21.05.2020  16:25
SON GÜNCELLEME: 
21.05.2020  16:26
KAYNAK: 
KÜLTÜR SERVİSİ

‘İstanbul’da Bir Sürrealist: Salvador Dalí’ sergisi online erişime açıldı

Sabancı Üniversitesi, Sakıp Sabancı Müzesi’nin (SSM) “İstanbul’da Bir Sürrealist: Salvador Dalí” adlı sergisini çevrim içi erişime açtı.

+
-

Sanatçının yağlıboya tablo, çizim ve grafiklerin yer aldığı 270 eserin yanı sıra elyazmaları, fotoğraflar ve çeşitli dokümanlardan oluşturulan sergi, 20 Eylül 2008 – 1 Şubat 2009 tarihlerinde Sabancı Müzesi’nde ziyarete açılmıştı. Sergi, açık kaldığı süre içinde 252 bin kişi tarafından ziyaret edilmişti.

Dalí’nin kapsamlı bir retrospektifi niteliğini taşıyan sergi, İspanya’da bulunan Gala-Salvador Dalí Vakfı koleksiyonuna ait eserlerle, vakıf dışında gerçekleştirilen en büyük geçici sergi olma özelliğine sahip.

SERGİYE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

Gala – Salvador Dalí Vakfı’nın Dalí Çalışmaları Merkezi Yöneticisi ve İstanbul sergisinin küratörü Montse Aguer Teixidor’un yeni bir söyleşisinin de yer aldığı çevrimiçi sergi kapsamında daha önce yine SSM’de gerçekleştirilen Dalí konferans serisi de yeniden paylaşıma açıldı. Sanatçının yaşam öyküsü, çok yönlü sanatsal üretimi ve etkisi üzerine konuşulan konferans serisine yazar Ferit Edgü ve sanat eleştirmeni, akademisyen ve yazar Hasan Bülent Kahraman gibi isimler de katılmıştı.

Sergi katalogunda yer alan, Dalí’nin 20. yüzyıl sanat tarihindeki yerinin, ikonografisinin ve özgün duruşunun incelendiği makaleler ile sergi için hazırlanan “Ben Dalí” adlı resimli çocuk kitabı da çevrimiçi sergi kapsamında paylaşılıyor. Müzenin internet sitesinden indirilebilen kitabın seslendirme sanatçısı ve yazar Yekta Kopan’ın okuduğu sesli versiyonuna da erişilebiliyor.

Digital SSM arşiv kaynaklarıyla hazırlanan sergiye SSM’nin internet sitesi, sosyal medya hesapları ve YouTube kanalından erişilebilir.

DİĞER HABERLER
Açılışa vapurla gitti
Avcılar'da fabrika yangını! Ekipler olay yerinde
Cuma namazı kılınacak camiler belli oldu
Milli Savunma Üniversitesi tercihleri ne zaman?
Meteoroloji uyarılarının önemi arttı
Depo yangınında 1 ton naylon kül oldu
Demokrasi ve Özgürlükler Adası nerede?