Devlet Tiyatroları’nda sessiz iptal

Devlet Tiyatroları’nda sessiz iptal

Meslek örgütlerinin Kovid-19 riski nedeniyle etkinlikleri iptal etme çağrısında bulunduğu, Ali Cem Köroğlu’nun korona kaynaklı ölümünün ardından ise ihmalle suçlanan Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları bu haftaki oyunları iptal etti.

SALİHA SULTAN | KARAR

Türkiye’de artan Kovid-19 vakalarıyla sinemalar kapanıp, konserler yasaklanıp, birçok kültür sanat etkinliği iptal edilirken oyunlara devam eden Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Devlet Tiyatroları (DT) bir haftadır tepkilerin odağında yer alıyordu. 

BÜTÜN OYUNLAR İPTAL EDİLDİ

KARAR’ın edindiği bilgiye göre DT bu haftaki bütün oyunlarını iptal etti. Bölge sahnelerine şimdilik yazılı bir talimat göndermeyen DT’nin internet sitesinde yer alan programındaki oyun takvimini ise kaldırıldığı görüldü. 

İstanbul DT çalışanları, bu haftaki oyunların iptal edildiğini belirtirken, ellerine henüz bir resmi yazı ulaşmadığını ancak genel olarak önümüzdeki günlere yönelik bir iptal kararı beklediklerini kaydetti. 

MESLEK ÖRGÜTLERİ NE DEDİ?

Devlet Tiyatroları’nın devam eden etkinliklerine ilk olarak Kültür Sanat-Sen tepki vermiş, salgına karşı prova ve temsillerde sanatçılar için önlem almanın mümkün olmadığına dikkat çekerek DT Genel Müdürlüğü ve Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne çalışmaları bir an önce durdurma çağrısı yapmıştı. 

Geçen hafta ortak bir yazılı açıklama yayınlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Sanatçıları Derneği, Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği ile Kültür Sanat ve Turizm Emekçileri Sendikası Kovid-19 salgınına rağmen çalışmalarına devam eden DT ve bağlı bulunduğu Kültür ve Turizm Bakanlığı’na çalışmaları durdurma çağrısında bulundu.

DT kadrosunda yer alan kalabalık ekiplerin yeterli önlem alınmadan çalıştırıldığını iddia aden her üç meslek örgütü de “Ülkemizdeki diğer ödenekli tiyatroların çalışmalarını süresiz durdurmasına rağmen devlet tiyatrolarının bu koşullarda çalışmaya devam ediyor olması tüm çalışanlarının ve seyircilerimizin yaşamını tehlikeye atmaktadır” uyarısı yaptı. 

Meslek örgütleri açıklamada, İstanbul DT’ndaki atölyelerin koronavirüs vakaları nedeniyle kapandığı hatırlatılarak “DT Genel Müdürlüğünce bildirilen Kovid-19 tedbirleri arasında ‘pandemi süresinde seyircilere az kadrolu oyunlar sahnelenecektir’ açıklamasına rağmen kalabalık kadrolu oyunlar oynanmakta ve yine kalabalık kadrolu oyunlar provalarına devam etmektedir” ifadeleriyle, oyuncuların hayatının riske edildiği ileri sürüldü.

Açıklamada İzmir DT’deki tek kişilik bir oyunun prömiyerden sonra oyuncuların koronavirüse yakalandığı kaydedildi. Açıklamada  “Gerekli mercileri bir an önce harekete geçip Devlet Tiyatrolarındaki provaları ve temsilleri durdurmaya davet ediyoruz” çağrısında bulunmuştu. 

screenshot-2.jpg
KARAR, DT dekor ve kostüm tasarımcısı Ali Cem Körüğlu'nun Kovid-19 kaynaklı vefatının ardından meydana gelen tepkileri bugün manşete taşımış, 'Perdeyi Kapatın' demişti.

ALİ CEM KÖROĞLU’NUN ARDINDAN YAŞANANLAR

Devlet Tiyatroları'nda (DT) dekor ve kostüm tasarımcılığını yapan Ali Cem Köroğlu Kovid-19 nedeniyle Ankara’da tedavi gördüğü hastanede 5 Aralık’ta  hayatını kaybetti. Köroğlu, son olarak İzmir Devlet Tiyatroları’nda geçen hafta prömiyeri yapılan ve kadrosunda pek çok tiyatro çalışanının Kovid’e yakalandığı ‘Karıncalar/Bir Savaş Vardı’ oyununda görev yapmış, ardından Kovid-19 testi pozitif çıkmış ve yoğun bakıma kaldırılmıştı.

Köroğlu’nun vefatının ardından Devlet Tiyatrosu, Opera ve Bale Çalışanları Yardımlaşma Vakfı (TOBAV) bir açıklama yayımlayarak “29 Eylül 2020 tarihli yazı ile çalışma koşullarına ait taleplerimizi bildirdiğimiz Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ve Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü başvurumuz karşılığında alınan herhangi önlem olup olmadığı konusunda bizlere ve çalışanlarına bir açıklama ihtiyacı bile hissetmeden kulaklarının üzerine yatmışlardır” dedi.

TOBAV, Devlet Tiyatroları ve Devlet Opera ve Balesi kuruluş kanunlarının 703 numaralı KHK ile özerk yapılarının tamamen ortadan kaldırdığını ileri sürerek, mevcut yöneticilerin bürokratlara dönüştürüldüğünü ve kurumun özgün çözümler üretemez hale getirildiğini ileri sürmüştü.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN