Back To Top
Haccın hüznünü hissetmek!

Haccın hüznünü hissetmek!

 - Son Güncelleme: 18.07.2019 Perşembe 09:43
- A +

Bugünlerde hac kafileleri Mekke ve Medine yolunda…

Hacılar hac yolunda ve şeklen her şey yerli yerinde. Niyet Mekke’ye, Medine’ye gitmek. Mekke’de hac menasıkini yerine getirmek, Medine’de Peygamberimizin kabrini -uzaktan da olsa- ziyaret etmek, Mescid’inde ibadet etmek.

Sonu bayramla biten bir ibadet bu…

Bu bayram bir zümreye, topluluğa, ırka, kavme…mahsus bir bayram değil. Bütün Âlem-i İslâmın, milletin ve ümmetin bayramı…

Kâğıt üzerinde bir buçuk milyar Müslüman var, bu dünya nüfusunun dörtte biri demek.

Ey hacılar! Dünya nüfusunun dörtte birini teşkil eden Müslümanların ahvalini hiç düşündünüz mü? “Kâfir ağlar” doğudan batıya, kuzeyden güneye Müslümanların “ahvali perişanı”na!

Çin İslam dünyasının en doğusundaki Müslüman kitle olan Uygurlara Çin işkencesini geride bırakacak toplu zulümler uyguluyor. Dünyanın 22 ülkesi Çin’in bu zulümlerine karşı bir araya geldi. Bu 22 ülke arasında bir tek Müslüman ülke yok! Bugün sesini çıkarmayan yarın aynı muameleyi hak ediyor demektir!

Uygurların bayram edemediği bir dünyada nasıl bayram edeceğiz?

Arakan’ın durumu malûm, Afganistan’a stratejik mevkiinden ötürü yaşatılan cehennem hayatı bilinmez değil. Afrika Müslümanları dünyanın açlık tehdidi ile karşı karşıya olan büyük kütlelerini teşkil ediyor. Bugün bizim için tabiî olan en basit teknik ve medeni kolaylıkların hiçbirinden istifade edemiyorlar. Birçoğu yaşamak için yeterli suya dahi sahip değil…Irak, Suriye, Yemen, Libya kan ve ateş içinde…

Eskiden hac kafileleri Halep, Şam, Kudüs üzerinden Hicaz’a giderdi. Osmanlı Devleti Hicaz demiryolu ile bu hac yolculuğunu kolaylaştırmayı hedeflemişti… Nice Müslümanın maddi ve manevi desteği, onca müminin emeği ile yapılan Hicaz demiryolu açıldıktan birkaç yıl sonra çalışamaz hale getirildi. Bölge üzerinde, İslâm dünyası üzerinde emperyalist oyunlar Müslümanlara bütün 20. Yüzyılı zehir etti. 21.yüzyılda ne durumdayız? Diyebiliriz ki, 20. Yüzyılı arıyoruz!

Kudüs Hac yolunda bir merhale idi, Müslümanların üçüncü mukaddes mekânı şimdi İsrail işgali altında. Filistin yüzyıllık katmerlenmiş bir acı ile kavruluyor. ABD İsrail Devleti’nin ceberrutluk geçmesi için her türlü desteği veriyor. Kudüs resmen başkent olacak, İsrail’in hakimiyeti kesinleşecek, Filistin Müslümanları yeni bir soykırım ve tehcire maruz bırakılacak…

Bu ABD projesine en büyük desteği kim veriyor peki?

Avrupa devletleri mi? Hayır! Bu projenin en büyük destekçisi Suudi Arabistan! Dünyanın tabiî kaynakları yüzünden en zengin ülkelerinden biri dünya Müslümanlarının haline bigâne kalmaktan öteye geçip, düşmanla ahlâksızca iş birliği yapıyor!

Kurban Bayramı’nı o topraklarda idrak edecek olanlar gerçekten mukaddes toprakları mı gidiyor?

Mekke gerçekten Mekke mi? Medine hakikaten Medine mi?

Mekke’nin, Medine’nin adı kalmıştır! Gerçek Mekke ve Medine göğe çekilmiş olmalıdır!

Amerika’ya, İsrail’e hulûs çakan bednam gerçekten “Kâbe imamı” olabilir mi? Böyle bir kaltabanın arkasında kılınan namaz sahih midir?

Bu konular üzerinde düşünmek zorunda değil miyiz?

Memleket ilahiyat fakültesinden geçilmiyor. Bu konular üzerinde düşünen, fikir beyan eden ilahiyatçı nerede? İlminiz varsa fikriniz de olmalı değil mi? Bizim bildiğimiz, ibadetin bile gözü kapalısı makbul değildir!

Namazda gözünü açık tutması gereken Müslüman Hac’da kapatacak mı?

Ey hacı, hiçbir şey yapamıyorsan, haccın hüznünü hisset!

En koyu hüzün, milyonlarca Müslümanın bir arada bulunurken hissettiği hüzün olmalıdır. Bu yakıcı peygamberî melâli gerçekten hissedebilsek, Allahu âlem bu zulüm çarkları kırılır!

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 23:11
Kalemine koluna sağlık, HACILAR okursa..
Derin bir iman duyarlılığı.Maaşallah abi.
karar okuru 18 Temmuz 2019 14:37
Amerika’ya, İsrail’e hulûs çakan bednam gerçekten “Kâbe imamı” olabilir mi? Böyle bir kaltabanın arkasında kılınan namaz sahih midir? Bu kelamları okurken "Kaltaban" kelimesi ilgimi çekti.Neymiş Öğreneyim dedim.Namussuz,Şarlatan,Yalancı,Hileci anlamındaymış.Bunlar çok ağır hakaret sözleridir.Sn yazarın görüşüdür birşey diyemem.Bende eleştiri vardır amma hakaret yoktur. Benim merak ettiğim ise şu.Madem kabe imamına Kaltaban diyorsunuz bizdeki camiide bir parti lehine siyaset yapan bazı hocalara ne demelisiniz merak ediyorum.Namaz sahihmidir.
KARAR OKURU 21 Temmuz 2019 20:43
0
Kaltaban , o alçak islam düşmanı için yine de hafif bir nitelemedir . Emperyalizmi yücelten bir insan müsvettesi ile Camide boşboğazlık yapan zavallı sizce bir midir ?
Kafir 18 Temmuz 2019 14:23
Eğer itirazın insan hakları temelli olsaydı desteklerdim. Ama değil. İnsana yapılan haksızlıktan değil, müslümana yapılan haksızlıktan bahsettiğinde zaten insanın eşitliğine, dolayısı ile insan haklarına inanmıyorsun demektir. O zaman niye seni ciddiye alayım bir kafir olarak? Kafiri eşit görmüyorsan, kafir niye seni dinlesin?
Kuran’a göre şu dört şeyin cezası vardır: Öldürmek Çalmak İftira atmak Zina etmek Din özellikle de İslam denince doğruluk, dürüstlük, ahlak, adalet, yalan söylememek, adam öldürmemek, emeği çalmamak, kul hakkı yememek, alın teriyle geçinmek akla gelmeli. Niye din deyince bunlar akla gelmiyor da, hemen namaz, oruç, hac akla geliyor? Ben bunların hiçbiri Kuran’da yok demiyorum. Vardır. Ama şu anki dindarların abarttığı kadar birinci sırada değildir. Birinci sırada olması gereken diğerleri olmalıdır.Hacca gitmeyene ceza yoktur.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 20:44
3
Onları da sen birinci sırada anlatıver cankuş; müstefîd olalım..
Adanalı 19 Temmuz 2019 13:12
0
20.44' gelsin ""Düşün! Uzay çağında bir ayağımız, ham çarık, kıl çorapta olsa da biri, düşün, olasılık, atom fiziği,ve bizi biz eden amansız sevda" Yani bir yanda ""can kuş"" İzmir ağzı bir yanda "" müstefîd "" Osmanlı ağzı. Yine haklı çıktın Ahmet Arif ustam.
RECEP SALMAN İZMİT 18 Temmuz 2019 10:21
Allah razı olsun gönle ve akla değen bir yazı olmuş
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 05:41
Adamlar bir beldeyi yıkmak istediklerinde yaptıkları tek şey İslamcıları desteklemek. Gerisini zaten onlar hallediyor, taş üstünde taş bırakmıyor. Afganistan, Suriye, Arakan ve Libya bunlara örnek. 70'lerin güzel Afganistan'ı Batı'nın yarattığı Talibanla harabe oldu. Tek çare modern, laik devlet olmakta.
Köroğlu 18 Temmuz 2019 14:11
1
Yanlış. Tek çare hukuk ve demokrasi. Yaşam tarzı olarak laiklik kişinin kendi bileceği iş. Devlet yönetim tarzın olarak da hukuk ve demokrasi kavramlarının dışında bir laiklik kavramına gerek yok.
Köroğlu 18 Temmuz 2019 16:56
3
Kemalistler inatla laiklik kavramını, hukuk ve demokrasinin önüne çıkarıyorlar. Çünkü, tıpkı islamcılar gibi, “doğruyu bilen bir elit”in diğerlerini yönetmesi gerektiği düşünüyorlar. Kemalistler ve islamcılar aynı madalyonun iki yüzü.
Karar Okuru 18 Temmuz 2019 01:07
Alemi islam kendi acı gerçeği ile her gün yüzleşiyor. Hırıstiyan sahip çıkıyor müslüman menfaati için sessiz kalıyor. Ancak buda bir çaresilikten. Müslüman üretemiyor, bilim ve akla erişemiyor birde yaygın bağnazlıkla din- mezhep derdi ile iyice geriliyor. Allah günahlarını affetsin ama islamdan kaçış artıyor
EMG 18 Temmuz 2019 00:43
Mükemmel Kabe esir, Medine müessir. Hac meşakkat, umre hüzündür. Kalabalıklar vardır. Cemiyet yoktur oralarda. Aslında orda kalan iki mahzun şehirdir. Fahrettin paşa teslim ettikten sonra kalan sadece hiyanettir.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN