Back To Top
Trump övüyorsa aman dikkat

Trump övüyorsa aman dikkat

 - Son Güncelleme: 02.07.2019 Salı 08:15
- A +

ABD Başkanı’nın, rüşvet-i kelam dağıtmadaki ölçüsüz cömertliği dillere destan, bunu Suudi dostlarından iyi kim bilir?

Kral Selman’ı kaç kere göklere çıkardı. Ballandıra ballandıra anlatmadı mı “Biz olmasak o koltukta iki hafta oturamazsın” dediğini... “Sizi korumak için kendimizi yırtıyoruz” diye çıkıştığını... “Paralarından başka hiçbir şeyleri yok” gibi tanımlamalarla nasıl küçük düşürdüğünü... ‘Haydi pamuk eller cebe’ telefonlarını, bir ‘alo’yla önlerine ne ekstra kabarık hesap pusulaları koyduğunu...

Dilinde bakla ıslanmıyor, yediği kabalık ve küstahlık herzelerini marifet gibi pazarlamıyor mu?

Hepsi de ‘onları seviyorum’ diye başlayan skandal zevzeklikler. Amerika’yı yeniden nice büyük yaptığını göstermek için saldığı salmalardan başka tutunacak dalı yok. Varsa yoksa çıkardığı faturalar, şişirdiği hesaplar...

Hava atmak uğruna ‘dost’ dediklerini, ilk popülist şovda bozuk para gibi harcamaktan çekinmiyor.

‘Görgüsüzüm ama para bende’ hırtlığının kaç kez kitabını yazdı.

Muhataplarını silkelenecek kerize indirgeyerek aşağılıyormuş, enayi suretinde karikatürize ederek gülünçleştiriyor hatta rezil ediyormuş, eline düşeni haraca kesen zorba gibi görünüyormuş, övgüde mübalağaya kaçınca övüyor mu sövüyor mu belli olmuyormuş, dili alaycı ve rencide ediciymiş, elini veren kolunu kurtaramıyormuş, kıstırdığını ezerek basbayağı söğüşlüyor izlenimi veriyormuş, gözü net getiriden başka bir şey görmüyor diye yanlış anlaşılıyormuş, umuru değil...

Pişkince indirilecek hazır cukkaya bakıyor o, semtine bile uğramıyor öteki kaygılar, uzun vadeli brüt menfaatle ne ilgilenecek!

Magandalıklarıyla böbürlenen, kimden ne kopardığıyla caka satan süzme bir çıkarcı egoistle karşı karşıyayız.

Sorsanız, kendisinden öncekilerin ‘aptal’lığını ortaya çıkaran gelmiş geçmiş ‘en uyanık’ başkan. Amerikalıların gözünde haklarını yedirmeyip kuruşu kuruşuna arayan, unutulmuş batıklarını kurtaran, sağda solda takılı birikmiş alacaklarını tahsil eden bir kahraman tahsildar olmaya oynuyor.

Başkan değil haza para sayma makinesi mübarek...

Bir de Suudilere sormalı, dostları Trump’ta ne gördüklerini. Sadık mı, ahmak mı, yoksa ikisi bir arada bir ‘sadık-ı ahmak’ mı? Sonra da ‘Ahmak dostun olacağına akıllı düşmanın olsun’ diyorlar mıdır, içleri yanarak?

Demezler mi ‘ikram var dövmekten beter’...

Peşinatı avucuna saydırmadan yaralı parmağa tükürmediğini saklamayan şov düşkünü bir popülist paragöz var karşımızda. Yarın, hangi sıkı pazarlığı gösterisine malzeme yapacağı, neyi nasıl kullanacağı bilinmez.

Ha, Trump’ın S-400 alımında Türkiye’nin elini rahatlatması fena mı oldu, hiç değil.

Üzerimizdeki yaptırım baskısını tamamen kaldırmasa da hafifletti mi, hafifletti.

Ankara’nın hanesine yazılacak bir başarı var mı ortada, var.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu süreci çetin bir müzakereyle yönetti mi, yönetti.

Bunu teslim etmek için Trump’ın takdirine ya da referansına da ihtiyacımız yok.

Ama Trump’la ilişkilerde azami dikkati elden bırakmamaya ihtiyacımız şiddetle devam ediyor.

Yüze gülmesine, kinayeli güzellemelerine filan aldanmamalı. Yarın, ne karşılığında bu iyiliği yaptığına dair tuhaf hikayeler anlatmayacağını garanti etmiyor çünkü. Bire bin katarak, habbeyi kubbe yaparak acayip çamlar devirmeyeceğine kim güvenebilir?

Evet, desteğinin lafı bile nefes aldırdı fakat unutmayalım; bunu Obama’dan insaflı ya da adil ve hakkaniyetli olduğu için yapmadı. Bizi daha çok sevdiğinden, kara kaşımıza kara gözümüze hayranlığından da değil. Üstelik, iyiliklerini çarpıtarak ve borçlandırarak abartmak gibi, Obama’da olmayan kötü huyları da var.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Nurdan 02 Temmuz 2019 23:10
ABD yetkilileri, ikisi bir arada olmaz nokta.diyiyorlar. KİMSE ERDOĞAN’I ZORLAMADI’ Açıklamasına “Kimse Erdoğan’ı Vladimir Putin’le yakınlaşmaya zorlamadı” diye devam eden Amerikalı siyasetçi, ABD’nin Türkiye ile birlikte çalışmaya her zaman istekli olduğunu ve Amerikan hava savunması ekipmanı teklif ettiğini savunarak, “Erdoğan oyun oynamayı bırakmalı ve Batı’yla Rusya arasında bir tercih yapmalı” dedi. "DEMOKRASİ ELEŞTİRİSİ GETİRMEK YERİNE…’ Engel açıklamasına, Türkiye’ye yönelik bir demokrasi eleştirisi ile son verdi: “Son olarak, Trump diktatörlerle her zaman yaptığı gibi, otorit
Nurdan 02 Temmuz 2019 21:57
Ben youm değil ÇIN devlet TV haberinin turkçe cevrimini paylaşiyorum"Çin devlet televizyonu Erdoğan'ın söylediklerini, "Çin'in Sincan bölgesindeki insanların Çin'in gelişimi ve refahı içinde mutlu bir yaşam sürdüğü bir gerçektir. Türkiye, Türk-Çin ilişkilerindeki uyumu kimsenin bozmasına izin vermez. Türkiye aşırılığa kesin bir şekilde karşıdır ve Çin ile karşılıklı siyasi güveni ve güvenlik işbirliğini güçlendirmeyi arzu etmektedir" diye aktardı." Yorumsuz
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 21:01
Trump resmen dalga geçti Erdoğan'ın ekibiyle, çevirmen Türkçe'ye bambaşka çevirdi. AKP'li ekibe, bunlarla başa çıkması kolay dedi (easy to deal WITH), anlaşmak kolay diye çevrildi. Hepsi aynı tornadan çıkmış anlamına gelen, central casting lafını etti Trump, çevirmen anlamadığı için o cümleyi es geçti. Holywood bile bunları yapamaz diye de ekledi Trump, ekip sırıtarak baktı. Yuh be.
Muhtefi. . 02 Temmuz 2019 20:24
Turmp desteği değil bizm içimizde gereksiz polemiklikler,gizli ajandalar, adam kayırma, Siyasal İslam, Laik yobazlar, Dinbaz Yobazlar türlü, türlü maskelerden kurtulmadikca elalem ne demiş. Elalem kontrol etmiş mış, falanda, filanda NAYLON görüşler :))))..banane ondan,bundan Dünya White House.. (beyaz ev) der Turmp'un başkanlık ettigi eve..bizde Beyaz Saray. :)))..Adamlar beyaz ev diyor. ..Birlik olursak sıkıntı yoktur. Tek sıkıntımız amasiz,fakatsiz,lakinsiz, oylesiz, böylesiz Tam birlik Gerisi hikaye. :))
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 20:02
Eh şükür cumhurbaşkanıda şunu yapti dedinya demekki cok kötü şeyler olacak
Erdal akoluk 02 Temmuz 2019 16:31
karşılığında suriyeyi aldı. pkk koridorunu
Zembilfıroşt 02 Temmuz 2019 16:09
Trump nabza göre şebbet dağıtıyor. Bir kaç gün önce "Dostum erdoğan ı aradım ve rahip bransuyu serbest bıraktı. Aramasaydım belki yıllarca hatta ömür boyu hapiste kalırdı" demişti. Bizim medya bu konunun üzerinde hiç durmadı. Gerçeği trump malumu ilan etmişti. yargı sistemimizin ve yargıçlarımızın içler acısı durumunu bir kez daha ilan etmişti. Şimdi de S 400 leri Rusyadan alarak hurdalığa kaldırmamız şartıyla yaptırım uygulamayacağı anlaşılıyor. Bakalım bizimkiler buradan bir başarı hikayesi üretecek lermi? doğrusu merak ediyorum.
Özay İbrahimbaş 02 Temmuz 2019 15:54
"Trump’ın güya Türk heyetini güya övmek için espri yapar havada söylediği, ama söylerken dahi hem jest hem mimikleriyle üstünlük tasladığı şu sözleri konuşulmaya başladı: “Bakın, şu insanlara bakın. (Ellerini iki yana açarak Türk heyetini gösteriyor) Onlarla anlaşmak çok kolay. Hiçbir Hollywood setinde bu kadar güzel insanı bir arada bulamazsınız.” (Murat Yetkin) Herif Türk heyetiyle resmen dalga geçmiş. Ama yandaş medya bunu "övgü" olarak okuyor. Ne denir şimdi buna...!
Süheyl CALISKANOGLU 02 Temmuz 2019 17:02
0
Ne denir simdi buna sorusunun cevabi,eziklik olmali,biz Türk'lere "gaz vermek'cok kolay,komplekslerimizi atamiyoruz,özgüven eksikligimizden dolayi,bizimle dalga geciyor,Donald Trump hosumuza gidiyor!..
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 14:54
o degil de son gunlerde laikci teyzelerin basortululere saldirilari gazeteniz tarafindan haberlestirilmeye/ uzerinde yorum yapilmaya degmez konularmidir sn Yazar?
Zembilfıroşt 02 Temmuz 2019 17:53
0
Kardeş verilen rolleri çok iyi oynuyorlar demek istemişti. Bunu anlamayacak ne var!
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 22:54
0
Ne hikmetse bu laikci teyzeler siz tam secim kaybedince basortusune saldiriyor. Siz ne zaman zor durumda kalsaniz laikci teyzeler turuyor piyasaya. Daha onceleri uniformali amcalar e-muhtiralar verirdi. Artik o yemiyor demek kimse size bagli askerin yapacagina inanmiyor demek. Laikci teyzeleri mi piyasaya surduler?
Okur 02 Temmuz 2019 13:07
SEN DE YERİYORSAN AMAN DİKKAT
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 11:24
BUNDAN ÖNCEKİLER MÜŞAVERELİ KAVGA İDİ ZATEN...! BİZİMKİLER DIŞ VE İÇ DÜŞMANSIZ YAPAMIYORLAR. NE OLDUDA 23 HAZİRANDAN SONRA CANLAR CANANI BULDU..???
Menderes YILDIRIM 02 Temmuz 2019 10:50
ABD artık Türkiye ye YAPTIRIM uygulayamaz. Trump' un aklı paraya çalışır. Trump, Sadece KARABORSACIDIR unutmayalım. Akif Bey; Aslında AMBARGO - YAPTIRIM Türkiye için (KISMEN) iyi bir olay. Kendine getiriyor. 1974 yılında ABD İstediğimizi vermedi - ambargo uyguladı ASALESAN ve benzerlerini kurduk. İHA istedik vermedi, İHA yapmakla kalmadık, ihraca eder olduk. Tank - Zırhlı araç istedik vermediler, şimdi yapıyoruz. Aslında KTÜ KOMŞU MAL SAHİBİ YAPIYOR unutmayalım. Biraz sıkıntılı geçer, o da olsun. Katlanılmazsa MAL SAHİBİ OLUNMAZ. Saygılarımla
Mutlu Yücel 02 Temmuz 2019 10:25
2)Bu âlicenaplığın nedenlerinden biri de, İran la suların hayli ısındığı şu sıralarda bir de Türkiye ile papaz olmanın riskli olacağı, olası bir Türkiye atağının eklenmesi orta doğuyu tam anlamıyla bir ateşe atacağı bu ateşte kendisinin de yanacağı düşünülmüş te olabilir. Ve veya S- 400 leri alıp içini boşaltıp, uc uca ekleyip,ucra bir köye minare yapacağımızın güvencesini alınmış ta olabilir.
Mutlu Yücel 02 Temmuz 2019 10:20
1)Bu yazı bir şeyleri düşünmemize kaynak oldu. a)Kongre tarafından denetlense de, kuvvetler ayrılığı olsa da, parlamenter sisteme göre başkanlık rejiminin daha kötü olduğu. Çünkü gün gelir devran döner bir ülkenin başına bütün meziyeti tüccar para kazanmaktan ibaret olan bir kişi gelir ve ülkesini kendisiyle beraber rezil rüsva eder. Çünkü bütün meziyeti tüccar kafasıyla para kazanmak olan bir kişi o ülkeyi, ülkenin güvenirliği dâhil her şeyiyle bitirir.
yusuf akkuş 02 Temmuz 2019 10:16
övuyorsa aman dikkat sovuyorsa aman dikkat ya bize ne trump un durumunda bize bakın bize o kadar baskıya rağmen sözumuzden vaçgeçtikmi dik durdukmu ona bakın bırazda Erdoğanin dik duruşuna bakın rusya ve abd arasındaki savaşa rağmem ikisiyle cizgiyi koruyor gemisini yurutuyor artı içteki bu kadar muhalife rağmen koruyor diplomatik başarı sağlıyor bunu görmeyecekmısınız
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 09:59
Evet o maganda, ama biz kotuyuz.. kotu sozcugunun tam anlamiyla.
Amerikan halkının milli iradesine yönelik eleştirileri diğer halkların milli iradesine de getirmeniz dileklerimle saygılar
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 01:13
Allah aşkına akif. Selman nire Tayyip nire. Benzetme. Tramp için söylediklerin doğruda, bir zamanlar yanında olduğun insanlara bu kadar saldırma. Anladık tamam bir marjinallik havasına girdiniz. Kimden oykunleniyorsunuz. Emanet duruyor.
THY icin Boeing'den 100 adet $28 milyarlik yolcu ucagi talebi, her ne kadar S-400 ve F-35'lere karsi bir nevi 'rusvet' gibi gorunsede, THY'nin buyume hedefi goz onune alindiginda zekice bir hamle. Bir iki de Patriot bataryasi siparis edilirse, Turkiyenin alacagi F-35'leri israil/kongre bile engelleyemez
karar 02 Temmuz 2019 13:57
1
o söz nasıldı."rüşvet alan da,veren de melundur" şeklindemiydi.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 13:06
0
O 28 milyar doları hangi parayla ödeyeceksin birader.
Menderes YILDIRIM 02 Temmuz 2019 00:31
Akif Bey; Trump övüyorsa aman dikkat ! Trump kendisini kaybetmiş, GÜÇ ZEHİRLENMESİ yaşayan birey haline geldiği için artık dünya için TEHLİKE olmaktan çıkmıştır. K. Kore ile anlaşan İran' a savaş davulları çalıyordu, sonra TIRSTI. Çine kafa tuttu, Çin teknoloji de alternatif arayışına girince GERİ ADIM ATTI. S. Arabistan da Kaşıkçı cinayeti ile ilgili bir şeyler söylemeye çalıştı, S. Arabistan (DAMADI DUYGUSAL ŞEKİLDE) sorunu çözdü. Trump artık dünya için tehlike olmadığını düşünenlerdenim. Saygılarımla
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 00:11
Sayın Beki harikulâde bir yazı teşekkürler. Ancak denize düşmüşüz yılana sarılmayı kurtuluş diye yutup tatmin oluyoruz. Maalesef!
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN