Adana seçim sonuçları 2019: Adana belediye başkanlığı seçim sonucu son durum | 31 Mart

Adana seçim sonuçları 2019: Adana belediye başkanlığı seçim sonucu son durum | 31 Mart

31 Mart yerel seçimlerinde gözlerin çevrildiği illerden biri de Adana! Adana seçim sonuçları, Adana Belediye Başkanlığı seçiminde partilerin oy oranları karar.com seçim 2019 sayfasında canlı olarak aktarılıyor. İktidarla muhalefetin mücadelesinde genel sonuca etki edecek kadar önemli olan Adana yerel seçim sonuçlarında Cumhur İttifakı oy oranı, Millet İttifakı oy oranı anlık olarak haberimizde. Tam bir ittifaklar savaşının yaşanacağı Adana seçim sonuçlarında CHP (Zeydan Karalar) MHP, (Hüseyin Sözlü) mü önde? İşte 31 Mart akşamı ilk Adana sonuçları...

Türkiye tarihi seçimlerinden birinde daha sonuçlara kilitlenmiş durumda. Cumhur İttifakı'nın 'beka', 'rejim meselesi' olarak gördüğü 31 Mart Yerel Seçimleri'nde sandıktan çıkacak sonuç belki de siyaseti yeniden şekillendirecek. 1.4 milyon seçmenin bulunduğu Adana seçim sonuçları bu tabloya etki edecek kadar önemli. Hem Cumhur İttifakı'nın 24 Haziran seçimlerinden sonraki performanısını bir kez daha ortaya koyması, hem de Millet İttifakı'nın tabandaki karşılığı açısından 2019 Adana seçim sonuçları tam bir turnosol kağıdı olacak. KARAR.COM 31 Mart akşamı tüm illeri olduğu gibi Adana seçim sonucunu da canlı olarak sayfalarına yansıtacak. Sürekli güncellenen verilerle sayfalarımızdan Adana'da hangi parti/aday önde, CHP, MHP, Saadet Partisi'nin oy oranları ne? Cumhur İttifakı mı, Millet İttifakı Adana oy oranlarını saniye saniye takip edebilirsiniz. 

19-03/09/adana-ak-parti-sehir-hastenesi.jpg
AK Parti'nin yerel seçimlerde en büyük kozlarından biri yatırımlar oldu. Adana Şehir Hastanesi de bunlardan biri. 

ADANA BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİM SONUÇLARI, PARTİLERİN ADANA OY ORANI

Sandıklardan ilk gelen Adana seçim sonuçlarını aşağıdaki linke tıklayarak anlık olarak takip edebilirsiniz. CHP ile MHP adayı yani Cumhur İttifakı (AK Parti-MHP) ile Millet İttifakı (CHP-İYİ Parti) adayı arasında geçecek yarışta Adana seçim sonuçlarında partilerin oy oranlarını, aldığı oy sayısını ilçe ilçe takip edebilirsiniz. Adana anlık seçim sonucu dakika dakika güncellenen verilerle aşağıdaki linkten izleyebilir, ayrıca güncel son dakika haberlere ulaşabilirsiniz. 

19-03/21/adana.jpg

ADANA SEÇİM SONUÇLARINDA İTTİFAK SAVAŞLARI

Neredeyse tüm illerde olduğu gibi Adana 31 Mart Belediye Başkanlığı seçim sonuçlarını ittifaklar mücadelesi damga vuracak. Adana seçim sonuçları bu çıdan çok önemli. Adana'da hangi parti ve adayların yarışacağına bakalım. 

Adana'da CHP ve İYİ Parti ittifakının adayı Zeydan Karalar. Adana Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar hem CHP hem de MHP'den kopan milliyetçi tabanı temsil eden İYİ Parti'lilerden oy alacak. AK Parti Adana'yı MHP'ye bıraktı. Kürt seçmenlerin yakın olduğu HDP ise aday göstermedi. Sık sık Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da dile getirdiğ "HDP ile gizli ittifak" Adana'da işleyecek mi? Belki de seçim sonuçlarını belirleyecek en önemli ayrıntı bu. Ancak Saadet Partisi'nin de Hacı Mehmet Çevik'i aday göstermesi dengeleri etkileyecek. HDP tabanının CHP'ye yönelik yönelmeyeceği de Adana seçim sonuçları için kritik bir soru. Zira Adana'da her ne kadar MHP ve AK Parti güçlü olsa da diğer partilerin hatırı sayılır oyu Adana seçim sonucunda sürprizlerin olabileceğini gösteriyor. 

19-03/13/adana-secim-sonuc.jpg

ADANA İÇİN ANKET SONUÇLARI

Adana'da 2009 ile 2014 seçimlerinde yarış MHP ile AK Parti arasında geçti. İki seçim sonuçlarında MHP ipi az bir oy farkıyla kazandı. Adana’da Cumhur İttifakı'nın, Hüseyin Sözlü ile rahatlıkla kazanması beklense de CHP'nin Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile yatığı atak sonuçları etkileyecek gibi.  Piar Araştırma şirketinin anketinde, Karalar yüzde 51,9 ile Hüseyin Sözlü'nün önünde. Gezici'nin araştırmasına göre ise Sözlü yüzde 12,9 fark ile seçimleri kazanacak.

ADANA SEÇİM SONUÇLARI NE OLUR? 24 HAZİRAN SEÇİM SONUÇLARIYLA ANALİZ

Adana seçim sonuçlarının ne olacağına daha önceki seçim sonuçlarında AK Parit, CHP, HDP, İYİ Parti ve Saadet Partisi'nin aldığı oylara bakarak analiz etmek gerekiyor. 

24 Haziran Adana Genel seçim sonuçlarında AK Parti yüzde 33, CHP yüzde 26.18, HDP yüzde 13.41, İYİ Parti Yüzde 12.33, MHP yüzde 11.64 oy aldı. MHP'nin güçlü olduğu Adana'da oylarının büyük bölümünü İYİ Parti'ye kaptırması dikkat çekiyor. 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı Adana Seçim Sonuçları'nda ise yine benzer bir tablo dikkat çekerken Meral Akşener'in aldığı oyların partisinin gerisinde kaldığı görülüyor. Bu da adaylar konusunda Adana seçmeninin hassas olduğunu gösteriyor. 

19-03/09/adana-genel-secimler.jpg

24 HAZİRAN SEÇİM SONUÇLARINA GÖRE AK PARTİ 5, CHP 4 MİLLETVEKİLİNİ MECLİS'E TAŞIDI. MHP VE İYİ PARTİNİN İSE 2'ŞER MİLLETVEKİLİ BULUNUYOR. 

Adana seçim sonuçlarında genel seçim sonuçları dikkate alınırsa CHP ve İyi Parti ittifakının toplam oyu yüzde 38'i geçiyor. HDP'nin aday göstermemesi nedeniyle Kürt seçmenlerin tamamının Millet İtitfakına yöneleceği düşünülürse, Zeydan Karalar'ın yüzde 50'yi geçen bir oy oranı ile seçilme ihtimali bulunuyor. AK Parti ve MHP'nin (Cumhur İttifakı) adayı Hüseyin Sözlü'nün ise alacağı oy oranı yüzde 45 civarında olacağı söylenebilir. Burada HDP seçmeninin nasıl bir tavır alacağı Adana seçim sonuçlarında belirleyici olacak. Ancak adayların kimlikleri de burada çok önemli. 

19-03/09/adana-cumhurbaskanligi-secimleri.jpg
Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarında Adana tablosu, milletvekili seçimlerine göre Erdoğan'a bireysel desteğin AK Partiye destekten daha önce olduğunu gösteriyor. 

ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI 

Adana'da yarışı HDP tabanının oyları belirleyecek olsa da sonuçlara adayların performansı da etki edecek. Yakından bakalım. 

MHP'nin adayı mevcut belediye başkanı Hüseyin Sözlü, 3 dönem üst üste Ceyhan Belediye Başkanlığı yaptı ve yerel yönetimler konusunda tecrübeli. Bölgede sevilen bir isim. MHP lideri Bahçeli ve parti tabanının sevdiği bir aday olması dikkat çekiyor. Bu nedenle MHP tabanından fire beklenmeyebilir. AK Parti tabanından gelecek oylarda fire olup olmayacağını ise sonuçlar gösterecek.

19-03/07/huseyin-sozlu.jpg 
Cumhur İttifakı'nın Adana adayı Hüseyin Sözlü, aslen Adanalı ve asıl mesleği Ziraat Mühendisi. 

HÜSEYİN SÖZLÜ KİMDİR?

Hüseyin Sözlü, 2 Mayıs 1965 yılında Ceyhan’da dünyaya geldi. Üç dönem Ceyhan Belediye Başkanlığı yapan Hüseyin Sözlü son seçimlerde Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığına %33.51’lik oy oranı ile seçildi. Sözlü, ilköğrenimini köyünde, ortaöğrenimini ise Ceyhan Yaltır Kardeşler Ortaokulu ve Ceyhan Endüstri Meslek Lisesi'nde tamamladı. Daha sonra Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ne girerek 1989 yılında ziraat mühendisi olarak mezun oldu. 1990 yılında Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nde işletme mühendisi olarak göreve başladı. 1997 yılında DSİ kösreli işletme ve bakım başmühendisliğine atandı.

1999'dan 2013’e kadar aralıksız üç dönem Milliyetçi Hareket Partisi’nden Ceyhan Belediye Başkanlığı'na seçildi. 30 Mart 2014 günü yapılan yerel seçimlerde, %33.51’lik oy oranı ile Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi.

19-03/07/zeydan-karalar.jpg

CHP ADANA ADAYI ZEYDAN KARALAR KİMDİR?

Millit İttifakı adayı (CHP) Zeydan Karalar, özel sektör ve STK tecrübesi ile dikkat çekiyor. 1958’de Adana’da doğdu. İlkokul, ortaokul, liseyi Adana’da okudu. 1977 yılında Demokratik Sol Yüksek Öğrenim Derneğini kurdu ve yönetim kurulu başkanlığını yaptı. 1977-1980 yılları arasında CHP İl Gençlik Kolları Saymanlığı ve Merkez İlçe Gençlik Kolları Başkanlığı yaptı.

1980 yılında Çukurova Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun oldu. 1981’de, 23 yaşında Makina Mühendisleri Odası Başkanlığı'na seçilerek Türkiye’nin en genç oda başkanı unvanını elde etti; 2 yıl bölge başkanlığı ve üst kurul (TMMOB) delegeliği yaptı.

1979-1985 yılları arasında Çukobirlik’te İplik İşletme Şefi olarak çalıştı. 1985-1991 yılları arasında Alman AEG ETİ Endüstri A.Ş’de Müşteri Hizmetleri Yöneticiliği yaptı. 1991-1996 yılları arasında Çukobirlik İplik Dokuma Fabrika Müdürü ve Teknik Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

1996-2007 yılları arasında Okan Tekstil A.Ş’de Genel Müdürlük yaptı. Kazakistan’da Okan-Antriko Entegre Tekstil Fabrikasını da kurdu ve Genel Müdürlüğü’nü yaptı. 2005 yılında kendi şirketi A-TEKS Mühendislik’i kurdu. 2008 yılında ise ikinci şirketi Başkent Pres’i kurdu. Şirketteki yönetimini sürdürürken siyasete de ara vermedi.

7 Temmuz 2010’da CHP Adana İl Başkanlğı’na atandı. Referandum çalışmalarını yürüttü. 23 Ocak 2011’de İl Kongresini de kazanarak bu göreve Genel Seçimler sürecinde de devam etti. Zeydan Karalar halen ADSİAD üyeliğini , MMO üyeliğini ve A-TEKS Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı sürdürmektedir. Eşi Nuray Karalar Fen ve Teknoloji Öğretmeni, kızı tıp doktoru, iki oğlu mühendistir. Arapça ve Almanca bilmektedir.

PARTİ PARTİ ADANA İLÇE ADAYLARI

Adalet ve Kalkınma Partisi:

Seyhan: Fikret Yeni (Cumhur İttifakı)

Yüreğir: Mehmet Fatih Kocaispir (Cumhur İttifakı)

Ceyhan: Ali Alper Boydak (Cumhur İttifakı)

Aladağ: Mustafa Akgedik (Cumhur İttifakı)

Tufanbeyli: Remzi Ergü (Cumhur İttifakı)

Cumhuriyet Halk Partisi:

Adana Büyükşehir: Zeydan Karalar (Millet İttifakı)

Çukurova: Soner Çetin (Millet İttifakı)

Yüreğir: Kamuran Karaca (Millet İttifakı)

Seyhan: Akif Kemal Akay (Millet İttifakı)

İmamoğlu: Kasım Karaköse (Millet İttifakı)

Karataş: Mehmet Yıldız (Millet İttifakı)

Pozantı: Şenol Eroğlu (Millet İttifakı)

Yumurtalık: Erdinç Altıok

Ceyhan: Kadir Aydar (Millet İttifakı)

 Milliyetçi Haraket Partisi:

Adana Büyükşehir: Hüseyin Sözlü (Cumhur İttifakı)

Çukurova: Yusuf Baş (Cumhur İttifakı)

Sarıçam: Bilal Uludağ (Cumhur İttifakı) 

İmamoğlu: Gazi Adamhasan (Cumhur İttifakı)

Karaisalı: Saadettin Aslan (Cumhur İttifakı)

Kozan: Nihat Atlı (Cumhur İttifakı) 

Feke: Ahmet Sel (Cumhur İttifakı)

Saimbeyli: Mustafa Saim Gökçe ( Cumhur İttifakı)

Yumurtalık: Türkeş Filik (Cumhur İttifakı) 

Pozantı: Mustafa Çay ((Cumhur İttifakı) 

Karataş: Necip Topuz (Cumhur İttifakı)

İYİ Parti

Aladağ: Halil Şahan (Millet İttifakı) 

Feke: Özdoğan Atasever (Millet İttifakı) 

Sarıçam: Mehmet Koca (Millet İttifakı)

Yumurtalık: Mustafa Kara 

Karaisalı: Veli Durak (Millet İttifakı) 

Kozan: Musa Öztürk (Millet İttifakı) 

Pozantı: Mehmet Can (Millet İttifakı) 

Saimbeyli: Hakan Atasever (Millet İttifakı)

Saadet Partisi

Adana Büyükşehir: Muhammet Çelebi Keyhıdır

Ceyhan: Sezai Şimşek

Çukurova: İbrahim Ethem Can

Feke: Cumhur Ersöz

İmamoğlu: Vedat Menemencioğlu

Karataş: Hasan Ali Aydın

Karaisalı: Durmuş Sarıgül

Aladağ: Süleyman Şahin

Kozan: Kazım Özgan

Pozantı: İsmail Aktaş

Saimbeyli: Enes Tahsin Aydın

Sarıçam: Murat Ünal

Seyhan: Ahmet Tüfekçibaşı

Tufanbeyli: Gazi Keskin

Yumurtalık: Şerafettin Özözen

Yüreğir: Mehmet Acar

Bağımsız Türkiye Partisi:

Adana Büyükşehir: Recep Taşkın

Seyhan: Şahap Nardal

Yüreğir: Ali Bozdoğan

Çukurova: Arif Deniz

Sarıçam: Ahmet Mumcu

Kozan: Kemal Can

Pozantı: Metehan Yetiş

İmamoğlu: Gülay Kırcelli

Karataş: Yücel Doğrusöz

Yumurtalık: Veli Yüksekal

Feke: Ezgi Akça

Saimbeyli: Gülizar Yardım

Tufanbeyli: Yusuf Çek

Vatan Partisi

Adana Büyükşehir: Hatice Nesrin Kılıçay

Seyhan: Erol Sezginler

Çukurova: Vahide Budak

Yüreğir: Ferit Işık

Sarıçam: Salim Yılmaz

Karaisalı: Abdurrahim Köylü

Ceyhan: Mustafa Temiz

Yumurtalık: İsmail Bolcal

Kozan: Cezmi Gürlen

Feke: Senem Yarar

İmamoğlu: Hasan Mert

Saimbeyli: Attilla Çavuşoğlu

Tufanbeyli: Mahmut Yılmaz

Pozantı: Efe Han Hundemir

Karataş: Zidan Bengül

Büyük Birlik Partisi:

Seyhan: Beytullah Uğurlu

Çukurova: Selim Öztaş

Sarıçam: Mehmet Yener

Yüreğir: Hilmi Çoban

İmamoğlu: Bekir Sami Gül

Aladağ: Halit Akkuş

Karataş: Hüseyin Deniz 

Pozantı:Abdullah Bilir

Kozan: Gürdal Topal

Feke: Burhan Şengün

Saimbeyli: Selami Ekici

Tufanbeyli: Mehmet Öztürk

Yumurtalık: Hacı Atmaca

Ceyhan: Recep Akşak

Karaisalı: Murat Gürışık

Demokratik Sol Parti:

Adana Büyükşehir: Mehmet Çağrı Bağatur

Seyhan: Yıldıray Arıkan

Çukurova: Yalçın Akyol

Yüreğir: Hamide Berktaş

Sarıçam: Celal Güven

Ceyhan: Mehmet Yıldırım

Kozan: Osman Gürbüz

Karataş: İsmail Barlas

Yumurtalık: Kemal Yıldırım

İmamoğlu: Kadriye Buldu

Saimbeyli: Doğan Harnupdalı

Tufanbeyli: Nusret Aldoğan

Aladağ: Ahmet Mortepe

Pozantı: Mehmet Gürbüz

Karaisalı: Murat Alaköse

Demokrat Parti:

Çukurova: Bülent Alper

Seyhan: Said Ceylan

Karataş: Cengiz Çetinöz

İmamoğlu: Serpil Altunköse

Kozan: Celal Karataş

Yumurtalık: Fatih Çabuk

Bağımsız

Adana Büyükşehir: Cem Akarsu

İktidarla muhalefetin mücadelesinde genel sonuca etki edecek kadar önemli olan Adana yerel seçim sonuçlarında Cumhur İttifakı oy oranı, Millet İttifakı oy oranı anlık olarak haberimizde. Tam bir ittifaklar savaşının yaşanacağı Adana seçim sonuçlarında CHP (Zeydan Karalar) MHP, (Hüseyin Sözlü) mü önde? İşte 31 Mart akşamı ilk Adana sonuçları...

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN