Bakan Yerlikaya'dan 8 cansız bedenle ilgili açıklama: Tekne faciası ihtimali

Bakan Yerlikaya'dan 8 cansız bedenle ilgili açıklama: Tekne faciası ihtimali

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaya göre, son altı günde Antalya ve Muğla sahillerine toplamda 8 cansız beden vurdu. Yerlikaya, Antalya'daki cansız bedenlerden birinin, daha önce kaybolan M.Ş.E'ye ait olabileceğini ifade etti. Yerlikaya kesin sonuçların adli tıp incelemesinin ardından belirleneceğini bildirdi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabı X'ten yapılan açıklamaya göre, son 6 günde Antalya sahillerine toplam 8 cansız beden vurduğunu ifate etti. Bakan Yerlikaya, bu trajik olayla ilgili bölgedeki göçmen geçişleri ve deniz yoluyla yapılan tehlikeli yolculukları işaret etti.

basliksiz-6.jpg
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya

Açıklamada belirtilen detaylara göre, Antalya'da kıyıya vuran cansız bedenlerden birinin, bir süre önce kaybolan M.Ş.E'ye ait olabileceği düşünülmektedir. Ancak kesin sonuç, adli tıp incelemesi sonrası ortaya çıkacak. Ayrıca, kıyıya vuran diğer cansız bedenlerin kıyafetlerinin üretim yerinin Suriye olduğu tespit edilmiş. Bu durum, geçtiğimiz ay Lübnan ile Suriye arasındaki sahil bölgesinden yaklaşık 90 kişiyi taşıyan ve daha sonra kaybolan bir teknenin yolcularıyla ilgili olabilir.

Meteorolojik veriler, son bir haftadır hâkim rüzgârın Güney'den estiğini ve dalgaların Güney Doğu yönünden geldiğini gösteriyor. Bu durum, bahse konu cansız bedenlerin akıntı, rüzgâr ve dalga sebebiyle Antalya kıyı hatlarına sürüklenebileceğini düşündürüyor.

Muğla'da ise kıyıya vuran cansız bedenin, 6 Ocak 2024 tarihinde Kurtoğlu Burnu 13 mil güneyinde kaybolan 3 düzensiz göçmenden biri olabileceği değerlendirilmiş. Sahile vuran cansız bedenlerle ilgili kimlik tespit çalışmaları devam etmekte ve kolluk birimleri, Cumhuriyet Savcılıkları ile koordineli bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir.

İşte Yerlikaya'nın o açıklaması:

"Son 6 günde Antalya kıyılarına , Muğla kıyılarına olmak üzere toplam cansız beden vurdu. Antalya'da kıyıya vuran cansız bedenlerden birinin, bir süre önce kaybolan M.Ş.E'ye ait olduğu değerlendirilmektedir.

Kesin sonuç adli tıp incelemesi sonrası ortaya çıkacaktır. Antalya'da kıyıya vuran diğer cansız bedenlerin kıyafetlerinin üretim yerinin Suriye olduğu tespit edildi. Geçtiğimiz ay Lübnan ile Suriye arasındaki sahil bölgesinden yaklaşık 90 kişiyi taşıyan bir teknenin Kıbrıs’a doğru hareket ettiği, saatler sonra tekneyle bağlantının kesildiği ve müteakiben teknenin kaybolduğu belirlenmiştir.

Meteorolojik veriler ise son bir haftadır hâkim rüzgârın Güney'den estiği; dalgaların Güney Doğu yönünden geldiğini göstermektedir. Bahse konu cansız bedenlerin akıntı, rüzgâr ve dalga sebebiyle Antalya kıyı hatlarına sürüklenebileceği ihtimali değerlendirilmektedir.

Muğla’da kıyıya vuran cansız bedenin ise 6 Ocak 2024 tarihinde Kurtoğlu Burnu 13 mil güneyinde kaybolan 3 düzensiz göçmenden biri olabileceği değerlendirilmiştir.

Sahile vuran cansız bedenlerle ilgili kimlik tespit çalışmaları devam ediyor. Kolluk birimlerimiz Cumhuriyet Savcılıklarımızla koordineli bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN