Back To Top
Rengi de yeşil batıralım gitsin!

Rengi de yeşil batıralım gitsin!

 - Son Güncelleme: 08.11.2019 Cuma 10:36
- A +

İnsan önce kendi dönemine bir bakar? Benim zamanımda neler oldu, kim kazandı-kim kaybetti ve bu süreçte ben ve kurumum ne gibi işler yaptı?

Sermaye piyasalarının gelişmesi için yapmadığım mücadele kalmadı. Ve tacımı da 2006 yılında 15 günde 11 lot işleme 3 yıl hapis cezası yiyerek almış oldum.

Bu ceza benim için adeta bir gururdur. Susmam isteniyordu...

***

Cumhuriyet Gazetesinden Emre Deveci imzalı haberden birkaç cümle:

“İşgücü anlaşmaları ile Avrupa’ya göç eden yaklaşık 250 bin Türk asıllı işçinin dini ve milli duyguları sömürülerek Türkiye’ye dönme hayaliyle biriktirdikleri yaklaşık 25 milyar Avro’nun ellerinden alındığını hatırlatan avukat Acun Papakçı, sadece Kombassas’ın 1.75 milyar Avro topladığına dikkat çekti. 

Düzenlemeyle devlet Kombassan’ın tahsil ettiği 5 milyar Avro’dan fazla tazminat ödeme riski ile karşı karşıya bırakılmaktadır” uyarısında bulundu.”

Pardon ama kaç milyar mark veya Avro tahsil etmiş Kombassan? Daha burada mutabık kalınamıyor.

Acaba 1,75 milyar Avro’nun faizi işleyince mi 5 milyar Avro oluyor?

Ya da tüm yeşil sermayeli -dolandırıcı- holdinglerin topladığı 25 milyar Avro... Ödemeler dengesinde böyle bir para gelmiş mi ülkeye?

Kısaca rakamlar havada uçuşuyor ama açıklama yapan avukat tutturmaya çalışmış. 

***

“Düzenleme geçtiğinde bu şirketlerin ortaklık yapısının belirsizleşeceğini, artık şirketlerin Borsa’da işlem görmesinin mümkün olmayacağını, gerçekleşmiş ve gerçekleşecek genel kurulların tartışmalı hale geleceğini...”

“Kombassan’ı milyarlarca TL tazminat ödemekten kurtarmayı hedefleyen kanun teklifi TBMM’ye 24 Ekim’de sunuldu ancak şirketin hisse değeri 14 Ekim’de hızla artmaya başladı ve 14 Ekim-6 Kasım tarihleri arasında yüzde 124 gibi olağandışı bir oranda yükseliş kaydetti.”

Bak yine anlamadım...

Düzenleme ile ortaklık yapısı belirsizleşecek deniliyor ama diğer yandan da sanki suçmuş gibi düzenleme ile hisse değeri kısa sürede yüzde 124 değer kazandı da deniliyor.

Hisse değeri demek, hissedarların hissesi demek. Kısaca isteyen hissedar bu düzenleme etkisi ile yüzde 124 değer kazanan hissesini satabilir. Düzenleme öncesi 650 milyon TL olan şirketin değeri 1 milyar 468 milyon liraya çıkıyor. Sadece düzenlemenin adı bile ortakların hisselerine 820 milyon lira kazandırmış.

***

Şirketin bilançosunda öz sermaye 1 milyar 650 milyon TL. Yani 260 milyon Avro...

Eeee, ne olacak bu kadarcık para? 5 milyar Avro isteyenlerden kime yetecek? Dava açan 2-3 bin ortağa mı, yoksa tasfiye edilip tüm ortaklara ne düşüyorsa eşit mi dağıtılacak?

Ama yok, dava açan 2-3 bin ortak parayı alsın, geride kalan 70 bin ortak seyretsin mi? Yoksa onlarda mı dava açsın? Ya da geride kalanın parası batsın mı?

Yok yok en iyisi tasfiye edilsin. 4 binin üzerinde çalışanı da hiç düşünmeyelim. Onlarda aileleri ile birlikte yeni bir iş ve hayat baksınlar kendilerine...Ya da işsizler ordusuna katılsınlar. Zaten yeşil sermayede çalışmıyorlar mı?

***

Ben buna benzer mantığı Uzel Traktör olayında gördüm. SPK adeta film seyretti o dönemde. Ortaklar mağdur edildi ama asıl 2 bin 200 işçi mahvedildi. Hala paralarının peşinde koşuyorlar.

O dönemde işçi sendikaları olan Türk-Metal bile beni Yeni Şafak Gazetesinin önüne gelerek protesto etmişti. Neymiş efendim, işçilere nasıl sahip çıkarmışız.

İşçiden toplanan paralar ile TV’ler kur, oteller kur, kumarhaneler kur ama işçinin hakkını savunan gazeteciyi sustur.

Mantık aynı...

Bir türlü iflah olunmuyor. Sermayeyi renge ayırmak, insanı kılık kıyafete ayırmak, işçiyi sömürülecek kaz sanmak ama sözde sosyal adaletçi olarak dolaşmak.

***

Para toplayıp batanlar veya dolandıranların peşine, yaşayanların peşine düşüldüğü kadar düşülmüyor. Zaten 28 Şubat sürecinde başta Petlas ve finans kurumu olmak üzere ciddi bir mal varlığı elinden alındı Kombassan’ın. Kalan parayı çalıştırmak, üretim ve iş yaparak ortaklara değer kazandırmak ve kayıpları bir nebze de olsa telafi etmek düşünülmüyor.

Davası alınan birkaç bin ortak uğruna nasılsa rengi de yeşil olan sermayenin canı çıksın yeterli.

Ama çalışanların rengine hiç bakmayalım, olur mu? Onların ne önemi var ki?

Ya çözüm!

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 09 Kasım 2019 11:17
Temeli daha yeni atılan tesis için BMC’ye ek Hazine arazisi!
KARAR OKURU 09 Kasım 2019 10:59
Türkiye Son 60 yılın 50 sinde hep ilk 20 büyük ekonomi içerisinde yer aldı.
hamza akyol 08 Kasım 2019 15:24
İbrahim bey merhaba! öncelikle kombassan meselesini bilemiyorum. sadece milletten para topladığını biliyorum. Fakat 17 yıldır yeşiller iktidarda ve siz hala yeşil sermaye diye kombassanın batırılmak istendiğinden bahsediyorsunuz. Biraz garip olmuyor mu? bir de, sizin yazılarınıza gelen eleştirilere baktığımda, yeşil sermayedar epey kişi olduğunu görüyorum. yani kemalistler değil, kombassana para veren epey kişi sizin görüşünüze katılmıyor. Doğru yaptıkları anlamında söylemiyorum. sadece olayı yeşil-kırmızı diye ayırmanızın yanlış olduğu anlamında söylüyorum.
nebliyem 08 Kasım 2019 09:48
Daha açık ve cesur yaz Kahveci, kibarlığın lüzumu yok. O bahsettiğin taraf Türkiye'nin müstemleke valileri ve hempalarından oluşuyor.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 07:40
Bir maymunu, ölümden sonra gideceği maymun cennetindeki sınırsız muzla kandırarak elindeki muzu vermeye asla ikna edemezsiniz.
Mensur Bin Ubeyde 08 Kasım 2019 03:31
Memlekete yapılan bütün yolsuzluklar kemalist vesayet devrinde yapıldı. Faturasını hala bu ülkedeki müslümanlar ödüyor. Sadece 28 Şubat sürecinde 120 milyar dolar darbeciler tarafından iç edildi. Bu ülke kuruluşundan 2007 yılına kadar kemalist vesayet tarafından yönetildi. Danıştay, yargıtay, MGK, ordu ve cumhurbaşkanı komple kemalist bürokratlardan teşekkül ediyordu. 2007'den sonra yavaş yavaş müslüman halka geçen yönetim, 2017 referandumu ile bütünü ile müslümanlara geçmiştir. Fakat ha deyince kemalist vesayet devrinin enkazı ortadan kalkmıyor. Biraz daha zaman gerek. Rabbim(c.c) büyüktür.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 07:31
1
Hemen rabbine sığınmışsın, her seçimde senin beğendiğin siyasetçilerin yaptığı gibi. Halbuki rabbin önce çalışmayı sonra ona sığınmayı emrediyor. Yetim yoksulu korumak ta var bu arada. Yalnız hakikatten de rabbimizin ne kadar büyük olduğunu haksızlık ve soru çalma gibi, rakipleri cemaat yoluyla yok ederek ekonomide çok büyüme gibi yollara sapanların daha bu dünyada cezalarını çekmelerinden görüyoruz.
Ömer bin Abdülaziz 08 Kasım 2019 13:38
0
Sizin su anlattiginiz Hikayeyi Yesil sermaye Paralarin üzerine yatmak icin yillarca anlatti. Iyi ve gecerli bir sebep gibi göründü bu bizim gibi aptallara.Elinizi tutan ne? iktidar sizsiniz yargi sizsiniz kanun sizsiniz. Neden bu kadar Yesil sermaye magduru var.Yoksa 28 subat Darbecilerinden arta kalanlari aranizda pay ettinizde bunun magduriyetine kilifmi ariyorsunuz. Allah sizi bidigi gibi yapsin, Basiniza Kemalistvesayet kadar tas düssün.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 02:16
Daha arkadan gelecekler var. Adalet işlerse sebepsizce işinden gücünden edilen yüzbinden fazla insanın hakkı hukuku var. Ganimet diyerek üzerine çökülen şirketler var. Hakikaten bugün gücü elinde tutanların işi ileride çok zor çok. Ahireti saymıyorum bile orası beterin beteri olacak bu durumda.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 00:21
2.500.000 kişiye iş ne oldu?
efedamat 08 Kasım 2019 08:29
0
bir dahaki seçim dönemine kadar yastık altına itildi.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 15:33
0
AB ile imtiyazlı ortaklık lazım iş için. Başka yolu yok.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN