Swap ne demek? Swap işlemi nedir ve nasıl yapılır? Katar ile yapılan swap anlaşmasının detayları

Swap ne demek? Swap işlemi nedir ve nasıl yapılır? Katar ile yapılan swap anlaşmasının detayları

'Katar ile yapılan swap anlaşması ile ilgili detaylar' merak ediliyor. Atatürk Havalimanı'nın, mayıs ayında yapılan 'swap' anlaşması karşılığı Katarlılara satıldığı iddiası, sosyal medyada en çok konuşulan konu başlıklarından biri oldu. 'Swao nedir?' sorusunun yanıtını araştırılırken, genellikle para akışı için kullanılan bir terim olduğunu belirtelim. İşte 'TDK'ya göre swapın anlamı'...

'Swap ne demek?', 'Swap işlemi nedir ve nasıl yapılır?', 'TDK'ya göre swapın anlamı nedir?' sorularının yanıtları internette araştırılıyor. Zaman zaman ekonomi haberleri duyulan 'swap', Atatürk Havalimanı'nın Katarlılara satıldığı iddialarının ardından yeniden gündem oldu. Swap, sözlük anlamı olarak takas, değiş-tokuş anlamına gelmektedir. Piyasalarda swap işlemleri, farklı faiz türlerine sahip borçların birbirleri ile değişimi olarak tanımlanır. 'Katar ile yapılan swap anlaşmasının detayları' haberimizde...

SWAP NE DEMEK?

Finans dünyasında iki tarafın finansal araçlarını takas ettikleri bir sözleşmedir. TDK'ya göre 'swap' kelimesi; değiştirmek, takas etmek anlamına gelir.

Swaplar, nakit akışını değiştirmek için yapılan finansal anlaşmalar olarak da açıklanabilir. İki taraf arasında sabit ve değişken faiz oranlı ödemelerin belirli bir süre boyu döviz swapinca değiştirildiği, taraflar arasında yapılan bir işlemdir.

Swap, nakit akışını değiştirmek için yapılacak tüm finansal anlaşmalar olarak da açıklanabilir. Çünkü iki tarafın arasında sabit veya değişken faiz oranlı ödemeler söz konusudur. Bu ödemeler, belirli bir süre boyunca döviz swap işlemlerince değiştirilir ve de taraflar arasında sözleşme ile işlemler gerçekleştirilir.

SWAP İŞLEMİ NEDİR?

Piyasalardaki swap işlemleri, farklı faiz türlerine sahip olan borçların birbirleriyle değişimi olarak tanımlanabilir. Swap; genelde faiz oranlarına, hisse senedi endekslerine veya döviz kurlarına bağlı olarak işlem görür. Swap işlemleri, kısa zaman içerisinde; en çok kullanımda olan finans işlemlerinden birisi haline gelmiştir.

Swap oranları, bir kişinin; kısa vadeli piyasalar karşısında talep ettiği sabit oranlardır. Swap oranları, piyasada birbirinden farklı swap türlerine uygulanmaktadır. Bir para takası, başka bir para biriminde olanlar için; bir nevi faiz ödemelerinin takasıdır.

İşlem yapılacak paritede, farklı iki para biriminin faiz oranları arasında hesaplanan fark; swap oranını belirlemektedir. Bir swap oranı işlemindeki takasın sabit oranlı kısmının nakit akışı, işlem yapıldığında belirlenebilir. Değişken oranlı kısmının nakit akışı ise, sıfırlama tarihlerinde periyodik olarak belirlenmektedir.

Forex piyasalarında yapılan işlemler, genellikle iki gün valörlü olduğu için; farklı bir sistem söz konusudur. Bu sistemde; genellikle Çarşamba günleri, ilgili swaplar, x3 olarak yansıtmaktadır. Böylece, hafta sonuna denk gelecek işlemlerin swapı, hafta içi günlerde uygulanmış olmaktadır.

SWAP İŞLEMLERİ NEDEN TERCİH EDİLİR?

İnsanların swap işlemlerini tercih etmelerinin altında yatan birçok neden vardır. Bu temel nedenleri, belli başlı maddeler halinde sıralayabiliriz:

* Bir yatırımcının hedefleri ya da geri ödeme senaryolarında yaşanan değişiklikler, swap işlemlerinin tercih edilmesinde etkili olur.

* Finans tercihi olarak; mevcut veya alternatif nakit akışlarına geçişte, yatırımsal maddi fayda artmış ise; swap kullanılabilir.

* Piyasadaki değişken faizli kredi geri ödemelerine ilişkin, riskten korunma yahut olası riskleri azaltma ihtiyacı; swap işlemlerinin tercih edilmesini sağlayabilir.

* Swap, yapılacak karşılıklı sözleşmelerin tasarlanmasında ve de yapılandırılmasında büyük esneklikler sunmaktadır. Bu esneklikler, her biri belli bir amaca hizmet eden pek çok takas varyasyonunu üretmektedir.

* İçinde bulunduğumuz çağda, teknolojik bir finans aracı olan swaplar; bu yönüyle de çok tercih edilmektedir. Swap kullanımı, her geçen gün daha da artmaktadır.

TÜRKİYE İLE KATAR ARASINDAKİ SWAP ANLAŞMASININ DETAYLARI

20 Mayıs 2020 günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan (TCMB) yapılan açıklamada Katar Merkez Bankası ile 17 Ağustos 2018'de imzalanan ikili para takası (swap) anlaşmasının güncellendiği belirtildi.

Açıklamaya göre, swap anlaşmasının tutarı 5 milyar dolar karşılığı Türk Lirası ve Katar Riyali'nden 15 milyar dolar karşılığı Türk Lirası ve Katar Riyali'ne yükseltildi.

Bu anlaşmanın temel hedefinin yerel para birimleri üzerinden gerçekleştirilen ticareti kolaylaştırmak ve iki ülkenin finansal istikrarına destek sağlamak olduğu vurgulandı.

Katar'la 17 Ağustos 2018'de 3 milyar dolar olarak yapılan swap anlaşması geçen yıl 5 milyar dolara yükseltilmişti.

ABD İLE SWAP ANLAŞMASI İÇİN GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileri, Katar ile yapılan swap anlaşmasının iki ülkenin finansal istikrarına destek sağlayacağı, diğer swap anlaşmalarının da imzalandıkça kamuoyu ile paylaşılacağı bildirildi.

Aynı kaynaklar, swap görüşmelerinin başta G20 gibi Türkiye'nin büyük ticari ilişkileri olan ülkeler, serbest ticaret anlaşması olan ülkeler, ticaret açığının büyük olduğu ülkeler ve dış ticaret potansiyelinin olduğu ülkeler ile devam ettiğini aktardı.

Türkiye, koronavirüs salgınının yarattığı likidite sorununun hafifletilmesi amacıyla ABD Merkez Bankası'nın (FED) genişlettiği swap hattına dahil olmak ve diğer başka ülkelerle swap hattı açmak için görüşmeler yürütüyor.

Fed ile yürütülen görüşmelerden ilerleme olduğuna dair herhangi bir sinyal henüz gelmedi.

2000'lerin sonundaki küresel likidite krizi sırasında sıkça başvurulan swap hattı uygulaması ile merkez bankaları kendi para birimlerini diğer bankalara verip yabancı para birimi alabiliyor.

İNGİLTERE VE JAPONYA SWAP GÖRÜŞMELERİ YALANLANMIŞTI

Habertürk gazetesinden Rahim Ak'ın 19 Mayıs 2020 tarihli haberinde, swap hattı için dört ülkeyle görüşen Türkiye'nin iki ülke ile anlaşmaya çok yakın olduğu öne sürülmüştü.

Haberde Türkiye'nin Japonya ve İngiltere merkez bankalarından 10'ar milyar dolar karşılığı döviz sağlayacağı iddia edildi.

Bu haberin ardından dolar/TL kuru günlük yüzde 1,5 düşerek 6,78'e indi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileri ise bu haberi yalanladı.

Birçok ülkeyle swap görüşmelerinin yerel paralarla ticareti de kapsayacak şekilde sürdürüldüğünü, Türkiye'nin iki ülke ile swap anlaşmasına vardığına ilişkin haberlerin doğru olmadığını bildirdi.

ATATÜRK HAVALİMANI, KATARLILARA MI SATILDI?

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN