Back To Top
Köprü ve otoyol zam gerekçesi boş çıktı

Köprü ve otoyol zam gerekçesi boş çıktı

 - Son Güncelleme: 09.10.2019 Çarşamba 09:20
- A +

Anadolu Ajansı (AA) 06 Ekim Pazar akşamı geçtiği haberin metni şu şekilde:

“Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), 7 Ekim’den geçerli olmak üzere otoyol ve köprü geçiş ücretlerinde ortalama yüzde 20 fiyat artışı yapıldığını bildirdi.

KGM’den yapılan yazılı açıklamada, kontrollü otoyol ve Boğaz köprülerinin hizmet ömürlerinin uzatılması amacıyla bakım onarımlarının düzenli olarak yapılabilmesi için, her yıl Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre düzenlenmesi gereken geçiş ücretlerinin, geçen yıl yüzde 33,64 olan enflasyona rağmen 21 aydır artırılmadığı belirtildi.

Açıklamada, Boğaz köprülerine büyük bakım onarımların yapılması, işçilik ve malzeme fiyatlarındaki artışlar ile bakım-işletme maliyetlerindeki yükselmeler de göz önüne alınarak yol standartlarının sürdürülebilirliğini sağlamak için, otoyol ve köprülerdeki geçiş ücretlerinin asgari düzeyde artırılmasının zorunlu hale geldiği vurgulandı.”

***

01 Temmuz 2019 Habertürk’ten Olcay Aydilek’in “Köprü ve otoyol ücretlerine yıl sonuna kadar zam yapılmayacak” haberi:

“Devletin işlettiği 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri ile otoyol geçiş ücretleri… Devlet de geçiş ücretlerine bu yıl sonuna kadar zam yapmayacak. Ankara’da, bir süre önce “tasarruf ve gelir artırma” çalışmaları kapsamında devletin sahibi olduğu ve işlettiği köprü ve otoyollara, 2019 yılı yeniden değerleme oranında yüzde 23.73 zam yapılması gündeme gelmişti. Konu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nda tartışılmıştı. Bakanlık bu artışı “uygun” görmedi ve tarife değişikliğine izin vermedi” şeklindeydi.

31 Aralık 2018 tarihli haberler:

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre,  Karayolları Genel Müdürlüğünce işletilen Fatih Sultan Mehmet ve 15 Temmuz Şehitler köprüleri ile otoyollardan araç geçiş ücretleri yılbaşında artırılmayacak. Söz konusu uygulama, Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle yapılan  köprü  ve otoyolları kapsamayacak.”

Dikkat buyurun, resmi açıklama yok... AA muhabiri bilgi ediniyor.

***

2019 yılında elbette 31 Mart seçimleri olacaktı. Seçimden önce zam yapacak kadar enayi bir hükümet çıkartmadığımız zaten tarihten belli...

Rahmetli Turgut Özal’ın söylediği belirtilen bir cümle: “Ben seçimden önce zam yapacak kadar enayi miyim”

Sn Berat Albayrak’ın YEP konuşmasında geçen yılki (2018) programın hedefleri tutmamasına gerekçe olarak söylediği “tekrarlanan İstanbul seçimleri” de bitti.

Ve zamlar yağmur gibi gelmeye başladı.

Yapılan son zam yüzde 20 ile köprü ve otoyollarda gerçekleşti...

Zam gerekçesinde ilk madde “Yurt içi üretici fiyat endeksi artışı-ÜFE” diyor. Endeks 2015 sonunda 249,31... 2018 sonunda ise 422,94... Ve Eylül 2019 seviyesi: 450,55.

ÜFE 2015 sonundan 2018 sonuna yüzde 70 artıyor. Hadi endeksi son açıklanan veri olarak Eylül 2019’a göre hesaplayalım: Artış %80.

2015 sonunda boğaz geçiş ücreti 3,40 TL. Ve şimdi son zamla oldu fiyat 10,50...

Boğaz köprülerine yapılan zam oranı tam %209...

Sahi, sayın Karayolları Yönetimi, siz hiç ÜFE-MÜFE veya TÜFE vs diyorsunuz ama bu rakamlara bakıyor musunuz?

ÜFE artışı yüzde 80...

Zam ise yüzde 210...

Vatandaştan gizlenen enflasyonu mu açıkladınız yoksa?

Neyse biz gelelim Karayolları Genel Müdürlüğünün son açıklamasındaki diğer büyük gerekçeye:

Diyor ki, bakım onarım giderleri için zam yapıyoruz.

Şimdi size bir yayından bahsedeceğim. Adı “2018 yılı otoyollar bakım-işletme ve ücret toplama maliyetleri”

Tabii ki, aynı raporun 2017 ve eski yılları kapsayan bültenleri de var. Zaten ben de 2017 ve 2018 verilerini tek tek inceledim ve şimdi size aktarıyorum:

Karayolları İstanbul 1. Bölge: Sakarya-Yalova’dan Edirne’ye kadar tüm Trakya Bölgesi. İşte o 1. Bölgenin giderleri:

-Personel gideri 90 milyon 737 bin TL

-Malzeme gideri 15 milyon 320 bin TL

-İşletme şefliği harcaması 17 milyon 237 bin TL

-İhale giderleri 99 milyon 084 bin TL

-Ücret toplama maliyeti 22 milyon 686 bin TL...

Aslında raporun sonuna doğru alt detayların tümü toplanarak sonuç verileri aktarılıyor: Toplam bakım-onarım-tuzlama, çay, kahve, su vs tüm ama tüm giderler:

Otoyollar için: 205 milyon 878 bin TL

15 Temmuz ve FSM Köprüleri için : 21 milyon 789 bin TL

Toplam gider: 227 milyon 667 bin TL

İyi ama aynı zaman diliminde Karayolları Genel Müdürlüğü 1. Bölgeden ne gelir topluyor?

Otoyollardan toplanan gelir : 953 milyon 604 bin TL

Köprülerden toplanan gelir: 608 milyon 732 bin TL

Toplam gelir: 1 milyar 562 milyon 336 bin TL

Kalan net para veya net kâr: 1 milyar 334 milyon 668 bin TL.

Nitekim 2017 yılında da 1 milyar 207 milyon lira köprü ve otoyollardan 1. Bölgeden para toplanmış ve bakım-onarım vs için yapılan tüm harcama ise 231 milyon 719 bin TL olmuş.

Kısacası Karayolları Genel Müdürlüğü zam için bir gerekçe yazıyor ama gerekçeyi yazanlar sanırım kendi sitelerinde yayınladıkları verilerden bihaber.

Aslında herkes biliyor ki, yapılan zamların bakım-onarım vs ile pek alakası yok.

1988 yılında Turgut Özal’ın 125 milyon dolara yaptırdığı FSM Köprü maliyeti bugün ki dolar değeri 275 milyon dolar. Hadi siz onu bu hükümetin itibarlı yatırımı olarak kabul edin ve 500 milyon dolar deyiverin.

Hatta 1972 yılındaki 1. Boğaz köprüsünü de 500 milyon dolara yapıldı deyiverin...Toplamı 1 milyar dolar.

2001-2018 arasında Boğaz Köprülerinden tahsil edilen para tam 2 milyar 419 milyon dolar. Otoyollardan yapılan tahsilat eklendiğinde toplanan para tam 7 milyar 202 milyon dolar.

Demirel ve Özal’ın köprüleri 2001-2018 arasında boğazda 5 köprü daha yapılacak para kazandırdı.

Ya AK Parti döneminde yapılan köprüler?

İşte onun parasını geçenden de alıyorlar, geçmeyenden de... Boğaz köprülerinden her geçen araç aslında YSS ve Osmangazi köprülerini işleten şirketlere de ödeme yapıyor.

Ya da manavdan domates-hıyar alan vatandaş bile ek yol maliyeti nedeniyle YSS ve Osmangazi köprülerine ödemede bulunmuş oluyor.

İşte buna biz BEREKET diyoruz.

Not: Şu otoyollar ve köprülerden “para toplama maliyeti” kalemi nedir? O kameraları ve gişeleri özel bir şirket mi işletiyor? Sadece 2018 yılında para toplamaya 22 milyon 686 bin TL harcanmış. Bu para toplama işi gerçekten nedir?

 

'İBRAHİM KAHVECİ İLE EKONOMİ GÜNDEMİ'Nİ İZLEMEK İÇİN: 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 01:26
İbrahim bey hükümetin yaptığı zam oluyorda, İBB başkanı daha koltuğa oturalı bir kaç ay oldu gelir gelmez İSPARK tan tutunda HALK EKMEĞE, Hamidiye suya ve Belturlara İmamoğlu zam yağmuru yağdırdı. Ve üstelik buna ZAM Değil de FİNANSAL Düzenleme diyecek öyle miiii. Peki sorarım size İmamoğlunun zam yağmuruna tepki gösterdiniz mi??? Dediniz mi Ey İmamoğlu daha koltuğa yeni oturdun. Bu ne hız böyle. Biz seni gelir gelmez zam yapasın diye mi seçdik. Ama yok konu Ak parti hükümeti olunca işler değişiyor hemen eleştiri yağmuruna maruz kalıyor. Adil olun lütfen.
yolcu 09 Ekim 2019 23:00
Devletin geliri olsun, olsun da milletin hizmetine gitsin. ama ne gezer! fabrika yok, tarım yok, hayvancılık yok. eee ne yol, köprü, birazcık demir yolu... onun da parası abalıya dayanıyor.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 14:48
3
Allah akıl feraset versin ne diyelim. Size göre İstanbula marmarayıda Ekrem İmamoğlu yaptı galiba. Hizmet var ama şükreden yok.Neyse biz çok yorulduk. Birazda CHP li başkanlar çalışsın da görelim. Unutmayın İstanbula Avrasya Tünelini biz yaptık. Marmarayı biz yaptık. Metrobüsü biz yaptık. Her tarafı metro ağlarıyla yine biz donattık. Chp ye ne kaldı görücez artık.
KARAR OKURU ramo 09 Ekim 2019 17:24
Deli dumrul zam,mıdır.
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 14:59
Sn.Ozan Bingöl’den alıntıdır.Anayasa md.73;“Herkes, Mali Gücüne Göre Vergi Ödemekle Yükümlüdür.”Ancak AB ülkeleri içerisinde "ücretlilerin vergi yükü" oranında üst sıralarda iken, "ücretlilerin milli gelirden aldığı payda" ise son sıralarda yer almaktayız.
Ben 1 gün önceki Anadolu Ajansinin vergi kacagina karsi yeni nesil yazar kasa haberinden sonra Gelir İdaresinin istatistiksel verilerine artik güvenmiyorum. Yani onca sene vergi oduyoruz diye akaryakitda bazi benzinliklere fazladan haraç vergisi mi ödemişiz? Bu kaçağı tespit edebilecek bilgi sistemleri mi yokmuş?
KGM tüm ülkedeki yollardan sorumlu. Tüm yolların bakım-onarımını yapmak zorunda. Siz 1. bölgenin gelir/giderini yazarak algı yapıyorsunuz. Neden çarpıtıyorsunuz?
Karar okuru 09 Ekim 2019 09:44
Bu sesin dağdan yankılanması gibi,ona zam,buna zam,zam,zam.Zam her şeyi uçuruyor mu uçuruyor.Hatta bazıları her gün küçük küçük zam yapıyor.Bu zamlar onların işini dahada kolaylaştırıyor.Zam da ki yakıyı azaltmak için ,sizin hesaptada görülüyor kar var yankıya katılmamak lazımdı.Yankıyı dahada artırdı.Bunun yerine,ahlaklı harcama,ahlaklı üretim,yapım daha çok gelir getirir.Ses güçlendikçe,yankı da güçlenir.Birisi susarsa yankıda biter.
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 09:45
“para toplama maliyeti” hakikatten nedir? Ben de merak ettim şimdi. Acaba hangi ensesi kalın partili mü'min kardeşimiz..kim acaba????
musto 09 Ekim 2019 09:41
Ülke üretenler (sanayi,tarım ve diğer) sayesinde çarklar döner oluşan gelirden Devlet kendisine düşen payı alır.Devletimiz üretimi ve üreten insanlar özgür bireydir özgür birey aldatılamaz biat etmez onları iktidara nasıl bağımlı kılacaksın:Üretimde yollarını kesecek pazarlara ulaşımı,satışı zorlaştıracak gerekirse yandaşlar eliyle dünyanın ucuz ürünlerine pazar açacaksın. Üretim bittiği için vergiyi devletin tekelinde olan(sigara,akaryakıt,elektrik vd) toplayacaksın.Yeterli olmadığı için demirbaşlara yol, köprü salma salacaksın.Eldeki konut stokları bitsin ağır vergiler onlara da gelecek.
ARKADAŞLAR, KÖPRÜ VE OTOYOL ZAMLARIN NEDENİ, YENİ YAPILAN YATIRIMLARIN, ÖNCELİKLİ OLARAK KÖPRÜ LER OTOYOLLAR IN BORÇ YÜKÜNÜN HAFİFLEMESİNİ SAĞLAMAK İÇİN YAPILMASI BUNU ÇOK DERT ETMEMEK LAZIM, NİYE ÇÜNKÜ HER GÜN O KÖPRÜYÜ KULLANMANIZ İÇİN YA TAXİ Cİ YA DA AMBULANS OLMANIZ LAZIM, BELEDİYE OTOBÜSÜ DE HERGÜN GEÇİYOR, HA BAYRAMDA ÖZEL BİR İŞİNİZ İÇİN YILDA 5 KERE GEÇECEĞİNİZ İÇİN BU KADAR DERT ETMEYİN, BU KADAR YATIRIMIN BİR ŞEKİLDE TOLERE EDİLMESİ LAZIM.
evin 09 Ekim 2019 07:12
biz çalışıyoruz vergi veriyoruz, akpliler paylaşıyor kendi aralarında...bu düzen böyle süremez...
Demirel ve Özal mı yapmış o köprüleri? O köprüleri de halkın vergileri ile Ak Parti zihniyetinin o devirdeki mensupları ve kurucu babaları yaptı. Kemalistlerin, solcuların falan karşı çıkmasına rağmen üstelik. Köprü yapmaya ne gerek var, vapur neyimize yetmiyor, bu köprülerin üzerinden kompradorlar geçecek diye kazan kaldırmışlar ve üniversiteleri işgal etmişlerdi. Sonra bir baktık herkesten çok bu çakma komünist zevat kullanıyor bu köprüleri. Bu ülkede Menderes döneminden beri her şeyi Ak Parti zihniyeti yaptı ancak kaymağını hep Ak Parti karşıtları yedi. Bir sefer de takdir edin yahu.
Sabır! 09 Ekim 2019 06:28
Özel sektöre yap işlet devret modeli ile yaptırılan yol hava alanı köprülere karşı çıkmanda tuhaf.Özal döneminde bütçe faiz borçlarını ancak ödeyebiliyordu,yatırıma kaynak kalmıyordu.Özal da bunu aşabilmek için bütçeye dahil edilmeyen fon denilen yapıları kurdu.Bunlar vasıtası ile muhteşem yatırımlar yapıldı.Asıl olan yatırımdır.Bunu gerçekleştirmek için değişik yöntemlere başvurulabilir.yap işlet devret de bir modeldir.
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 06:05
bence köprü ve otoyolların adını değiştirelim. 1. köprü kümesi. 2. köprü kümesi. 3. köprü kümesi. istanbul-izmir otoyol kümesi. gireni yolduklarına göre bu adlar daha iyi.
Sabır! 09 Ekim 2019 05:59
Komik oluyorsun.Devlet bir bütündür.Gelirleri giderlerini dengelemek içindir.Sigaradan aldığı vergi sigaranın maliyetini dengelemek için olmadığı gibi,otomobil vergisi de,kira vergisi de, emlak vergisi de dolaylı dolaysız tüm vergiler de devletin giderlerini dengelemek için alınır.Bileşen kuvvetler diğer zıt bileşen kuvvetleri dengelemek için vardırlar.
Şahin 09 Ekim 2019 16:05
0
Evet haklısınız. Devlet giderleri dengelemek zorunda. Mesela Ankarada yapılan Kaçak Sarayin masrafları veya Urla ve Ahlat'da yapılan Kücük Saraylar icin...
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 02:43
Tuz kokmuş. Ötesini konuşmaya ne gerek var ki !
Eczaci Cemil 09 Ekim 2019 01:01
"Şu otoyollar ve köprülerden “para toplama maliyeti” kalemi nedir?" Hazine garantisini verenler tam bir NBA basket takimi gibi uyum içinde oynamislar oyunu burokratiyla, siyasetcisiyle garantiye almislar. İyi yönü insanlar daha az sehirlerarasi yola ozel otolariyla cikip bu koprulerden gecip petrol yakar hale geldiler. Kotu yonu gecen de gecmeyen de milletce oduyor... ancak discilerin kullandigi gülme gazından kullanınca bu duruma 2 dakka gulebiliyoruz.
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 00:37
BÜTCE DENGESİ İÇİN GEREKLİ VASITASIZ VERGİLER DE MALİYE UMULAN NETİCEYİ ALAMIYACAK GİBİ. Bu zamlar bütçede çok büyük açığın habercisimi.? Öyle gözüküyor. İDARE şimdiden binlerce kahveye sigara içildiği gerekçesi ile yüksek oranlarda ceza kesti. Zamlarla vasıtalı vergi oranları arttırıldı. OBEZ ANKARANIN YİYECEĞE İHTİYACI VAR. Bu gıdayı ZAMLAR SAĞLIYOR. şimdiden bir çok yatırımdan vazgeçildi. TANK ÜRETİMİDE bunlardan biri.yeni geçim sıkıntıları ile işsizliğe hazırmı olalım.???
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN