Kherson’u ziyaret eden Kırım Tatarları Lideri Kırımoğlu: Ukrayna halkının kahramanlığına tanık oldum

Kherson’u ziyaret eden Kırım Tatarları Lideri Kırımoğlu: Ukrayna halkının kahramanlığına tanık oldum

Kherson’u ziyaret eden Kırım Tatarları Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu savaşta gelinen son aşamayı "Ukrayna halkının kahramanlığına tanık oldum" diyerek, Ukrayna ordusunun Kırım’ın başkenti Akmescid’e 273 kilometre kadar yaklaştığını duyurdu.

Kherson, Kırım Haber Ajansı (QHA)

Kırım Tatarlarının Milli Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu kısa süre önce Rusya işgalinden kurtarılan Kherson şehrindeki askerleri ziyaret etti. Kherson ziyareti esnasında şehir sakinleri ile de bir araya gelen Mustafa Kırımoğlu Ukrayna halkının kendisi ile hatıra fotoğrafı çektirme taleplerini de geri çevirmedi.

Güney Cephesi Kherson ziyaretini Kırım Haber Ajansına değerlendiren Kırımoğlu "Bugün Kırım Tatar Milli Meclis Başkan Yardımcısı ve Ukrayna milletvekili Akhtem Çigöz ile birlikte Kherson’u ziyaret ettik. Kherson ziyaretimizde, Ukrayna milletinin nasıl kahraman bir halk olduğuna bir kez daha şahit olduk. Kherson halkı Rus işgalcilere karşı boş elleri ile direndi. Esas olarak bizim askerlerimiz orada kahramanca savaştılar. Ruslar o kadar vahşice işkenceler yaptılar ki, tanık olduklarımızı anlatacak kelimeler bulamıyorum. Bir çok işkence merkezlerinde Ukrayna halkının kanına girdiler. Bunu insan olan yapmaz." diye konuştu.

y.jpg

HER YERDE UKRAYNA ORDUSU VAR

"Kherson işgal edilmeden önce 280 bin kişilik bir nüfusa sahipti" diyen Kırımoğlu, "Şehir savaş nedeni ile büyük bir nüfus kaybetti. Rusların 50 bin dolayında insanı güvenlik gerekçesi ile alıp götürdüğünü biliyoruz. Buna rağmen şehirlerinin düşman işgalinden kurtarılması üzerine insanlar yeniden kente dönüyorlar’’ diyen Kırım Tatarları Milli Lideri Kırımoğlu ‘‘En son 5 bin kişi geldi. Sanırım nüfus yeniden 100 bine ulaşmış durumda’’ şeklinde konuştu.

Cephedeki gelişmeleri de değerlendiren Kırım Tatarlarının Milli Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu "Artık cephenin her yerinde Ukrayna Ordusu var. İnsiyatifi ele geçirmiş durumda. Dinyeper nehrinin sol sahiline de yavaş yavaş geçmeye başladı bizimkiler. Yalnız bu bölgenin durumu biraz farklı. Ruslar kuvvetlerinin önemli bir bölümünü Melitopol civarına yığdılar. Takriben 60 bin dolayında askeri bir yığınak yaptılar bu civara. Bu bölgede savaş çetin geçecek. Kırım’ın kuzeyine de Ruslar siper kazıyorlar. Bu gün Kherson yolunda sayısız savunma hatları ve terkedilmiş siperler gördük. Siperleri savunacak asker olmadıktan sonra siper kazmanın hiçbir işe yaramadığını bu gün yerinde gördüm Kherson’un etrafında. Yakın bir zaman içerisinde Kırım sınırına ulaşacağımızı umuyorum. Şu an Ukrayna Ordusu Kırım’ın başşehri Akmescid’e 273 kilometre uzaklıkta. İnşallah Kırım’ın yeniden hürriyetine kavuştuğunu göreceğiz" dedi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN