Türkiye Kültürel Miras Listesine damga vurdu: En çok unsur kaydettiren 3 ülke arasına girdik

Türkiye Kültürel Miras Listesine damga vurdu: En çok unsur kaydettiren 3 ülke arasına girdik

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 'Nasreddin Hoca fıkralarını anlatma geleneği' ile 'çay kültürü'nün UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne girdiğini bildirdi. Böylece Türkiye, Kültürel Miras Listelerine en çok unsur kaydettiren 3 ülkeden biri oldu.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatına (UNESCO) 2 unsur daha eklendi. "Nasreddin Hoca fıkralarını anlatma geleneği" ile "çay kültürü" de listeye girdi. Böylece, Türkiye'nin bu toplantıda kabul edilen unsur sayısının 4'e, UNESCO listelerindeki varlık sayısının ise 25'e yükseldiği bildirildi.

3 ÜLKEDEN BİRİYİZ

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamada, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Hükümetlerarası 17. Komite Toplantısı'nın Fas'ta devam ettiği belirtildi. Toplantıda, "Nasreddin Hoca fıkralarını anlatma geleneği" ile "çay kültürü"nün, somut olmayan kültürel miras olarak UNESCO listesine kaydedildiği aktarılan açıklamada, aynı toplantıda daha önce, "geleneksel Ahlat taş işçiliği" ve "ipek böcekçiliğinin" de listeye eklendiği hatırlatıldı. Bakanlığın açıklamasında, Türkiye'nin, Kültürel Miras Listelerine en çok unsur kaydettiren 3 ülkeden biri olduğu belirtildi.

KÜLTÜR BAKANLIĞIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Türkiye'nin UNESCO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Gülnur Aybet de yaptığı açıklamada, toplantıya, Türkiye'nin 3'ü çok uluslu, toplam 4 dosyayla katıldığını söyledi. Aybet, Türkiye'nin "geleneksel Ahlat taş işçiliği"nin, 29 Kasım'da UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne alındığını hatırlattı.

ÇOK FAYDALI İŞLER YAPTILAR

Büyükelçi Gülnur Aybet, yarın devam edecek oturumda, Türkiye ve Azerbaycan UNESCO heyetlerinin ortak çay standı açacaklarını söyledi. Listeye giren "ipek böcekçiliği"ne ilişkin dosyayı, Türkiye, Azerbaycan, Türkmenistan, Tacikistan, Özbekistan, İran ve Afganistan'ın ortak sunduğunu ifade eden Büyükelçi Aybet, "Kültür Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz. Dosya hazırlanması aşamasında, çok titizlikle, çok faydalı işler yaptılar. O sayede hiçbir pürüz olmadan bizim dosyalarımız hep geçti." diye konuştu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN