BİM CEO'su Galip Aykaç, Gıda Perakendecileri Derneği Başkanlığı görevinden istifa etti

BİM CEO'su Galip Aykaç, Gıda Perakendecileri Derneği Başkanlığı görevinden istifa etti

MHP ile 'enflasyon' polemiği yaşayan BİM Market Yönetim Kurulu Başkanı Galip Aykaç, Gıda Perakendecileri Derneği Başkanlığı'ndan istifa etti. Herhangi bir siyasi partiyi hedef almadığını belirten Aykaç, "Gündeme getirilen spekülasyonlar sonrası Sayın Devlet Bahçeli'nin hassasiyet gösterdiğini de üzülerek izledim. Maksadım asla kendisini kırmak değildi. Kusura bakmasınlar lütfen" dedi.

Birleşik Marketler A.Ş. (BİM) Yönetim Kurulu Başkanı Galip Aykaç, başkanlığını yaptığı Gıda Perakendecileri Derneği'ndeki (GPD) görevinden ayrıldığını açıkladı. Aykaç, MHP ile yaşadığı gerginlikten dolayı üzgün olduğunu, açıklamalarının herhangi bir siyasi yapıya yönelik olmadığını söyledi.

AYKAÇ'IN İSTİFASI İSTENMİŞTİ

Şok Marketler Yönetim Kurulu'ndan 3 Aralık 2022 Cumartesi günü yapılan açıklamada, "Sayın Galip Aykaç'ın dernek başkanlığı görevinde daha fazla kalması sektörün ve hepimizin temsil edildiği derneğimize zarar vereceğinden, kendisinin bu görevden ayrılması gerekliliğini bilgilerinize sunarız" ifadelerine yer verilerek Galip Aykaç'ın GPD Başkanlığı görevini bırakması istenmişti.

galip-aykac-kimdir-kac-yasinda-nereli-001.jpg
Birleşik Marketler A.Ş. (BİM) Yönetim Kurulu Başkanı Galip Aykaç

"ENFLASYON SÜRECİ HERKES İÇİN ZORLU GEÇİYOR"

Galip Aykaç'ın istifa açıklaması şöyle:

"Son dönemlerde basın ve sosyal medyaya oldukça çarptırılarak gündeme getirilen suçlama ve eleştiriler neticesinde Gıda Perakendecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeliğinden istifa etme kararı aldığımı belirtmek isterim.

49 yıllık mesleki tecrübem ile hem tüketicilerimiz hem de sektörümüz için zorlu geçen bu enflasyon sürecinde elimden gelenin hep en iyisini yapmak için gayret gösterdim.

"AÇIKLAMALARIM HİÇBİR SİYASİ YAPIYA YÖNELİK DEĞİLDİR"

Fakat görüyorum ki gerek 30 Kasım 2022'de yaptığım açıklama sonrası, gerekse öncesinde medya ve sosyal mecralarda kasıtlı olarak yürütülen bir takım itibar zedeleme çalışmaları hem şahsıma hem sektöre hem de ülke ekonomisine büyük zarar vermekte.

Bilinmesini isterim ki Gıda Perakendecileri Derneği'nin bugüne kadar hiçbir siyasi yapıyla ilişkisi olmamıştır ve yaptığım açıklamaların hiçbiri işini hakkıyla yerine getiren medya ve basın mensuplarına yöneltilmemiştir.

"BAHÇELİ'Yİ KIRMAK İSTEMEZDİM, KUSURA BAKMASIN"

Gündeme getirilen spekülasyonlar sonrası Sayın Devlet Bahçeli'nin hassasiyet gösterdiğini de üzülerek izledim.

Maksadım asla kendisini kırmak değildi. Kusura bakmasınlar lütfen.

Yaklaşık bir ay sonra (Ocak 2023'te) yapılacak Olağan Genel Kurul'da tüzüğümüzdeki iki dönem kuralı gereği görev sürem sona erecektir.

Bu süreci bu son gelişmeleri de dikkate alarak derneğimiz üyelerine herhangi bir zarar gelmemesi için, bir ay öncesinden müsaadenizle mevcut görevlerimden ayrılma kararı aldığımı sizlerle paylaşmak isterim.

"İSTİFAMIN ŞOK MARKETLERİN TALEBİYLE İLGİSİ YOK"

Bu kararımın, maalesef basına servis edilen Şok Marketler Ticaret A.Ş.'nin dilekçesinde yer alan taleple ve içerikle hiçbir ilgisinin olmadığını özellikle belirtmek isterim.

Benden sonra başkanlığı üstlenecek arkadaşımıza başarılar diler ve bundan sonra da tüketicilerimize, yoğun bir rekabet içinde uygun fiyat ve iyi kalitede ürünleri sunmak için canla başla çalışmaya devam edeceğimi bildiririm."

galip-aykac-ne-is-yapiyor.jpg

NE OLMUŞTU?

İktidarın 2021 Kasım ayında uygulamaya başladığı 'düşük faizi önceleyen' ekonomi politikasının ardından son 20 yılın en yüksek enflasyonu yaşandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 Ekim ayı itibarıyla yıllık enflasyonun yüzde 85,51 olarak gerçekleştiğini açıkladı.

Son dönemde ekonomi politikasına yönelik yoğun eleştiri alan iktidar temsilcileri, zincir marketlerin gıda ürünlerinde fahiş fiyat artışı yapması dolayısıyla enflasyonun yükseldiğini dile getirdiler. Ticaret Bakanlığı yetkilileri de zincir marketlere denetimlerin artırılacağını açıkladı.

"MARKETLERE FETÖ SORUŞTURMASI YAPILSIN"

MHP lideri Devlet Bahçeli, partisinin 22 Kasım 2022 Salı günü düzenlenen grup toplantısında zincir marketlere FETÖ soruşturması yapılması çağrısında bulunarak şunları söyledi:

"Zincir marketlerde gün aşırı yapılan zamların toplumsal ve ekonomik huzurumuza tahammülsüzlük olduğu kanaatindeyiz. Ticaret Bakanlığımızın fırsatçıların üzerine kararlılıkla gideceğinden, keyfi ve hatta sinsi bir plan dahilinde fiyat etiketlerini şişirenlerden adli ve idari manada hesap soracağından kuşku duymuyoruz.

Vatandaşlarımızın kesesine dokunan kim olursa olsun karşısındayız. Sürekli zam yapan zincir marketlerin FETÖ ile irtibat ve ilişkisinin titizlikle araştırılması gerektiğine de inanıyoruz. Milletimizin sırtına zam kamburu yerleştirmek isteyenler her yerde bizi karşılarında bulacaktır. Bu açgözlülere müsamaha gösterilmemelidir. Ekmeğimizden çalan, sofralarımızın tadını kaçıran, mutfaklarımıza karabasan gibi çöken kim varsa iki yakasından tutmak devletin asli vazifesidir."

"BRE AHLAKSIZLAR, BRE DENSİZLER..."

Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı ve BİM Market Yönetim Kurulu Başkanı Galip Aykaç ise Bahçeli'nin açıklamasından sonra katıldığı televizyon programında şu ifadeleri kullandı:

" 'Size burada ekmek yedirtmeyiz' diyen yerel yöneticilere, ziraatten haberi olmayan İstanbul Ziraat Odası başkanına, FETÖ terör örgütüyle bizi tehdit eden parti liderlerine söyleyeceklerimiz var...

Bize bakarak ya bir tuğla da ben koyayım bu binanın temel taşına demeyen, bir tane dikili ağacı olmayan insanlar sizlere ve bizlere bu yakıştırmayı yapıyorlar. Bre ahlaksızlar, bre densizler sizlere bundan sonra sizin tonunuzda cevap vereceğim bilesiniz.

2022'nin 8. ayın tüketici fiyat endeksini TÜİK yüzde 80.21 olarak açıkladı. Üretici fiyat endeksi yüzde yüzde 143.75, 9. ay yüzde 83. 45 tüketici, yüzde 151.50 üretici. 10. Ay yüzde 85.51 tüketici fiyatı, yüzde 157.68 üretici fiyatı. Soruyorum buradan acaba bu rakamları biz mi yanlış okuyoruz? Doğrusunu söyleyecek olan var mı? Siz hesap da bilmiyorsunuz."

"ENFLASYONUN SEBEBİ NASIL BİZ OLABİLİRİZ?"

Galip Aykaç, kendilerine yöneltilen 'fahiş fiyatlarla enflasyonu yükselttikleri' iddialarına 30 Kasım 2022 Çarşamba günü yaptığı açıklamada da şunları söyledi:

"Sektörde kar oranı en fazla yüzde 4, hiç kâr etmesek bile enflasyon düşmez. Domatesi tarladan 0 liraya alsak rafa getirene kadar maliyeti 7,5 lira. Sebzenin yüzde 85'i marketler dışında satılıyor, sebze enflasyonunun sebebi nasıl biz olabiliriz?

Dışa bağımlılığı azaltıp hayvancılığı kalkındırmak zorundayız. Peynir fiyatlarının et fiyatlarını geçtiği konuşuluyor. Önümüzdeki dönemde et fiyatları da artacak. Enflasyon dünyanın yaşadığı bir şey, Türkiye'de biraz daha farklı yaşanıyor. Maliyet enflasyonu var. Buna eğilmediğimiz sürecek konuşulan şeyler bilgiye dayalı olmaz. Organize perakende sektörü enflasyonu tetiklemiyor."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (28)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
28 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN