Diri fay hatları güncellendi! Evinizin altından fay hattı geçiyor mu hemen öğrenin!

Diri fay hatları güncellendi! Evinizin altından fay hattı geçiyor mu hemen öğrenin!

2023 yeni MTA Türkiye diri fay hattı haritası güncellendi. Türkiye'de aktif olan Kuzey Anadolu Fay Hattı, Doğu Anadolu Fay Hattı ve Batı Anadolu Fay Hattı'nda yer alan kentlerde deprem riski bulunuyor. MTA, 5.5 ve üzeri büyüklükte deprem üretebilecek 485 diri fay olduğunu açıkladı. Peki, diri fay haritası nasıl? Evimin altından fay hattı geçiyor mu? İşte, güncel MTA Türkiye diri fay hattı haritası...

Kahramanmaraş'ta 6 Ocak 2023 Pazartesi günü saat 04.17'de 7.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Merkez üssü Pazarcık ilçesi olan depremde şu ana kadar 43 bin 556 kişi hayatını kaybetti, 108 bin 281 kişi yaralandı. Suriye'den Ankara'ya kadar birçok bölgede hissedilen zelzelenin ardından artçı sarsıntıların yanı sıra saat 13.25'te Ekinözü merkezli 7.5 büyüklüğünde bir deprem daha yaşandı. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), depremden etkilenen illerden 216 bin 347 afetzedenin başka illere tahliye edildiğini bildirdi.

Anadolu'nun 11 ilinde on binlerce insanın ölümüne neden olan, yüz binlerce insanın evsiz kalmasına neden olan Kahramanmaraş merkezli depremler, tüm Türkiye'yi yasa boğdu.

Deprem felaketinin ardından ülkemizde aktif olan üç büyük hattının üzerinde kurulu olan şehir merkezlerini akıllara getirdi.

2023/02/06/turkiye-fay-hatti-haritasi-2023.jpg

Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü (MTA), diri fay haritası üzerinde fay hattı geçen illeri belirledi.

5.5 ve üzerinde deprem üretebilecek 485 diri fay hattı Türkiye'nin farklı bölgelerinde bulunuyor.

YENİLENMİŞ DİRİ FAY HATTI HARİTASI YAYINLANDI

Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından paylaşılan harita üzerinde diri faylar işaretlendi. Yenilenmiş harita üzerinde 485 diri fay belirlendi.

Bu faylar 45 ilde 110 ilçeyi kapsıyor.

turkiye-fay-haritasi-1.jpg

DİRİ FAY HATTI ÜZERİNDE YER ALAN İLLER

AKSARAY

AYDIN

BALIKESİR

BOLU

BURDUR

BURSA

BİNGÖL

DENİZLİ

ESKİŞEHIR

ERZİNCAN

ERZURUM

HAKKARİ

HATAY

İZMİR

KAHRAMANMARAŞ

MANİSA

MUĞLA

KOCAELİ

KONYA

OSMANİYE

SAKARYA

TOKAT

turkiye-fay-haritasi-2.jpg

DİRİ FAY NEDİR?

Diri fay ya da aktif fay adıyla bilinen 5.5 ve üzerinde deprem üretebilecek hatları, tarihsel dönemde deprem yaşamış faylar anlamına geliyor.

Yer kabuğundaki çeşitli ölçekteki kayma yüzeyleri, (üzerinde deprem gerçekleşen ve hareket eden iki levha ya da levhacık arasındaki ara yüzey) fay olarak adlandırılıyor.

Fayların dirilikleri tarihsel geçmişleriyle birlikte tarihi yapıları etkileyen faylanma işaretlerinden de anlaşılabilir.

Diri fay haritaları, deprem tehlikesinin belirlenmesi ve deprem zararlarının azaltılmasında gerekli bilgi altyapısının temelini oluşturuyor.

2023/02/06/evimin-altindan-fay-hatti-geciyor-mu.jpg

BİRİNCİ DERECE RİSKLİ BÖLGELER

İzmir, Balıkesir, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli, Isparta, Uşak, Bursa, Bilecik Yalova, Sakarya, Düzce, Kocaeli, Kırşehir, Bolu, Karabük, Hatay, Bartın, Çankırı, Tokat, Amasya, Çanakkale, Erzincan, Tunceli, Bingöl ve Muş, Hakkari, Osmaniye, Kırıkkale ve Siirt.

İKİNCİ DERECE RİSKLİ BÖLGELER

Tekirdağ, İstanbul (1 ve 2. bölge), Bitlis, Kahramanmaraş, Van, Adıyaman, Şırnak başta olmak üzere, Zonguldak, Tekirdağ, Afyon, Samsun, Antalya, Erzurum, Kars, Ardahan, Batman, Iğdır, Elazığ, Diyarbakır, Adana, Eskişehir, Malatya, Kütahya, Çankırı, Uşak, Ağrı ve Çorum.

ÜÇÜNCÜ DERECE RİSKLİ BÖLGELER

Eskişehir, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Sinop, İstanbul, Kastamonu'yu, Ordu, Samsun, Giresun, Artvin, Şanlıurfa, Mardin, Kilis, Adana, Gaziantep'in de bazı bölgeleri ve Kahramanmaraş, Sivas, Gümüşhane, Bayburt, Kayseri, Yozgat, Çorum, Ankara, Konya, Mersin ve Nevşehir.

EN AZ RİSKLİ BÖLGELER

Türkiye Deprem Haritasına göre deprem riskinin en az olduğu dördüncü ve beşinci grupta yer alan iller ise Sinop, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Kırklareli, Ankara, Edirne, Adana, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Konya ve Karaman'dır.

MTA TÜRKİYE DİRİ FAY HARİTASI

AFAD TÜRKİYE DİRİ FAY HARİTASI

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN