Back To Top
Davutoğlu’nun siyaseti bırakma şartı

Davutoğlu’nun siyaseti bırakma şartı

 - Son Güncelleme: 19.07.2019 Cuma 09:24
- A +

Yavuz Oğhan ve İsmail Saymaz’la üç saat boyunca akla gelen ne varsa Davutoğlu’na sorduk. Bidebunuizle YouTube kanalındaki canlı yayından ne anladım, aklımda ne kaldı derseniz, şu iki şey...

Bir...

Ne yalanlıyor ne doğruluyor, AK Parti’den ayrılıp ayrılmayacağı muallakta. 

Ne kabul ne reddediyor, parti kurup kurmayacağı da belli değil. Yapabilir de yapmayabilir de.

Kapıları kapatmıyor, sürecin getireceklerine açık, kendini baştan bağlamıyor. AK Parti içinde pazara değil mezara dek de kalabilir. Ya da siyasetten tamamen çekilmesine kadar bile gidebilir süreç.

Ama kesin olarak anladığım, eleştirileri dikkate alınıp parti ve hükümet sistemi düzeltilene kadar durmayacak. Konuşmaya, eleştiri ve önerilerini sıralamaya devam edecek.

Kirişi kırmaksa kirişi kırmak, yol ayrımıysa yolunu ayırmak, diz kırıp oturduğu yerde oturmaksa dizini kırıp oturmak. Yani üniversite derslerine, kitap yazmaya, akademik hayata geri dönmek dahil... Bütün seçenekleri masada hazır tutuyor.

Susmamasının getirdiği rahatsızlık ve baş ağrısından kurtulmanın yöntemini kendi ağzıyla gösterdi. Davutoğlunu durdurmak için yapılacak şey, önerilerini hayata geçirmek. O takdirde tüm iddialarından vazgeçip siyasetten emekliliğe sevk edilmeye gönüllü, terk-i siyasete dahi razı.

Merak gidermeye, beklentileri karşılamaya yeter mi, takdir izleyenlerin.

Fakat istediğiniz raddeye sıkıştırın, şimdilik duyup duyacağınız bunlar. ‘Siyaseti bırakırım yine de manifestoyla deklare ettiğim davayı ve pozisyonu bırakmam’ diyor, başka da bir şey demiyor.

İki...

Kavgasız, gürültüsüz, karşılıklı takılmalarla, latifeleşerek nefsine ağır gelecek, hatta zoruna gidecek en sert eleştirileri siyasetçiye yöneltebilmeyi ve güler yüzle tartışmayı herkes özlemiş.

Ekranlardan yasaklanmak, gazetelerde gösterilmemek artık kitlelerle buluşmaya engel değil. Medya ambargolarının hükümranlığı bir kez daha yıkıldı, tekelci uygulamalar bir kez daha çöktü.

Ortalama bir haber kanalının rekor reytinglerine sosyal medyadan kolayca ulaşabiliyorsunuz.

SETA’nın kulakları çınlasın; çok sesli, serbest tartışma ortamını dış ya da iç uzantı demeden hangi platformda bulsa oraya koşuyor sıkkın ve bıkkın kalabalıklar. Dünkü yayınımızın gördüğü muazzam ilgi, ekranlardaki usandıran monotonluktan büyük göç gibi bir kaçışın ispatı.

Göç veren medyada nabız atmıyor, göç alan mecralarda ise canlılık, hayat emaresi sayılacak her kıpırtı bir çekim gücü.

Ne kasıldı ne bozuldu ne de gerildi Davutoğlu. Yüzü hiç asılmadı, en zülfüyare dokunan sorulara bile surat ekşitmeden sabırla cevap verdi. Sinir uçlarına basıldığında dahi diş gıcırdatıp sirke filan satmadı.

Kabız tartışmalardan, baskı ve kasvetten bunalanlara nefes aldırmaya yetti bu da.

Başdanışmanlık döneminden başlayarak dışişleri bakanlığı ve başbakanlık yıllarıyla yüzleşti, yanılgı ve başarısızlıklarını üstlendi, hatalarının hesabı sorulurken de suçu başkalarına atmadı.

Tek itirazı ve şikayeti, sorumlu tutulduğu politikalarda sevapların başka aktörlere, günahlarınsa sadece kendisine mal edilmesi.

O kadar ‘kusur’u Davutoğlu’na çok görenler için bile seyirlikti, sırrı burada. İkna edemeyeceklerine bile kendini izletmeyi başardı.

Emsallerinin çoğalması dileğiyle...

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
İbrahim kahraman 21 Temmuz 2019 10:30
Siyasetin ve siyasetçilerimizin yeni yüz ve yeni davranışlara ihtiyacı var.bu çalışmaların böyle bir ihtiyaca cevap verir hale gelmesini dilerim.
Davutoğlu siyasete şartlı dahil olmadı ki, şartlı bırakma hakkı olsun. Nasıl geldi ise öyle gitti. Lider tercihi ile siyasetçi oldu, lider tercihi ile siyasetten gönderildi. Gidişini demokratik bulmayanlar gelişini hiç sorgulamıyor...
Davutoglu elestriyor guzel,,Ama kendi hatalarini gormezden geliyor,,hic ozelestri yapmaya yanasmiyor,,bu da toplumun gozunden kacmiyor,,iyi bir akademisyen ama iyi bir devlet adami profili cizmiyor toplumun gozunde,,Universiteye donerse daha faydali olur,,
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 23:14
Bunların hepsi Erbakan'ın talebeleri... Türkiye Erbakan'ın yetiştirdiklerine mahkum...
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 18:09
Ahmet DAVUTOĞLU Türk siyasetinin gelmiş geçmiş en ahlaklı en erdemli en onurlu siyasetçisidir. O halihazırda ki siyasi konjönktüre bir beden büyük gelir. Kendi yoldaşları (!) tarafından engellenmesine, günah keçisi ilan edilmesine ve sistematik bir biçimde itibar suikastine uğramasına rağmen “dava” şuurunu mevcut tüm partililerden, liderlerinden çok daha özenle taşıyor. Yolu açık olsun. Ona yoldaş bu ülkede milyonların olduğu aşikardır. Lakin onu içerde tutan bir yara vardır.
karar okuru 19 Temmuz 2019 17:59
Yine 50 yıl geriye gitti ülke.İnternet gazetesi haberi.Dün Ahmet Davutoğlu ile program yapan üç gazetecinin RS FM deki programları sonlandırılıp işlerine son verildi.Hayırlı olsun ne diyelim.Bir gün şunu öğreniriz inşallah.Özgür düşüncenin ilginç bir huyu vardırki oda şudur Fare deliğide olsa oradan pırt diye çıkar.Engel olamazsınki.
Süheyl CALISKANOGLU 19 Temmuz 2019 13:36
Ahmet Davutoglu,gider veya geri gelir hic farketmez,Suriyeli'ler "yadigar' kaldi geriye,hadi buyrun bakalim(!)..
Menderes YILDIRIM 19 Temmuz 2019 13:31
Akif Bey; Türkiye' yi yönetmeye talip olduğunu iddia ediyor ve kendine güveniyor. Keşke Sorsaydınız, Genel Başkanı ve Başbakanı olduğu AKP de daha Kendi yönetiminden (MKYK) karar aldıramayan ve gel denildiğinde G. Başkanlığa ve Başbakanlığa Gelen, Git Denildiğinde NEDEN diye SORAMADAN GİDEN Kişiden LİDER olur muymuş? Keşke AKP den ayrılıp parti kursa da SİYASİ ÖZGÜL AĞIRLIĞI KAÇ mış GÖRELİM? İnşallah Parti Kurar ve G. Başkanken AKP nin aldığı % 49,5 in kaçı kendisinin peşinden geliyormuş görelim. Saygılarımla
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 17:37
8
Akp belediye seçimlerini kaybetmiştir ama bu şer akp nin toparlanarak 23 seçimlerinde iktidarı gibi bir hayır doğuracaktır.Babacan, Davutoğlu DSP ve iyi parti kadar bile oy alamaz ama İmamoğlunun corbasina meze olur lezzet katarlar.Sorin 2028te Tayyip sonrası Türkiye'de neler olacağıdır.
umut 19 Temmuz 2019 13:11
bu ülkdeki gariplikler:muktedir olanı doğrusundan faydalanmak, doğruya sevk yerine kemirmek, yok etmek. çok değerli bir insanı faydalanmak yerine kabuğuna çekilmeye zorlamak. 80-90 yaşındaki insanı da M.V. yapmak. suratına tükürülmeyecekleri üstlere taşıyıp birde milletle dalga geçirtmek. rakip çıkmasın diye hemen kancayı takmak (bıraksa cürümü kadar yer yakar). siyasetçi yanlış yapmasın isteniyorsa yanına danışman-ekip verilmeli. meclis çalışmalı, yargı ağır abi olmalı. içerdeki de dışardakide 'adaletime, devletime güveniyorum, umudumu yitirmeyeceğim' demeli inanmalıdır.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 12:45
Cumhur başkanının yanında hiçbirinin şansı yok. Boşuna kürek çekiyorlar. Ekrem İmamoğlu bir ihtimal.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 12:37
Anar Temmuz 2019 anketini okursaniz Turkiyede siyasetin nasil sekillendigini gorebilirsiniz.Ahmet hoca simdilik bu sekillenmede pastadan kucuk bir pay aliyor amma kendince yeterlimidir bilemem.Yalniz soyledigi dogru birsey ise millete hala dayatilan cumhurbaskanligi hukumet sistemi.Ankette Yuzde 62 parlamenter sisteme donelim diyor.yuzde 26 ise kalsin diyor.Bu arada erdogana oy veririm diyenler yuzde 36.Kisacasi siyaset gercekten yeniden sekilleniyor.Anlayan anlasin.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 12:14
Davutoğlu, Tayyip Erdoğan için rahatlıkla harcanabilecek bir figür. Çünkü halkta karşılığı yok. Gül ve Babacan ekibi gibi değil yani. Onların vaat ettikleri bir şey var ve AKP için tehlike arz ediyorlar. Zaten Erdoğan'ın Babacan'a makam teklif ederek partide tutmaya çalışması ile Davutoğlu'yla telefon konuşmasındaki "parti kuruyormuşsun?" tarzındaki üst perdeden yaklaşımı arasındaki fark da bu durumu doğruluyor. Davutoğlu'nun bir yanılgısı da uyarılarının bir etki alanı oluşturduğu yönünde. Sandığından çok daha etkisiz Davutoğlu.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 17:28
0
Bu yorumu yazan kişi olarak az evvel Davutoğlu'yla mülakat yapan üç gazetecinin (Beki, Saymaz, Oğhan) iki programının iptal edilip Radyo Sputnik'ten kovulduklarını öğrendim. Sözlerimi kısmen geri alıyorum. Belli ki Davutoğlu'ndan da korkuyorlar. Hem de ziyadesiyle...
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 10:58
Davutoğlu siyaseti bırakmazsa siyaset onu bırakacak gibi duruyor. Bir başarı öyküsü ve karizması yok. Suriye meselesi ile başbakanlıktan azledilmesi sürekli karşısına çıkacak iki handikap. Parti kurarsa alacağı %1. Midesi Arınç kadar sağlam değilse AKP'de de kalamaz. Eğer ayrılırsa parti kursa bile bir süre ortada dolanıp kaybolacak bence. Ali Babacan daha şanslı. AKP'den her şartta belli bir oyu götürür.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 10:36
Söylenen her sözde akıl , fazilet, ileri görüşlülük ve nezaket dolu konuşmaları ne kadar özlediğimi farkettim. Yüksek profilli olmanın ne demek olduğunu tekrar gördüm. Kim ne derse desin Davutoğlu çok saygıdeğer bir insan ve inşallah siyasetin çirkin dünyasında gücünü korur ve kaybolup gitmez. Benzeri programlar artarak devam eder inşallah
Mustafa Soylutürk 19 Temmuz 2019 10:23
''Misafiri ''eve koyan yok ..Siz de okunu yayını nereye asalım muhabbetin desiniz....Bir ''Yiğit'' gurbete çıksa gör başına neler gelir....
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 10:18
Ülke yıkılmış eski Ortadoğu baas rejimlerine döndü. Çok da uğraşmaya değmez. Umutsuz hasta gibi eve girsin rahat ettirilsin durumunda. Bağnaz geri toplum dibe vurur orada da kalır. Hal bu ama hocaya sorsan kadim topraklarda kadim ülke. Rahmeti ERBAKAN hocanın deyimi ile hadi oradan!
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 09:16
Hoca hala lider gibi davranamıyor. Çünkü lider değil bence. Hala partide de kalabilirim, gidebilirim, parti kurabilirim kurmayabilirim kararsızlığında. Lider insan kararını verir, planını yapar ve uygular. Olur ya da olmaz. Ama o hala mızmızlanıyor. Bu saatten sonra bir de reisin gölgesine girerse çok yazık eder kendine.
HACI MURAT 19 Temmuz 2019 09:16
Benim anladığım da şu:Ahmet Davutoğlu'nu Ak Parti'yi yıpratmak için bir manivela olarak kullanmak isteyenler bu emellerine ulaşamayacaklar.Davutoğlu onlara bu fırsatı vermeyecek.Ak Parti'ye yönelik eleştirilerinden partisinin bir zararı olmaz.Muhalif kesimi mutlu etmeyecek görünüyor Davutoğlu.Kendisine yakışan da budur.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 12:27
1
Hayret! İlk defa bir şeyi iyi anlamışsın hacı.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 18:30
2
HACI, PİAR kapsamlı bir anket yaptı. Ankete katılanlara göre Türkiye’nin en önemli problemi EKONOMİ. Eğer bir ülkede ekonomi birinci problemse, hiçbir iktidar yerinde kalamaz. Ankete göre, AKP’nin oyu % 27.70, ortağınınki % 8.10. Toplamınız % 35.80. Haydi kararsızlardan da pay verelim azami % 40. AKP’lilerin ÜÇTE BİRİ sağda yeni bir parti istiyormuş. AKP’lilerin % 65’i Babacan’a oy vermem demiş. Yani üçte biri Babacan'ı bekliyor. İlk seçimde yolcusunuz; kendini yavaş yavaş alıştırasın, kalbine falan vurmasın diye haber veriyorum. :))
KARAR OKURU Ahmedâ 19 Temmuz 2019 09:07
Bu nasıl memleket ki, kurtarıcılar hiç değişmiyor. Eskiyen yıpranan, bir bakıyorsunuz allanıp pullanıp yeni(lenmiş) kurtarıcı olarak tekrar karşınızda.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 09:01
Günah ve veballerden kurtulacaksa köşesine çekilemez. Diyet borcu var bu millete . Daha açık ve şeffaf konuşarak siyâset yapmalı. Suriye politikasında acele edildiğini kendisinin de bu konuda sabırlı olmadığını belirtmeliydi. Alanı kuş türlerine(pelikan karabatak...) bırakmamalı.
Musto 19 Temmuz 2019 08:51
Davutoğlunun tek yapacağı iyi şey yardımcılık görevini almak yolsuzluk ve tasarruf batı ile ilişkileri düzeltmek için çabal sarfetmek tabi damat ile babası musade ederse.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 08:40
Davutoğlu'ndan siyasetçi olmaz. Kumaşı bu işe uygun değil. Nabi Avcı'dan da olmadı. Bu tip insanlar için ideal iş danışmanlıktır ya da bağımsız teorisyenlik. Hoca o gün direnmedi, bugün şikayet ediyor. Çok geç kaldı. Tren kalktı. Bu istasyona bir daha uğramaz. Tarih Hasan’ı anmaz, çünkü yönetimi kendi eliyle Muaviye’ye teslim etti. Ama Hüseyin kıyamete kadar kahraman olarak, idol olarak yaşayacak.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 14:46
1
Mükemmel, alkışlıyorum
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 14:52
4
Yönetimi Muaviye'ye devrederek büyük bir savaşı engelleyen ve haddi zâtında büyük bir fedakarlık ve kahramanlık yapan Hz Hasan (ra)ı anmayan tarih utansın...
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 08:31
Fakirin prensibi şudur. İstenmediğim yerde durmam, onurumla giderim... Ama siyaset bu ayrı bir dünya...
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 07:38
davutoğlu. ak partiden ayrılsa üni'de ders falan veremez. biline
Yurdumun insanı 19 Temmuz 2019 07:38
Sansür ve yasakları delmenin yolu sadece Sosyal Medya/Mecrada bu işi yapanların sırtına yüklenmemeli! Mesala bu mecraların sadece alternatif değil baskın hale gelmesine muhalif her siyasetçi, aydın,yazar, akademisyen katılarak katkı vermeli. Başbakanlık, akamisyen, aydın kimliği ile Davutoğlu' nu bu tercihi, katkısı için kutlamak lazım.Mesala Ergenekon kupmas mağdurları, 15 Temmuz darbesinin karalık yüzüne ışık tutmak için sosyal medya öne çıkarılmaz.Ve Millet Meclisi Araştırma Komisyonu alternatifini yaratmak şıkayet eden siyasi muhaliflerin görevi. Hodri Meydan.
Yüksel dinçer 19 Temmuz 2019 05:16
Başbakanlıktan alınması onur kırıcıydı ama kendi düşen ağlamaz bir ülkenin her şeyine tek kişinin karar vermesinin önünü açan kendileriydi tabiki böyle gitmesinin imkânı yok mutlaka revize edilmesi ve demokrasinin önü açılmalı
Önder 19 Temmuz 2019 03:23
Yayını izledim Davutoğlu sıkıştığı noktada Fetö diyor ve hala RTE'den medet umuyor, ona sadık olduğunu söylüyor ve görev bekliyor...Sorunun RTE olduğunu kimse görmüyor mu..Yazık oluyor ülkeye
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 02:36
Siyaseti bırakmak yiğitlik olur.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 10:48
1
Onurlu bir gönderiliş bekliyor. Kullanılıp atılmış gibi hissediyor ve gururuna yediremiyor. Ondan orda burda demeç verip kendini tatmin ediyor.
Hersoy 19 Temmuz 2019 01:32
Davutoğlu bu eleştirileri niçin referandum sürecinde dilllendirmedi acaba, biraz geç değil mi?
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 00:56
Onu da yapabilir bunu da yapabilir duruma göre anlayışında olan bir kimsenin arkasından kimse gitmez. Davutoğlu parti kursa malesef kitleri peşinden sürükleyemez. Hiç olmasa iktidar beni dinlesin diyor ama kimse de umursamıyor. Hadi zamanında tavrını belli etmedin, onu geçtik bari şimdi biraz net olsun.Manifestoymuş,eleştiriymiş vs kimse takmıyor.
Karar Okuru 19 Temmuz 2019 00:46
Din odaklı, hayatın gerçeklerinden kopuk bu mahallenin hiç bir üyesinden bir şey çıkmaz. Klasik orta doğu aklı akış şekli mazeret-mağduriyet-haset ve hamaset. Ayak altında pas pas olur sorsan dünyayı o şekillendirir. Ahmet hoca! Hadi canım sende
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 00:32
İyi hoşta bir konu hakkında ben şurda hata yaptım demedi. Hep savunma modunda kendini doğru anlatma derdindeydi. Bir özeleştiri göremedim. İsteseydi cumhuriyet, sözcü, T24 baş gibi yayınlardı Davutoğlu’nun konuşmalarını. Kaldı ki kendi özel blogunda çok rahat düşüncelerini paylaşabilirdi. Mesela Fehmi Koru öyle yapıyor. Konuşmak istedim de yayınlayacak kanal bulamadım. Güldürmeyin bizi.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 00:29
Akif Bey bir zahmet TBMM binasının üstünde dev Erdoğan posteri asılı. Bunun yanlışlığını bir yazınızda dile getirin. Yasama darbe dönemleri hariç hiç bu kadar küçülmemişti. TBMM herhangi bir devlet dairesi değildi Erdoğan’ın resmi asılsın.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 11:47
0
Cok gec Türkiye dünyayi sömüren yamyamlara muhtac duruma düsürüldü sebeb olanlari Allaha havele ediyorum
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN