Back To Top
Fırat’ın doğusu ve Suriye’nin hâlâ belirsiz geleceği

Fırat’ın doğusu ve Suriye’nin hâlâ belirsiz geleceği

 - Son Güncelleme: 13.12.2018 Perşembe 14:27
- A +

Suriye’de köprünün altında sular birden fazla kez aktı, geçti. Sahadaki aktörler avantajlarını ve kuşattıkları alanları bazen kaybettiler, bazen de geri kazandılar. Bugünkü tablo ise hemen hemen bütün oyuncuların durumdan memnun oldukları ve bir daha gerilim istemedikleri bir noktaya gelip dayandı. Türkiye hariç…

Birer birer bakalım…

Rejim; yani Esad yönetimi neredeyse kaybettiği ülkeyi Rusya ve İran’ın askeri ve siyasi desteğiyle tam olarak değilse bile kendisini tatmin edecek düzeyde koruyor. En önemlisi de başta ABD, Fransa ve Türkiye gibi ülkelerin açık bir şekilde “Esad’sız Suriye perspektifi”ne rağmen bu tehlike şimdi geçmiş bulunuyor. Suriye fiilen bölünmüş olsa da kimse Esad’dan daha iyi veya uygun bir alternatif bulmayı başaramadı. Atlattığı onca badireye rağmen Şam’da yine o oturuyor. Mahvolmuş ve egemenliğini yitirmiş bir ülke ve nüfusun üçte birinin mülteci durumuna düşmesi pahasına… Suriye diktatörüne bu yetiyor. Bununla yetindiği için de şimdi kazananlar safında bulunuyor.

Rusya ise neredeyse bir ülke kazandı dersek abartı olmaz. Bu ülkedeki askeri üsleri ve siyasi belirleyiciliği değil, ABD ve Avrupa’ya karşı açık bir üstünlük elde etti. Sadece Suriye’de değil dünya siyasetinde de tabiri caizse “racon” sahibi olmayı başardı. Suriye dosyasının kesin kazananı Moskova oldu. Hem de böyle bir başarıyla kıyaslandığında bedel sayılmayacak bir bedelle…

İran da Rusya ile birlikte oynayarak sahadan istediğini alan diğer ülke oldu. Başta, Rusya’nın BM’deki veto gücünden yararlanarak sonrasında ise sahada operasyon imkanları bularak Esad’ın koltukta kalmasını sağladı. Kendisine sıkıntı veren bütün örgütleri teker teker tasfiye etti ve Tahran da kazandı.

***

ABD kaybetti ama kaybetmenin bir maliyeti olmadığı için bunu problem yapacak durumda değil. Obama döneminde başlayan ve Türkiye’yi de açığa düşüren eylemsizlik politikası Trump’ın atıp tutmalarına rağmen pek değişmedi. Washington, en nihayet Esad’ın varlığına onay da vererek en kötü ihtimalle İsrail’e yönelik riskleri bertaraf edip, ellerini ovuşturabilecek durumdadır. Sahadaki müttefik olarak YPG-PYD güçlerini de kendisine bağladıktan sonra ABD’nin daha fazlasını istemek için bir gerekçesi bulunmuyor. Veya olsa da olur olmasa da… Rusya ile küresel güç mücadelesini de görece avantajlı oldukları alana; yani, ticari savaşlara yıkmanın rahatlığına sahipler.

Türkiye mennun değil çünkü bugünkü Suriye tablosu sınır boyunca açık bir güvenlik riski barındırıyor. İçeride PKK terörü nispeten azalmış olsa bile Suriye’de kurulmuş olan yarı devlet yapısı hem aktüel hem de uzun vadeli bir problemi temsil ediyor. Üstelik bu yapının askeri müttefik olan ABD teminatı altında olması bir başka sıkıntıdır. ABD’nin Kürtlerle ilişkisinin her durumda Türkiye’ye yönelik problem üretme potansiyeli yakın geçmişin tecrübesiyle sabitken Suriye’de mevcut hakimiyet haritasının Ankara’yı tedirgin etmemesi mümkün olamaz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilan ettiği ve Fırat’ın doğusuna yönelik birkaç gün içinde başlayacağını açıkladığı operasyon bu mantığa oturmaktadır.

Herkesin istediğini aldığı veya olana razı olduğu bir tabloda sadece Türkiye’nin risk altında yaşamaya devam etmesi beklenemez. Şam’da açık düşmanlık yapan bir lider varken, üstüne bir de sınırda açık hedef olarak Türkiye’yi tehdit eden bir örgütle yaşamayı göze almak hiç akıllıca görünmeyeceği için Suriye dosyasının Ankara tarafından neden kapatılmadığını anlamak kolay olacaktır.

Gayet tabii ki bu statükoyu değiştirmek de kolay olmayacaktır. Bunun için operasyonun çapını, aktörlerden alıp alamayacağı destekleri ve sahada PYD/YPG dışında bir direnç olup olmayacağını görmemiz gerekecek.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 16 Aralık 2018 23:10
Sayin yazar beyefendi, zor durumunuz gerçekten beni derinden yaraladi, Hakikaten tek çare var: Kaderdaslariniz ve yoldaslariniz olan Iran sahi, Bagdat ve Sam melikleri ve dahi siz Istanbul sultani dört bir yandan saldirin aranizda kardes payi yaptiginiz (pardon Ingiliz kraliçesinin size kendi mali gibi paylastirdigi) Kürdistan'a ve kökümüzü kurutun. Tek çareniz bu, ondan sonra salih (kafatasçi, soven herseyi kendi kendinize göre yorumlayan, hilafet ve Ittihad-i Islam'i [yüzde 90'i Türklükle alakasi olmayan] Türk Cihan Hakimiyeti mefkuresine rahatça âlet eden) kullar olursunuz
KARAR OKURU 13 Aralık 2018 23:54
Topraklarini genisleten tek ulke turkiye olmustur bu acidan da bakildiginda her riskin Eger yeteri kadar mahir olunursa firsata donusturulebilecegi tezini dogrulatmistir bizi ordan cikarirlar itirazlarina da kibrisi hatirlatir ki o donem gucunun doruklarinda gezen abd nin net itirazina ragmen vesselam
KARAR OKURU 13 Aralık 2018 21:36
Yani Türkiye Kürt’lerle hiçbir zaman barışamayacak, hem içeride hem dışarıda savaşmaya devam etmeli diyorsunuz. Her durumda en tehlikeli düşman Kürt’ler olmuş oluyor..
M.Duman 14 Aralık 2018 13:57
1
Empati kurmak lazım,hiç düşündünüzmü 60-70 milyon nufuslu bir milletin devleti bırakalım bir referanduma gitmeyi bile çok gördüler,500 nufuslu bir milletin bile devleti varken neden kürtlere bunu çok görüyorlar.Bence doğru konuşmak gerekiyor mesele iran ,ırak,süriye ve ülkemizin sınırında bir kürt devletinin kurulmasını istemektir tabiki bunu açıkça ifade edememektedirler.
KARAR OKURU 13 Aralık 2018 18:35
Suriye'de elan bulunduğumuz yerlere, Çar'ın verdiği pasaport ile girdiğimizi, Esad bile bilir. Şimdi de, Suriye'deki ABD topraklarına, Trump'ın pasaportu ile girip, Süleyman Şah Türbesi'ni eski yerine taşırsak 31 Mart seçimini de halletmiş olacağız. Filmin devamı, bundan sonraki seçime ...
KARAR OKURU 13 Aralık 2018 14:39
Ordan bu tarafa bir saldırı mi oldu?
KARAR OKURU 13 Aralık 2018 12:58
Türkiye ne yazık ki kaybetti.Öngörülerinin hiç biri tutmadı.Çok zarar gördü.Kandırıldı,yeni yeni hatasını telafi etmeye başladı ancak 8 yıl öncesine dönmek mümkün değil.İçinde çok ciddi sorunlar barındıran bir meseleye dönüştü.Bu mesele daha çok su götürür.
musto 13 Aralık 2018 12:43
Bir türlü amerikanın oyununa geldiğinizi kabulenemiyorsunuz zalim eset demekle olmuyor iyi kötü ilişkiler düzelmiş ticaret turizm artmışken lzoraki libya ya bulaştınız bir kere günaha bulaştınmı arkası çorap söküğü gibi gelir.
Adem Saracoglu 13 Aralık 2018 12:22
Mustafa Bey, Sizi hep duyarli ve gelismeleri Mantik cercevesinde degerlendiren biri olarak okuyorum. Kürtlerle empati kurmaniz bu kadar zor mu? Ortada alenen savas cigirtkanligi cercevesinde belirlenen secim hesaplari var. Kürtler dahada küstürülecek, Mehmetcikler sehit olacak, Irkcilik tavan yapiltirilarak secim kazanilacak. Ordaki Kürt kazanimlarina destek olsak, hem ic baris saglanir, hem dis politikada sahamiz gelisir, esnafimiz mallarini bu bölgeye satar. Herkes kazanir. Bunu algilamak bu kadar zor mu? Esen kalin
İnsiyator. .. 13 Aralık 2018 12:15
Ic Siyaset üstü konular bunlar. !..o yanliş yaptı, doğrusu bu olacaktı falan, filan zamanı değil.!...Memleketin Birliği ve Dirliği,çıkarı neyi gerektiriyorsa o yapılır. !..CESURCA bedeli ne olursa, olsun. .Miras bu Topraklar Atalardan. .Ancak Miras bırakılır gelecek Nesillere. .Yüce Peygamberimiz ve Ehl i Beyt Hurmetine İnşallah. .!.acizane. .
KARAR OKURU 13 Aralık 2018 13:31
2
sanirim o sevmedigin kürtler,de senin muhammede inaniyor ayni allaha nasil olacak simdi bu?
Insiyator. .. 13 Aralık 2018 15:53
5
13:31.. Haddim değil Yaradilani renk, ırk, cinsiyet, soy, sop gözeterek sevmek veya sevmemek. Tek derdim ve derdimiz ÖNCE VATAN. .Olmalı. .!..üstünlük Sadece ve Sadece "Üstün Ahlaktatir" '(Yaradanin beğendiği ve istediği )..ayrıca Sevgili Peygamberimize Mubarek ismi (sadece ismi ile tazimsiz,hurmetsiz) ile söylemek, yazmak MÜSLÜMAN AHLAKİ değildir. .!!..saygılar.
Abdullah 13 Aralık 2018 11:20
Sn yazar kuzey suriye de Esed tarafından mağdur edilmiş bir kürt halkı var tıpkı kuzey ırakta halepçe de yapılan lar gibi. Burada ki insanlar özerkliklerini ilan etseler bizi rahatsız ediyor çünkü güçlenecekler bizde ki kürtler de özerklik isteyecekler ülkeyi bölecekler. Bu sorunlu zemin acaba nasıl ortadan kalkacak ......
23 13 Aralık 2018 10:33
turkiye bu derdini karsi taraflara nasil kabul ettirecekte operasyon yapabilecek ? Tavizler ne olacak ne alinip ne verilecek yoksa bu sadece secim icin bagirip cagirma mi?
KARAR OKURU 13 Aralık 2018 10:25
Hükûmet zaten bu konudan bir karara varmış adımları atmış durumda. Bana göre sayın yazarın konuyla ilgili tespiti biraz geç olmuş .
KARAR OKURU 13 Aralık 2018 09:37
Bizde dincileri iyi tanırız....
KARAR OKURU 13 Aralık 2018 09:33
Sınırdaki kafa kesen cihatcılar ve azılı terörist zalim Esad dedikleri sınırda komşuyken tehdit değil ama Kürtler olunca dehdit oluyor. Ama biz pkk ye karşıyız Kürtlere değil cambazlığını Barzani olayında gorduk
KARAR OKURU 13 Aralık 2018 09:17
Sağduyulu analiz
KARAR OKURU 13 Aralık 2018 08:14
İçi dönük bi hamle ama oda kurtarmayacak her nedense seçime az kala oluyor hep acaba kandil le operasyon ne oldu hatırlayan varmı
KARAR OKURU 13 Aralık 2018 06:30
Rabbim Türkiye' ye müslümanlara ve yeryüzündeki tüm mağdur ve mazlumlara yardım etsin.Çözecek sahipler göndersin.( aamiin).
Adem Saracoglu 13 Aralık 2018 01:39
Malesef sayin yazarda Kürt paranoyasi eseri;(
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN