyet doneminde butun iktidarlar Fabrikalar kurmus ve kuranlara yardimci olmuslardır. Ak Parti fabrika kapatan, Ithalat'a oncelik veren bir iktidar olarak tarihteki yerini almistir. Maalesef, Islamci gelenekte 'Uretim Kulturu' yoktur, Rant Kulturu vardir.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 09:54
10
Fabrika kapattıysa cami, imam hatip okulu, kuran kursu açtı. İman gücü olmadan gelişme neye yarar?
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 10:38
13
Ayıp, ayıp yalanın da bir endazesi olamalı... Herkes fabrika kurmuşmuş... Ağır Sanayi kurmak isteyen Erbakanı bir kaşık suda boğdular...
musto 29 Ağustos 2019 08:14
Çoğumuz bunu nerdeyse 1 aydır yaşıyor evde bir kaç cep telefonu var sabah ve akşam alacaklı gibi durmadan çalar koşturursun Türk Telekomun bant kaydı . yahu bu kadar heyacanla para kazanmak için çabalıyorsun bu adamlara milletin 5 milyar dolarını kaptırmışsın tementü adında yıllarca 27 milyar dolara yakın olduğu söylenen parayı yurt dışına kaçırırlarken değerli arazileri satarken niçin mani olmadınız suç duyurusunda bulunmadınız kimler mani oldu hıncınızı vatandaştan çıkarıyorsunuz.
musto 29 Ağustos 2019 08:01
Sen istediğin kadar konuş stk konuşsun ağırlıklı olarak kırsal kesimli anadaoluda köprü yaptık yol yaptık tekrarladıkları sözün okadar alıcısı varki ilinde 3 senedir viyadük inşaatı bitmiyor ama ona aldırmaz sana nankörlük yapmayın adamlar köprü yaptı yol yaptı.Sanki anlaşmışlar ot bitmez binlerce dönüm araziye bir kaç avuç yulaf eker dönüme 70 tl destek alırlar vatan severliği'de kimselere bırakmazlar..
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 11:21
8
Yiğidi öldür,hakkını yeme.Özellikle kırsala yol, viyadük,kanal,köprü,hastane, kanalizasyon,içme suyu şebekesi vs.yatırımları bolca yapıldı.Buralar rahmetli Özal'dan bu yana hizmet görmüyordu.AKP bu hizmetlerin ekmeğini yedi yıllardır.
musto 29 Ağustos 2019 14:02
2
İşte orda duracaksın kırsalın babası rahmetli DEMİREL dir köyümde suyuda elektriği yoluda onun zamanında gördük daha Akp bir haltını görmedik.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 01:02
İyiyi kendinden bilip kötü olunca hemen başkalarını suçlayanların yönettiği bir ekonominin düzelmeyeceği aşikar. Aslında kısa vadede kimse düzeltemez. Kalıcı iyileşme için gerekli reformları yapıp uzun yıllar da sabretmek gerekiyor.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 00:37
Of ki of...
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 11:41
0
Evet
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 00:27
Geçenlerde bir üniversite hastanesine başhekim olarak bir veteriner hekimi atadılar. Galiba bize bir şey demek istiyorlar. Aslında bu atama bence ekonominin neden bu halde olduğunu anlatan en güzel örnek.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 10:43
2
Hangi hastahaneye atamışlar? İsmi yok mu?
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 14:38
0
İsim yazınca editör banlıyor diye yazmadım. Kafkas Üniversitesi. Niye banlarlar böyle şeyleri anlamam. Haberi her yerde çıktı. üniversite inkar da etmedi. Googledan aratsanız da çıkar.
Izmitli Almanci 29 Ağustos 2019 00:12
Hocam, hocam. Konusuyorum, problem dinleyen yok, anlayan hic yok. 2015'de Türkiyeme geldim, hizmet icin, tecrübe paylasmak icin,.... Danimarka, Finlanda, Almanya, Polonya,.... benim hizmetlerimden faydalanmak istiyor, komsun kendi bildiginden, yanlislarindan vazgecmiyor. Su an Aarhus'da bir oteldeyim ve neden Izmit'de olmadigimi düsünüyorum. Birak batsin bu ülke, kalanlarla yeni, adaletli, ahlakli bir devlet kuralim. Saygilar hocam
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 17:39
1
Bakan/Müstesar olsaydin yasa Reis yasa derdin...Ama olamadigin icin batsin bu ülke diyorsun...Almanyada necisinde AB ülkeleri seni paylasamiyor??
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 00:07
"Konuşun kardeşim konuşun. Ekonominin iyi olmadığını, sorunların devam ettiğini ve edeceğini konuşun. Yoksa hepiniz batacaksınız. Mıy mıy mıy ile olmuyor. Ülke gidiyor ülke..."... Giden ülke olsun, yeterki ülkeyi senelerdir yöneten zihniyet ve ayakçı özel sektörü dursun. Yani, yazı hedefi ıskalamış...
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 00:06
Atatürk'ten Demirel'e, Ecevit'ten Erbakan'a kadar bu ülkeye onlarca fabrika kazandıran yiğitlere bin selam olsun. Allah o fabrikaların her bir tuğlası için gani gani rahmet etsin. Onların yapıp bu halka malettiklerini ona buna peşkeş çekenleri de yaptıklarının karşılığıyla cezalandırsın.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 10:38
11
Sahi sen kaç yaşındasın.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN