Back To Top
Trump da operasyona hazır mı?

Trump da operasyona hazır mı?

 - Son Güncelleme: 27.07.2019 Cumartesi 09:15
- A +

2018 Aralık'ında Fırat'ın doğusuna operasyonun eli kulağındaydı. Sınır boyunda yine yığınak yapılmış, yine 'operasyon geliyor' mesajları verilmiş, yine 'hazırlıklar tamam' haberleri yapılmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Fırat'ın doğusu ile ilgili ikazlarımızı yaparken, aynı zamanda hazırlıklarımızı da tamamladık. Fırat'ın doğusunu terör örgütünden kurtarmaya yönelik harekatımıza birkaç gün içinde başlayacağımızı ifade ettik. Hedefimiz asla Amerikan askerleri değildir, bölgede faaliyet gösteren terör örgütü mensuplarıdır" diye açıktan duyurmuştu.

Amaç, hedef bölgeyi kontrol eden ABD'nin kulağına su kaçırmak ve dikkatini çekmekti. Yoksa ne diye davulla zurnayla ilan edilsin.

Daha fazla oyalanmaya tahammülümüzün kalmadığını, taleplerimiz karşılanmazsa kendi göbeğimizi kesmekte kararlı olduğumuzu bir de böyle anlatmayı deniyordu Ankara. Son üç diye geri sayıma bile başlanmıştı...

Fakat arkası gelmedi. Neden gelmediğini de üç hafta önce Osaka'da, güya Erdoğan'la ne kadar iyi geçindiğini örnekleyecekken her zamanki gibi böbürlenmeden duramayıp yüzüne gözüne bulaştıran Trump söyledi.

Şöyle bir fecaatti: "İşin açıkçası herkesin bildiği gibi Erdoğan'ın Kürtlerle bir problemi var. Sınırda 65 bin kişilik bir ordusu vardı ve IŞİD'e karşı bize yardım eden Kürtleri haritadan silecekti. Onu aradım ve bunu yapmamasını rica ettim. Sanırım Kürtler onun veya Türkiye'nin doğal düşmanı. Ve o bunu yapmadı. Sınırda dizilmişlerdi ve bizimle birlikte IŞİD'i yenenleri haritadan sileceklerdi. Dedim ki 'bunu yapamazsın, bunu yapamazsın' ve o bunu yapmadı. O yüzden bir ilişkimiz var..."

Tabii ki anlatımı yine bozuktu, tabii ki hava atacağım derken araya yine bol keseden yave katıyordu, tabii ki yüksekten uçarak maksadı da çizmeyi de yine aşıyordu. Fakat  Ankara, Trump'ın   ifade çarpıklıklarına hiçbir düzeltme yapmadı, 'yıktın perdeyi eyledin viran' bile demedi, öylece dağınık bıraktı.

Ankara'nın 'terörle mücadele operasyonu' dediğine Trump 'Kürt düşmanlığı' diyordu, katliam imasında bulunuyordu. Bir lafıyla operasyonu durdurduğunu iddia ediyordu.

Ne ithamları yalanlandı ne de 'lafını bil, ne biçim konuşuyorsun, iftira atma' gibi bir tepki verildi. 

S-400 yaptırım tehdidini bertaraf edecek diye umut bağlamışken nasıl kendine yonttuğunu yüzüne  vurarak Trump'ı kızdırma riskini şimdi almamak tercih edilmiş olabilir, şartların nazikliğinden bunu anlarım.

Fakat Ankara işaret fişekleri çakıyor, ertelenen operasyon raftan indirildi, eli kulağında, yığınak yapıldı, hazırlıklar tamam...

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün hedefi koydu,  geri sayım düğmesine de şu sözlerle bastı: "Ne şekilde sonuçlanırsa sonuçlansın biz Fırat'ın doğusundaki terör koridorunu paramparça etmekte kararlıyız. Suriye'nin kuzeyindeki tüm aklıselim sahibi Kürt, Arap, Türkmen kardeşlerime sesleniyorum. Gelin PYD denen örgütünü bir an önce tasfiye edelim. Amacımız teröristleri sınır hattındaki sarp dağlar yerine, sınırımızın hemen ötesindeki düz ovada karşılayıp engelleyecek bir güvenlik hattı oluşturmaktır. Bunu başardığımızda inşallah Kandil diye bir meselemiz de kalmayacaktır..."

Ya ABD üzerinde yine caydırıcı olur da Ankara'ya istediğini verip operasyonu rica ile bir kez daha erteletmeye kalkarlarsa...

Trump 'bir telefonla ben durdurdum' diye ortalıkta gezinmesin sonra yine, ona da bir tedbir düşünülmüş müdür?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Muhtefi. . 29 Temmuz 2019 20:23
Trump Parmagini kıpırdatamaz .!..Onu aşar Suriye'de ki durum.Perde arkasi var Suriye'de .İran Faktörü var izin vermezler. Iranla dalaş Hepsi hazır ola geçer, Rusya dahil Ne vereyim Abime derler...Menude Fetos,kandil ızgara vb var...:))...Derhal masaya servis..! .ayrıca Düzinelerce S-400 al fakat siyonist çıkarına yeterki dokunma..no problem..!. .Iskembeden sallamıyorum belli Firavun hanedanın Ortadoğu kazanımları. Kudus,Golan vb sadece imzalıyor önüne getirilene. !..Bakan kovmuş,almış falan filan olsun o kadar adam Başkan. ;)))..
KARAR OKURU 27 Temmuz 2019 10:38
Kürtler, mücadele verirken hem kendileri hem Arap ve Türkler ızdırap çekecek (çekiyor da). Amerika için Kürtlerin korunması -çevresindekileri iç çekişmelerle boğmak ve parçalamak isteyen İsrail nedeniyle- önceliklidir ve bu kargaşa/ızdırap devam eder. Keşke barış olsa. Türk devletinin hataları muhtemelen çoktur ama; geçmiş dönemde, pkk'ya legal destek sağlamaktan başka misyonu olmadığını gösteren, birlikte yaşamak yerine ayrışmayı önceleyen acemice/akıldan uzak pratikleri ile hdp, kaybettiği güveni kazanamaz bence. Kürtleri düşünüyor ise, güveni tesis edebilecek yeni bir yapılanmaya yer açmal
Karar Okuru 27 Temmuz 2019 10:23
Bu anlayışın iktidar olduğundan beri zig-zag ve u dönüşleri dikkate alınırsa hiç bir konuda istikrar ve başarı olamıyor. Sadece kısa orta vade gaz alma stratejisi. Açılım-hendek, esad-Esed, rahip Brunson, Hoca efendi-FETÖ gibi u dönüşler hatırlatılabilir. Sonuçta kalıcı olacak eğitim ve ekonomide yaşanan toplumsal gerilemenin ülkenin bekasını tehdit eden hale gelmesi olacak. Nitelikli genç nüfus içerde ve dışarda yabancılara yönelerek azalırken literatürde sosyal moloz diye tanımlanan ve ileride güvenlik ve asayiş açısından bela olacak genç niteliksiz nüfus göçlerle de artıyor. Durum bu
KARAR OKURU 27 Temmuz 2019 06:52
"Suriyeli Kurt, Arap, Turkmen kardeslerime sesleniyorum. Gelin PYD denen orgutu bir an once tasfiye edelim"...Turkmenleri anladik da bu Araplarin ve Kurtlerin istedigi birsey mi? Belki Araplarin bir kismi da istiyor olabilir de Suriyeli Kurtler neden istesin PYDnin tasfiye edilmesini? Bilakis, arastirmalara gore Suriyeli Kurtlerin %80den fazlasi PYDyi destekliyor.
Deli Emin 27 Temmuz 2019 05:26
Akif bey ABD ve Türkiye ne hakla başkasının ülkesinde siyasi, askeri düzenlemeye cüret eder. Yarın bzim ülkemizde Allah göstermesin benzeri yapılırsa kabul edermiyiz.Yahu sen Suriye, Rusya, İran ile ortak hareket etmen gerekmez mi! O zaman PKK, PYD buna göre davranır.İlla ABD nin kucağına itiyor PYD yi.Tuhaf değil mi! İsrail, ABD amaçlarına uygun davranma değil mi bzim tavrımız.Golanı ne yaptılar.Rusya yanından almak için göstermelik bir operasyon yapmaya müsaade edilecek,Trump ve Recep bey kamuoyunu kafalıyacak. S400 biletli görme karşılığı sergi açılır Ankara'da. Masraflar çıkar.
Yarim 27 Temmuz 2019 02:51
yine Aralik 2018'de, Trump, cok kisa surede, 4-ay icinde Suriye'den cekiliyoruz'' da demisti!? Neden cekilemedi? ''Suriyeden cekilmek ABD cikarlarina aykiri'' diyerek cekilimeyi engelleyen israil olmadi mi? ''..Kurdleri kesecek'' zirvasini Trump'a ezberleten israil degil mi? sozu eksik soylemek, gercegi tam anlatmak bir kareakter sorunudur.
ABD mi israil mi 27 Temmuz 2019 15:18
0
ABD'nin 2 numarsi, baskan yardimcisi Joe Biden Agustos 2016'da Ankara'da kameralarin onunde; Bi ay icinde Membij'den cikacagiz'' demisti! Turk medyasi bunu NEDEN hic sorgulamaz acaba?
KARAR OKURU 27 Temmuz 2019 01:16
İnsan, kocaman bir guc dalgasina binip istahlanmadigi, haddini asmadigi zaman insan, obur turlu en iyi ihtimalle hayvan, bir ihtimal hayvandan da asagidir.. elalemin/elalemlerin ulkesine/ulkelerine siz nasil bakip hangi kaygilar, hangi beklentilerle hangi arzulari duydugunuzu bir analiz edin, sonra bunu Kur'an ve Peygamber a.s.in uygulamalarina vurun, bakalim Allah'a hangi mesafede cikacaksiniz.. bir kardes uyarisi: sakin nehrin akisina kapilmayin, sonunda selale var.. bir gun hepimiz olecegiz, arkasinda cehennemi bulmayalim..
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 23:59
iktidar ve dünyevi işler uğruna insanları yerin altına göndermekle övünmeyi ben anlayamıyorum.
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 23:51
Belli ki Erdoğan Kürt’leri tehdit etmeden duramıyor... Bu dil ve anlayış Türkiye’ye kaybettirir...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN