Klima kullananlar dikkat: Bu hataları sakın yapmayın! Farkında olmadan bakteri soluyor olabilirsiniz

Klima kullananlar dikkat: Bu hataları sakın yapmayın! Farkında olmadan bakteri soluyor olabilirsiniz

Havalar ısındı, kavurucu sıcakların etkisini göstermesine sayılı günler kaldı. Uzmanlar, klimanın yanlış kullanımının ağır hastalıklara neden olabileceğine dikkat çekerek, kritik uyarılarda bulundu. İşte, klima kullanımında dikkat edilmesi gerekenler...

Bu yaz mevsiminin yurt genelinde sıcak ve nemli olması ve buna bağlı olarak klima kullanımının artması bekleniyor. Hem ev hem işyerlerinde serinlemek için açılan klimalar ve havalandırmalar yaz aylarında en sık görülen ve halk arasında 'zatürre' olarak bilinen 'pnömoni'ye neden oluyor.

Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şevket Özkaya, kış aylarında grip gibi hastalıklar daha fazla iken yaz aylarında ise bu tip zatürrenin daha sık görüldüğüne dikkat çekiyor.

"LEGIONELLA BAKTERİSİNE NEDEN OLUYOR"

Prof. Dr. Şevket Özkaya, 'Legionella' bakterisinin klima sularında üremesiyle insanların yaz zatürresine yakalandıklarını ve kış aylarına göre çok daha fazla vakayla karşılaştıkları bilgisini verdi. Klima zatürresinin özellikle kronik rahatsızlığı olanlarda ölümcül olabileceğini belirten Prof. Dr. Şevket Özkaya önemli uyarılarda bulundu.

Özkaya, "Klimaların havalandırılmasıyla beraber insanlar 'lejyoner' bakterilerini akciğerlerine aldığında 'klima pnömonisi' ya da 'yaz zatürresi' dediğimiz hastalığa yakalanıyorlar. Bunun özellikle kronik astım, KOAH ve kanser hastalarında ölümcül sonuçlar doğurabileceğini biliyoruz" dedi.

"KLİMA TEMİZLİĞİNE ÖNEM VERİN, UZUN SÜRE MARUZ KALMAYIN"

Özellikle klimaların iyi temizlenmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Özkaya, "Klima zatürresinde grip gibi belirgin değil. Eklem ağrıları, ateş, halsizlik, ishal gibi hafif soğuk algınlığı belirtileriyle seyrettiği için de hemen anlaşılmayabilir. Özellikle kronik hastalığı olanlarda hayati sonuçlar doğurabilir. Ani ısı değişiklerine, örneğin sıcaktan soğuya ve klimalara maruz kalmakla oluşan belirtiler korona ile de karışabilir. Vatandaşlarımız, özellikle kapalı yerlerde kendilerine dikkat etsinler. Klima ayarlarını 22 derecenin altına düşürmesinler. Özellikle de bu ısı değişimlerine uzun süre maruz kalmamalarını öneriyorum" şeklinde konuştu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN