Back To Top
Bu insanları kim batırdı?

Bu insanları kim batırdı?

 - Son Güncelleme: 05.08.2019 Pazartesi 10:02
- A +

Bir haftalık kısa mola verdim.

Balıkesir-Burhaniye taraflarında kısa bir gezintiye çıktım. Kaz dağlarının eteklerine vardığımda dağların kaz gibi yolunduğunu sosyal medyadan okumaya başladım.

Yola çıkmadan önce ise bir yazı bırakmıştım.

Ülkeye son beş ayda 838 milyon dolarlık döviz geliyor ama ülkedeki döviz hesapları 21,5 milyar dolar artıyordu.

Bu nasıl bir iş?

Merkez Bankası toplantısını canlı tıkladığımda tam da bu soru soruluyor. MB yeni Başkanı Murat Uysal “Bankalar yapmıştır” diyor.

Bankalar nasıl döviz yaratıyor? Siz bir bankaya gittiniz ve TL mevduatınızı dövize çevirdiniz. İş orada bitiyor mu? Banka size sattığı dövizi bir yerden almak zorunda değil mi?

Banka size olmayan döviz satabilir mi? Ya da satınca hemen karşılığı yoksa piyasalardan döviz almak zorunda değil mi?

Aslında herkes soruların cevabını biliyor. Ama kimse söylemiyor.

Bir ali-cengiz sistemi ile öylece gidiyoruz. Merkez Bankasının türev işlem açığının 19 milyar doların üzerine çıkması neyi ifade ediyor? Bunu da herkes biliyor aslında.

Ben sadece herkesin bildiğini yazdım ama MB’sı yeni Başkanı sanırım bilmiyor. Ya da bilmemezlikten geliyor.

***

Bilmek ya da bilememek...

Telefonum nerede ise her gün değişik iş insanları tarafından arandı. Arayanların tamamı AK Parti’ye oy veren kesimden.

Nerede ise hepsi de iflasın kapısında.

Çaresizce “ne yapalım” diye soruyorlar.

Nerede ise hepsine iki-üç yıldır risklerini azaltmalarını söylüyordum. “Size kaç kere söyledim, beni siyasi düşünce ile hareket ediyor sanmayın diye de kaç kez söyledim. Niye hiç önlem almadınız” dedim.

Hepsinin ortak yanıtı nerede ise benzerdi. “Biz hükümetin açıklamalarına güvendik”

Önce referandum ile işlerin düzeleceğini sanmışlar. Sonra başkanlık seçimi ile umutlanmışlar. Ve en sonunda da yerel seçimle işin artık tamamen bittiğini görmüşler.

İşin en kötüsü de şu: Artık hiç umutları kalmamış.

Yeniden yapılandırmayı soruyorum: “Onu da kendi istedikleri şirkete uygularlar” diyorlar.

Sakın şu anlaşılmasın. Bu iş insanları kamudan veya hükümetten bir kolaylık alarak iş yapmıyorlar. Tek suçları AK Parti’ye yakın olmaları ve seçim vaatlerine inanmaları.

“Türkiye uçacak” denildikçe yatırıma girmişler, risk almışlar ve inanmışlar. Şimdi o inanmanın karşılığında da iflasın kapısındalar.

Not: İş insanlarının zorunlu üye oldukları ticaret odaları, sanayi odaları veya gönüllü üye oldukları iş insanı örgütleri... AK Parti’ye yakın duran bu oda-dernek ve örgüt yöneticileri de bu iyimserlik havasında epey pay sahibi oldular.

Sürekli siyasi davranışa ayak uydurarak yayınladıkları “uçuyoruz” bildirileri ile kendi üyelerinin iflaslarına zemin hazırladılar.

***

Biliyorsunuz, uzun yıllar 2023 hedefleri ile toplumdan oy alındı. 2 trilyon dolar milli gelir, 25 bin dolar kişi başı gelir, 500 milyar dolar ihracat vs vs masalları ile toplum avutuldu.

Bu hedeflere, pardon hayallere güvenerek bir çok iş insanı yatırıma girişti, istihdam oluşturdu. Ama sonra bir de ne görsünler.

Ne mi görsünler? CHP Milletvekili İhsan Kesici 2023 hedefleri ilk açıklandığında “Ben de heyecanlanmıştım” diyor 11. Kalkınma Planı konuşmasında.

Peki ya şimdi?

2 trilyon milli gelir hedefi oldu şimdi 1 trilyon 080 milyar...

25 bin dolar kişi başı gelir hedefi oldu şimdi 12,5 bin dolar.

500 milyar dolar ihracat hedefi oldu şimdi 226 milyar dolar.

Ama unutmayın ki bunlar da sadece hedef. Biliyorsunuz ki hedeflerde nerede ise hiç tutmuyor.

Zaten 11. Kalkınma Programı diyor ki, “Çok çalışıp 6 yıl geriye giderek 2013 rakamlarına ulaşacağız”.

İşin özeti şu: Realist olmayan, hayallerle ayakta duran bir model oluşturduk ve topluma o hayalleri sattık. Bu satıştan da en fazla kendi tabanımız zarar gördü.

Daha gerçekçi düşünen, hayallerle yaşamayan ve riskleri görenler ise daha sağlam durumda.

Kendi tabanını bu hale getiren bir iktidarın şimdi ne yapacağını açıkçası ben de merak ediyorum.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
karar okuru 07 Ağustos 2019 13:29
sayın İbrahim Kahveci doğruları yazdığınız için teşekkür ederim ben size yazdıklarınıza inananıyorum ve anlıyorum doğru çıkıyor benim yıllık gelirim dolar olarak 6200& 12500& insanların yıllık dolar geliri 4500&civarında hayat çok zor oldu geçinmek zor oldu ben emekli maaşimdam işsiz olan çocuğuma yardım ediyorum tutu kuruolanlar anlamaz fatura ödemeyen bir ekmek almayan bilmez
karar okuru 07 Ağustos 2019 02:46
abi sen hep eleştiriyor şikayet ediyorsun. bir kere de tavsiye yazısı yaz bir kere ya ayıptır bu memleket hepimizin. senin bu yazını okuyup güvenen kaç yatırımcı bu ülkede yatırım yapacak. gelişimimizin önünü açıyor mu kapıyor musun ?
Ertuğrul KÖKER 06 Ağustos 2019 11:10
İbrahim bey, "Ülkeye son beş ayda 838 milyon dolarlık döviz geliyor ama ülkedeki döviz hesapları 21,5 milyar dolar artıyordu." demişsiniz. Bu döviz hesaplarındaki 20,6 milyar dolarlık artışın ne kadarlık bölümü kamu bankalarında ?
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 01:08
Bu yazı tam anlamıyla fiyasko olmuş.. basiretli tacir kavramini yemiş bitirmissiniz.. siyasi konulara bırakın siyasetçiler girsin.. sizin amacınız ekonomik veriler ve gerekirse çözümler olmalı..
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 23:22
İbrahim Kahveci aslında gizli bir yahudidir. Asıl adı abrahamdır. Dış güçlerin ajanıdır. Yoksa ülkede her şey Harika. Yok yok vazgeçtim aslında Vatikan’da bir papazdır. Karar gazetesinde gizli görevdedir.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 23:18
Kendi düşen ağlamaz . Hakettiler.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 22:49
Sayın Kiraz, en büyük zararı da iktidarın eğitim politikalarına güvenen, her seçim sandıkları patlatan gariban insanlar gördü.
karar okuru 05 Ağustos 2019 22:39
Sarı ,siyah ,beyaz...renk serilerindeki canlılar birer birer çevremizden yok olurken onlar nasıl yatırım yapmışlar.Bilmemeleri mümkün mü? Herkes cebine göre düşünüyor.Gök gürledi .Yer sarsıldı.Sular çekildi.Biz bilmiyorduk diyorlar.Geçiniz.Günaydın.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 22:15
Valla ben batırmadım kahveci bey herhalde kasalarını dövizle dolduran o iş adamları dir ha bide doviz mevcudat hesaplarinin 6 ayda 3 milyar dolardan 150 milyar dolara cikaran halka tir tabiki hükümetin hatalaridir zannimca ..!!!???
Mensur Bin Ubeyde 05 Ağustos 2019 19:29
Bu ülke 2002'den öncesine göre 5 kat büyümüştür. Kişi başı gelir katlanarak artmış, enflasyon ve faiz %5'in altına inmiş, döviz ucuzlamış, ülke cari fazla vermiştir. Ne zamana kadar? 2013'e kadar. Birileri baktı Türkiye süper güç olmak üzere hemen düğmeye bastı. Gezi olayları patlak verdi ve kaos çıktı. Ülkeyi sarstılar. Baktılar olmadı memleketi tam yıkamadılar. 15 Temmuz'da darbeyi denediler. O da tutmayınca bu sefer ekonomik taaruza geçtiler. Döviz gereğinden fazla yükselip faizler artınca ekonomi biraz zorlandı. Ama gene yıkamayacaklar evelAllah..
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 21:18
0
N'olmuş n'olmuş ! Ülke cari fazla vermiş. Hangi ülke ? "Bu ülke". Öyle sağlam bir ekonomimiz olmuş, o kadar güçlenmişiz, Almanya bile bizi kıskanmaya başlamış, ama velakin, bir parkta üç beş bin kişi piknik yapınca, ya da, birileri akşamın dokuzunda kalkışmaya kalkıp, on saat sonra derdest edilince, ekonomimiz göçüvermiş. Kanmaya bu kadar müsait insanları görünce kandıranı masum sayıyorum.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 21:27
1
Demek gene dış güçler edebiyatı. 2011’e kadar Kemal Derviş’in programı uygulandı. Sağlam bir ekonomi ekibi ve dışarıdan gelen paralar vardı. En önemlisi tek adamlık yoktu. Rektörü sen ata, bakanı sen ata, Genelkurmay başkanını sen ata, Merkez Bankası Başkanını tayin et, Meclis ve Sayıştay denetimi olmasın. Evet haklısınız, dış güçler bundan iyisini isteyemez. Bu arada Kazdağları’nda bir kaç ağaç için eylem yapılıyor. Sizin fikrinizi merak ettim.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 21:35
1
Eger dedigin dogruysa bile bir dügmelik isin var. Benim cevremde doktorda ögretmende ecevit zamanindaki krizden cok farkli degil. Tek fark var faizli kredi almak kolaylasti. Herkes borcla ev aldi
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 22:48
2
Hayal goruyorsunuz. 2002 de 17.buyuk ekonomi idik halen 18.siradayiz. Dunya refahi artarken biz de payimizi aldik hepsi bu. Ulkede egitim bitmis, tarim gerilemis, genclerin %25'i issiz, ordumuza kumpas cekilmis dis mihraka gerek var mi?
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 22:55
1
Ne tesadüf aynı masalı yetkililer de dillendiriyor. Siyaset yönetme sanatıdır.
Hakkı Yılmaz 05 Ağustos 2019 15:49
Atalarımız boşuna dememis: "Kendi düşen ağlamaz!" Şirketker, hayalleri dehil gercekleri satin almali.. Yapılan adaletsizlikler, haksızlıklar ve ülkenin iyi yonetilememesi daha çook bu milletin canını yakacak. Yerli ve milli bir durus, bakış açısı ve geniş vizyon sahibi, kendini değil milletini düşünen atılımcı bir ruha ihtiyaç var...
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 14:05
650 Bin üniversite mezunu işsizimiz var. Çoğu çalışmamak için üniversite okuyor. Hadi kalkın! Nasıl kalkınacaksan...
Karar Okuru 05 Ağustos 2019 13:19
İbrahim Bey ekonomi kötü dediği için siyaset yapmış olmuyormuş, bu genel ifade kendi içerisinde doğrudur ama kötü (!) ekonominin tüm faturasını seçimde yarışan bir adaya kesmek bal gibi siyaset yapmaya girer. Ekonomi bir amaç olmaktan çıkmış bir araca dönüşmüştür.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 13:19
Şimdi bu insanlara sorsan çoğu buna "kader"der.lakin Allah cc yunus suresi yüzüncü ayette şöyle diyor:Allah aklını kullanmayanları pisliğe mahkum eder.
Erol ozmen 05 Ağustos 2019 12:35
Sayin kahveci bal gibi siyasi duruyor yaziyorsunuz yillardan beri tek bir olumlu makaleyi birakin satirinizi gormedik tam bir felaket tellalligi yapiyorsunuz faizle dustu enfilasyon dusuyor doviz kurlari dusuyor buna ramen asiri dozaj karsitlik yapiyorsunuz issizlikten bahsediyorsunuz millet is ve para begenmiyor calismak isteyen hemen is buluyor gazetelerdeki is ilanlarina bain gorursunuz isadamlari vasifli isci bulamiyor herkesin akli bir karis havada devlete kapagi atayim yan gelip yatayim iyi para kazanmak icin iyi okuyup iyi meslek secmek gerek .
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 14:14
1
Enflasyonu düşük göstermek için ciro bazlı hesap yöntemine geçtiler. Bazı büyük marketlerle araları iyi. Denetim zamanı bu marketler indirime giriyor. Aynı şekilde TMSF bünyesindeki firmalar da nedense sadece 3 günlük indirim kampanyaları yapıyor. Tek bir şey sor kendine. Hani diyor ya faiz düşerse enflasyon da düşer sence neden faizleri hemen mesela %10'a indirmiyor?
Vatandaş 05 Ağustos 2019 23:28
1
Ulkenın egitim sistemi vasıflı eleman yetiştirmeye uygun mu sence? Yazar görevini yapıp noksan yerleri söylüyor zaten aç olan vatandaşa mı vursun?
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 12:07
bankadan doviz alanlar fiziki olarak dolar talep edecegini sanmiyorum. amaclari paralarinin degerini korumak ve kazanc saglamak. EKONOMI KONUSU ISE BIR YORUMA SIGMAZ SIGDIR DERSENIZ REZALET.... DERIM
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 16:12
0
sınırlı kafadan sınırlı düşünce oluyor anladığım kadarıyla. Tabii kimse 1 milyon doları fiziki olarak talep etmez. Ancak 1 milyon dolar yurtdışı ödemesi olan birisi o ödemeyi yapmaya kalktığında, yabancı banka ödemeyi sanal olarak kabul etmez. bu işin birinci kısmı. ikinci kısmına gelince, panik olması durumunda insanlar dolarlarını fiziki olarak da talep ederler. Üçüncü olarak ise, insanlar fiziki olarak talep etsin ya da etmesin, bu hırsızlıktır. çalınan para da birşekilde yeniliyor ve yerine yenisini koymak mümkün değil.
BURADAN BİRŞEY OLMAZ 05 Ağustos 2019 12:06
Tüm yaşamını mistik masallarla, uyduruk menkıbelerle, hayali olgularla geçirmiş, yaşamı,dünyayı,evreni; somut, görünen, tecrübe edilen, şahitlik edilen gerçekler üzerinden OKU mamış zihniyetler, yaşı mesleği mevkisi gücü şöhreti ne olursa olsun hep boş tatava işlerle ömür tüketir. aklı fikri hiç büyümez, olgunlaşmaz kadük güdük Terki diyar eder. Bu ülkenin yarıdan fazlası böyle. İlgi Yok,Merak Yok, Araştırma Yok,Analiz Yok,Tefekkür Yok,Sorgulama Yok,Ehliyet Yok,Liyakata Yok. Zan Çok,Söylenti Çok,Masal Çok,Dedikodu Çok,Yalakalık Çok,Yağcılık Çok,Yargılama Çok,Kınama Çok..
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 12:02
Eski Türkiye diye diye kendimizce iyi bir siyasi sermaye olusturduk . Siyasi varlığımızı dayandirdigimiz tabanımıza bol bol narkoz verdik. Şimdi bu taban hem aldatılmış psikolojisi içinde hemde can çekiyor.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 11:49
Haziran ayında enflasyon düşüyor ama temmuz ayında çıkıyor. Maaşlar zamlanmasın diye mizansen olduğu nasıl da belli. Bence verilere güven kalmadı.
Karar Okuru 05 Ağustos 2019 10:02
Sn Yazar'ın " beni siyasi düşünce ile hareket ediyor sanmayın " ifadesi yanlıştır, özellikle İBB seçimlerinde ekonomik sorunların tamamından Sn. Binali Bey'i sorumlu tutup gömen kendisi değilmiş gibi şimdi siyasi düşünce ile hareket etmediğini iddia ediyor ve komik oluyor.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 12:17
2
Deme yahu? "Ekonomi kötü" demek siyasi düşünce mi oluyor?
Karar Okuru 05 Ağustos 2019 09:57
Dönem dönem piyasada ayıklama olması normaldir. Bu süreçte "sonradan görme iş insanları" ile "gerçek iş insanları" belli olur. Gerçek iş insanları ayıklama döneminde işlerini büyüterek çıkar , sonradan görme iş insanları ise genellikle batarlar. Bir tür doğal seleksiyon yaşanır piyasada. Bu piyasanın doğasında olan bir şey!
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 12:19
2
Koca koca yılların firmaları batıyor, ona ne demeli ?..
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 13:13
1
Her şey fanidir...
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 09:52
Onlar sadece kendilerini değil ülkeyi de batırdı. Çocuklar bile ülkenin her alanda felakete gittiğini görürken onlar görmediler. Çünkü devletin kasasını kendi kasaları olarak hesap ediyorlardı. Yıllarca da sonuna kadar yağmaladılar. Sonunda o da boşaldı. Şimdi de batıyoruz mu diyorlar. İki elimiz yakalarında olacak.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 09:50
Akp 2009 dan beri yapamıyor. Bol keseden attılar, şimdi bana mı sordunuz diyorlar. Mavi marmara olayında ne olduklarını görmüştük.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 11:51
21
Ne olmustu kuzum mavi marmarada
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 10:05
0
Mavi marmarada da vermişlerdi millete gazi , hic bisey olmaz arkanizdayiz demislerdi. Israil askerleri, vatandaslarimizi derdest edip oldurunce de, bana mi sordunuz giderken , demişti.
Mustafa Cumhur Küçük 05 Ağustos 2019 09:23
FETÖ ile mücadeleye başlamadan önceki rakamlara ulaşmak hedef halinemi geldi? diyorsunuz. Keşke bu mücadeleye girmeseydikde bu batan şirketler batmasamıydı????? İbrahim bey bu batan şirketler hükümetin uçuyoruz demesiylemi yatırıma giriyor. Bunlar hiç piyasa araştırması yapmıyormu. Hangi para sahibi adam sağlam zemin görmeden yatırım yapar. Yapmayın Allahınızı severseniz. Hükümete güvenerek yatırım yapıpta batan şu şirketleri söylesenizde herkes bilse daha iyi olmazmı. Neye yatırım yapmışlarda batmışlar. Türkiyenin krizi üzerine yatırım yapmışlarsa batmaları normal.
ibrahim burak erdoğan 05 Ağustos 2019 11:50
15
Evet çok doğru bir tespit bence. iş adamı dediğin sağlam zemin varsa yatırım yapar yoksa batar. benim anlamadığım İbrahim kahvecinin bu yazıyı bu mantık dışında nasıl yazdığı. akıl alır gibi değil. kin ve husumet üzerine yazı yazmak. anlamıyorum. diğer yazıları okuyoruz katılırız katılmayız ama bu yazı hiç olmamış. benim diyeceklerimi çok güzel ifade etmişsiniz m c küçük bey selamlar
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 05:27
Bankalar olmayan dövizi satıyorlar. Herkes aynı anda bankaya gidip bana mevduatımı döviz olarak ver demediği için sistem işliyor. BDDK göz yumuyor demek ki.
Ex - dealer 05 Ağustos 2019 08:35
12
Bankalar olmayan dövizi satmazlar. Bu açık pozisyon taşımaktır ve bunu hiç bir banka yapmaz. Spotta almasa bile vadeli piyasada müşteriye sattığı dövizi genellikle yurtdışı fx piyasasından (genelde Londra,)alarak müşteriye döviz satışını "hedge" eder. Yani yenemeyeceği risk taşımaz. Kısaca "olmayan döviz" diye bir şey yoktur. Sadece efektif, yani somut yabancı para yerine kay di yabancı para işlem görür ve bunada "döviz" denir.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 11:32
2
Ex-dealer bu soylediklerin serbest piyasa ekonomisinde gecerlidir tek adam rejiminde degil. Yuksek faizin enflasyona neden oldugunu zannederek mb baskanini degistiren bir yonetim var. Ben arkanizdayim acik pozisyon alin dendigi anda hayir diyebilecek bir bankaci varmidir sence?
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 05:21
Ben AKP'lilerin arasındayım. Ölümüne destek havasındalar. Allah sonumuzu hayır etsin.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 15:38
2
Demek, Erdoğan'a hala inananlar var, öyle mi ? Keyifleri bilir...
Tercih! 05 Ağustos 2019 04:48
Türkiye dünyada en az borcu olan ülkelerden biridir.ABD,Almanya,İtalya,İngiltere,Japonya gibi trilyonlarca borcu yok.Kriz çıkarılmak istenmiş,ters tepmiştir.Şakır şakır borçlar ödeniyor.Önümüz açık.2023 planı en kötü senaryo üzerinden yapılan hesaptır.Doğu Akdeniz de bulunacak doğal gaz ve petrol Türkiyeyi tahmin edilemeyecek noktalara taşır.35 milyar dolar yıllık harcadığımız para bunun cebimizde kaldığını düşün.Kendi uçağını yapan kendi gemisini yapan,kendine yeten bir Türkiye.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 09:08
3
ALLAH aşkına sen hangi gezegende yaşıyorsun arkadaşım !
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 09:28
0
Arkadaşım, Bu ülkenin sahibi benim. Benden sonra da damadım geçsin Hazine Bakanı yapayım tecrübe kazansın düşüncesindeki bir anlayışla 2023'te gerçekten de hiç tahmin edemediğimiz bir noktada olabiliriz.
Alper 05 Ağustos 2019 09:34
1
Aylık eline 50 bin tl geçen bir insanın 500 bin tl borcu olması sorun değil ama ayda eline 2 bin tl geçen bir insanın 100 bin tl borcu olması çok büyük bir problem.Ülkelerin borçlarını karşılaştırırken ekonomik büyüklüklerine bakılır.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 09:53
1
Uzaya da çıkıp petrol bulacağız.
Karar okuru 05 Ağustos 2019 10:07
0
Tercih kardesim bir ulkeyi degerli kilan en onemli olcu insanlarinin entellektuel kalitesi, hukuk ve demokrasi, girisimci kitleleri, dogal zenginlikleridir... Bunlar varsa sana Guven vardir dibine kadar borclanirsin... Bunlarin hepsi hak getire... Hayirlisi ile egitim sistemimizi duzeltecegiz, bazi aksakliklar var baskanlik sisteminde onlari revize edip demokratik olacagiz, hukuku yuceltecegiz, bir de dogal gazi buldukmu tahmin edemeyecegimiz noktalara gidecegiz… PEKI…
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 11:30
1
Aslinda yazdiklarinin hepsini tersten okuyunca adam da hakli. Dagilin beyler.
KARAR OKUadem kıral 05 Ağustos 2019 23:33
0
narkozun etkisini ileri boyutta yaşıyorsun ayılman kötü olacak mutehaitler bitirmiş her şey sahte inşallah çabuk uyanırsın
Tercih! 05 Ağustos 2019 04:33
Eski yol açık.Çanakkale üzerinden feribotla karşıya geçiyorsun.9 saatte İzmir e varıyorsun.Kimseye zorla buradan geç demiyorlar.10 milyar yatırım yapmışlar.Sen bunu hayrına yaparmısın.Bir Otobüs için kişi başı 10 lira maliyet getirirken,bunun onlarca katı avantaj elde eder.Balıkkesir,Bursa gibi yerlerden yolcu alacak.Yakıttan tasarruf yapacak gibi.10 ton yük alan bir kamyon için kilo maliyeti 5 kuruş.Tireden 50 kuruşa alacağı domatesi akşam serinliğinde İstanbula ulaştırabilecek yolda salça olmayacak.3 liraya tarladan alınan üzüm o tazelikle İstanbul a ulaştırılacak.Derdin ne senin?
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 09:32
1
Geçiş garantisi verdikten sonra 2 dağ köyü arasına bile müteahhitler otoyol yapar. Biz 2,5 milyar dolar yapım maliyeti olan bir yol için neden ihaleyi alan firmalara toplamda 12 milyar dolar ödeme yapıldığını soruyoruz. Farkında değilsin ama senin de hakkını savunuyoruz. İhaleyi alan firmaların kimleri finanse ettiğini bir araştır istersen.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 11:27
1
Arkadasim bana hangi yoldan ne kadar kâr elde ettigini yazarmisin devletimizin? Kimseye zorla gec demiyorlar ama aracı şirkete yolcu garantisi verip o yoldan gecmeyen araclarinda faturasini son gelen zamlarla bizden seve seve tahsil ediyorlar. Boylece bizim gecmedigimiz yollardan devlet bir kurus harcamadan yandasini zengin ediyor vatandasinin sayesinde. Tabi anlayana....
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 12:20
1
Çok haklısın, kimse zorla geç demiyor. Sadece geçsen de geçmesesen de paranı alırım diyor. Böyle bir işletme mantığı dünyada daha önce uygulanmadı. Yine haklısın, Tire'den domates mevsiminde 50 kuruşa çıkıyor ama bu isletme mantığıyla evine 4 liradan ulaşıyor. Asıl önemlisi "winter is comming". Kış gelince meyve sebze bu günün kaç katına çıkacak sence? Araya %15'lik birer doğalgaz ve elektrik zammı ekle. Temmuz 19 enflasyonu hazirana göre düştü (aslında artış hızı) deniyor ama temmuz 18 enflasyonudan yüksek. Geçen ay da böyleydi. Acaba 19 kış enflasyonu da 18 kış enflasyonunu yakalar mı?
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 17:04
0
İstanbul'dan yola çıkan araç, otoyol güzergahındaki Osmangazi Köprüsü'nü de kullanırsa İzmir'e kadar 256 lira geçiş ücreti ödeyecek. Bu sadece otoyol ve köprü ücreti. Bir de 200 liralık benzin yaktığını düşünürsek toplam ulaşım ücreti aracın, 500 lirayı buluyor. Oysa bugün İstanbul ile İzmir arasında uçak bileti 250 lira civarında. Araçta 3 kişi olursan anca kurtarıyor.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 23:23
0
Gidiş geliş 500 tl. Ne anladım ben bu yoldan.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 03:40
Ayağını yorganına göre uzatmayan, kazanmadığını harcayan, banka kredisini har vurup harman savuran, lüks ve israftan taviz vermeyen ve kaçınılmaz olarak sıkıntıya girenler suçsuz ;hükümet suçlu öyle mi? Siyası muarızlık akıl, mantık tanımıyor vesselam...
? 05 Ağustos 2019 02:12
İnsanlık tarihi boyunca batan da kazanan da daima olmuştur.Ticaret risktir.Bunun Ak parti iktidarı ile bir ilgisi yok.Bu yazıyı aylarca öncede yazdın fena işletmişler.Herkes kendi işini yönetmekte maharetli olacak beşeri menfaatlerde gaib den yardım beklenilmez.Gelen yardım olsa bile kişiseldir kime ne?Toplumsal bir kazanç var mı ilgili olunacak odur.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 11:39
1
Bizim dediklerimize aldırmayın siyasetendir diyorsun yani.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 01:48
Hedefler fena değil de, attıkları hep karavana
İBRAHİM BEY EKONOMİ SÜPER UÇUYORUZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ
İBRAHİM BEY İŞ ADAMLARINI ESNAFLARI BATIRANLAR DIŞ GÜÇLER AMERİKA AVRUPA FETÖCÜLER CEHAPELİLER TRUMP MERKEL ÇİÇEĞİ BURNUNDA İNGİLİZ BAŞBAKAN BORİS JOHNSON BÜYÜK DEDESİ ALİ KEMALDİR. SÜTTEN ÇIKMA AK KAŞIK AKEPELİLERİN BU İŞTE HİÇBİR KABAHATİ YOKTUR
Sn Kahveci , bunlar yatırım veya yıkım yaparken hiç maliyet hesabı yapmıyorlar galiba. Yeni hava limani yapıldı eskisini yık! O hava limanini yeniden yapmaya kalksan kaç TL aceba? Yeni limanla arasinda 2-3 saat var. O da dursa olmuyor mu? Yıkıp yerine ne yapacaksin? Park. Yani verimsiz lüks bir yatırım. Şu an ülke krizde insanlar aç ve işsiz iken insanlara yiyin için eglenin mi diyecegiz. Bu nasil anlayıştır. Her şeyin bir önem sırası yok mu?
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 09:17
0
Ne kadar iyi niyetlisiniz. Eski havaalinin bir köşesi park olursa olur. Geri kalani avm rezidans. İstanbulun göbeğinde öyle "kupon" arazi kalmısmıydı? Bir anda inşaat arazisi ( rant) yaratıldı. Siz neden yeşilköyu geliştirmek yerime allahın dağına hava alını yapısı sanıyorsunuz ki?
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 00:39
ne kadar üzücü. yabancılara dudak ısırtacak bir ülke olacak yerdeyerde, her yıl onbinlerce yetişmiş mühendisin kaçtığı bir ülke olmak. ne garip, kanada da bir dalı kesse hapiste yatacak ceo nun burada pervasızca onbinlerce ağaç kestiği ülke olmak. içi yanıyor insanın.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 00:34
Ekonomi bir bilim dalıdır. Matematiksel veriler yandaş ve muhalif kim olursa olsun her kesime aynı fikri, bilgiyi vermek durumunda. Yandaş diye tabir edilen kaç tane ekonomist, durumun vahametini izah edebiliyor yada neden bir tanesi çıkıp da ekonomik verilerin düşündürücülüğünden bahsedemiyor ? Zamanında Ecevit hükümetine ekonomik durumdan dolayı ağzına geleni söyleyen zevat şimdilerde neden sus pus olmuş durumda ? Hakikati o dönem söyleyen efendiler neredesiniz şimdi ? Ecevit' e söz söylemenin dayanılmaz hafifliğini hissedenler şimdilerde pek ağır takılıyorlar. Yanlış mı düşünüyorum acaba !?
musto 05 Ağustos 2019 00:03
İzmire otobanı açtık pamuk eller cebe gidiş dönüş yakıt hariç 500 tl yol vergisi. Başkanımız azarlar bir tonda haydin yatırım yapın istihdam sağlayın diyor hani damat bey 2,5 milyon insana istihdam sağlıyacaktı.kılıçdaroğluna giydiriyor bay kemal bu yatırımları nasıl yaptığımız sen bilemezsin hakikaten alengirli işleri bay kemal nerden bilsin.Sahi dolaylı dolaysız vermiş olduğumuz vergiler nereye gidiyorda el aleme haraç ödüyoruz yatırım yapacakmışız evde tencereyi nasıl kaynattığımız'dan haberiniz var'mı.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 00:02
Küçük ve orta büyüklükteki işletmeleri kim düşünüyor.yandaş mega MÜTEAHHİTLERİN alacakları için gecen hafta bütceye üç milyar ek ödenek konuldu. Sayın yazar sizi ÖZLEMİŞTİK size dahada kötüsünü söyleyeyim. Bir davada hazine avukatı üç celsedir bilirkişi ücretini yatıramadı hakimin sorusuna yanıt şu oldu: efendim tahsisat olmadığından yatıramadık. Devletten alacağı olan müvekkillerim paralarını alamıyorlar. Ama damada kalırsak UCUYORUZ.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN