Aylık faturaları toplam 1000 TL üstünde gelenler dikkat! Tek bir başvuruyla 2 bin 750 TL nakit yardımı alabilirsiniz

Aylık faturaları toplam 1000 TL üstünde gelenler dikkat! Tek bir başvuruyla 2 bin 750 TL nakit yardımı alabilirsiniz

Doğal gaz, elektrik, su faturalarını ödemekte zorlanan hanelere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından fatura yardımı yapılıyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'ndan (SYDV) veya e-Devlet üzerinden başvuru yapan vatandaşlara, yapılan kontrollerin ardından faturasını ödeyemeyecek olduğu teyit edildikten sonra 2 bin 750 TL'ye kadar fatura desteği yapılıyor. İşte, fatura yardımı başvuru sayfası...

Yüksek enflasyon nedeniyle faturalara 2023 yılında büyük zamlar yapıldı. Pandemi sürecinden itibaren zaten alım gücü düşen vatandaşlar, yaşanan ekonomik kriz nedeniyle faturasını dahi ödeyemeyecek duruma geldi.

Geçim sıkıntısı yaşayan ailelere yapılan sosyal yardımlara 2023 yılında dev bütçe ayrıldı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın liderliğinde yapılan sosyal yardımlara en çok başvuru yapılan konulardan biri fatura desteği oldu.

Sosyal yardım almaya hak kazanan hanelere, aylık faturaları toplam 1000 TL'yi geçmesi durumunda fatura desteği sağlanıyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) ya da e-Devlet üzerinden başvuru yapan vatandaşlara ödemeleri, beyan ettikleri banka hesaplarına veya PTT'den yapılıyor.

SOSYAL YARDIM ÖDEMESİ KİMLERE YAPILIR?

Sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara öncelik verilen para yardımı için hane halkı geliri asgari ücretin 3/1 altında olan, yani 2023 Mart itibarıyla 2 bin 835 lira 60 kuruştan az olan haneler yararlanabiliyor.

Sosyal yardım parası almak için başvuru yapabilecek kişiler şöyle sıralanabilir:

* Her hangi bir sosyal güvencesi bulunmayan
* Maddi zorluk içerisinde olan
* Kirada yaşayan
* Hanede okuyan çocuk varsa
* Engelli ve yaşlı birey var
* Devletten düzenli olarak sosyal yardım alan
* Kronik hastalar

Değerlendirme sonrası uygun görülen kişilere aylık 800 TL ile 1250 TL ödeme yapılıyor. Yapılacak inceleme sonrası ne kadar yardım verileceği yetkililer tarafından belirlenecek.

FATURA DESTEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

* Türkiye vatandaşı olması
* Mavi kart sahibi olmaması
* Yurt içinde ikamet etmesi
* 18 yaşını doldurmuş olması
* Hane halkı gelirinin asgari ücretten düşük olması
* Sosyal güvencesi bulunmaması

FATURA YARDIMI BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

İhtiyaç sahibi vatandaşlar yardım parası almak için e-Devlet'in www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti internet sitesindeki formu doldurabilir.

Öte yandan yardım parası başvurusu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'ndan da (SYDV) yüz yüze yapılabiliyor. SYDV temsilcilikleri, ilçe kaymakamlığı ve il valiliği binalarının içinde yer alıyor. Bulunduğunuz ilçedeki kaymakamlık ya da duruma göre valilik binasına giderek bilgi alabilirsiniz. SYDV iletişim bilgilerine www.aile.gov.tr/iletisim/bakanlik-iletisim-bilgileri/sydv web sayfasından ulaşmak mümkün.

Sosyal yardım parası başvurusu, değerlendirme süreci sonrası uygun görülmesi halinde aylık olarak hesaplara yatırılıyor.

FATURA DESTEĞİ BAŞVURUSU E-DEVLET'TEN NASIL YAPILIR?

* e-Devlet mobil uygulamasına veya herhangi bir tarayıcıdan www.turkiye.gov.tr web sayfasına açarak kullanıcı adınız ve şifreniz oturum açın

* e-Devlet'in Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti sayfasını açın

* Sağ köşede bulunan YENİ BAŞVURU linkine tıklayın

* Açılan sayfada bulunan sözleşmeyi okuyup onaylayın ve devam tuşuna basın

* Açılan sayfada bulunan T.C. kimlik numarasını ve adres bilgilerinin doğruluğunu kontrol edin, doğru ise DEVAM ET tuşuna basın

* Yeni açılan sayfada yardım parası başvuru formunu inceleyin

* Tüm bilgileri okuyun ve size uygun olanları işaretleyin

* 'Aile Destek Programına Başvurmak İstiyor musunuz?' seçeneği mutlaka EVET olarak işaretleyin

* Sizden IBAN bilgileriniz istenecektir IBAN bilgisini girin ve tüm formu doldurun

FATURA DESTEĞİ BAŞVURU SAYFASI

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE HANGİ SOSYAL YARDIMLAR YAPILIYOR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sosyal yardım yaptığı kişilerin listesine www.aile.gov.tr/sygm/programlarimiz/sosyal-yardim-programlarimiz internet sitesinde ulaşmak mümkün.

2023/03/01/aile-bakanligi-sosyal-yardim.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN