Back To Top
Etüdlere hayır!

Etüdlere hayır!

- A +

Serbest piyasalarda mal ve hizmetlerin serbestçe alınıp satılması, değerlerinin arz-talep ve bilgi döngüsünde belirlenmesi esastır. Kâr-zarar ve fiyatlar piyasadaki onlarca belki de yüzlerce faktörün bileşiminden doğar. Piyasa koşulları adil ise tekelcilik de kendiliğinden önlenir çünkü pazara farklı aktörlerin girişi engellenemeyeceği için mevcut aktörlerin gücü ne olursa olsun onları alaşağı edecek ve yerini alabilecek aktörler her an çıkabilir. Piyasaya yeni aktörler giremediği an piyasa serbest olmaktan çıkar.

Maalesef serbest piyasa koşulları çoğu kez devlet, toplum ve piyasadaki güçlü aktörlerin kara propagandası ve müdahaleleri ile zaafa uğratılır. Geçmişte yaşanan ekonomik krizlerin çoğunda da devletlerin piyasalara yapmış olduğu müdahaleler büyük rol oynamıştır.

***

Piyasa insanların sınırsız ihtiyaçlarını karşılamak için vardır, dolayısıyla piyasalara müdahale azaldıkça piyasaların kendini yenileme, yeni aktörler ve yeni mal-hizmetler ortaya çıkarma gücü artar. Bu serbesti içinde kaynakların bir kısmı heba olup gitse de toplumun genel kazancı sanılandan da fazladır. Devletler sınır koymak yerine teşebbüs özgürlüğünün önünü açmak ve serbestiyi artırmak için çabaladıklarında kazanan toplumun hemen her kesimi olur. Tersi durumlar ise daha çok çatışma sebebidir; Bastiat’ın uyarısı ile “Malların geçmesine izin verilmeyen sınırlardan askerler geçer.”

Devletlerin müdahaleleri dünden bugüne çoğu kez iyi niyet maskesi ile örtülmüştür. Genelin faydasına imiş gibi gözüken pek çok sosyal yardım, faaliyet ve müdahale topluma sanılan faydadan daha büyük zararlar verir ve ayrıcalıklı sınıflar ortaya çıkar. Ve daha kötüsü pek çok insan çalışabilecek ve üretebilecek durumda iken iş gücü piyasasından çekilmekte ve çalışan-üreten kesimlerin sırtına yük oluşturmaktadır.

Buradan çok daha karışık ideolojik yönü de olan bir mevzuya gelmek istiyorum. MEB, bir süredir vatandaşları etüd merkezleri konusunda uyarmakta ve bu kurumları piyasadan silmeye çalışmakta.

Dershanelerin kaldırılma sürecini hep birlikte yaşadık. Amacın dershanelerden çok bugün gerçek yüzünü gördüğümüz FETÖ yapılanması ile mücadele olduğunu biliyoruz. Ancak bugün gelinen noktada FETÖ’nün kötülükleri üzerinden dershanelere ve etüd merkezlerine –buraların kontrolünün zorluğu üzerinden- karşı çıkılmasının piyasa koşulları ve fırsat eşitliği açısından kabul edilebilir bir tarafı yok.

MEB, okullarda açılan yetiştirme ve destekleme kurslarını yeterli görse de bu kursların başarılı olma ihtimalinin düşük olduğunu –sebepleri başka bir yazı konusu- eğitimle biraz içli dışlı olan herkes bilir.

Bu nedenle etüd ve dershanelere karşı çıkmak yerine onların varlık sebeplerini ortadan kaldırmak gerekiyor. Bu yerlere ihtiyaç okullardaki seviyeden (?) ziyade gençlerin zamanında mesleki eğitime yönlendirilememeleri ve üniversite kapılarına yığılmalarından kaynaklanıyor. Bugün piyasalar ara elaman sıkıntısı yaşarken teknisyen bile olamayacak kapasitede on binlerce mühendise sahip.

***

Devlet eğer yapabiliyor ise okullardaki kaliteyi artırmak ve mesleki yönlendirmeyi zamanında gerçekleştirerek milyonlarca genci üniversite kapılarına yığmadan piyasanın aktörleri arasına girmelerini sağlayacak alt yapıyı oluşturmalıdır.

Bunu yapamadığımız sürece dershane ya da etüd merkezlerine karşı çıkmak topluma iyilik olmayacaktır. Çünkü pek çok genç için buralar eksikliklerini giderme ve yeni bir şans yakalayabilmek için bir fırsattır. Bu nedenle bu kurumların gerekli olup olmadığına devlet değil halk karar vermeli. Hele ki öğrencilerin devlet eli ile kastlara bölündüğü bir sistemde bu fırsatın da ellerinden alınması büyük bir vebaldir.

Özel okulların desteklenmesi ne denli doğru ise bu yaklaşım da o denli yanlıştır. İyi malın kötü malı piyasadan kovması gibi iyi okullar da kötü okulları piyasadan kovacaktır. Eğitimdeki kalite, doğru ve zamanında yönlendirme arttıkça da bu tür yerlere ihtiyaç zaten kendiliğinden azalacaktır.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
HASAN BURÇAK 17 Mayıs 2017 13:40
Toplumsal vicdanın duyarlı dili ve kalemi görevinin icrasında köşenizde bu gün işlediğiniz ETÜT KONUSUNDAN dolayı teşekkür ediyorum tüm mağdurlar adına.Sağ olun,kaleminize kuvvet beyim.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2017 13:26
Hocam Bastiat'tan alıntı yapmanız beni şaşırttı. Karar'da gerçek bir serbest piyasa savunucunun olduğunu bilmek beni mutlu etti.
r2d2 17 Mayıs 2017 12:57
Devlet burnunu ekonomiye ve eğitime sokmaya başlarsa oralarda ot bitmez.Adalet ve güvenlik hariç devlete ihtiyacımız yok.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2017 14:07
0
19. yüzyıl felsefecisi Gustave de Molinari'nin kısa "The Production of Security" kitabına göre güvenlik için de ihtiyaç yok. Fıstık bulmuş da yeşilini mi istiyormuş dediğinizi duyar gibiyim.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2017 12:45
Ara eleman ihtiyacinin giderilmesi isteniyorsa hakca paylasim ve ucret politikasi gozden gecirilmelidir. Maalesef asgari ucret tek ucret politikasina calisanlarin %75 i asgari ucretli haline donmistur. Digerlerinin halide pek parlak olmayi ortalama ara eleman ucretleri 1600 _1700 lira seviyesindedir. Aclik sinirinin 1680 lita ilan edildigi ulkede siz olsaniz cocugunuzun ara eleman olmasina musade edermisiniz. Yada oyle bir hayalle yasaisiniz. Bu provl cozuldugunde inaninesleki egitimin onumdeki buz dagi kalkacaktir.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2017 12:43
Bu kadar güncel konulara kanayan yaralara dokunduğunuz için 2 ocakta ruhsat almış bir etüt merkezi işletmecisi olarak çok teşekkür ederim Allah razı olsun Allah cümlemizin yardımcısı olsun canan Demir Denizli
KARAR OKURU 17 Mayıs 2017 12:01
harika bir yazı olmuş iyi ki varsınız ...İyi işleyen piyasaların başarısı ve devletin piyasalara müdahalesi ile başarısızlığı
süleyman aguş 17 Mayıs 2017 10:55
olayın birde şu boyutu var cemaatçi olmayan herhangi bir zincire üye olmayan yerel dershanesi olan girişimciler vardı.dershaneleri kapatma sürecinde bunların hiç sesi duyulmadı.büyük çoğunluğu para itibar ve zaman kaybederek kapatmak zorunda kaldı.şimdi etütlerde de aynısı olacak.bu arada 2500 civarı etüt var ülkede bunlar kapandığında 50000 işsiz daha demek.ayrıca artan öğretmen iş başvurusu sayesinde özel sektörde çalışan öğretmenlerin maaş zamlarının kısılması demek.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2017 10:23
elinize sağlık. Meslek edindirme çok önemli. Ama meslek liselerinin durumu ortada. sigaradan tutun uyuşturucuya kadar bütün pisliklerin yuvası haline gelmiş. Öğretmenlerinde meslek edindirmekle alakaları yok. Çevrenize bakın tesisat, elektrik, inşaat, otomativ ustaları birçok ünversite mezunundan kat kat fazla kazanıyorlar. Bunların çoğu da ortaokul mezunu bile değil. Ünverite okumakla bu ülkede ancak asgari ücret alınıyor. Yazık insanımıza.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2017 08:10
Kuzen im meslek lisesine gidiyor .Abisi hukuk fakültesine girince bence hukuk okuyacam diyerek etüt merkezine lise 3 te kayıt oldu! Şimdi bu çocuk sizin dediğiniz gibi (size hak veroyorum ) etüt merkezi olmadan hukuk fakültesini nasıl kazanabilir? Etüt merkezi olmadan kazanabilmesi için sadece tek bir alternatif var oda özel ders! Ailenin buna ekonomik gücü yok. Galiba milli eğitim bakanlığı özel ders ücretlerini verecek(bu ironi tabiki) aileye yoksa başka yolu yok çünkü! !! Eğitim düzelmiyor bu ülkede düzelmezde bu kafa ile
KARAR OKURU 17 Mayıs 2017 05:03
ilginç tesbitler...Dershanelerin kaldırılma sürecinin gerçek yüzü !!!!! acaba gerçek yüzünü bilmediğimiz daha neler oldu/oluyor bu ülkede..Allah'ım bütün bu son senelerin gerçek yüzünü göster, biz anlamakta aciz kalıyoruz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN