Back To Top
Bahçeli'den Mısır yönetimine AA tepkisi: Derhal Türkiye'den özür dilemeli

Bahçeli'den Mısır yönetimine AA tepkisi: Derhal Türkiye'den özür dilemeli

 - Son Güncelleme: 15.01.2020 Çarşamba 19:40
Bahçeli\'den Mısır yönetimine AA tepkisi: Derhal Türkiye\'den özür dilemeli
- A +

MHP lideri Devlet Bahçeli, (Mısır polisinin AA Kahire ofisine düzenlediği baskına tepki gösterdi. Bahçeli, "Bu mütecaviz ve münasebetsiz davranışın hiçbir hukuki ve insani temeli yoktur. Darbeci Sisi yönetiminin gözaltına alınan Ajans çalışanlarını bahanesiz serbest bırakması, ayrıca Türkiye’den özür dilemesi büyük bir mecburiyettir" ifadelerini kullandı.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Anadolu Ajansı’nın Kahire Ofisi’ne Mısır polisi tarafından yapılan baskını sert dille eleştirdi. "Akdeniz’de yükselen tansiyonun sabırla yatıştırılmak istendiği bir süreçte; Libya’da Hafter’in, İdlib’te Esad’ın, Mısır’da Sisi’nin tehlikeli tutumları ve krize oynamaları sorumsuzluktur, şuursuzluktur" diyen Bahçeli, "Bu ayıp ve kabalığı kınıyor, Mısır’ın yanlıştan dönmesini samimiyetle ümit ve temenni ediyorum" vurgusu yaptı.
 
'HUKUKİ VE VİCDANI TEMELİ YOKTUR'
 
Bahçeli'nin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalar şu şekilde;
 
Mısır polisi 14 Ocak 2020 akşamında Anadolu Ajansı’nın Kahire Ofisi’ne baskın düzenlemiş, biri Türk vatandaşı olmak üzere dört çalışanı hiçbir gerekçe ileri sürmeden gözaltına almıştır. Bu mütecaviz ve münasebetsiz davranışın hiçbir hukuki, vicdani ve insani temeli yoktur.
 
Bölgesel işbirliği ve istikrar zeminin kurularak huzur ve barış dinamiklerinin tesis edilmeye çalışıldığı böylesi bir dönemde Anadolu Ajansı’nın Kahire Ofisi’ne yapılan karanlık operasyon basın ve ifade hürriyetine açık saldırı, Türkiye’ye çok net hakaret ve husumettir.
 
Komşu coğrafyalarda kalıcı ateşkes çabalarının ısrarla sürdüğü, Akdeniz’de yükselen tansiyonun sabırla yatıştırılmak istendiği bir süreçte; Libya’da Hafter’in, İdlib’te Esad’ın, Mısır’da Sisi’nin tehlikeli tutumları ve krize oynamaları sorumsuzluktur, şuursuzluktur.
 
'BU AYIP VE KABALIĞI KINIYORUM'
 
Darbeci Sisi yönetiminin gözaltına alınan Ajans çalışanlarını bahanesiz serbest bırakması, ayrıca Türkiye’den özür dilemesi büyük bir mecburiyettir. Bu ayıp ve kabalığı kınıyor, Mısır’ın yanlıştan dönmesini samimiyetle ümit ve temenni ediyorum.
 
 
 
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN