Back To Top
ABD ile savaşta yeni safhaya doğru?

ABD ile savaşta yeni safhaya doğru?

 - Son Güncelleme: 24.09.2019 Salı 09:35
- A +

Suriye’deki kirli savaşın gerçekte Türkiye’ye karşı yapıldığını hâlâ fark edemeyenler var. Bildiği halde, bilmezden gelenlerle birlikte bunlar bir yekün tutuyorlar, gürültüleri bu yüzden çok çıkıyor. İkide bir Esed’le görüşme bahsi açıyorlar. Esed kim? Rusya’nın elinde bir kukla! Türkiye Rusya ile görüşmekle zaten Esed’le görüşmüş oluyor!

Bütün bunları bildikten sonra Suriye meselesinin seyri konusunda doğru değerlendirme yapabilmek için bu savaşın bir Amerikan tezgâhı olduğunu kavramak gerekiyor!

Çıkışı ayrı bir fasıl, bugünkü seyri tezgâhı apaçık ortaya koyuyor. Türkiye’nin akilleri bunu görmemekte direndiler. Kâğıt üzerinde ABD dostumuz ve stratejik ortağımız, yarım asırlık müttefikimiz. “Amerika bizden vazgeçemez” avuntusu ile bugünlere geldik.

Şunu anlayamadık: Türkiye ABD stratejisine uyduğu nisbette ortaktır! Ortak bir stratejide anlaşıldığı için değil.

Batı emperyalizminin bugünkü patronu ABD Ortadoğu’da İsrail’siz var olabilir mi? İsrail’i yaşatmak, daha da ötesi, her şeye rağmen bölgede dokunulmaz kılmak ilk şarttır. Bölgede İsrail’den hiza tutan bir sistem kurulabilir. Böyle bir sistemin kurulmasının önündeki engel geçmişte olduğu gibi Türkiye’dir, Türklerdir!

Türkler bu coğrafyayı bin yıl yönettiler. Düzeni sağladılar, adaleti tesis ettiler. Bazı sebükmağzlar itiraz edecekler: Yavuz Sultan Selim öncesini bilmedikleri için. Selçuklular, Selçuklu atabeylikleri, Memlükler…Osmanlı öncesi bunlar var. Osmanlı ilk defa bu coğrafyayı tarihte görülmemiş şekilde bir bütün haline getirdi. 20. yüzyıla kadar bu bölge halklarının rızası ile devam etti. İngiliz emperyalizmi bu rızayı hiçe sayıp Ortadoğu’da Hüseyin üzerinden bir isyan başlattı. Bu ihanetin bölgeyi barış içinde yaşatacak yeni bir otorite inşa ettiğini kim iddia edebilir? Bu coğrafyamızdaki parçalanmanın başlangıç noktası idi.

Türkler şanla şerefle, bin yıl yönettikleri coğrafyadan el çektirildiler. Osmanlı sonrası Ortadoğu yüz yıldır dünyanın huzursuzluk kaynağı. İsrail faktörü bölgenin istikrarının önündeki en önemli engel. Her istikrarsızlık bölgenin Osmanlı ve Selçuklu geçmişini hatırlatıyor. Kendini yöneten bir coğrafyanın kilidi Türklerde, Türkiye’de.

ABD İsrail’i uslandırarak Ortadoğu’yu istikrara kavuşturmak yerine, İsrail’i güçlendirerek kendi ceberrut istikrarını tesis etmek istiyor.

Bunu fiilen mücadele ederek yapamayacağını bildiği için İslâm dünyasını kendi içinde çatıştırma yolunda güçlü adımlar atıyor. İlk adım, Irak’a yapılan müdahale idi. Irak yüzyıllarca sünnilerin yönettiği şiî nüfusun yoğun olduğu bir ülke idi. ABD sünnileri yok saydı, şiiliği Bağdat’ın hâkimi yaptı. Irak’ı şiilikten ötürü İran’ın tesirine açtı. İran sadece Irak’da değil, Yemen’de de güç gösterecek hâle geldi. İran’ın Suriye savaşında bir aktör olarak tanınması, daha derin bir ABD hamlesidir. ABD’nin bununla de yetinmediğini görüyoruz: Son hamle Rusya’nın sahaya sürülmesidir!

Suriye’de Amerikan stratejisinin özü Türkiye’nin bölgede güçlenme eğilimine sınır çekmek ve sünni İslâmın bütünleşmesini önlemektir. Bunu kavramadan atılacak hiçbir adım, takip edilecek hiçbir strateji sonuca ulaşamaz.

Bu tabloya bakıp şunu söyleyebiliriz: ABD Türkiye ile doğrudan sıcak çatışmaya girmeden savaşıyor. Bu sıcak çatışmanın hiç olmayacağı anlamına gelmez. Delili çok açık: Ucuz askeri güç olarak istihdam ettiği terörist unsurlara yapılan olağanüstü silah desteği, yani muazzam yığınak!

Türkiye’nin ABD maşası ile karşı karşıya gelmesi kaçınılmaz!

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Muhtefi. . 24 Eylül 2019 23:03
***Yurtta Sulh, Cihanda Sulh. ***..olmadan olmaz Hafiz. .Aynanin karşısına geçelim ve bu cümleyi kendimize okuyalım. !...kendimiz kendimize ne cevap verecek. .sonra Bopculari, siyonistleri kolay konuşabiliriz. .saygılar. !...
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 21:55
Vayy...meger Suriye'de Esed'i devirmek icin kopan kiyamet, gercekte Turkiyeye karsi yapilan bir savasmis... Esed'i devirmek isteyenlerden biri de biz degil miydik? Cok komplo teorisi duydum ama bu birincilik odulunu acik farkla kazanir. ABDnin bu dunyada en buyuk rakibi Turkiye'dir mesaji var bu yazida. Biz ne zamandan beri Rusya ve Cin'den daha buyuk bir rakip olduk ABDye? Mehmet Bey ya hayal aleminde yasiyor ya da dikkatleri ustune cekmeye calisiyor. Bu teoriye inananlar da cikabilir; ne de olsa butun dunya bize dusman cunku buyuk milletiz nakaratiyla yetistiriliyor cocuklar.
karar okuru 24 Eylül 2019 20:48
"Suriye’deki kirli savaşın gerçekte Türkiye’ye karşı yapıldığını hâlâ fark edemeyenler var. Bildiği halde, bilmezden gelenlerle birlikte bunlar bir yekün tutuyorlar, gürültüleri bu yüzden çok çıkıyor."bu savaşınülkemize karşı yapıldığını en iyi bop eşbaşkanı tramp ve işbirlikçileri biliyordu.ve Erbakan da bunu böyle olacağını çok seneler önce ve defalarca ifade etmişti.ama sınıf kaçkınları bunları duymadı.
Dede 24 Eylül 2019 21:55
1
yahu kardeşim o zaman türkiye kendi ayağına kurşun mu sıkıyo.suriye savaşını en fazla körükleyen ülke hangisi
karar okuru 25 Eylül 2019 08:59
0
dede.cevabın sorunda gizli olabilir mi
KARAR OKURUMürsel 24 Eylül 2019 15:11
Türkiye Abd ve İsrail'le kapışacak.Görünen köy kulavuz istemez.Mandacı sülalenin ödü kopsa da.Nasıl olacak? Hz Yunus'ça söyleyelim;"Bir üvez bir kartalı vurdu yere yatırdı, ben de gördüm tozunu!.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 13:34
Her yazarla hemfikir olmasam da bu gazetedeki kose yazilarini okuyorum. Hemfikir olmam sart degil yeter ki elle tutulur bir makale olsun. Ama Mehmet Dogan'in makalelerinin tutarlilikla, mantikla, gercekle alakasi yok. Suriye'deki savas Turkiyeye karsi yapiliyormus. Kim inanir buna? Bir de su cumle: "Turkler bu cografyayi bin sene sanla, serefle yonettiler. 20. yuzyila kadar bu bolge halklarinin rizasiyla devam etti"... Arap ulkelerine birkac kez gittim. Lubnan, Misir, Cezayir. Turklere karsi gecmisten gelen bir husumetleri vardir. Hicbir halk yurdunu isgal edenleri sevmez. Yok boyle birsey.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 17:15
1
Mantık hatasının en barizi madem suriye savaşı turkiyeye karşı turkiyenin yeri neresi.neden bu savaşta emperyalistlerle.cok haklisiniz.yazar bizi gerçekten aptal saniyo
okur 24 Eylül 2019 11:13
Allah aşkina Hocam, mademki bu savaş Türkiye'yi bölmeye yönelikti şimdiye kadar Türkiye'nin sürdürdügü Suriye politikasını nasıl acıklarsınız? Cok uzun tarihi dönemeclerde yok altı üstü 7 bilemedin 8 sene! Bırakın bin yılık "altın çağı". Üç kuruşluk aklımız kaldı sizde onu almayın Allahınızı seviyorsanız. Bizim Allahimizi sevmediğiniz kesin.
Karar Okuru 24 Eylül 2019 10:54
Şu son 30 yıla ve olanlara bakınca bir zamanlar çok karşı olduğumuz batının müttefikliği sayesinde eski sovyetler dahil diğer çevre ülkelere nazaran refahı daha yüksek halklar arasındayız hocam. Gerisi lafı güzaf. Klin merhemi olsa kendi başına sürermiş
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 10:37
Yazarın ABD tezgâhından yakınıyor ama şu söylediğine bakın: "Her istikrarsızlık bölgenin Osmanlı ve Selçuklu geçmişini hatırlatıyor. Kendini yöneten bir coğrafyanın kilidi Türklerde, Türkiye’de." Tam da yazar zihniyetindeki İslamcılar kullanılarak Suriye üç parçaya bölündü ama ders alındı mı? Ne gezer. Bir de sanki kendisi çok kavramış gibi olayın kavranamadığını, kavranmadan strateji geliştirilemeyeceğini söylemesi yok mu akıllara zarar. İslamcılar ellerini attıkları her şeyi beter hâle getiriyor. Nedenini merak ediyorsanız bu yazarın yazılarını takip edin derim.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 08:16
Doğan’a göre Türkler Orta Doğu’yu bin yıl şanla, şerefle, adaletle yönetmişlermiş. Türklerin yönetimi “20. yüzyıla kadar bu bölge halklarının rızası ile devam” etmişmiş. Yazarın tarih bilgisinin derinliğini ve genişliğini yakın tarih, özellikle Atatürk üzerine yazdıklarından biliyoruz. Hangi Rıza Mehmet Bey! Kılıcının gücüyle susturduğun insanların suskunluğunun adı rıza mı oluyor? Bağdat’ı kaç kere aldık, kaç kere elimizden çıktı, sadece buna baksan, o bile yeter “sebükmağz” tarih şablonunun çökmesine.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 08:09
Herhalde yazilar karisti yeni safaktan Ibrahim karagulle ile
N.Öztürk 24 Eylül 2019 07:20
Sayın Yazar, şunu tam olarak açıklasanız da öğrensek: 2010 'dan itibaren Esed bize ne yaptı ? Yoksa, Esedmiş, Katar ya da Kuveyt emiri imiş bize ne ? Bir de tutturmuşsunuz "Amerikan tezgahı". Tamam Amerika tu kaka, bilmeyen mi var ? O zaman İncirlik niye açık hala, niye İncirlik kapatılsın diye memleketi ayağa kaldırmıyorsunuz. Üzerinize alınmayın, 50 yıldır ( istisnalarıyla )sağcısı, özellikle de solcusu, dindarı ABD'ye aynı şekilde bakıyor. Ama lafta kalıyor, işe gelince tık yok. Yeter yahu,ABD aleyhtarlığını sermaye yaparak büyük adam pozlarında hava atmayın.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 02:47
Bin yil sanla serefle mi yonettik gercekten?.. :)) .. "..biz atalarimizdan gordugumuze kulluk ederiz" aklima geldi.. eger İslami perspektiften ne idik, ne kadar Allaha, ne kadar nefsimize kul, ne kadar adil, ne kadar zalimdik, "adil" bir sekilde okuyabilecekseniz Prof.Halil Inalcik'in Devlet-i Aliyye'sini ve Prof.Sevket Pamuk'un Osmanli İmparatorlugunda Paranin Tarihi'ni okumanizi oneririm.. sonra yalniz Allah'la basbasa kalarak "adaletle" degerlendiriniz.. mulk kufurle ayakta durur, ama zulumle ayakta durmaz ve biz kendimizle yuzlesip kulluga daha cok yonelmedikce tarih tekerrur edecektir..
Karar Okuru 24 Eylül 2019 00:54
ABD düşmanları ile ABD maşaları birbirini yer ABD ye birşey olmaz.
İllimunati,malta şovalyeleri,mehdix,deccalı unutmuşsun! tahminim düşündün ama yazamadın. Koca imparatorluğu bitiren kafa bu işte ama canı isteyenle,varsayana diyecek birşey yok.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 00:09
Bunu bölge emperyalizme direnecekse öncelikle şu mezhepçi görüşü kenara koyup İran ve Suriye ile işbirliği yapmak zorunda. Devir Osmanlı devri değil. Karşımızdakiler çok daha güçlü devletler. Böyle ayrım yapmaya, yok İran Abd'nin isteğiyle oyuna giriyor gibi tutarsız iddiaları dillendireceksek biz kaybetmeye mahkumuz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN