Back To Top
Bunu da mı görecektik?

Bunu da mı görecektik?

 - Son Güncelleme: 18.10.2019 Cuma 08:17
- A +

İnsanın inanası gelmiyor. Tamam, tweetlerinde saçmalıklarını görüyorsunuz, Suudi Kralına “Bak Kral, biz seni koruyoruz. Biz olmazsak iki haftaya burada olmayabilirsin. Kendi ordunun masrafını kendin ödemelisin, ödemeye mecbursun” dediğini dünya aleme ilan ettiğini biliyoruz, ama sanki bize yapılmaz gibi düşünüyoruz. Ne de olsa Cumhurbaşkanı Erdoğan’la arasında “Derin Amerika”dan farklı bir iletişim kanalı oluştuğu kanaati var.

Ama işte o mektup, Amerika’nın başındaki adamın çılgınlığının sınırı olmadığını, bize de gösteriyor. Tayyip Erdoğan gibi, kendi ifadesiyle “Duruş”u olan bir insana, o mektubu yazıyor. İşte Trump imzalı o skandal mektup:

“Sayın Başkan,

“İyi bir anlaşma için çalışalım. Binlerce kişinin katledilmesinden sorumlu olmak istemiyorsun, ben de Türkiye’nin ekonomisini mahvetmekten sorumlu olmak istemiyorum ve ederim de. Rahip Brunson konusunda sana bir örnek sunmuştum.

“Sorunlarının bazılarını çözmek için çok çalıştım. Dünyayı hayal kırıklığına uğratma. Harika bir anlaşma yapabilirsin. General Mazlum seninle müzakere etmek istiyor ve geçmişte hiç vermediği tavizleri vermeye niyetliler. Bana gönderdiği mektubun bir kopyasını gizli olmak kaydıyla iliştiriyorum. 

“Bunu doğru ve insani bir yolla yapabilirsen tarih senden yana olacaktır. Eğer iyi şeyler olmazsa sonsuza dek şeytan olarak görüleceksin. Sert bir adam olma. Aptal olma.

“Seni daha sonra arayacağım.”

***

Trump farklı! Trump bizi anlıyor!

İşte Trump bu. “Mahvetmek… Sonsuza dek şeytan olarak görülmek… Sert adam olma… Aptal olma…”

Bunu, Türkiye gibi bir ülkenin Cumhurbaşkanı’na hitaben yazıyor.

Peki böyle bir mektuba nasıl mukabele edilir?

Mektup 9 Ekim’de gelmiş. Aradan bir hafta geçtikten sonra Amerikan medyası tarafından kamuoyuna duyuruluyor. Demek ki bizim yöneticilerimizin ilk tepkisi “mektubu kamuoyu ile paylaşmamak” olmuş. Diğer tepkileri Hürriyet yazarı Ahmet Hakan’ın “üst düzey bir devlet görevlisiyle görüşmesi”ni kamuoyu ile paylaşmasından öğreniyoruz. 

O devlet görevlisi Ahmet Hakan’a “Mektubun Cumhurbaşkanı tarafından çöpe atıldığını, cevap olarak da Barış Pınarı harekatının başlatıldığını” söylemiş. Şu değerlendirme de söz konusu “üst düzey devlet görevlisi”ne ait:
“Açık ve net olarak söylemek gerekirse Erdoğan kararlı duruşu ile ülkesinin ve bölge halklarının çıkarlarını koruma noktasında oldukça başarılı bir siyaset yürütüyor.”

“Üst düzey bir devlet görevlisi”nin bir gazetecinin araması üzerine yaptığı değerlendirme, kamuoyuna bütün garabeti ile yansıyan o mektubun toplumda oluşturduğu öfkeyi karşılar mı, pek sanmıyorum.

Devletten birisinin Trump’a “Mektubunu çöpe attık. Bir dünya devletinin başka ülkelerle bu dil ile iletişim kurmasını akılla bağdaştıramıyoruz. Dostluğu, müttefikliği unuttuk, sadece insanca bir iletişim bekliyoruz.” gibi açıklama ile mukabele etmesi daha tatmin edici olmaz mıydı? Tam da “Ey Trump!” denecek zaman değil miydi?

Adam sizi birkaç satırlık mektupla “Kabile devleti” statüsüne indirgiyor. Oradan böyle görünmek çok incitici. “Barış Pınarı” harekatının yanına “Mektubunu çöpe attık Bay Trump” cümlesini de eklesek daha şık olmaz mıydı?

***

Şu “Mahvetme” işleri artık kabak tadı verdi. Onur kırıcı bir mahiyet kazandı. Trump’ın anlayacağı dilden konuşma zamanı çoktan geldi.

Bir düşünelim: Trump, Suudi Kralı ile ilgili o sözleri söyledikten sonra Türkiye’den Suudi dünyasına nasıl bakılmıştı? “Mahvederim”li söylem devam ettiği takdirde benzeri bir bakışın bize yöneleceğini düşünmek yanlış mı olur? Bizi de örnek göstererek, ABD Başkanı’nın canı istedikçe devlet başkanı falan dinlemeyip herkesi en ağır şekilde döveceği görüntüsü kabul edilebilir mi?

Johnson mektubu onur kırıcıydı. Unutulmuyor. Emsal gibi bir yerlerde duruyor. Trump’ın tweetleri ve şu mektubu Amerikan çirkinliğinin üstüne tüy dikti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “ABD Başkan Yardımcısı Pence ve Dışişleri Bakanı Pompeo ile görüşecek misiniz?” sorusuna önce “Görüşmeyeceğim ancak Trump’la görüşürüm” demiş, sonra bir düzeltme yapılarak “heyetle görüşeceği” açıklanmıştı. Belki de doğrusu “Özür dilemedikçe Trump’la da görüşmem” tepkisi olmalıydı.

İş bu noktaya gelmemeliydi. Trump böyle bir mektuba cesaret edememeliydi. En azından “Türkiye’ye böyle yapılmaz”ı bilmeliydi. Ama bu noktaya geldikten sonra artık “Düşük profilli cevaplar” haysiyete yönelik saldırıyı karşılamaz. Değilse yol olur.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 22:39
O zaman verelim mehteri....
Aciz Kul 21 Ekim 2019 13:29
ALLAH CC hipimize akıl fikir versin
Ahmet hoca 20 Ekim 2019 20:26
Selamünaleyküm reisin üslübundan beklenen ey Trump demesiydi yüzün o öyle şeyleri aşkınlık ey Kılıçdaroğlu ey falan filan
Tunçer 20 Ekim 2019 00:54
Ahmet bey, siz rotanızı ve ferasetinizi kaybediyorsunuz. Bu ne hırs. Yeni parti kurulmadan bitti diye kendinizi de bitirmeyin. Yazık.
KARAR OKURU 19 Ekim 2019 21:43
Muhalefet yapmak için saçma bir yazı olmuş yakışmadı size Ahmet bey
nebliyem 19 Ekim 2019 10:32
Ahmet Taşgetiren ferasetine uymayan bir yazı. O mektubun cevabı sözle verilemezdi, verilseydi de bir hükmü olmazdı; Neticede yazılı metinle tükürdüğü yalatıldı.
Ali Osman 19 Ekim 2019 02:50
Sasani İmparatoruda gelen Elçiye Kabile muamelesi yapmıştı ama 20 yıl sonra yıkıldı gitti.Tarih Boyunca Tüm Emperyal güçlerin genel tavrıdır.O tavrı gösterdiler diye biz kendimizi kasalım.İşimize bakıyoruz.Mektubu takmadık zaten.Asıl önemli olan da buydu. O yüzden Size katılmıyorum Sayın yazar.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 22:22
Erdogan herşeye Rağmen kimseden izinde almadan, Herkeside karşısına alarak 9 gün operasyonu yaptı , Abd Erdoğannın ayagına gelmek zorunda kaldı. Türkiye Fetö gibi ABD menşeli projeleri birbir berteraf Ederken illa muhalif olup birşeyler yazmak istiyirsanız malzeme bulmakta zorlanmazsınız Ahmet beyyyy.
Mustafa 18 Ekim 2019 22:07
Seviyesizliğe seviyesizce cevap vermeyip harekatı başlatarak cevap vermesi cevapların en güzelidir. Düne kadar güvenli bölgeyi kabul etmeyenler alel acele adamlarını gönderip, tüm şartlarımızı kabul etti ama bu size yetmiyor. "AZDAN AZ ÇOKTAN ÇOK GİDER" sözü de size yetmez. Lakin Trump'a aynı ifadelerle karşılık verse idi ve gerilimi körükleyen olsa idi sizin neler yazacağınızı tahmin etmek zor olmasa gerek. Diplomatik dili terk eden masa başında kaybettiren lider olarak yorumşayacaktınız. Ne yaparsa yapsın muhaliflik zor bir şey. Allah yardımcınız olsun
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 21:01
Çok ayıp çok yazık
Davut Doğrucu 18 Ekim 2019 19:49
-Ey ibadi, sen kimsin? Sen benim kalitemde, kratımda değilsin!!! Bizim de bu türlü üslubumuz var!!! Zamanın ruhu..! Dostum Trump..Dostum Gabriel..! Dostlar arasında olur böyle şeyler..! Hatta enseye tokat...olursa da şaşırmayın!! Ne yani monşer üslubu mu kullanılacaktı
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 17:53
Bir kaç gün önce Suriye harekatı sırasında yazdığın ımaj yazısıyla bu günkü yazını yan yana koydum.Bi daha okudum. Vay Ahmet hocam vay....Çok komik bir o kadarda çelişkili.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 18:47
4
Demek üstad nalına mıhına yazıyor. Dediğim dedik yapmıyor. Helal olsun.
Abdullatif 18 Ekim 2019 17:03
Ahmet ağabey siz böyle yazamazdınız. Size ne oldu. Barış Pınarı Hareketiyle eylemiyle gerekli cevap verilmedi mi. Laf döğüştürmenin ne anlamı var. Reis gerekeni fiili olarak yapmıştır. Allah işini kolay kılsın ve ordumuza zafer nasip etsin. Amin
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 22:54
4
Onlar kor olmus sagir olmus seytanda seytanligini yapar efendimizin basina iskembe atanlar o layik oldugundanmi yapabildiler onlar seytanligini yapiyirlardi tipki simdikiler gibi tasgetiren gibilerde seytanin atesine ates atmayi dustur edinmis kizmayin ona
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 16:18
Sn Erdogan ulkenin cumhurbaskanidir yani basidir.Trump ise haddini hududunu bilmeyen dengesiz ahlaksiz insanlara ustten bakan emperyal bir katildir.Sn Erdogan ile cok farkli goruste isemde bir ahlaksizin ona yazdidigi kelamlari bu ulkenin bir vatandasi olarak kabul edemem.Bu olayin biryani.Oteki yani ise tam bir felaket.Mektubu cope attik karsilik olarak harekat yaptik gibi kelamlar ici bos kelamlardir.Sen herhangi biri degilsin ulkenin basisin ve aninda gerekli cevap verilmeliydi bu ahlaksiza.Sonra verecegim diyormus.Ati alan usk.u gecti.
cumhur 18 Ekim 2019 16:14
Haber kutsaldır.Gerçekleri insanların bilmesi doğaldır.Yorumcular bir şey diyeceğim yok.Herkes duygu ve düşüncelerini söylemekte hürdür!Fakat haberciler ve haberler neden gerçekleri saptırıyorlar bunun yala ve günah ve hatta suç olduğunu bilmiyorlar mı?
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 16:06
Sayın Yazar siz de bir çeşit Portakal'lık yapıyorsunuz...
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 17:48
8
10.06, Hem de Washington cinsinden...
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 22:55
3
Bunu simdi farkedwbilmemis aci ama sizden gorunup size zarar veen kadar kimse zarar veremez
Muhtefi. . 18 Ekim 2019 23:19
5
Çok Şık. Sevdim bu PORTAKAL işini :))..Bu da Vasihington Portakal MUHAFAZAKAR Renkli. Dışı yeşil ici Turuncu..:)).
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 15:24
Sayın yazar Mevcut son gelişme fena bastı gibi geldi bana. İçindeki müthiş cesaret sola çıktı o munis görüntünün altından. İnanılmaz bir hırs ve haf bildirme görüntüsü. Hemen ABD vizesi çıkarıp beyaz Saray a sızıp Trump ‘a şırrak diye iki öülayım Tokat atmaya cesaretlendirelim. Yıllardır takip ederim kendisini bu denli bir hidddet be şecaatın şahit olmadım. son pozisyon çok kötü oturdu. Yazık. Ancak bilinen bir şey. Sinsi ve derinden. Ah ah.
Erzincanli 18 Ekim 2019 15:22
Yikti ulkeyi eyledi viran Varayim sahibine vereyim hebar ( ne yazik ki sahipsiz kaldik)
okur 18 Ekim 2019 14:08
malesef dunya şu an itibari ile trum putin selman vb. diktatorler tarafından yonetiliyor.isid gibi taseron orgutleri dizayn edip yonetende yine bunlar ve aralarında işbirligi var.bu zalimler yonetimden uzaklaşmadan dunyada huzur ve barış mumkun degil.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 21:04
2
isid degil deas. ya da ofkeli musluman gencler.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 13:59
Bilimde, teknolojide, ekonomide, eğitimde güçlü bir ülke olamazsan böyle mektuplar gelir. Fazla takmak da sıkıntılı; göze alıyor musun?
asaleddin 18 Ekim 2019 13:41
adam diyeceğini dedi yani sırf muhalefet olsunda kılıçtaroğlu taktikleri
Sayın Taşgetiren'in bu yazısını keşke yazmamış olsaydı. Bu bakış açısını daha geliştirerek, verilen cevabı görerek, Pence ve Pompeo'nun buraya kadar gelmesinin anlamını işin içine katarak yazsaydı. "Ben Trump"la görüşürüm sözünü öne çıkarmasaydı, 9 gündür Suriye'de olan biteni hesaba katsaydı vs. daha tahlilli bir yazı ortaya çıkarmış olurdu.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 13:23
Madem bu mektup bu kadar sıkıntılı neden satır satır kelime kelime köşenizde tekrar yayınlıyorsunuz. Keyif alır bir haliniz var. Mektubun cevabının sahada verildiğini bile bile belli kesimler ile birlikte neredeyse aynı cümleler ile bu durumu tekrar gündeme getirmek hatta köşesinde yayınlamak iyi niyetli gelmiyor bana.Ne Erdoğan mış arkadaş turnusol kağıdı gibi mübarek kim neyse ortaya çıkarttı adam.
Pori 18 Ekim 2019 17:14
2
Tamam. Hükümetin aleyhinde ne varsa 1 2 3 tıp deyip susalım beyefendi.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 13:15
Erdogan aradigini buldu maalesef. Merkel e nazi artigi , putine ey putin falan derken cosuluyordu. sonu hep ozurle bitse de " yapma etme rusya domates al, Ab yardimi kesme" vb. buna Reisin dik durusu dendi. Şimdi buldu kendi gibi bir muhattab , kayıkçı kavgası yapacak arkadas çıktı Erdoğana. Karşılıklı atışsınlar, Trump a seviyesiz diyoruzda, Abd ziyaretinde baskanin korumalarinin cikardigi kavgalari falan da dusununce, Somada , vatandaş tekmeleyenler mi seviye arar oldu diye sorasi geliyor insanin.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 13:17
Muhalefet liderlerine, gazetecilere hatta sanatçılara en ağır sözcükleri kullanmaktan kaçınmayan Erdoğanın bu hakaretler karşısındaki sessizliğine şaşıp duruyorum. Üstelik bugün F.Altaylı harekatın mektuptan önce başladığını yazıyor. Yapılacak Şey, Amerikan büyükelçisi çağırıp ona usturuplu bir kaç cümleden sonra mektubu iade etmekti. Tarihe böyle geçmeliydi olay...
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 18:21
2
iyi olurdu da şu mal varlığının araştırılması ve halkbank soruşturması olmasaydı o dediğin mümkün olurdu.
Sayın Taşgetiren'in bu kadar hafif ve kışkırtıcı olacağını hayal edemezdim. Taş yerinde ağırdır.Erdoğan'ın bu kadar ağırbaşlı ve tahammüllü olacağını beklemezdim.Helal olsun. O mektup çöpe atılacak muhtevada ama tarihi değeri zirvede.Sonsuza kadar saklamalıyız!.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 17:05
3
Helalin karsisinda haram da vardir
Mehmet 18 Ekim 2019 12:26
Yıllarca LOZAN başarımı hezimetmi diye tartışıldı durdu bakın bizim ordumuz iki adım attı ne dediler olmaz dediler LOZAN hezimet diyenler sizlerin hiç vicdanı sızlamıyor mu ? LOZAN andlaşmasını bir gözünüzün önüne getirin ekmek yok aş yok millet sefil durumda nasıl olduysa işte bir andlaşma yapmışlar buna şükretmek lazım belki de ALLAH yardım etti yıllarca bunu tartıştık. Kadir Mısıroğlu çıktı keşke yunan galip gelseydi dedi bu laf söylenir mi yarın başkalarıda çıkar şu galip gelseydi bu galip gelseydi derlerse bunun arkası gelirmi bundan ülkemiz zarar görmez mi ?
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 11:50
Sayin Taşgetiren, saygılar sunarak sizlere kısa ve bir gerçeği yazmak istedim. Bu gün yapılan bu ateşkes anlaşmasını biz 2008 ve 2012 de kuzey Irak’ta da yaşadık ve Kuzey Irakta Kürt bölgesi kuruldu ve PKK daha fazla güçlendi. Şimdi Amerika aynı senaryoyu oynuyor ve PYD ve PKK daha güvenli bir bölgeye çekiliyor. Hani ne oldu? Bütün bölgede terör unsurları yok edilene kadar Türk askeri orada kalacaktı. Hepsi yine boş çıktı ve Amerika dediğini yaptı. Karşımıza daha güçlü bir terör örgütü çıkıyor. Hazır olalım.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 11:24
Ahmet bey hayırdır bu hamaset niye. Türkiye ABD ye rağmen yapmadı mı operasyonu.
KARAR OKURU 19 Ekim 2019 10:34
1
Abd ye ragmense neden Abd ile (ateskes) anlasmasi yapiyorsun. Gorusmeyecem diyip, görüşüyorsun. Seninde ayarin yok. Kumdan çıkalım bilader. Mektuba bak, gücünü gör, kör olma.
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 14:53
0
10.34 sanırım senin kafa kumda dostum!!! En azından burdan oyle görünüyor...
Karar Okuru 18 Ekim 2019 11:20
"...Erdoğan kararlı duruşu ile ülkesinin ve bölge halklarının çıkarlarını koruma noktasında oldukça başarılı bir siyaset yürütüyor.” Bu değerlendirmenin afaki olmadığı ABD ile varılan Suriye mutabakatı ile tescillendi. Bu mutabakat çok önemli bir diplomasi zaferidir. Zira masaya oturan Türkiye tarafı Alem-i İslamın yararını ciddi ve samimi bir surette gözetmiş bunu bilen samimi, ve ciddi iman sahiplerinin dua ve yakarışlarının gölgesindedir.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 11:30
11
Aynen öyle kardeşim. Bizim dervişin amacı sadece Erdoğana zarar vermek
Ömer 18 Ekim 2019 17:46
4
Her sakalliyi hacı sanmamak lazımmış
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 11:17
Eee noldu geri adım mı attı Erdoğan misliyle cevap vermedi mi? Derdi sana mı düştü
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 20:31
1
Ya hu adacığı bırakalım.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 10:43
Ağzına sağlık sayın yazar. Hislerimize tercüman oldunuz. Saygılar.
KARAR OKURUYUM 3 18 Ekim 2019 10:41
Mektup bu da sonuç şu: Namesinin başında “Yedi iklim ve diğer bütün toprakların ve de kürre-i arzın mutlak sahibi” sıfatını kullanan II. Bayezid’in emri yerine getirilmiş. Esir bulunmuş, diğerine tazminat ödenmiş ve o resim yerinden sökülüp hepsi İstanbul’a gönderilmiş. ZIRA KI EFENDIM DEVLET, BU, DEVLET....
KARAR OKURUYUM 2 18 Ekim 2019 10:36
sattığın askerimi nerede ise bulup teslim edesin. İşkence edilene ise 150 bin gümüş akçe tazminat ödeyip kendisine veresin. Ve de sarayında bizim aleyhimizdeki “ol tasviri” yerinden söküp yakasın ve küllerini bana verilmek üzere kendisine hemen teslim edesin. Yoksa bilesin ki, sonu senin için nice ve nasıl azaplarla dolu olacağını tahmin edemeyeceğin bir sefer açarım ki sefil ü rezil olursun.”
KARAR OKURUYUM 1 18 Ekim 2019 10:36
Yıl 1503. Tahtta, Fatih’in oğlu II. Bayezid var. Venedikliler’le 1502 yılının 14 Aralık Çarşamba günü bir antlaşma imzalamışız. Buna rağmen sultan Bayezid haberler alır ki, Venedikliler yeminle teyid ettikleri antlaşmayı hiçe sayarlar. Sultan Bayezid elçi gönderir ve der ki: “Haber aldım ki nihayet iki askerimi esir alıp satmış ve işkence etmişsin. Bu name-i hümayunumu sana getiren Turahan oğlu Ömer Bey’in yanındaki kulum Ali’ye, vakit geçirmeden
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 10:34
Rahip olayı, Öcalan'ın mektubunun seçim öncesi okutulması, Trump'ın seviyesiz mektubuna cevap verilmemesi... Ya kocaman kocaman aşırı milliyetçi laflar etmeyin ya da günün sonunda ettiğiniz lafları yemeyin.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 18:26
1
o kadar çaba sonuçta acıkıyorlar. hakları, yesinler. önemli olan halkın onların yalanlarını yeyip yememesi
tuğrul taşdemir 18 Ekim 2019 10:33
sanki gaybı biliyormuş gibi yazıyorsun sayınahmet bey gereken cevap operasyonla yapılmış zaten .bu kadar telaşa kapılmalarından belli değilmi
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 10:06
abd yaptirimlari arasinda malvarliklarinin arastirilmasi maddesi bence cok guclu bir tehditti
SADECE KARAR OKURU 18 Ekim 2019 10:01
Johnson mektup yazdı ne yaptık? Kıbrıs Barış Harekatı’nda ambargo koydular ne yaptık? Kafamıza çuval geçirdiler ne yaptık? Muaveneti vurdular ne yaptık? Ülkede kaç defa darbe yaptırdılar ne yaptık? Başımıza sardıkları bizzat kendilerinin destekledikleri 30 yıldır uğraştığımız teröre rağmen ne yaptık? Subaylarımız ‘Çatışmalarda akşam olunca Çekiç Güce bağlı gece görüş sistemi olan helikopterlerle teröristlere silah atılıyor, yaralıları taşınıyor’ diye feveran ederlerken ne yaptık?
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 17:09
0
Yani biz de onlar gibi yapip sandalyeye oturduk mu diyorsunuz.valla yakisir
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 09:54
Son üç gündür marketleri gözlüyorum. Yaz sezonu bitmiş ama hacı emmi evine "coca cola" nakliyatını vecd ile sürdürüyor. Benim başörtülü bacım dört bin liralık "I phone" ile selfie çekerken başında bin liralık marka masa örtüsü var. Bakalım Diyanet bu cuma ne konuda birilerine laf sokacak. Ümmet dediğin hepsini toplasan bir Türkiye etmez.Kanuni'den sarı emlakçıya mektuplu diplomasi... Esad'ın bedavadan bir de serhat tünelleri oldu.
ERKAN DOĞAN 18 Ekim 2019 09:35
Sayın Yazar Bu İslamcı zevat rakip muhalefet olunca ety ety ABD olunca şık olmadı,müttefikliğe sığmadı falan filan.Şimdi Akit zafer kazandık diye başlık atar. 1:40 dakikada koca bir Suriye meselesi nasıl görüşüldü ve anlaşıldı biri anlatsın.Dernek başkanlığına bile bu kadar sürede aday olunmaz.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 09:34
Hepsi kötü ama 'Aptal olma' ifadesi çok ağır. Amerikan kültüründe büyük ihtimal ile olmayabilir ama bizim kültürümüzde bir söz vardır; "Kötü söz sahibine aittir."
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 09:23
Lafa gelince bizden yiğit yok. Bu mektup tüm Türk milletine hakarettir, gereği yapılmalıdır. Köprüleri atma vakti! Daha dün yine anlaştılar abd ile bu nasıl bir omurgasızlıktır. Pyd çekilecekmiş, ne boş laf! Zaten sayemizde Pyd, Suriye ile birleşmedi mi? Ne çekilmesi Allah aşkına! Olan Kürtler ile Türklere oldu, aferim bize! Türk Kürt birbirimizi yemeye devam edelim, emperyalistler gülsün!
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 09:19
Çöpe atılmış ya daha ne istiyorsunuz Bu Trump'nda çöpe atılması demek değilmi. ABD ye savaş mı açalım Ama mektup ile anlaşma peş peşe gelince acaba diyoruz ....
Mustafa Soylutürk 18 Ekim 2019 09:08
Herkes kendine yakışanı yapar! .. Sayın Cumhurbaşkanının yaptığını dünya biliyor ve gördü... Mesela Trump...Ve siz...ne fark eder......
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 09:02
Malesef ,dis Politikada cok düsük bir profilimiz var, ne dil bilen ne Dünya ülkelerinin mantelatesini anlayan ne hangi ülkeyle neyi nasil konusacagini bilen üst düzey yetkililerimiz var :( dis Politika da bagirarak cagirarak , ucuz cevaplarla bir yere malesef varilmiyor. Türkiyede böyle cevap yöntemi iyi bir cevap olabiliyor ama Dünyadaki algi cooooook basit yani ilkokul bazli bir cevap olarak görünüyor. malesef!
muhammet 18 Ekim 2019 09:01
niyetini biliyoruz..
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 08:57
Suriye meselesi tam da Dimyat 'a pirince giderken evdeki bulgurdan olma durumuna geldi. Sonunda "aptal olma" gibi onur kırıcı bir ifadeye de maruz kaldık. Utanç verici!
Okur 18 Ekim 2019 08:49
Kesinlikle bir karşılaştırma yapmıyorum. Sayın yazar; Musriklerle yapılan anlaşmayı hatırlayın "Abdullah oğlu Muhammed" diye yazılmadı mi? Biraz "sabr" Allah insanlarla beraberdir. Amenna
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 20:00
1
Ne alakası var. Lütfen biraz nesnel olun. A haber tarzından çıkın.
Bir okur 18 Ekim 2019 08:37
Ahmet hocam iyi diyorsun da orada bir Halkbank davası duruyor. Nasıl amerikan başkanına posta koyalım? Nasıl eyt diyelim? Sen merak etme yalaka medya bu durumu hemen lehimize çevirir...
HERMES 18 Ekim 2019 08:31
Bu ABD'nin YPG'yi kurtarma operasyonudur. Baktılar YPG darmadağın olacak, psikolojik olarak da yıkılacak, o kadar yatırım yapmış, bu kadar kolay bırakır mı?. YPG, IŞIDe karşı ABDnin yanında savaştı olayından çok daha ötede değerli ABD için. Trump: Uçağınız yoksa Türklere karşı duramazsınız dedi.Demekki YPG'ye-Barzaniye ilerde uçak da verecekler yada onları Suriye-Irak ordusunda uçak kullanır hale getirecekler!. Çok sayıdaki "zeki(?)" siyasetçimiz de YPG çekilince-K.Irak referandumu iptal edilince sorun çözüldü sanacak. Halbuki sadece sorunu öteleme var, daha büyük sorunla dönmek üzere.
Abdullah 18 Ekim 2019 08:33
ABD ye cevap Cezayir beylerbeyi Aslanlı Paşamızın resmini göndererek verilmeliydi. Onlar ondan anlar
asd 18 Ekim 2019 08:23
Olsun, Amerika bizi kıskanıyor(!) :)
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 08:21
Trump denen palyacoya gereken cevap verilmedi. ABD temsilciler meclisinde bile "bir ulkenin Cumhurbaskanina boyle kustahca bir mektup gonderilmesi utanc vericidir" diyenler cikti da Cumhurbaskanindan o cok alistigimiz "haddini bil" sozunu bile duymadik. Ustelik anlasmadan sonra Trump attigi tweetlerde "iste gordunuz mu biraz sert askla ( ingilizcesi "tough love" babalar cocuklarini sever ama bazen de cezalandirir mealinde kullanilan bir soz) bu isi bitirdim diyor. Simdi Kasim ayinda ABDye gidip Trump denen palyaconun elini sikacak ve fotograf cektirecek. Sineye cekilecek birsey degil.
ahmet 18 Ekim 2019 07:18
iran devleti kadar bile değiliz.tarihi devlet müktesebatımıza hiç uygun değil,yazık vebal aldı siyasilerimiz.İstikbalde gelecek nesiller ne düşünecek nasıl duyacak......
adıyamanlı 18 Ekim 2019 08:55
4
iran, mezhepçidir, persçidir, zalime destek ve göz yumuyor ama dünyada islam ülkeleri içerisinde tam bağımsız olan tek devlettir dostum. tam bağımsız olan başka bir islam ülkesini gösterebilirmisiniz???
Has Parti 18 Ekim 2019 07:15
Hemen İtibar Air Havayolları’na ait cumhurbaşkanının uçağını büyütmeliyiz diyeceğim ama 747-800 daha büyüğü yok, Trump 'İn bile 747-400 bir ufağı, başka bir şey lazım ama şimdi aklına gelmiyor insanın.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 16:26
2
Bence daha büyük bir saray. Reisin dediğine göre yabancılar sarayı görünce “Bu ne büyük ülke” diyormuş.
ferik 18 Ekim 2019 07:05
Ah ki ah! Atamız Kanuni Süleyman`ın Fransa kralına -dans konusunda- yaptığı ikazı ve hitabını asırlar olmuş unutmamış müftehirane anlatmışız. Şimdi ise O `Tramp` denen densizin mektubunu utanıp ar ederek uzun süre unutamayız. Ne hale düşmüşüz! Mesele şu ki: Muhtaç olan emir alır. İktisaden kuvvetli olsak kimseye eyvallahımız olmaz, gerektiğinde haddini bildirirdik. Maalesef ki öyle değiliz halihazırda. İsrafın önüne geçip ancak zaruret miktarınca harcama yapar, paramızı, varlıklarımızı gereği üzere kullanırsak çok yol katederiz o cihette..
evin 18 Ekim 2019 06:40
mektubun gereği yerine getirildi dün akşam akp tarafından. siyasal islamcılar dışarıya kuzu gibiler her zamanki gibi...
Ehl-i İrfan 18 Ekim 2019 06:33
Teamüllerin aksine, Türkiye’yi terör örgütüyle anlaşmaya zorlayan Trump’ın, gerek içerik gerekse üslup yönünden alçaklığı sabit olan mektubuna verilen yüksek cevap o mektubun çöpe atılması ve Barış Pınarı Harekatı’nın derhal başlatılmasıdır.Ayinesi iştir kişinin nameye bakılmaz.Name ile işi bitireceğini zaneden kişi arkasından apartopar yardımcısını,dış işleri bakanını ve özel temsilcisini gönderip bütün şartlarınızı kabul ediyoruz demez.Sayın yazar fazla heyecana kabılmışsınız keşke biraz daha sabırlı davranıp ikili görüşmelerin sonunda yazınızı kaleme alsaydınız.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 07:44
5
İkili görüşmenin sonucu da ortada. Ypg bir yere girmiyor. Mektup da orada duruyor. Kendinizi kandirmayın.
Karar Okuru 18 Ekim 2019 08:28
1
Özet İki amerikalı geldi harekat durdu. Ama ABD bizden korktu eyyyy diyince.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 06:13
Olaya sig bakmissiniz, ki icinde kalmak istediginiz entellektuel ve manevi dongude bu normal (onceki birkac yaziniza da binaen).. birakmaniz gereken bunlari yazmakti, dergi degil, dunya siz olmadan da ayni yere gidecek, sizin de bu anafora katilmaniz size zarar.. sizin bir manevi lideriniz yok mu, o ne yapardi? Not: Sahnedeki karakterler ve roller yanlis, yani mektuba cevap vs bunlar zaten konumuz disi, mesele bu detaylar degil, bu detaylarin sizi icine yuttugu dunya..
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 06:07
İşinize geldimi devlet gelmedimi ihanet. Milliyetçilik damarınız mi kabardı. Alın size malzeme yaz babam yaz.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 05:29
Amerika heyetini ağırlamak Amerika’ya görüşmeye gitmek işte bu olmadı. Madem emperyalizm diyoruz emperyalistlerle diyalog manasızdır ve bizi geriye iter.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 05:26
Amerika bu mafya dilini kullanacak ama hala İncirlik’te ABD üssü yerinde duracak. Anlamıyorum. Vatanımızda ABD üssü.... yazık Türkiye’ye. İncirlik kapatılmalı.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 10:33
1
Buna mafya dili değil, aptallık dili demek gerekir. Karşısındakine güya ayar verirken kendini de gülünç duruma düşürmüş Trump. Dünyanın en güçlü devletinin başındaki adamın düzeyi dehşet verici.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 13:53
0
O aptal dediginiz adam nasil aptalsa abd yi yonetiyor ve is hayatindada milyon belkide milyar dolsrlara hukmdiyo.hangi aptaldan bahsediyorsunuz..bu durumdaki adam aptal olsa da olmasa da bu sozleri yazarsa biz de bir vatandasimiza aptal diyelim o yazsinda bakalim başina neler geliyor gorelim.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 05:08
Nasıl bir bölge nasıl bir siyaset ben bilirim ben yaparım demek kadar yanlış olacak bir girdapdan bahsediyoruz bakınız amarikanin bırakıp çıktığı yerlerde pkk bayrakları ile ruslar ve esetin askerleri ile poz veriyorlar yani demem o ki kimin eli kimin cebinde belli değil ama siz içerde ne muhalefet ne STK'lar ne gazeteciler ne üniversiteler yani toplumun bütün kesimlerinin olaya dahil ederek istişare edip bir hazırlık yapabilirsiniz belki de hatayı en aza indirmek mümkün olurdu ama siyaset bu işe pek tenezzül etmedi ruh üçüzleri Trump Putin ESET her an her saniye yanlış yapmaya müsait
Ak Troll 18 Ekim 2019 04:18
Siz Trump'a bakmayın o deli zaten modundalar.Sıkysa deliliği Putin'e yapsın! Hele medyadaki dalkavukları neler neler diyorlar. Gül Allah gül.Hele A haberin ABD den bildiren muhabiri diye birini A. HAKAN bağlamış konuşturuyor. Adam hem aptal hem yalancı nasıl olunur gösterisi yapıyor..ABD da RTE yüzünden birbirine girmişler miş! Bak bak. bakanlara ABD ye girme yasağı koydu. Mallara el koyma kararı aldı.Utanmaz ki. Soylu da olamyan malıma el koysunlar diye komiklik yapıyor. Bu da devlet adamı! Bişey desen devlet büyüklerine hakaretten dava açarlar kategorisinde.
SINIRDISI 18 Ekim 2019 09:27
4
Soylu; orada bir malimiz var Feto, ve biz onu alacagiz'' demisti. Simdi sira o iblise geldi. O da ya Turkiyeye iade edilecek ya SINIRDISI edilecek
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 03:07
Suud kabile devleti ,biz farklıyız öylemi işte farkımız ortad. ..
obur taraf 18 Ekim 2019 03:00
daha ne gordun ki, ahiret inancin varsa obur tarafta goreceksin sen daha gorecegini.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 02:48
ABDde bile bu mektubun edepsizce bir uslubu oldugu ve utanc verici oldugu hakkinda hemfikir temsilciler meclisi. Cumhurbaskani sert tepki vermeli.
HEMSINLI 18 Ekim 2019 01:45
Sayin yazar bu isler ey demekle olmuyor eger sen yurdun dort bir tarafinda dunyanin super guclerine karsi kurtulus savasi veren insanlara ve savastigi ulkenin basbakaninin bizim en buyuk sansizligimiz ATATURK gibi bir liderin TURKIYE nin basinda olmasidir diyorsa ve sen o insanlara iki ayas dersen sanada birisi bir sey derse maalesef bu duruma dusersin saygilarimla
Hasan Akseki 18 Ekim 2019 01:31
Trump'ın mektubu kabul edilemez ve gereken cevap tabii ki verilmelidir. Peki "duruşu" olan Erdoğan'ın duruşu nasıl acaba? "Haddini bil", "Bir kere sen benim muhattabım değilsin", "Topunuz bir Türkiye etmezsiniz", "Sen kimsin ya?", "Telefonda nayn nayın dedi durdu." Türkiye Cumhurbaşkanına yakışıyor mu?
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 11:30
3
Çok yakışıyor hemde
Johnson mektubu da tehdit iceriyordu ama dili diplomatikti/terbiyeli idi. Gereken cevap da donemin basbakani Inonu tarafindan verildi. Trump mektubu acikca tepeden tirnaga asalayici. Birakin devleti bir sahis bile boyle bir dili kabul etmez ve cevabini verir. Fakar Trump'in bu asalayici mektubuna diplomatik cevap bile verilememesi daha da asalayici. Turkiye'yi samar oglani yapar bu. Ulkede tek adam'dan baska kurum birakmazsaniz boyle muamele gorursunuz...
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 04:34
7
Yahu bir ben mi düşünüyorum bu mektup işinin ülkemize yaradığını? Hakaret var ama realist olalım, bu garip bir Amerikan başkanıdır ve işte daha dün kendi ülkesinin meclis başkanına hakaretler etti, öncesinde başka ülkelere türlü nezaketsiz, hadsiz, vb. ayar vermeler... Demiyorum ki sineye çekelim ama bu iş bize yaradı sanki. Yıllardır demokratların ve bazı kongre unsurlarının hinlik yaparak yatırım yaptıkları Suriye silahlı kürt oluşumu ciddi darbe yedi. Buna karşın ABD kongresi ülkemize ciddi yaptırımlar yapacak iken bunun önünü kesti işte.
Karar okuru 18 Ekim 2019 10:19
2
Karar okuru 04:34 Daha hic birsey bitmedi, hersey yeni basliyor... Senato ve meclisde iki gurup beraber hareket ediyor Turkiye ye yaptirimlar konusunda, Trump birhalt edemez, COK kotu koseye sikismis durumda… Yolcu … Bu COK gecici bir durum…
Timur 18 Ekim 2019 00:36
Kahittan nasil Kaplan olundugunu simdi anlamissinizdir. Yalan dolanla politika böyle olur iste.
Karar okuru 18 Ekim 2019 00:28
Yapmam, yapamam ya da ben buna katlanamam demek boş şeylerdir. Şartlar ortaya çıktığında hepsini yapmak ya da katlanmak zorunda kalınabilir. İş o raddeye gelmeden tedbir almaktır esas olan. Atatürk boş efelenmeler ve hamasi davranışlar gösterimeden çıkarların ve menfaatlerin gücü ile orantılı olarak onurlu biçimde korunacağını göstermişti. Ondan pek hazzetmeyenler bugün yurtta barış cihanda barış deyişinin ne anlama geldiğini, çağdaşlaşmanın önemini tabiri caizse gerçeklerle yüzleşerek öğreneceklerdir. Bu terbiyesizliği yapan kadar muhatap olanda küçük düşmüştür.
Ali baba 18 Ekim 2019 00:18
Hocam Allah uzun ômûrler versin,,bunun gibi daha çok šeyler gôreceksiniz, Bu deli Turump, bizimkine, Kibris tûrkleri için Rumlardan istediginiz Haklari, Kûrd Halkida Tûrk devletinden istiyor hakli olarak, Hak, Haktir, bu yizyilda, kendine hak gôrdûgûnû baškasinada Hak gôreceksin, Hak gôrdûgûnde Nobel bariš odûlûne adaysin der deli Turup, çôzûlûr asirlik, KÛRD, KURDISTAN,, SORUNU
Pori 18 Ekim 2019 00:03
Belki de bizim hakkaniyetli!!! savcılar Trump'a cumhurbaşkanına hakaret davası açarlar, olmadı bizimkiler çoook esefle kınarlar!!! Olur biter. Halk da "way be ne duruş sahibi bir başkanımız var diye böbürlenir :)
Vatandaş 17 Ekim 2019 23:43
Rusyanın ne yapacagını öngörmeden o mektuba cevap vermemek en mantıklı işti. 2. Trump savaştan değil ekonominin bozulmasından korkuldugunu anladı ona göre rahat davranıyor( Savaş toplum desteği getirir ama ekmek bulamamak toplum destegini azaltır. 3. Şimdi bu mektuptan sonra Sayın Erdoğanın karizması çizilmiştir ama benim bildiğim Erdoğan bunun altında kalmaz ne zaman eli güçlü olsa bunun acısını çıkaracaktır.
Karar okuru 18 Ekim 2019 01:30
1
El bu sekilde gidilirse pek guclenecege benzemiyor … Amerikan nin basindaki deli tam mahalle agziyla sopa gosteriyor bizde yiyiyoruz… Bu deliyi yil basina kalmaz yollar mutehaitlige tekrar ABD meclisi ve Senatosu… Basi buyuk belada, kontrolden cikmis vaziyette… Bu Giuliani yi iceri tikacaklar yedigi haltlardan dolayi, haltlardan biride Riza ve Halkbank...
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 06:48
0
Acısını bizden çıkaracak evet.
Karar Okuru 18 Ekim 2019 08:36
1
Bizimkinin tek derdi iktidarda kalmak. Seçim öncesi Apo dan mektup ve kardeşini Tv ye çıkardı ya her şeyi yapar. Sonuç iki amerikalı geldi operasyon durdu
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 18:01
3
8.36, Operasyon durdurulsun diyen herkes şimdi operasyon neden durdu diyor... Demek YPG için ölmekten daha zor bir karar verildi...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN