Back To Top
IMF ile gizli görüşme

IMF ile gizli görüşme

 - Son Güncelleme: 24.09.2019 Salı 09:56
- A +

Daha bu yılın ilk aylarında IMF heyetinin Ankara’ya geldiği ve gizli görüşmelerin yapıldığı medyaya yansımıştı. Hatta yıl ortasında da hiç programda olmamasına rağmen İstanbul’a IMF heyetinin geldiği iddiaları yer almıştı.

Aslında IMF ile el altından anlaşma yapılmaya çalışıldığı iddiaları da nerede ise bir kaç yıldır gündemde. Bu yıl ortasındaki İstanbul ziyaretinin de bu açıdan önemli olduğu belirtiliyordu. Çünkü IMF 4. madde kapsamında yılda iki kez gelir ve incelemelerde bulunur.

Ama asıl gizli görüşme ve anlaşma geçen yıl yine Hükümetin ABD’li Mc Kinsey ile yaptığı işbirliği anlaşmasıydı.

Gelen tepkiler o kadar sert oldu ki, Hükümet önce Mc Kinsey anlaşmasını icra fonksiyonu ve yetkisi olamayan şekilde kabul etmek zorunda kaldı ve ardından da bu işbirliğini iptal etmek  durumuna geldi.

Bütün bunlara rağmen hâlâ Mc Kinsey anlaşmasının el altından sürdüğü iddiaları devam ediyor. Hatta ek olarak başta da belirttiğim gibi IMF ile de el altından gizli görüşmeler sürekli gündeme geliyor.

İyi ama böyle bir ortamda IMF Türkiye’de 4. madde görüşmelerini Türkiye yönetiminde bulunan AK Parti yetkilileri ile sürdürürken neden muhalefet sorun oldu?

Önceki gün Ankara’nın göbeğinde bulunan ve herkesin bulunduğu kapılardan girilerek yapılan görüşme neden Hükümeti rahatsız etti?

HHH

Bir kere şu notu düşelim:

AK Parti ekonomide en büyük başarıyı 2001 krizinde Kemal Derviş ile IMF’nin yazdığı “Güçlü Ekonomiye Geçiş” programını uygulayarak elde etti.

Bu satırları okuyan herkes bilir ki, yıllardır şu noktaya dikkat çekiyorum. AK Parti miadı 2007’lerde dolan ve adı üzerinde ‘Geçiş’ olan programı sonlandırıp bir türlü yeni ekonomi programı yazamadı.

Hatta halen uygulanan genel ekonomi programı bile IMF-Derviş programının devamı niteliğinde. Oysa Kemal Derviş bile yıllar önce “Bu program bir geçiş programıydı ve süresi çoktan doldu. Yeni bir ekonomi programına acil ihtiyaç var” demişti.

Evet, Türkiye AK Parti iktidarı döneminde IMF-Derviş Programı ile başarıyı elde ettiği gibi üretime yönelik, ekonomik kalkınmaya yönelik yeni bir program yazamadı.

Meydanlarda söylenen “IMF borcunu bitirdik” sözüne karşılık meydanlarda söylenmeyen “Ülke dış borç batağına saplantı” gerçeği ile karşı karşıyayız.

IMF’nin 35 milyar dolarını ödedik ama ülkeyi 350 milyar dolar yeni dış borç batağına da sokmuş olduk.

IMF üzerinden ne kadar millilik içeren cümle var ise kurduk ama ülkenin millilik adına nesi varsa nerede ise hepsini yabancılara sattık. Son günlerde gündemde tartışılan Tank-Palet Fabrikasından başka hiçbir şey sanırım bu konuyu daha güzel ifade edemezdi.

HHH

IMF heyeti 4. madde kapsamında iki kez üye ülkelere gider ve kamu yetkilileri ile görüşür. Hatta yetinmez ülkelerin uzman ekonomistleri ile de görüşür. Hatta yetmez iş dünyası temsilcileri ile de görüşür. Geçmişte IMF heyetinin TOBB-TÜSİAD görüşmelerini çok sık duymuştuk.

Heyet kamu görüşmelerini ülke yönetimi ile görüşerek-bilgilendirerek gerçekleştirir. Ama iş dünyası veya uzmanlar veya bir başka görüşmesinde Hükümete bilgi vermez. Vermesi de gerekmez...

Peki, bizi hangi görüşmeler ilgilendirir?

Mesela geçen hafta BDDK enerji başta olmak üzere bazı şirketlerin 46 milyar liralık borcunu bankalardan “Şüpheli alacak” haline getirmelerini istedi. Basına sızan bilgilerde bu isteğin IMF heyetinin burada olduğu zamanla çakıştığı ve IMF’den geldiği yönünde.

Bu işten bildiğiniz gibi bu şirketleri batık haline getiriyor. Ama yine bazı bilgilere göre kurulacak ‘Enerji Fonu’ ile batık denilen enerji üretim tesisleri toplanacak ve bir süre sonra el değiştirmiş olacak. Tabii ki tertemiz şekilde...

2018-19 yıllarında özellikle doğalgaz termik santrallerine satılan gaz fiyatları çok fazla artırıldı. Bu santrallerin çalışması aslında batmaları anlamına bile geliyor. Ve zora giren bu santraller artık bir bir gidiyor.

Ama kimse sonrasını sormuyor...

Mesela IMF ülkeyi yönetenlerle görüşüp bazı düşüncelerini ifade ediyor. Onlara bazı tavsiye ve önerilerde bulunuyor ama parasal anlaşma olmadığından zorlayıcı bir karar sunmuyor.

Eğer Hükümet IMF’nin bazı dediklerini yapmaya başlamış ise asıl orada YÜRÜTMENİN başı olarak sorumlu ve yetkilileri izlemek gerekiyor.

Muhalefetin elinde hangi kurum ve yönetim yetkisi var da IMF heyeti ile görüşmeyi önemsiyoruz?

Yoksa sakladığımız bilgilerin açığa çıkmasından mı çekiniyoruz?

Dün açıkçası yönetici=hükümet ama sorumlu=muhalefet tarzından bir ülke hayali geldi gözlerimin önüne.

İnşallah gerçekleri de öğreniriz. 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mustafa 24 Eylül 2019 23:53
350milyar dolar T. C. nin borcu değil, özel sektörün yada belediyelerin yatırım karşılığı borçlanmalarıdır. Buda büyümenin şartıdır. Sürekli özel söktör borçlarını devlet borcu gibi sunmak doğru değil bu hem okuyucuyu aldatmak hemde yalan üzerine yorum yapmak demektir. Artık bunu yapmaktan vazgeçin. Okuyucuya saygılı davranın.
adem kıral 27 Eylül 2019 17:59
0
mustafa a haber mi izliyorsun kendini isvicredemi sanıyorsun
KARAR OKURU 28 Eylül 2019 09:32
0
Sen a haber izlemeye devam et
Erol ozmen 24 Eylül 2019 23:39
Buraya yorum yazanlarin buyuk cogunlugunun dunyadan haberi yok zannediyorlar ki dunyada sadece Turkiyede yasayan insanlar darda zorda egitim saglik gida is as bu sadece Turkiyeye has bir sorun degil batida da insanlar zorda batili ulkelerin borcunun yaninda TC nin borcu yok sayilir batili ulke insanlari borc bataginda araba borc ev borc bankaya borc tatil borc evet nasil buldunuz sadece TC zorda degil yani
Erol ozmen 24 Eylül 2019 23:29
Ibrahim bey 350 milyar $borc batagi var diyorsun rakamlarla konusmayi seven bir yazar olarak lutfen kalem kalem yazarmisin ne kadari devletin borcu bu dis borc meselesi sehir efsanesine dondu yazin da bilelim
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 22:38
Hem yazarın kendisi diyor ak parti görüşmeli diye hem de muhalefetin görüşmesi neden rahatsız etti diyor.. siz siyasi eleştiri yapmayın lütfen.. komik duruma dusuyorsunuz..
B 24 Eylül 2019 22:14
Bütün problemlerin kaynağı batı hayranlığıdır. Batının kuruluşlarını muteber kuruluşlar sanmaktır. IMF demek faizle borç verecek bir kuruluş demektir. Arkasından da bu parayı tahsil edecektir. Türkiye'de sorunların kaynağında emisyon hacminin yetersiz olması yatıyor. Para az. Para basılıp dolaşıma sunulması gerekiyor. Bunu yaparken de en verimli alanları canlandırmaya yönelik kanalları çalıştırmak gerek. Buna partilerde dahildir. Demokrasi ve partiler bile küresel sermayenin oyuncağıdır.İlle seçim, Üniversiteler bile batı sistemini öğretir.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 17:56
Suriyelilerin hepsini geri gonderelim ulkede ekonomik kriz kalmaz. 40 milyar dolar butceden bu suriyelilere harcanmis.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 17:28
Bakıyorumda Karar yorumcularının çoğu IMF ci olmuş. IMF daha ucuz para veriyormuş. Ama IMF'nın alacağı yokken bile Yürkiyeye verdiği akıl: Memur maaşını indirin, faşzi yükselyin kıdem tazminatını kaldırın. Mugalefet bunların sözğnü verdi herhsade
adem kıral 27 Eylül 2019 18:02
0
17.28 hükümet ne yapıyor sanki imf yok daha beterini yapmıyor mu
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 18:28
0
Kıdem tazminatını senin hükümet kaldırıyor. Demekki hükümetin imf ci
Menderes YILDIRIM 24 Eylül 2019 17:01
İbrahim Bey; IMF nin tüm dünya ülkelerine sunduğu TEK TİP ve REÇETESİ belli. Kemer Sık + Tasarruf Yap + Vb. anlamadığım IMF ile anlaşılırsa yapılmasını isteyecekleri bunlar. IMF ile anlaşmadan bunları yapsak olmuyor mu? Neden illa başımıza bir VURAN istiyoruz? Saygılarımla
musto 24 Eylül 2019 14:36
Bu kadar hata yapılacağını tahmin etmiyorum:Özelleştirme adı altında yandaş,kandaş,yoldaş zengin edildi içleri boşaltıldı borçlar ödenmedi suyu sıkılıp içildi posası milletin üzerine saçıldı.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 16:41
6
Misal ver işkemden atma
musto 24 Eylül 2019 22:27
1
Türk Telekomun satışında neden yerli şirketler seçilmedi: Lübnan şirketine verildi önce sen bu ilişikileri araştır tementüleri gayri menkulları sat,cebe at sonrada 4,75 milyar$ Türk bankalarının dolayısıyla vatandaşın sırtına yükle.Bunlar buz dağının görünen bir yüzü saymakla bitmez.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 14:31
Eskiler ne oldum değil ne olacağım diye düşün diye boşuna dememişler. Ak parti ile iyi günlerinizde neler söylüyor, neler dile getiriyordunuz. Erdoğan nefreti kılcal damarlarınıza kadar işlemiş. CHP, İYİ parti güzellemelerine devam edin...
adem kıral 24 Eylül 2019 16:18
1
14.31 kodlu yorumcu seninde kodlarına iyi parti ve chp yerleşmiş ülkeyi bunlarmi 800 milyar dolar borçlandirdi hiç uygar bir ülke nin yöneticilerinin 18 tane uçağı yüzlerce zırhlı aracı bi yerden bi yere giderken yüzlerce koruma ordusuyla yollar kesilerek nedir bu senin benim param sen helal et ben hem onlara hemde senin gibilere haramlardır
Sevgili ibrahim Beğ size Teşekkürü bir borç bilirim Türk milleti adına kamu hizmeti yapıyorsunuz Doğruları milletimizin Adına yazıyorsunuz yol gösterici oluyorsunuz Allah Razi olsun Hukukun üstünlüğüne inanmış Sadece z gelecek nesilleriçin Yarınları Dünyada Saygın Türkiye Hayali Arzu ve isteğiyle Saygılarımla sunuyorum
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 13:28
Cato’nun kulakları çınlasın, onun, her konuşma sonrasında -“Ha unutmadan Kartaca yerle bir edilmelidir !”- dediği gibi, yazarımız da, -“ Ha, unutmadan, Ak parti ve Erdoğan bertaraf edilmelidir ! “ -diyor.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 12:58
Hakimlerin maaşına zam yapıp 16 bin Tl'den 30 bin Tl'ye çıkaralım, Hazine uzmanlarının maaşını da 8500 tl'den 15 bin tl'ye çıkaralım ki ülkeye adalet gelsin ve ekonomi düzelsin. Senede 3 ay yaz tatil yapmaktan ne meclis doğru düzgün kanun çıkarabiliyor ne de hakimler dosyalarına vaktinde karar verebiliyorlar.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 12:52
IMF'den borç alirsan IMF'nin borclu ulkeden yapmasini istedikleri bellidir. Katar'dan borç alirsan da Katar'in o ulkeden yapmasini istedikleri bellidir :))
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 14:33
4
Türkiye Katardan borç mu almış.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 12:25
Nedir bu Erdoğan düşmanlığı? Ben İzmir'de kenar mahalle oturuyorum gençlerin elinde 3-5 binlik telefon ayaklarında reklam yapmayalım 3-5 yüzlük ayakkabı en pahalı sigara ceplerinde iş beyenmezler çık trafiğe eski araç neredeyse yok eskiden almancılar geldiğinde her hallerinden belli olurdu arabaları süperdi şimdi plakasını görünce aaa almancı der olduk yine Tsk pkk ya operasyon yapınca bütçe boşaldı şu kadar maliyeti oldu denirdi şimdi her gün mücadele ediliyor. Son söz ne buyuruyor Rabbimiz onların gözleri vardır görmez kulakları vardır işitmez....
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 15:26
13
Cuk otutturmussunbe kardes
Cevaplayan 24 Eylül 2019 15:33
3
12.25 no.lu arkadaş semt gıda pazarına hiç çıkmamış, marketten hiç gıda ürünü almamış sanırım. Giyimi niye yazmadın diyenleri duyar gibiyim. 12.25 hele bir pazara çıksın, halk arasına insin, ondan sonra alıştıra alıştıra outletdeki defolu giyim pazarına davet ederiz. "Andolsun biz, cinler ve insanlardan, kalpleri olup da bunlarla anlamayan, gözleri olup da bunlarla görmeyen, kulakları olup da bunlarla işitmeyen birçoklarını cehennem için var ettik. İşte bunlar hayvanlar gibi, hatta daha da aşağıdadırlar. İşte bunlar gafillerin ta kendileridir."(Araf 179)
Efedamat 24 Eylül 2019 18:27
3
Cuk oturtmuşsun diyen arkadaş durumun bayağı iyi gibi. Üniversite mezunu işsizlik oranı %25 Genel işsizlik %13. Bunlarda törpülenmiş rakamlar. Nasıl ama millete bayağı cuk oturtulmuş. Seni gidi ejder meyvalı menu sever cuk oturtucu seni. Delikanlıysan işkur önüne git de bu lafı söylede görelim. Seni orada hep beraber omuzlara alırlar.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 12:02
Almadan vermek Allah'a mahsustur. IMF de tabiki almadan bir şey vermeyecektir buna herkesin kafasi eriyor da açık kaynak kodlu yazılımların finansal kurumlara almadan verdiğine inanan yani bedavaya geldiğine inanan mutlu bir azınlık var.Kim bu devirde beleş bir şey veriyor?Bankalarında açık kaynak kodlu yazılım kullanan ülkelerin CDS primleri tesadüf hep yüksek.Açık kaynak kodu geliştirenlerin hepsi peygamberler gibi günahsız insanlar zaten arada tek tük banka hesaplarını haklayan hackerları çıkarırsak.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 11:50
IMF ayıp etmiş. HDP ile neden görüşmemiş?..
adem kıral 24 Eylül 2019 15:58
3
akepe yetkilileri ve reisinizle görüşmesine de yorum yapsana satafatlarina imf parasıda yetmez katar parasıda yetmedi
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 11:12
Aslında İbrahim Kahveci'yi ekonomi bakanı mı yapsak. Biliyor gibi sanki bu işi, muhalif görünmeye başladıktan sonra uluslararası çevrelerden sempatileri de olmaya başladı. London School'dan Durmuş Yılmaz, öte yandan Faik Öztrak.. Amerikalarda okumuş bitcoin uzmanı ekonomis çocuklar falan paylaşmaya başladı yazılarını. Seviliyor baya o çevrelerde. Hani ekonomiyi teslim edersek diyorum, sadece ekonomi düzelmez bu kutuplaşma işlerini falan da ibrahim bey sayesinde çözmüş oluruz. Zaten bunları çözdük mü, yeni parti kurulmasına falan da ihtiyaç kalmaz.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 11:10
Kimse bedavaya bir şey vermez. Almadan vermek Allah'a mahsustur. IMF almadan bir şey vermez. Açık kaynak kodlu yazılım bedava değildir ve finans sektöründe çoğu zaman daha pahalı sonuçlara sebep olur.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 10:54
Muhalefet hangi yönetim erkini elinde bulunduruyorki böyle bir görüşme yapıyorlar. Şu net olarak ortaya çıktıki Uluslararası kurumlar Türkiye hakkında bir rapor bir açıklama yapacaklarsa önce okonu kakkında muhalefetle ve Türkiye düşmanlarıyla görüşüp onların ağzıyla açıklama yapıyorlar. Bu görüşmeylede suçüstü hali oldu. Anlamadığımız şey siz nezamandan beri Ak parti düşmanlarının kalemşörlüğünü yapmaya başladınız. Yarın bu kurumun ekonomiyle ilgili görüşlerinin kurumsal görüşleri olduğuna nasıl inanacağız. Chp nin görüşlerini bize İMF'nin görüşü diye yutturacaksınız. Yersek....
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 11:31
5
Akp gibi düşünmeyenleri Türkiye düşmanları ile aynı cümlede kullanmak kasıtlı aptallık. Ekonominin içinde bulunduğu açmaz sarmalın başka sorumlusu var mı? Eğitimdeki, adaletteki çöküşün sorumlusu kim? Tüm kadroları ve kaynakları elinde tutan kim?
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 12:44
2
Yazıyı okumadın mı yoksa gerçekten anlamadın mı? Sadece muhalefetle değil birçok kurum kuruluşla görüşüyor ve bunu üyesi olan her ülkede senede iki kez yapıyor..beyin yerne ne taşıyosunuz siz?troller başka yere lütfen
Şahin 24 Eylül 2019 14:37
2
2001 de AKP daha iktidara gelmeden önce nasıl İMF ile görüsebiliryorsa CHP de şimdi görüşebilir
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 16:13
2
Şahin, Ak parti 2002 yılında ilk defa seçimlere girdi ve kazandı, ufak at da civcivler yesin.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 18:32
3
Aptal filan... Bu nasıl bir edep yoksunluğudur ki bir yazarın yazısını eleştiren yorumcuya tüm türkiye önünde hakâret ediyorsun ve gazete editörü de bunu yayınlıyor. Onun da hoşuna gidiyor zâhir. Kararlı olmak böyle bir şey herhalde...
engineer 24 Eylül 2019 10:46
ımf ve esed iki öcü, iki gulyabani, eninde sonunda yüzleşilecek.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 11:40
24
Muhalefet Türkiye düşmanlarına aşıktır. Onu biliyoruz.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 10:37
ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa başta olmak üzere hemen, hemen bütün ülkeler IMF üyesidir. IMF bu ülkelerin tamamı ile görüşür. Borç verdiklerine talimat verir. Ama borç vermediği ülkelerin muhalefeti ile görüşemez. IMF, muhalefet görüşmesi bu bakımdan olağan bir şey değildir.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 13:14
2
.....! akp ile de yeni kurulduğu zaman görüşmüş. demek ki o zaman da olağandışı imiş. ülke normalmiş gibi, "olağandışı" demiş vatandaş. Olağandışı ülkede, olağandışı görüşme gayet olağan bir durum olmalı değil mi? Adam hükümetin verilerine güvenmiyor. hükümetin yalan söylediğini tespit ediyor. bunun üzerine BDDK, bankalara 46 milyar liranın zarar hanesine yazılmasını istiyor bankalardan. yaklaşık 8 milyar dolarlık bir zarar. başka hangi verilerle oynandı bilinmiyor. tespit edilen, ve bize yansıyan kısmı bu.
Şahin 24 Eylül 2019 14:38
1
AKP 2001 de daha iktidar değilken neden İMF ile görüştü?
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 16:48
0
14.38, o vakit IMF'nin Türkiye'den alacağı vardı.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 10:27
Muhalefet olmak ıçın muhalefet yapıyorsun salla gitsin
hamza akyol 24 Eylül 2019 10:25
iyi de sayın kahveci, karar gazetesi gazetecilik yapmıyor ki. dünkü haberin başlığına bir göz atın. herhangi bir gazetecilik var mı? direk olarak, açıklama yapan zatın açıklamasını, sanki gerçek durummuş gibi başlıkla vermiş. Bunu da ilk defa yapmıyor karar. sürekli bu tür yönlendirici haberler yapıyor. iktidara yaranma çabası gibi geliyor. bir kere olay gizli değil, ikincisi ise iktidar şakşakcısının açıklamasının, gerçeklerin açıklanması ile verilmesi gerekmiyor mu? ayrıca karşı tarafın görüşünün de verilmesi gerekmiyor mu?
hamza akyol 24 Eylül 2019 13:21
1
olumsuz tıklayan arkadaşlar açıklama yaparsa sevinirim. Dün, karar gazetesinde böyle bir haber yapılmadı mı olumsuz tıkladınız yoksa olayın gizli değil, açık bir görüşme olduğu cümlesine mi itiraz ettiniz. Eğer böyle bir itirazınız varsa, bazı basın kuruluşlarının görüşmede hazır olduğu açıklandı. yoksa iktidar şakşakcısının açıklaması bölümüne mi takıldınız? imf, gerekli görürse başka kuruluşlarla da görüşüyormuş. daha önceden de, ilk kurulduğunda akp ile, muhalefette iken görüşmüş. Şimdi, siz hangisine itiraz ediyorsunuz anlamadım.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 10:06
Bir ükenin IMF'ye borcu varsa, o borcu ödeyemiyorsa, buna rağmen yine borç istyorsa, IMF' o ülkenin muhalefetiyle de görüşür, anasıyla da görüşür. Ancak Türkiyenin IMF'ye borcu yok. IMF İcra Direktörü Raci Kaya'nın bu görüşmeden haberi yok. Sen bu görüşmede ne var ki diyorsun. Hatta hükümetin sırları açığa çıkacak diye korkuyorlar şeklinde müptezel imalarda bulunuyorsun?
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 10:43
5
Imf ye yok ama bilimum tefeciye misliyle var diyor sen hala gak guk. Görüsse nolur görüsmese nolur. Adam iktidarda mi degil. Krizde payi var mi yok. Sanki görüsmese kriz bitecek
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 11:38
7
10.43, Sen boşuna okuma her okuduğunu gak guk sanıyorsun.
Anadolu 24 Eylül 2019 09:31
İbrahim bey, Demokrasilerde İktidar kadar Muhalefet partileri de eleştirilir. IMF mevzuunda ki tuhaflık şurada, muhalefet partileri son 9 ay boyunca defalarca hükümetin IMF ile gizli görüşmeler yaptığını ve yakında anlaşacağını iddia etti. Bu iddiası doğru çıkmadığı gibi, IMF ziyaret programında yer almamasına rağmen, kendileri gizli kapaklı görüşme yaptığı ortaya çıktı. Yazınızda en azında bu somut durumdan bahsedebilir ve hakkaniyetli davranabilirdiniz.
kaan 24 Eylül 2019 09:23
Önce yurt içinde yapacaklarımızı sıralayıp acil yapmalıyız.En sonunda yapacağımızı en başta yapmamalıyız.Karıncaya bir günlük yiyecek vermişler,diğer gün tekrar yiyecek vermek için gelmişler ,karınca yiyeceğinin üçte birini yemiş,sormuşlar neden yemedin,kendimi garantiye aldım,ya gelirsiniz,ya gelmessiniz.Öncelikler,açık kara delikler,acil acı şeffaflık,acil adil adalet,harcama ahlakı,karın doyuran sevgi,kalıcı mutluluk,gülümseme....güzel,iyi ne kadar tedavi edici söylem,eylem ne varsa hep birlikte biz bir bütünüz,demeiliyiz.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 09:17
Bakanlığın yaptığı basın açıklaması bile kepaze. Bakanlık kurumsal olarak böyle miting ağzıyla açıklama yapamaz, siyasetçiler yapabilir ancak. Eminim başını bürokratlar yazdı, son cümleyi damat ekledi.
Yazida imf ile muhalefetin neden gorustuklerine dair bisey yok. Aksine bu gorusmeyi meşrulaştirma hamleleri var. Hükümet ekonomide başarısız olsa bile imf ile muhalefet neden görüşür ki?
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 11:04
1
Kim bilir belki iktidarla da görüşmek istediler ama iktidar kamuoyu önüne böyle bir fotoğraf koymak istememiştir.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 14:34
4
11.04, İktidar IMF ile görüşebilir. Bunu saklamaz. Muhtemlen görüşüyor da. ABD, İngiltere, Rusya, Çin, Fransa gibi Türkiye de IMF üyesidir. Türkiyeden borç istemişlerdi. Verelim dedik sonra almadılar. Peki muhalfetle ne görüştüler...
Menderes YILDIRIM 24 Eylül 2019 14:43
1
İnsan Başlı Antilop; Öncelikle keşke aslını yani ANA ve BABANIN verdiği ismi yazabilseydin. Sana hitap edebilmem daha kolay olacaktı. IMF Muhalefet ile NEDEN Görüşür ki, demişsiniz. Tayyip Bey AKP nin G. Başkanı Sıfatı ile 10 Aralık 2002'de Beyaz Saray'da dönemin ABD Başkanı George W. Bush ile görüştü. Görüştüğünde Tayyip Bey, sadece AKP Genel Başkanıydı. IMF ve Uluslararası Kuruluşlar Ülkelerin ANALİZİNİ YAPAR ve İktidara GELECEK OLANLARI önceden görerek davranır. CHP ve İYİ partinin İKTİDARA geleceğini gördüğü için görüşmüştür. Saygılarımla
Erdinç 24 Eylül 2019 08:54
fabrika, fabrika,fabrika üretim üretim üretim gelir gelir gelir başka bir yol yok. Mustafa Kemal ATATÜRK bu sistemi denemiş ve başarılı olmuştur.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 08:54
Kahveci, IMF borç almaya geliyor Türkiye'ye. O yüzden boynu eğik, o yüzden saklı gizli geliyor. Reis, gizli vermenin faziletinden mahrum kalmamak için, kapalı kapılar ardında veriyor, vereceğini. Dünyada dış ticaret fazlası veren kaç ülke var? Bizim dolara ihtiyacımız mı var?
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 08:21
Sizi pek muteber saymamış anlaşılan IMF heyeti.Çok yanlış yapmışlar çok İbrahim bey.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 08:04
Hükümetin IMF ile gizli gizli görüştüğü iddia edildi... Haberlere konu oldu... Geçen eniştem söyledi vallaha görüşüyorlarmış. Yahu böyle habercilik mi olur? Muhalefette olduğu gibi elinizde görüntü varsa verirsin... IMF dönemi kapanmıştır. Kahvehanede duyduklarınızı haber yapmayın lütfen... Biraz ciddiyet herkese iyi gelir.
Şahin 24 Eylül 2019 14:42
2
CHP gizli görüşme yapmadı (otel lobidi!) o yüzfen resimler var. Hükümet gizli görüştü (sarayda?) o yüzden resim yok. Anladınız mı?
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 16:47
0
Türkiye IMF'in üyesidir. Hükümet gizli görüşmez. Cumhurbaşkanlığında gizli görüşme olmaz. Gizli görüşen otel lobisinde görüşür.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 18:30
0
14:42 Körü körüne muhalefetin güzel bir örneği... Bu tiplere hiç birşey anlatamazsınız.. Hay hay deyip geçip geçmek lazım böylelerine...
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 07:57
Sağduyulu yaxi için teşekkürler.bu halk ne zaman böyle analitik düşünmeyi ne zaman ogrenecek metak ediyorum.belki 100 yıl surecek
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 10:30
13
07:57, analitiki artistlik ile karıştırıyor olmayasınız ? Yazar en hafif tabiriyle dedikodu yapmış ! Muhalefetin, üstlerine vazife olmadığı halde İMF ile görüştüğü sabit, ama yazarımız devleti temsil eden hükümet yetkililerinin ( ki IMF dahil heryerle görüşmeye yetki ve salahiyetlerin var) İMF ile gizli görüştükleri dedikodusunu hiçbir delil sunmadan ve kılı kıpırdamadan tekrarlayabiliyor. Pes ki pes !
ARKADAŞLAR, IMF Yİ ÜLKEDEN GÖNDEREN AK PARTİ HÜKÜMETİ DİR, ENERJİ SEKTÖRÜNDE SORUNLAR VARMIŞ, FALAN. YAVU 90 LI YILLARDA BANKALARIN GOREV ZARARINI KİMLER KARŞILADI? BU YÜZDEN KİMSENİN ELEŞTİRİYE İHTİYACI YOK.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 10:25
1
NO PANİK MAKE YOUR PİLAV. Yanında da yabancı otlarından yalancı çoban salatası; yee, yee yeeeeeeh! (NB.: Tüh be, üç ye bir araya gelmiş...).
evin 24 Eylül 2019 07:42
akp her zaman ne söylediyse tersini yapmıştır. eğer imf ile anlaşma yok diyorlarsa var demektir...
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 07:11
Tayyip gitsin gelenlerin ilk kosacagi ye rIMF bunu anlamayanin aklından şüphe ederim
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 10:17
2
imf usd faizi yıllık 3.60, türkiyenin borçlandığı londralı tefeci faizi 7.50. aklı olan hangisinden borç alır?
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 13:23
0
Bunlar akp zırhı ile bürünmüşler. hiçbir gerçek işlemez. hiçbir ahlak işlemez. hiçbir duygu işlemez. bunlar ülke satılsa yine destekler ki zaten ülke batmış yine destekliyorlar. onun için imf'den 3.60 faizle aldığın borcu, diğerlerinin 7.50 ile aldığın gerçeği, bunlar için hiçbirşey ifade etmez. çünkü satılık adamlar. 7.50'nin üzerine bir de aracı payı var. zannediyorum %1 veya 1.5'da aracı payını koymak gerekiyor. ama bunların umurunda değil. bunlar acayip mahlukatlar, insan değiller.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 16:53
0
10.17, IMF in parası pahalıdır.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 06:46
IMF Türkiye masası şefinin bile tepki gösterdiği bir görüşmeyi aklamak sana çok yakıştı....bravooo
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 10:28
4
İşte, tek adam rejimi böyle bir şey. Bravolar sana dolar, dolar...
KARAR OKURU Hakkı Sever 24 Eylül 2019 14:39
1
Sef dedigin akpli
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 06:24
Sayın Kiras, Kemal Derviş bir kurtarıcı gibi Türkiye'ye getirildiğinde de IMF ve Derviş hakkındaki görüşleriniz aynı mıydı?
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 06:08
AKP döneminde altın rezervi 25 milyar dolar, döviz rezervi de 55 milyar dolar arttı. 35 milyar dolar IMF borcu ödendi. Bunların toplamı 115 mikyar dolar yapıyor. Buna karşılık dış borç 130 milyar dolardan 350 milyar dolaralara çıktı. Burada da 220 milyar dolar fazlalık var. 220 den 115 i düşersek geriye 105 milyar dolar AKP borçlanması kalır. Buna AKP döneminde yapılan toplam 60 milyar dolar özelleştirmeyi de qilave edelim. Olur 185 milyar dolar. AKP öncesi ve sonrası Türkiye arasındaki gelişmişlik farkı en az 10 trilyon dolar eder.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 11:01
4
İyi bir troll numarası, ters manyel atmışsın da yemezler, gelişmişlik ölçülebilen bir şey, skalası var, nerede durduğun belli, nasıl durduğun belli. O bahsettiğin trilyon doların büyük kısmı lağım, kanalizasyon ve köylerdeki dere ve kuyularda akıyor, kokuyor. Kalanından sana ne kaldı, onu yaz, dercet, nerede durduğunu anlayalım Sn. Büyük Troll, kuyunun dibinde misin, başında mısın?
Karar Okuru 24 Eylül 2019 00:35
Benim umudum Greta Thunberg. Iklim adaleti saglanabilirse herkes ekonomik olarak rahat edecek. Baska kimseye guvenim kalmadi.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 10:16
1
Millet neye umut bağlayacağını şaşırmış...
Mensur Bin Ubeyde 24 Eylül 2019 00:15
Türkiye 2013 yılında tarihinin en güçlü ve sağlıklı ekonomik verilerine ulaşmıştı. IMF ile olan borç mukavelesi sona ermiş ve son senedi de bu Yahudi kurumuna ödemiştir. Akabinde IMF ve içimizdeki uzantıları düğmeye bastı ve Gezi olayları patladı. Kaos çıktı. Gezi yetmeyince 2016'da darbe teşebbüsünde bulunup 250 vatandaşımızı şehit ettiler. 2013'te dolar 2 lira bile değildi faiz ise çok düşüktü. Enflasyon ve işsizlik de öyle. Ne oldu da birileri düğmeye bastı ve yüzlerce şehidimize mal olan olaylar ile ülke alt üst edildi? Ekononomik istikrar kendiliğinden mi bozuldu İbrahim Bey?
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 10:36
9
O sorular İbrahim beyin boyunu aşar, öyle ucu kimi odaklara ve de emperyal akla kadar varacak konuları es geçmekte ustadır yazarımız.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 10:44
0
'..... Yahudi kurumuna ödemiştir. ......'... Türkiye bu kurumun üyesi değil mi?
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 11:44
2
Sonra Amerika'nın ortadoğu planları değişti (veya level atladı diyelim). Ilımlı İslam projesi kadük oldu, böylece BOP eşbaşkanına da ihtiyaç kalmadı. akp hükümetini paraya boğan Körfez ülkelerine Amerika'dan talimat gitti, bu paralar kesildi, sonra takke düştü kel göründü.(burada 17-25 Aralıkta evlerden fışkıran, kamyonlarla taşınan kayıtdışı petro-dolarları hatırlayalım. Peki neyin karşılığında verilmişti bu paralar?).
KARAR OKURU Hakkı Sever 24 Eylül 2019 14:44
0
Kendiliginden bozulmadı, Avm ekonomisi çöktü
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 16:54
0
10.44, Türkiye BM'nin de üyesi. Ama BM de Yahudi ne derse o oluyor.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN