Back To Top
UZEL arsasında VERA bilmecesi

UZEL arsasında VERA bilmecesi

 - Son Güncelleme: 01.07.2019 Pazartesi 09:39
- A +

Bilinmesi-anlaşılması çok zor konular.

11 yıldan uzun süredir Uzel Traktör Fabrikasını takip ederim. İflas sürecine giden yolda çok sayıda yazılar yazdım. İflasa getirilmek istendiğini taa 2008-09 yıllarında açıklamıştım. Ve nihayet bir yolu bulundu ve ülkemizin en değerli üretim fabrikalarından biri iflas ettirildi.

Önce iki yanlışımı düzelteyim: Daha önce 1200 işçi diye yazmıştım, orası 2200 işçi olacak. Alacaklılar listesini ise şu şekilde sıralamıştım:

1-VERA Varlık: Her ne hikmetse bankalardan Uzel’in alacaklarını satın alan şirket. Şu an ipotekli alacaklı olarak ilk sırada. Elbette burada VERA hakkında çok soru akla geliyor. Varlık Yönetim şirketleri bankalardan tahsili gecikmiş alacakları satın alıyorlar ve o tahsilatlar sayesinde kar/zarar elde ediyorlar.

Size bir örnek vereyim: 26 Haziran günü Yapı Kredi Bankası 917 milyon 160 bin liralık tahsili gecikmiş alacağını toplam 25 milyon 606 bin liraya “Varlık Yönetim” şirketlerine satıyor. Yani her 100 liralık ‘zor alacak’ 2,80 liraya satılmış oluyor.

Acaba 2013 yılında iflas eden Uzel Makina ile yine 2013 yılında faaliyete geçen VERA Varlık arasında bir yakınlık var mı?

Ya da VERA Varlık acaba Uzel Makina alacaklarını erken uyanıp çok ucuza mı satın aldı? Yoksa bu işi çok yakından mı biliyordu? Sahi VERA Varlık Uzel Makinanın banka borçlarını neden ve ne kadara satın aldı?

Vera Varlık bugün 170 milyon lira civarında alacağını isterken, gerçek alacak (Bankalardan satın aldığı fiyat) Yapı Kredi Bankası örneğinde olduğu gibi yüzde 2-3 seviyelerinde mi?

VERA VARLIK bilanço ve dipnotlarından okuyoruz:

Kuruluşundan 2015 yıl sonuna kadar (Uzel Makine alacaklarının satın alındığı yıl) toplam 1.039.172 (Bin) TL’lik portföy alımı yapılmıştır.

*2018 yılı içerisinde yönetim kurulu üyelerine ücret veya huzur hakkı ödemesi yapılmamıştır.

*Şirketimizin % 10 pay oranı ile Vera TYT Gayrimenkul Portföy Yönetimi A.Ş şirketine iştiraki bulunmaktadır.

(*=Bunlar önemli)

Bir Varlık Yönetim Şirketi alacağını tahsil etmek için uğraşır. O zaman Kasım 2015 ihalesine bakalım:

Alacaklı VERA Varlık Uzel’in arsasını satışa çıkartıyor. İhalede son fiyatlar şu şekilde oluşuyor: VERA Varlık 320 milyon 100 bin TL verirken KİPTAŞ 320 milyon 150 bin TL ile ilk sıraya geliyor.

Ve ve ve...Ne oluyor biliyor musunuz?

Asıl amacı daha çok tahsilat etmek olan VERA Varlık ihaleden vazgeçiyor.

Evet, evet. VERA Varlık bile bundan 3,5 yıl önce 320 milyon verdiği bu arsaya KİPTAŞ 320 milyon 150 bin TL verince ihaleyi alacaklı olarak sonlandırıyor.

İlginç olan bir başka olayda şu: Mayıs 2016’da yapılan ikinci ihalede her nasıl oluyorsa KİPTAŞ dahil verilen teklifler 225 milyonda kalıyor. Orada KİPTAŞ 221,4 milyon teklifte kalırken, VERA Varlık kendi alacağının tahsili için kendisi 225 milyon lira ile arsayı satın almaya çalışıyor. Tıpkı bir kaç hafta öncesi gibi...

Evet, Mayıs 2019’daki ihalede tek teklif sahibi VERA Varlık 93,5 dönüm arsa ve üzerindeki demirbaşları 223,7 milyon liraya satın alıyor.

İyi ama bu yerler için yapılan değer tespiti neydi?

Ocak 2016’da Mahkeme değer tespiti yaptırıyor: İşte o rapora göre sadece arsaların değeri: (Arsalar diyoruz çünkü, yangın-hırsızlık vs nedenler arsaların değerini nasıl düşürsün)

13.928 m2 * 8.478 =118 milyon 081 bin TL

20.274 m2 * 8.478 = 171 milyon 883 bin TL

54.298 m2 * 8.478 = 460 milyon 338 bin TL

5.047 m2 * 8.478 = 42 milyon 788 bin TL

Toplam 793 milyon TL

Aradan geçen 3,5 yıla yakın sürede MB Hedonik konut değer artışına göre (%27) bugün o arsalar en az 1 milyar 007 milyon lira ediyor.

Bu ne anlama geliyor?

Arsalar bu değerin yarı fiyatının altına satılamaz. Yani 500 milyon liradan aşağı satılamaz.

Ama bir başka ilginç nokta da şu değil mi: VERA Varlık Uzel’in varlıkları satılsın ve alacağını tahsil etsin peşinde noktasında mı; yoksa o arsayı kendisi mi almanın peşinde? 2015’deki 320 milyon liralık ihaleyi VERA iptal etmeseydi bugün kaç yüz milyon lira kar elde etmiş olacaktı?

Uzel’de alacaklılar sırasında 170 milyon lira civarı bir para ile işçiler geliyor. Onlar VERA’nın hamlelerini izliyor. Ve sıra kendilerine gelsin diye...

Ardından (hiç gündeme getirmediğim) ticari alacaklılar. Yani Uzel işlerken bayilerden aldığı avanslar, hammaddecilere olan borçlar vs vs...(Yaklaşık 400 milyon liranın üzeri)

Küçük hissedarlar ve en son para kalırsa Önder Uzel’ harici ailede kalan mirasçılar.

Emil İbrahim Önder Uzel’in hapis cezası yediğini de ekleyerek filmi izlemeye devam edelim. Bütün siyasi partileri bu filmi izlemeye davet ediyorum. Çünkü film İstanbul seçimleri ile koptu...

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Kubilay YILDIZ 04 Temmuz 2019 15:50
Sayın Kahveci bu Uzel Traktör olaylarını borsadaki serüveni dahil en iyi bilen insandır. Bu Uzel Traktör aile fertlerinin basiretsizliği ve kavgası sonucu bir hiç uğrana battı. Orada binlerce madur yatırımcı var ve İbrahim Bey bu konuları çok iyi bilir. Ufak bir destekle kurtarılabilecek olan sektörün öncü firması gözgöre göre battı şimdi leş kargaları bu cenazeden pay almak için türlü bizans oyunları çeviriyorlar. Gerçekleri açıkladığın için Tebrikler Sayın Kahveci..Cesur yazılarınızın devamını bekliyoruz.
türkoglu 04 Temmuz 2019 09:59
ibrahim bey i 2008 yılından beri tanırım hiç bir zaman duruşundan söylediklerinden kıvırmamış hep dik duruş onurlu ahlaklı bir gazatecelik göstermiş adam gibi adamdır dogrunun haklının yanında durmuştur uzelin batırılması ve 2200 işçi ve memurun , yüzlerce bayi ve tedarikçinin alacaklarının11 yıldır madur edilip gasp edilmesi olayıdır türk basınında sadece sayın ibrahim bey bu adaletsizlik ve hukuksuzluk karşısında sesini çıkarmıştır allah cc yolunu açık etsin
KARAR OKURU 01 Temmuz 2019 13:14
Ne kadar karmaşık bir durum. Sayın Kahveci basit bir dille anlatmaya çalışsa da anlamakta zorlandım. En çok tuhafıma giden de, bir şirketin alacaklarını sembolik bir fiyata satın almak. Peki, tahsilatı nasıl yapıyor, o kadar kolay olsa zaten eski şirket yapardı, mafya usulüyle mi yapıyor, devlet buna nasıl göz uymuyor. Ya da bu satınalma bir kamuflaj, maksat şirketin malvarlıklarını ucuz fiyata kapatmak. Ne olursa olsun devlet böyle bir fabrikanın kapanmasına, 2200 işsize izin vermemeliydi. Ama nerde o devlet. ...
KARAR OKURU 01 Temmuz 2019 12:09
Gazetecilik bu dur. Diğer yandaş gazetelerle AKP tarihin çöplüğünde yerini alacaktır..
657 01 Temmuz 2019 11:20
GANİMET VE YAĞMA DÜZENİ! İbrahim bey kardeşim,siz neden NE VE NASIL YAPMIŞ boyutunun ötesinde NE İÇİN YAPABİLİR sorusunun cevabını aramıyorsunuz? Ve elimde Organize Suç Örgütlerini mal ve servete el koyma yol,yöntem,usulleri modelini olaylara uygulayarak çözerim. Modelin işleyişine uygun süreçler varsa bilirim ki tezgahtır.Bu tezgahta rol alanları ve pozisyonlara bakar bu işin NİYE YAPILDIĞINI çözerim. TSMF,TOKİ,Belediye İşletmeleri nasıl işliyor sanki!Türkiye Ekonomisi makro ve mikro olarak bu zihniyet nedeni ile çöktü.
karar okuru 01 Temmuz 2019 11:05
Üstad insanları zan altında bırakmak istemem amma yazının bitiş bölümü bir hayli kafa karıştırıyor.Bu sözden herşey üretilebilir.Lütfen eğer biliyorsan aleniyet lazım.Gerçi bu olayı yazılarla takip edip bir takım insanları rahatsız etmen bile bence değerli.Özellikle 2200 emekçinin alın teri için çok değerli.İnşallah adaletli bir son olur diyorum.Vera biraz bana modern tefeci gibi geldi.Yüzde 20 enflasyonun(inanmasamda) olduğu bir ülkede %2 ile alacak devralmak.Ne güzel değilmi.Bir sürü alavere dalavere işleri.
KARAR OKURU DEDE 01 Temmuz 2019 09:47
Bu donemde onlarca paketle yandas bir duru firma kurtarıldı.KGF ile bir çok firmaya-geri dönmeyeceğini bile bile - para verdiler.onlari biz vergilerimizle ödüyoruz.ama devlet bu kadar istihdamı olan bi yeri kurtarmıştı.neden acaba.yoksa tek amaçları arsaya çökmek mi.
KARAR OKURU 01 Temmuz 2019 08:57
Doğru mu anlamışım? Vera araziyi satıp borcunu tahsil edebilir ama bunu yapmıyor. Araziyi önce mümkün olan en düşük bedelle kendi satın alacak. 225 milyona alıp 170 milyonu benim diyecek. Kalan tutarı diğer alacaklılara dağıtacak daha sonra araziyi 1 milyara satacak. Peşin 1 milyara satsa para diğer alacaklara dağıtılıp bitecek. Benim anlamadığım alacaklı olarak ihaleye girmesinde bir sakınca neden görülmüyor?
Apti 01 Temmuz 2019 11:09
0
08.57 de yazan kardeşim siz anlamadınız mı daha tezgahı!.Basit adamın malına çökecekler. aynı kişiler.yani aktörleri doğru pozisyona yerleştirirsen hem kamu hemde özel kişi hakkını nasıl gasp,yağma ettiklerin anlarsın. Halis Toprak'ı nasıl bitirdiler.Mevzuat değişiklikleri, yargı,TMSF, TOKİ bu kirli işleri yapmanın aracı.Organize Suç Örgütü olsa idi bir işletmenin malına nasıl el koyar sorusunu sor ve bunu olaya uygula.
Takipci 01 Temmuz 2019 08:32
Demek ki birseyler olmuş, fabrika kapanmis! Saka bir yana, Istihdamin omurgasini Fabrikalar teskil eder. Eski Turkiyede butun iktidarlar yeni fabrikalar kurulmasi icin canla basla calisirlardi, Yeni Turkiyede Ak Parti fabrika kapatan iktidar olarak simdiden tarihe geçti.
Deli Emin 01 Temmuz 2019 07:54
İbrahim bey Türkiye ekonomisi işte bu AKP nin GANİMETÇİ EKONOMİK ZİHNİYET POLİTİKASI ile çökertildi.. Ganimet hem savaş ile hemde normal hayat içinde işlevi olan ekonomik gelir yoludur. Normal halde GANİMET hileli, kumpasa doyamam düzen ile malı elde etmenin adıdır. Varlık Yönetim Şirketleri hem vergi kaçırmanın, hem de yasa ve devlet gücü ile zorbaca tahsil etmenin yoludur. Oysa % 2 ile alınan borcu devlet pekala üstlenir, şirketler ve hane halkı iş ve aşsız kalmaz.Neden yapmıyor. Tezgah ile yağmanın yasal elbisesini AKP liler dikiyor.İşin özüne odaklan İbrahim bey, kenarda gezme.
KARAR OKURU 01 Temmuz 2019 07:34
Valla anlamadım arsaya çökmeye çalıșan bu Vera Kim arsa içinmi iflas ettirildi koskoca șirket yazık 2200 kiși ekmek yiyordu hükümetin olaydaki dahli ne imamoğlu seçilince oyun bozuldu diyorsun demekki dahli var bunları yaz açık açık kimse zan altında kalmasın
karar okuru md 01 Temmuz 2019 06:06
hiç bir şey anlamadım hele son cümleyle.
KaRaR oKURu 01 Temmuz 2019 00:53
AKP bunun neresinde, yarın da bunu yazın olay tam olarak aydınlansın. İşaret fişeğini siz atın da rantçı eski İBB'nin çamurları dökülmeye başlasın. Biz de dizi halinde izlemeye başlayalım bu filmi...
külyutmaz 01 Temmuz 2019 00:14
Gazetecilik buna denir.
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 23:50
cesaretinizinden dolayi tebrik ederim sayin kahveci!
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN