Back To Top
Seçim - sermaye ve medya

Seçim - sermaye ve medya

 - Son Güncelleme: 25.06.2019 Salı 09:15
- A +

Yasama-yürütme-yargı

Ve de medya

Kamusal güç kullanımı açısından dört büyük kuvvet.

2017 referandumuyla yasama-yürütme-yargı nerede ise bir araya toplandı.

Cumhurbaşkanlığı Başkanlık sistemine geçerken;

1 dolar 3.60 liraydı: Şimdi 5.80.

Kısa vadeli tahvil faizleri yüzde 11.3’tü; şimdi yüzde 18.6.

3 milyon 510 bin işsiz vardı; şimdi 4 milyon 487 bin.

Tarım dışı işsizlik oranı yüzde 13.2 iken; şimdi yüzde 16.

‘Güçlerbirliği’nin devlet yapısı açısından ne gibi sonuçlar doğurduğunu yaşamış olduğumuz ekonomik tabloda çok daha net görüyoruz.

Kısaca işler iyiye gitmedi.

Kamusal yönetim alanında en fazla çırpınan bir diğer kesim ise medya oldu. Cezaevlerinde yatan medya mensuplarının yanı sıra mahkeme salonlarında davaları süren çok sayıda meslektaşımız bulunuyor.

“Kriz var” demenin bile suç haline geldiği bir dönem yaşanıyor.

***

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü’nden 1992’de mezun olamadım. ‘Fayda-Maliyet Analizi’ dersinden okulu uzattım.

Sanırım yapacağım iş dolayısıyla bu konuyu daha iyi öğrenmem gerekiyordu.

Bugün gazetecilik, faydası topluma ama maliyeti çalışana kesilen bir meslek durumunda. Birçok programa giderken annemin “Oğlum seni de içeri alırlar, dikkatli konuş” dediğini bilirim.

İyi ama bu meslek korkuyla yapılamaz.

Ve de öyle oldu zaten.

***

Geçen hafta ekonomi gazetecileri bir araya toplanıp aralarında ödüller dağıttı. Bir süre önce de ‘Türkiye uçuyor’ manşetleri atan medya, ciddi bir tenkisat dalgasıyla eleman tasarrufuna gitmişti.

Nereden bakarsanız bakın tuhaf bir dönem.

Devşirme sisteminin zirveye vardığı zamanda devrilenlerin dayanışma örgütü.

Ama gitmiyor işte.

En azından bunun böyle gitmediğini millet sandıkta gösterdi.

İstanbul seçmeni bir mesaj verdi. Bence en önemli mesajı demokrasiye sahip çıkmasıydı. Seçimden üç gün önce televizyonda “İktidar açısından bir belediye seçimi ama Türkiye açısından demokrasinin son seçimi” demiştim.

Eğer bu seçim bu şekilde sonuçlanmasaydı bir daha demokrasi adına çok daha dar sınırlar içinde kalabilirdik.

***

İstanbul seçimi, isteyen ve anlayan kesim için oldukça fazla mesaj verdi. Herkes hanesine düşeni alabilir. Ama medya ve sermaye ilişkisi açısından da mesajlar var. Hatta özellikle demokrasi noktasında sermayeye de çok görev düşüyor.

Hala bir çok büyük sermaye grubu tutucu-şekilci insan kaynakları yönetimi içerisinde. Siyasi partilerin bile çok gerisinde kalan insan yönetimi sürerken, medya üzerinden demokrasi dersleri verilmeye çalışılıyor.

Kamusal alandaki özgürlüğü kapılarından geçirmeyen özel sektörün de yeniden bakışı önemli. Aksi halde eriyip gidecekler...

İşte tam da bugün sermaye-medya ilişkisini de sorgulamamız gerekiyor. Demokrasi adına, ülkede kuralların ve kurumların çalışması adına en ağır yükü üstlenen kesime karşı kayıtsız kalınamayacağı seçim sonuçlarından görülmüş olmalı. Artık tam da bu noktada siyasi açıdan ciddi dönüşüme gidilmesi gerektiği gün gibi ortaya çıkmış iken neler yapılabilir?

***

Yeni bir dönem.

Yeni bir sayfa.

Ama geriye gidiş değil, ileriye gidişi anlamak.

Artık ne eski tutucu ne de eski sömürgeci fikirler.

Daha özgür, daha şeffaf, daha barışçıl bir ortam.

Umarım medyanın ve muhalefetin başardığı bu dönüşüm ve değişimi sermaye de kendine ders olarak alır. Aksi halde eski düşüncelerle yeni ufuklara zor yol alırız.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU YASIN 25 Haziran 2019 22:17
Gerçekten de şu muhafazakar kitle bir ilginç. Görüşünü yorumunu beğenmeyen, İbrahim beye, zaten seni kaç kişi okuyor ki diyor. Bir başkası hakkını aramak için bir yorum yapıyor, buna karşı bir başka Karar okuru 'seni pek bir solcu gördüm' diyor. İlkeniz nedir arkadaşım. Nedir bu solcu düşmanlığı. Bırakın bu kategorileri. Bir insan hangi dünya görüşüne sahip olursa olsun, eşitlik, özgürlük, hak, hukuk, adalet, sevgi, saygı diyorsa; kul hakkına riayet ediyorsa vb benim kardeşimdir.
takip'ciniz 25 Haziran 2019 16:17
karar gazetesini okuyunca nefes aldığımı hissediyorum,,,
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 23:18
0
Yanılıyorsun karbondioksit
Mehmet 25 Haziran 2019 12:26
Yasama,yürütme ve yargı yeni sistemde yok.Olmadigi için kamyonun freni tutmuyor.Dusunun keyfi istanbul seçiminin 300 milyon bilinen maliyeti var.Yargi bağımsız olsaydı sayıştay görevini yapardi
karar okuru 25 Haziran 2019 12:15
Ya üstad bütün bu dediklerine katılıyorumda bu adamlar daha bismiallah çaya zam motorine zam.Ya bir nefes alın be arkadaş.Bizde Allahın kuluyuz insaf ya.Ya durun ya durun ya.Ayıptır günahtır durun ya.Halkınızıda düşünün biraz ya.Helalliğe zorlamayın bizi ya.
Deli Emin 25 Haziran 2019 11:01
Biz hep kendi KÜÇÜK alemimizden dışarıya bakıp,olgu ve olaylara yanlış anlam yüklüyoruz.Bizi de içine alan alemin ve ülke gerçekleri bizi hukuki,ekonomik,siyasi,askeri belli rol ve pozisyona zorluyor.Sorun RTE ve AKP nin buna direnmesi.Ama günümüz dünya gerçekleri iç içe geçmiş ilişkilere rağmen kendi aleminde ülke kurmak,idare etmek istiyor.Türkiye ve toplum bu deli gömleğine rıza göstermez.İstanbul seçim sonuçları karşısında gençler ve orta yaş üstü söylemine, diline bakın anlarsınız.AKP'nin bağımlısı seçmen karalar bağlamış.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 10:29
sermaye bati iliskisinde AB yi ornek almamaiz lazim islam dunyasini degil!
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 09:32
İbrahim bey İmamoğlu kazanınca rahatlamisa benziyorsunuz.dolar düşer patates ucuzlar artık heralde size gore
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 11:38
18
Hâlâ tarafgirlik! Imamoğlu nu zerre kadar sevmedim ben de.. çok yüzeysel biri.. secim sonucunu Chp kazandı yerine Akparti kaybetti diyenlerdenim. Ama bu ruh halini bırakmamız gerek. . Son 4 yılda çok büyük yanlışlar yapıldı Akparti de.. sonucunu da bedel olarak hep beraber ödüyoruz.. sadece bir örnek yeterli olur sanirim.. Albayrak in Tüik başkanını görevden alıp, yerine koyduğu adamla yüzde 50-60 olan enflasyonu 20-25 diye yutturmaya kalkmasi! Bu millete hakaret değil de nedir?
BAŞKANLIK SİSTEMİ NE BU SEBEPLE GEÇTİK, ÇÜNKÜ DOGMA EKONOMİ SİSTEMLERİ İLE ÇARKLAR DÖNMÜYOR, EMPERYALİST DEVLETLER İN YAZDIRDIĞI EKONOMİ DÜZENİ SADECE EMPERYALİST LERE YARIYOR, BU YÜZDEN 80 Lİ 90LI YILLARDA İKİDE BİR ÜLKEYİ YÖNETEMEZ HALE GETİREN BU EKONOMİ DÜZENDEN DOLAYI HÜKÜMET LER DÜŞÜYORDU. ESKİ HAL MUHAL. YENİ BİR EKONOMİ KİTABINI YAZMA VE UNUVER SİTELER DE OKUTMA VAKTİ,
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 23:10
0
Istanbul belediyesinin borçları 2014 ten beri kaç kat artmış bir baktiniz mı? Akp nin son 5 yili secimlerle lay lay lomla gecirdiginin bir delilidir bu. Ülkeyi iyi yönetemedi RTE. Iç ve dış ne kadar olaylar yaşadık bu donemde. Hep suçu baskalarina atarak sorumluluktan kurtulunamaz. Dümende sen varsın. Baş sorumlu sensin. Öyle değil mi? O zaman gereğini yapmalisin.
ARKADAŞLAR ÖZEL SEKTÖR DEN ÇOK ŞEY BEKLEMEYİN, EN UFAK BİR KRİZDE ELEMAN ÇIKARIR, MAALESEF BİZİM PATRONLAR DAHA FAZLA PARA HIRSI VAR, BAKIN ŞİRKETLERİN VERDİĞİ VERGİLERE ÇOĞU ZARAR YAZDI TEK KURUŞ VERGİ VERMEDİLER, BU ŞİRKETLERE İHTİYACIMIZ YOK, ŞEFAATİNE İHTİYACIMIZ YOK, KAMU İKTİSADİ İŞLETMELERİNİ BİR AN ÖNCE DEVREYE SOKMALI, FAİZLER LERE VE DOLARA ÇIPA GETİRİP, SİSTEMİ KATMA DEĞER YARATIR HALE GETİREBİLİRİZ, TÜRKİYE DEKİ FONLARI N YETERLİ EMİSYONU TAHVİLLER İÇİN KULLANILIR, BÜTÇEDEKİ AÇIĞI MERKEZ BANKAMIZ OLARAK SENYORAJ HAKKIMIZI KULLANARAK KAPATIRIZ,
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 11:43
1
Tamam da arkadaş, hükümet de kriz olduğunu kabullensin artık. memura işçiye zam vermemek adına, 60 puanlık enflasyonu 20 diye kakalamasınlar bize.. milletin aklıyla alay ettiğinde de olur sana 9 puan fark! Ayrıca CB forsuyla, parti adına miting yapmak adaleti, tarafsızlığı kırıp geçiriyor hani! Bu ve bunun gibi sorunları çözdüğü anda bir şeyler yine Akparti lehine değişecektir, aksı halde sona yaklaşıyor!
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 12:55
1
Çok solcu gördüm seni
Musto 25 Haziran 2019 07:12
Huylu huyundan vazgecmez soylu bakan halen kin kusuyor partizanlaşmis emre amade valisini savunuyor tüm devlet ve kamu yönetimi savcilar asliye ceza hakimleri parti üyeleri veya sempatizanları arasından atanmış ve halen ataniyor.Akp ülkenin yarasına merhem olamaz isler dahada kötüye gidiyo bir yıl ıçinde erken secim gündeme gelebilir aa akp sonuna kadar direnir.Ödeyecekleri çok büyük bedel var.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 10:05
1
işin özeti musto; bu ülke artık ak partiyi taşıyamıyoor..
? 25 Haziran 2019 05:31
Bak bugüne kadar bir şey başına gelmemiş. Suç işleyen korkar dizlerinin bağı çözülür.Senin korkun günahlarının sonucudur.İktidar sana şunu yazmamı dedi.Neyi hedef gösteriyorsun.Kim okuyor ki seni yüz tane günlük okuyucun var mı?
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 10:54
0
Meraklanma İbrahim Bey'in yüz değil yüz binlerce okuyucusu var, bu bir. İkincisi, İbrahim Bey'in yazılarında haksız eleştiri, işkembeden sallama gibi şeyler göremezsin, eleştirileri daima yıkıcı değil yapıcıdır,yol göstericidir.Yalakalığını da hiç görmedik.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 10:58
0
En azından siz okuyorsunuz ya hep at gözlüğü ile bakış eleştiriye tahammülsüzlük madem 100 kişi okumuyor ne diye kendini yoruyorsun seni okumaya mı zorluyor İbrahim bey bizim en kötü tarafımız eleştirilmeye katlanamıyoruz. Madem ki her şey iyi yönetiliyor o zaman bu kötü gidiş niye dün mazota bugün çaya zam geldi. Bu zamlar sadece muhaliflere mi ah Türkiyem ah!!!!!
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 12:25
0
Bu ne kibir?
? 25 Haziran 2019 18:15
1
Benim yazımda tehdit yok .Hedef gösterilmeye cevap var.Eleştirme size hak başkasına günah mı? Burada yorumlarda hükümete ve taraftarlarına karşı yapılan hakaretler kadar hayatım boyunca günahsız insanlara saldırı görmedim.O söz Seni tarif ediyor.Sana iade ediyorum.
karar okuru 25 Haziran 2019 18:47
0
BAK BUGÜNE KADAR BAŞINA BİRŞEY GELMEMİŞ ten sen anlıyorsun ya.Başına birşey gelenler çok.Onumu istiyorsun.SENİN KORKUN GÜNAHLARININ SONUCUDUR.Sen Allahmısınki(Sümmehaşa) adamın günah işleyip işlemediği hadsizliğini gösteriyorsun....
karar okuru 25 Haziran 2019 18:53
0
Ya arkadaş sinirlendirme insanı.Adamlar fikirleri farklı diye gazetelerine reklam alamadılar.Sen bunudamı görmüyorsun.Bu insanlar bizim insanlarımız fikirleri ne olursa olsun diyedemi düşünemiyorsun.O zaman hepimiz gidelim siz kalın bu ülkeden oldumu.Bu kadarmı körleştiniz siz ya.
? 25 Haziran 2019 22:41
0
Zeka seviyen ne bilmem.Biraz tasavvuf oku.Yazıyı oku , cevabı oku Yanlış söz söylemem.Edep sınırlarına çıkmam.Hedef göstermeye cevabımdır Nokta.
karar okuru 25 Haziran 2019 13:07
0
100 tane hakkaniyetli inanan okuyucu 1000 tane yalan yazanı okuyan ahlaksız trolden daha iyidir zannediyorum. Amma anlayana tabiiki bu sözlerim.Ayıptır yaptığın.Tehditmi ediyorsun. Bak başına birşey gelmemişmiş.Birde gelse idi sevinirdin değilmi. Terbiyesiz.
KaRaR oKURU 25 Haziran 2019 00:02
Allah affetsin ama yemin ederim bunlar değişmeyecek. aha buraya yazıyorum, yazdım :) Hala milletin iradesine hakaret ederlerse ne gazete kalır, ne basın... onlar için hepsi tarumar edilir halk eliyle. Ama yine durmaz aynı çirkinlik devam ederse ne köşk kalır ne saray. Demedi demeyin...
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 23:57
Doğru söze ne denir.Sayın yazar bence daha da hırçınlaşma ihtimalide yok değil.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN