Back To Top
Mesele hâlâ Türk meselesi…

Mesele hâlâ Türk meselesi…

 - Son Güncelleme: 08.08.2019 Perşembe 09:05
- A +

Bugün coğrafyamızda olup bitenlerle ilgili birçok şey söyleniyor. İngilizlerin icad ettiği coğrafî görünümlü, ama kökten siyasî “Ortadoğu meselesi” mesela. Bu mesele “Ortadoğu” kavramı icad edilmeden de vardı! Ortadoğu denildiğinde İslâm kelimesi geçirilmeden “İslâm meselesi” kastediliyor. İslâm dünyasının öncelikle merkez topraklarının biçimlendirilmesi…Bu düzenleme bütün İslam dünyasını kapsayacak genişliğe kendiliğinden ulaşacak.

Sömürgeci güçler için İslâm dünyasına ayar çekmek zor değil. Bu işi zorlaştıran bu coğrafyanın kuzeyindeki Türkler! Bir zamanlar “Şark meselesi” denildiğinde, “Hasta adam” denildiğinde ve şimdi “Ortadoğu meselesi” veya “Büyük Ortadoğu Projesi” denildiğinde asıl mesele budur, bir daha söyleyelim: Türk meselesidir. 

***

Burada Türk kelimesinden rahatsız olanlara söyleyeceğimiz şu: Türk etnik bir adlandırma değildir, kültürel ve siyasî bir tanımlamadır. Başlangıçtan beri böyledir. Türkler devletle tarif edilir. İslâm dünyasında “devlet” kavramı Türk kelimesi ile birleşmiştir. İslâm dünyasını Türk hanedanlı devletler 20. Yüzyıla kadar ayakta tuttu. İngiliz aklı 19.yüzyılda Türkleri İslâm dünyasınından uzaklaştırmayı siyaset edindi. Son hamle Osmanı Devleti’nin yıkılmasıydı.

***

Bu bölgeye nizamat vermek isteyenler Osmanlıyı yıkarak/yıktırarak Türk meselesini çözmeye yürüdüler. 1. Dünya savaşı onlara bu fırsatı verdi. Türkler Ortadoğu’dan yalıtıldılar. İsrail fitnesi bölgeye ithal edildi, Araplar Türk düşmanı yapıldı. İngilizlerden icazetli Arap kralları İsrail’e baştan itibaren Filistin’i ve Kudüs’ü peşkeş çekti. Bu öyle bir yağlı kuyruk ki, hâlâ bu peşkeşin ganimetleri paylaşılıyor. Tramp’ın İsrail’e yolları açtığı bir dönemdeyiz ve bu siyasetin Suudlar ve Sisi olmadan sürdürülmesi mümkün değil.

Fakat kilit Türkiye’de…

Türkiye tatmin edilemezse, bu meselenin halli imkânsız. İngilizlerin Türkiye’yi İslâm dünyasından tecrit hamlelerini ABD yeni unsurlarla sürdürmeye çalışıyor. Bunun için maalesef “Kürt görünümlü” terör örgütleri kullanılıyor. Dikkat buyurun, bunlar Araplarla Türklerin arasına bir kama gibi yerleştiriliyor. Bu iki uçlu bir kama, diğer ucu İsrail! İsrail emperyalizmin terminal ülkesi, onun varlığı ve güvenliği o yüzden esas. Türkiye bu denklemden çıkarılamazsa, istenilen sonuca asla ulaşılamaz.

***

Türkiye Fırat’ın doğusuna müdahaleye neden mecbur kalıyor?

Lozanist dostlarımız alınmasınlar: Lozan’ı tashih için!

“Lozan o kadar mükemmel ki, düzeltilecek hiçbir noktası yok!”

Bu konu o zamanın Meclis’inde gündeme geldi. Hem de en makûl çerçevede. Mesela Mersin Milletvekili Niyazi Ramazanoğlu şimdi Türkiye’nin birkaç yıldır harekatlar düzenlediği bölgelerle ilgili öyle şeyler söylüyor ki…

***

Ayrıntıya girmeyelim, merak edenler Meclis zabıtlarına bakar, genel olarak söylediklerine bakalım:

“Zannediliyor mu ki, bu andlaşma millî emellerimizi tamamen tatmin ediyor. Zannediliyor mu ki bu andlaşma millî sınırlarımız dahilinde bu devlete bir tam bağımsızlık veriyor!”

Breh breh! Bunu kim söylüyor? Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir milletvekili! Ne zaman söylüyor? Lozan Andlaşması görüşülürken! “Lozan kahramanları”nın gözlerinin içine baka baka!

Bugün Türkiye gerçek tam bağımsızlık için, gerçek Misak-ı millî sınırları için mücadele ediyor!

Ben diyorum ki, bu harekatlardan birine “Niyazi Ramazanoğlu” adını verelim!

Amerika İsrail-Türkiye ikilemini halledemezse, dünya siyasetindeki bütün ağırlığını kaybeder. Artık İsrail’i öne alıp, Türkiye’yi geriye itip, uyduruk “Arap” devletlerini kuyruğuna takıp dünyayı yönetmek mümkün değil.

İslâm dünyasının gerçek kurtuluşu Türkiye’nin bölgede hükümran güç olmasına bağlı.

Bunu önlemek ABD için de artık kolay değil!

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Nasıl Türk diye ırk yok çok anlaşılamadı Pardon?
karar okuru 09 Ağustos 2019 21:58
Orta Asya'dan gelenler, Hititlerden kalanlar, Kuman olarak ilk göçenler, Lazlar, Çerkezler, Arnavutlar, Boşnaklar, anadili Türkçe olmayan bütün Müslümanlar siz bu topraklarda İslam kardeşliği ile yoğrulduğunuz için, gavur size topyekun, kendisiyle savaşan Müslümanlar manasında "Türk" dedi. Anadolu'ya da bu yüzden Türkiye dedi... Artık bu kavramın ırki bir tanımı kalmamıştır. Türkün'ün yok edilmesinin sebebi de ırki değil, dinidir.
Muhtefi. . 10 Ağustos 2019 00:43
0
Anekdot Tarihten.! 1921 Balkan Dogumlu Babacığım Burada 95 yaşında Ahirete göçtü .sanirim 1930'lu yıllar kendi anlatımı Türkçeyi tam ogrenemedi Balkan Şivesi ile konuşurdu. :))..Balkanda Köylüler imece usulü Hoca çağırıyorlarmis.Temel Dini Bilgileri ve Kuran ı Kerim öğretiyor.Hoca Soruyor Evladim Ne zamandan beri TURK'sun. Çocuk cevap veriyor Kalu Beladan beri. :)). (Hakikattir arastirilabilir) ..O ihtiyar Çınar Asla yalan soylemezdi,söylemedi. Saf Köylü idi Çünkü. !.Bilmezdi politik ve ırkçılık oyunları. !.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 03:19
1
Irkî tanimi kalmamissa Orta Asya ile hiçbir kan bagi olmayan hurefa-i na-serifler neden oraya gidip cezbeye kapiliyorlar? Oguz, Mete neden dillerden düsmüyor? Anayasa neden irka dayali? Bu ikiyüzlülük ki diger müslümanlari size inanmaktan alikoyuyor! Islam'i kullanarak Qizil Alma'ya asla ulasamayacaksiniz. Sadece ümmetin iskencesini (ve tabiî kendinizin de) biraz daha uzatmis olacaksiniz!
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 10:02
"Türk" kavramının sakatlığı, bı kavramın ırkla, soyla, kanla ilişkilendirildiği an başlıyor. Bu, diğer müslüman azınlıkları dışlayan sakat anlayış, bu topraklara Cumhuriyet ile geldi ve kaldı. Hala da varlığını koruyor. Kür ayırımcılığının bu kadar palazlanması da aynı nedenledir. Avrupa'da, özellikle de Balkanlarda anlaşıldığı şekli ile birleştirici, kucaklayıcı, islam ümmetini de kapsayacak şekilde kullanılışı, Türkiye içi kullanımına taban tabana zıt yani.
Muhtefi. . 09 Ağustos 2019 13:39
0
Çok yorum yaptim. Köyün en akıllısi elbette değilim.:) Zoruna gidenlerin hiç te önemli değil..ama Nezaket, Kibar insanlardan Özür dilerim. Amacım TÜRK ismini zihinlerimizde ırk, soy, sop üstü Buyurdugunuz gibi MILLET kavramı olduğunu zaten oyledir. Bazi Politikacıların ve proflarin halusinasyonda olduklarını ve yine Bazı Kasabalilarin anlamadıklarını, (işine gelmediğini ) etnik ırkçılığın hem Maddi hem Manevi FELAKET sadece Felaket olduğunu .getirecegini Hak huzurunda beyan etmek. Şahitim olsun. Ustunluk Takvada Vesselam .acizane
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 21:36
1
Ata"türk" ilerici, İsmet Özel'in Türk'ü gerici...
KARAR OKURUMehmet atay 12 Ağustos 2019 15:28
2
Nasıl cumhuriyet ile geldi Türklük Osmanlı tarif edilirken Türk olduğu yazılı antlaşmalarda var..sakat mısınız
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 21:17
İslamcılık tutmadı madem türk milliyetçiliği verelim modunda sayın yazar, yeter ki iktidarda kalalım, beslenme kanallarımız kesilmesin. bir osmanlıya hiç yakıştıramadım. herkese türk deniyormuş. doğru, ama batıda deniyor. çünkü müslümanın türk versiyonunu önce tanıdılar ve hepsine türk demeye başladılar. hani abdest, namaz, oruç farsçadır. neden peki? neden arapça değil? türkler islamla daha çok farslar üzerinden tanıştığı için. müslümana türk denmesi de o hesap. abdest nasıl arapça olmuyorsa arap müslümana türk demekle de adam türk olmaz. olduğunu iddia etmek akla ziyan bir suriye siyasetidir
Muhtefi. . 09 Ağustos 2019 00:13
0
Particilikten Guncel ic siyasete girmişsin sonra Asırlardır Tarih yazan TURK ismine,Zoruna mi Gitti.:) Farscadan yürümüşsun Arablara gitmişsin..en son Suriye siyasetinden çıkmışsın ne cabuk dolastin Asırları..ama Güncel politikalarda patinajdasin :)..Daha coook var Farsca,Arabca vd kelime bizde.Çünkü TARİHLER YAZDIK..ALTIN.HARFLERLE .!.İyiki de var. Ama TURK TARİHİNE mal olmuş. :)).sende yapiver bir Tarihte *seni önce tanisinlar*bizde sana Teşekkür edelim. 3-5 agac diksende olur ve iyi olurdu. .Tüy dikecegine. ;).
Umut ümittir kafdağının ardında da olsa.
Eşref 09 Ağustos 2019 06:20
0
Parça bütün hikmetini havaya uçurmuşsunuz. Osmanlı'da yaşayan ırklar bütünün bir parçası idiler. Bütüne hükmeden akıl, müslüman Türk aklı idi. Kafa koparıldı, parçalar ortada kaldı, şimdi toparlanmaya çalışıyor... Çanakkale'de savaşan Halepli asker Arap mıydı, Türk müydü? Arap idi, diyeceksiniz. Peki Çanakkale'de ne işi vardı, Halep' i mi koruyordu, yoksa İstanbul'u. Her ikisini de.
Muhtefi.. 08 Ağustos 2019 15:19
Muhtefi İran ne yapsaydı. Bizi aşıp Batı'ya sefer mi düzenleseydi. Sınırda biz vardık ve biz yürüdük, savunma hattı olduk. Ayrıca anlamazsın demişsin. Ben tarihçiyim Muhtedi. Bilgim de seni 5'e katlar. Sen mezhepçi gözlüğüyle baktığından Siyonizme direnen ülkeleri görmüyorsun. En son sarıldığınız Katar ve Filistin bile Akdeniz'deki şer ittifakına katıldı. Bir bak bu ittifakta hangi ülkeler yok.
Muhtefi. 08 Ağustos 2019 17:42
1
Olsaydı, duzenleseydi, yapsaydı Akademik dil değildir. !..Türkler Koptu geldi konu Tarihsel olarak bitmiştir. Bugün Birlik zamanı.Yuregimiz ne kadar genişse.!.Nerede olmak istiyorsan,Maksadın ne ise sen O sun.istersen Kabe'nin dibinde ol. İstersen Antartikada. .ne kadar bilirsen bil. Unutacaksın. (bir Alzaymirlik iştir ) :)) Aşk ile yapılan işler Ebedidir. Bilgi onun bastonudur. !.Mezhepci degiliz. (Klasik manada) irkci hiç değiliz. !.Şah ı Resul yolumuz. Ehl i Beyt önderimiz. Alperenler Pirlerimiz..Eyvallah
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 15:15
Günümüzde anlaşıldığı şekliyle, yani Cumhuriyet döneminde propagandası yapılan etnik "Türk" ün hiçbir tarihsel, maddi arkaplanı yoktur. Anadolu'yu yurt edinenler kendilerine bugün bile hala Türkmen, Afşar, Yörük vs derler. Orta Asya yerlileri de kendilerine Kazak, Özbek, Kırgız, Uygur, vb der hala. Avrupalıların önceleri aşağılayıcı manada kullandıkları bu kavram, (Barbar gibi) Cumhuriyet Türkiyesi tarafından içselleştirilerek bu günkü konumuna getirildi. Bu belki uluslaşmak için gerekliydi ama kökeni olmadığı gerçeğini değiştirmiyor.
Muhtefi.. 08 Ağustos 2019 15:13
12.23 Haçlı seferleri ve Moğol istilasında İranlılar ne yaptı? Moğollar orayı da istila etti. Haçlı seferlerinde bize hiç değmediler. Üst aklın oyunlarında da hep Türkiye'nin yanında oldular. 1639'dan beri hiç savaşımız yok. Araplardan bir halt olmadığını gördükleri için Şiilerle direniyor. Sünni Hamas'ın merkezi Şam'daydı. Onlara da her türlü desteği verdi.
Muhtefi. 08 Ağustos 2019 18:00
2
Asiriklar yoldan cikmaya MAHKUMDUR.(kullanilmaya) .! cunku Akli,Hikmeti, Ahlaki olmaz, olamaz. Doktrinci,Dogmatizm ve Bagnazliktir.İSLAM bu de-gil .Kurancilik İslami Değildir.Olamaz. Hayata değecek.Gönle değecek. Nezaket, Ahlak, Adalet, İrfan Olacak. Sevgili Peygamberimizin Butün Mübarek Hayatlarını örtüyorlar..(Harici zihniyet) .3-5 Müşrik vb ile Savaşlarını on plana alip Şerri Ruhsat maskesi yapılıyor. !.Bizim AHLAK"a, ADALETE, ilim ve Hikmetle çalışmaya ihtiyacımız var. Şüphesiz Zafer yoludur bu yol. Kalanı CIKMAZ SOKAK
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 07:19
0
Devrimle Süñni dünyasında da azımßanmayacak sempati kazanan Îran, mezhepçilik üzerinden uyguladığı oportünist etki alanı yaratma çabaları ve Hristiyan kurban kültünü taklit eden zincirlerle kendini dağlama ritüelleri yüzünden o dünyanın çok uzağına düştü.
Köroğlu 08 Ağustos 2019 14:25
Herkesin kendi meşrebine, kısa vadeli çıkarına göre bir Türk tanımı var. Hiç biri birbirini tutmuyor. (Ayrıca hiç birinin de gerçeklikle bağı yok) Daha bunda bile anlaşamayan bir topluluğa millet denemez tabii ki. Bu tuhaf çelişkilerden nasıl bir bileşke çıkacak merak ediyorum. Ne yazık ki ömrüm yetmeyecek. Temelleri bu kadar çürük, gerçekle bağı bu kadar kopuk bir ülke muhtemelen 22. yy’ı göremeyecek.
Muhtefi. 08 Ağustos 2019 20:17
0
Türklük bizim hassas noktamız. Partiler gelir,gider,,Partiler üstüdür Vatan Anlayışı. ..Herkes tabi ki kendi haliyle anlayacak itirazımız yok. Yeter ki Memleketimizin Hayrına Bütünlüğüne çalışalım. Kim olursan ol, ne.olursan ol.olalım,amasiz, fakatsiz, lakinsiz, gizli ajandasiz.!. Ortak Paydamiz Türkiye Cumhuriyeti istiklal ve istikbali olduktan sonra no problem.!.elbette farklılıklar olacaktır.Ailemizde herkes bir mı. !..Toplumda öyledir.
aslında ne oluyor, 08 Ağustos 2019 14:17
muhafazakar bir gazeteci, dört dil konuşuyor, M.M. grubu kurucusu, anadoluya silah kaçırıyor. silahları istanbulda dergahlarda saklıyorlar..Mustafa Kemal paşa ve Fevzi paşanın arkadaşı. Fransızlardan bilgi alıyor, tam bir komitacı. milli mücadelede basın işlerinin başında ve istiklal madalyalı. ulus devletin yılmaz kalemi. Velid ebuzziya bey bu kişi. peki ne der bu bey, lozanda tam istiklal kazandık, bu her şeyden daha değerlidir, der. lozan hakkındaki bilgisiyle aydınlandığımız sn. taha akyol beye de ayrıca teşekkürler...
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 13:11
10.46 Senin o sünnilerin hiç bir araya gelmedi ki. Hepsi ABD'nin kapısında köle. Siyonistlere karşı mücadele eden kim bir bak. İran-Suriye mi yoksa diğer İslamcılar mı? Trump bir gülümseyince koşup kucağına atılmıyor muyuz? Eğer İran-Suriye ve Rusya olmasaydı İsrail bütün bölgeleri ele geçirmiş olurdu. Ne Kudüs kalırdı ne Şam.
Muhtefi.. 08 Ağustos 2019 14:21
9
Çok komiksin hatta komikten de öte Perslerde hiç bir zaman İSLAM icin çalışma olmamıştır. (Bilgeler baska Bilgelik Umumidir) Uydurulmuş bir teori ile fitne, fesad dışında. Sünni ne demek bilmezsin. Şia (mutlak monarsi) nedir onuda bilmezsiniz. TÜRK TARİHİNDE sadece 1071 okuman yeter li. O bile fazla gelir. .!..TÜRK sadece GAVURLA uğraştı, uğraşıyor, uğraşacak işi bu YARADILISI öyle. :))..TÜRKLER Olmasa pers diye kavim kalmazdı. O da ayrı konu. !.Bugün ise Birlik Zamanı bırakalım kavmiyetciligi lay, lomu İşi Ehline verelim .Mahşerde hesabı var. !.
Karar Okuru 08 Ağustos 2019 17:29
3
İran her yönü ile üstün bir ülke dünyaya da bölgeye de katkısı bizden. Fazla.
Muhtefi. 08 Ağustos 2019 18:24
0
17:29 iman ve Vatan en hassas noktam 1 mm geri gidilemez. Ayrica Samimi Muslumanin Hakka İman Etmis Şah ı Resule tabi ayağına cakil tasi değmesini istemem.Elbette İslam Milletinin Gücü bizi sadece ve Sadece Sevindirir. İmanın Gereği budur. ! .acizane. .
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 13:09
Hoca yine uçmuş. Türk osmanlı imparatorlugunda hakim Irk olduğu için Avrupalılar için Osmanlı diğer heryerdir, Asil amac olan kudus Turktur Avrupali icin. O anlamda Avrupali icin butun ortasya Osmanli yani Turks tur. Yani senin dediğin gibi Arabi, misirlisi sordun mu ? Biz turkuz demiyor. Avrupali onlara Turk diyor, osmanli kontrolunde olduklarindan. Armutlarla elmalar. Ayrıca ecdadimiz çok uğraştı musul için, sizin gibi yanyatıp boş laf yapmadı.sonunda 25 yıllık petrol hakkı elde etti. Ecdad mezarı bıraktI
Muhtefi. . 08 Ağustos 2019 11:52
Hocam 1 e 1 katılıyorum. 1 e 1...tüm samimiyetimle. BILAD I SAM Toprakları neresidir. Şam ve cevresimi. Yoksa Lubnan,Urdun,Filistin ve Suriye toprakları mi? ?...ve baska yerler..? TURK ismi tamamen öyle ANADOLUYA sigmaz. Izah edilemez..Bosnada Adam çevir Dedelerim Turklerdendır derler. Yine Ortadogu öyle. Irk olarak demiyoruz. Butun milletler karışmış TÜRK demişiz. Fakir Balkanli Yarımız oralarda hala,tursumuz vb oradan gelir.:)) Babam Vefat etti.Doğduğu yerde Sela verdik Balkanda.TÜRK deriz bize, bizler Türkçe bilmesekte. :))..
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 11:16
Misakı Milli dediğiniz metni Meclisi Mebusan'a öneren ve düzeltmeler yapan Lozan'in alaya aldığınız kahramanları. Günün koşulları göre ele alınmalı bu sorunlar Bugün TBBM'de bir muhalif konuşmayı 100 yıl sonra nasıl değerlendirecek yazarlar. Zafer ya da hezimet gibi algıları değil gerçeklere bakalım.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 11:08
Milliyeti ve dini çıkardığın denklemden sıfır sonuç çıkar. Seküler ve ayrılıkçı düşüncede olanlar kimliksiz topluma evrilmeye hizmet ettiklerinin farkında değil.
musto 08 Ağustos 2019 10:28
Sn yazar kurtuluş savaşı sadece düşmana karşı verilmedi.1919 ve 1920 arası tam 46 iç isyan çıkarılmış.Ahmet Anzavur Yozgat, Konya bozkır cepheler boşaltılmış çerkez Ethem yozgata kadar gelmiş isyan bastırmış Musul Kerkük masada doğu isyanları hangi birini yazalım. biraz insaf ve vicdanın varsa bu 50 ye yakın isyanları yazarsın elin yazmaya gitmiyormu.
Mehmet 08 Ağustos 2019 10:24
Kurtuluş savaşını verenler Lozanda misak-ı milliyi gerçekleştirmek istediler olmadı. Bunu biliyoruz. Onlar bu kadarını yaptılar veya yapabildiler. Onları eleştirmek yersiz. Allah hepsinden razı olsun bize bir vatan bıraktılar. Biz ne yapıyoruz? Güçlü Türkiyeyi kurabildik mi?Milli birliğimizi ne kadar sağladık? Bizi birbirimize düşüren oyunlarda ne kadar uyanığız? Devlet hepimizin olduğu halde onu ele geçirme isteği ne zaman bitecek? Milli birliğimizi sağlayamazsak, birbirimizi kabullenmemeye devam edersek başımıza daha çok çoraplar örülür.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 10:18
Hocam yıllardır bu yazınızı bekliyordum. O gün bu günmüş.
Okur 08 Ağustos 2019 10:13
"Türk etnik bir adlandırma değildir, kültürel ve siyasi bir tanımlamadır. Başlangıçtan beri böyledir." demişsiniz yine. Lütfen bundan vazgeçin artık. Bu dediğinizin hiçbir karşılığı yok, kimse itibar etmiyor bu söze. Türklük de her kültür gibi etnik olarak da kıymetlidir o ayrı konu. Ama Türklük etnik bir kavramdır ve dolayısıyla Kürtler, Araplar, Çerkesler falan Türk değildir. Türklük=İslam tezi de çok saçma sapan bir tespittir. Öyle bir dünya yok emin olun. Hayal görüp sonra da o hayallerin hayal olduğunu anlayınca Kürtleri dövmek artık resmi politika.
Muhtefi. . 08 Ağustos 2019 15:04
3
Eğer yaşadığın sokaktan çıkıp sadece Türkiye'de farklı Etnik kökenlerin Kendini TÜRK OLARAK Gururla tanımladıklarını göreceksin. Yurt dışını sonra konusalim..şemsiye altından bakarak gökyüzü gözükmez gözükse de Gördüğün kadardır. O da seni bağlar. !...:)))
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 09:31
Türkleri aradan çıkarırlarsa Ortadoğu'da istedikleri her şeyi yaparlarmış. Zaten yapıyorlar. Senin bir gücün ve etkin yok ki. Bölgede ABD ve İsral'i durduran güç biz miyiz yoksa İran-Suriye ikilisi mi bir bak sayın yazar. Ve biz boş hayaller uğruna kalkıp kilit ülke Suriye'ye vurduk. Şimdi İsrail'i durdur da görelim. Hatanızı görmeyip boş hayallere devam.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 10:46
5
09:11, tutuşan kendi kuyruklarını kurtarmaya çalışan İran ve Suriye mi ? Suriye İsrail Golanın üstüne oturunca ne yapabildi ? İran mezhep savaşlarına çanak tutarak o sözde mücadele ettiği emperyal odaklara hizmet etmiyor mu ? Bu iki devlet el altından bu coğrafyaya hakim Sünnileri bölüp zayıflatarak İsrail'in önünü açmak isteyenlerle işbirliği içindeler. İsrail'in onlara karşı abartılı ama içeriksiz tehditleri de, "kargaya bak" kurnazlığından başka bir şey değil.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 12:23
3
09:31, Ne zaman İslam coğrafyasına bir saldırı olsa, (Moğol istilası, Haçlı seferleri ve günümüzdeki üst aklın dayatmaları ) İran ve etkisindeki Şiiler dumanlı havayı seven kurt gibi kendi bencil çıkarlarını kolladılar. Yine aynı aymazlıktalar. Ortaçağdan kalma yenilmişlik psikolojisinin verdiği intikam duygusuyla Türkiye düşerse iki senede iç edileceklerini idrak edemiyorlar.
Kemal Nakıs 08 Ağustos 2019 09:21
Hatta ben olsaydım: Kürd, Arap, Çerkes; İlk gayem olurdu Türk milliyeti Çünkü Türk kuvvetli olursa, mutlak, Kurtarır her İslam olan milleti! Z.Gökalp
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 10:44
3
Ne kadar saçma. İyi ki insanlık bu 20.yy başlarının çarpık faşizminden kurtulmuş.
Kemal Nakıs 08 Ağustos 2019 15:57
2
Bu şiir Malta'da sürgünde olan Ziya Bey tarafından o sıralar düşman ile işbirliği yapan Ali Kemal'e yazılmıştır. Şiirin tamamı okunduğunda sizin anladığınız tarzda bir faşizanlık değil, bir mefkure bir kimlik olarak Türklükten bahseder. Ama şu bir hakikattir ki; Türkler her ırk gibi bir ırktır ama bu coğrafyada İslamlığını her zaman canı pahasına kavmiyetinin önüne koymuş ve hamilik yapmıştır
Çok güzel gelişme bu. Nihayet Arap hayranlığının, Kürt ağırlamanın hiç bir işe yaramadığını anladınız: Atatürkçülük sırada.
Türk oğlu ! 08 Ağustos 2019 08:39
Yazıyı M.Kemale bağlamadan bitirebilecek mi diye okudum.Ama nafile.Dönmüş dolaşmış yine Türkiye'nin kuruluşuna varmış.Peki beyim şu misaki milli sınırları bir tek doğu sınırı değil.Bunun içinde Selanik'te dahil Batı Trakya, ege adaları da var.Onlar becerip alamamış.Reis ve sizler ne duruyorsunuz.Haydi hazırlayın orduları ilk önce oraları alalım. Yunanistan ve Bulagaristan'a savaş açalım.Batının böğrüne hançeri saplayalım.Osmanlı önce balkanları sonra doğuyu aldı.Biz de öyle yapalım.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 12:12
11
08:39, memleket, terörle, ekonomi ile, politika ile kuşatılmış, siz burda kasaba uyanığı gibi hamasi dalganızı geçiyorsunuz. Dünya'yı ve Coğrafyamızda olan biteni doğru görüp algılayabilen "Türkoğlu" öyle yapmaz..
Türk oğlu ! 08 Ağustos 2019 14:52
1
12:12 bu kuşatılmışlığın müsebbibi bir tek dış güçlermi. İçerdeki aymaz yöneticilerin hiç mi suçu yok. Düşman kuşatırken etrafı, bizimkiler ne yapıyor du. Çelik çomak mı oynuyor yoksa ceplerini mi dolduruyordu. Bir de birader, hamaset yapan biz değiliz. Adam iki de bir, yok yüzyıl önce bizim idi, misakı milli idi oralar, yok Lozan'dı, M.Kemal'ler verdi mavalı yapıyor. Biz de dedik ki, bak Balkanları ve adaları da vermişler. Hem Balkanlar Osmanlının merkeziydi. Gidin önce oraları alın. Laf üreteceğine git al. Elinimi tutuyoruz dedik. Ne var bunda.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 07:59
Sn. Doğan, ne demişler? Yazı kalır! Musul orada, Kerkük orada,... Misak-ı Milli içinde.... Geri alacak mıyız? Suriyeye girmemiz gerekiyor da neden girmiyoruz madem böyle yenilmez pehlivan olduk ! ayaklarımıza yapışan mı var? Bizi kim tutuyor aylardır? PYD geçen hafta mı kuruldu? Bir koşu 12 adaları da alıverin hazır kalkmışken!
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 07:27
TOPLUM OLARAK DEĞİL ETNİK OLARAK TÜRKÜZ KENDİ DİLİMİ KONUŞTUĞUM KENDİ BAYRAĞIMIN ALTINDA YAŞADIĞIM KENDİ ETNİK KÖKENİMİN OLDUĞU ÜLKEDE TOPLUM DEĞİL ETNİK YAPIYIMDIR BU TİP SÜSLÜ HAYALPEREST SÖZLER İLE ÜMMETÇİ DÜNYASINDA ARAPLAŞMAYACAĞIZ SURİYELİLERİ ÜLKEMİZDE KABULLENMEYECEĞİZ BUNU ARTIK KABUL EDİN!!! BİZ ARTIK ULUS OLARAK EKONOMİK VE SANAYİ OLARAK GELİŞMİŞ HUZURLU ZENGİN DEMOKRASİ İLE YAŞAYAN BİR ÜLKE OLMAK İSTİYORUZ GİDİN SURİYE ORADA NASIL BİR SİSTEM KURMAK İSTİYORSANIZ ORADA KURUN VE YÖNETIN
Muhtefi. . 08 Ağustos 2019 12:08
4
Etnik olarak söze girmişsin Arablasmayacagiz diye yürümüşsün. Celiski..Sosyal Bilimden yuruyelim.!.Bak Azizim MİLLET OLARAK TURK dersen,diyoruz bizler cunku o zaman dedigin Tehditler olmaz..:))..her etnisite kültürünü TURK MILLETI adı ve Garantisi altinda yasar.Tarihte oldugu.gibi .Ümmete gelince bu Zihin yapımızdır.Mohac,Varna, Kosova,Hotin vb Öyle oralardaydik.. 1000 yıldan fazla. !.TÜRK Demekten cekinmeyelim. İyi düşünelim. Pazardaki söylem dışı konuşuyoruz. !.Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene. Kalan çıkmaz sokak. !..
Hüseyin 08 Ağustos 2019 06:51
Sayın yazar sizin "Türk meselesi"tanımlamanızın bundan yaklaşık 200 yıl önce bir anlamı olabilirdi ancak bugün bu tabir ayrıştırıyor,birleştirmiyor.Allahın elçisinin metodundan başka hiç bir metot, yol bizi birleştirmez.bahsettiğiniz 20 yy kadar İslâm dünyasınTürk hanedanlı devletlerin ayakta tuttuğu doğru,ancak o hanedanlar türklük kavramını öne alıp dillendirmediler kendilerini birer islam bireyi olarak gördüler.Türk kelimesi ile islamın özleştirmesi Osmanlı zamanında avrupalar tarafından kullanılan bir tanımlamadır.malumunuz o zaman Osmanlıdan başka islam devleti yok.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 06:18
Bunları yaşıyorsanız İngilizlere kötü millet demeyin sayın yazar. Size göre adamlar gelmişler halifeliğin kaldırılması karşılığında koca Türkiye' yi bize verip gitmişler. Oysa her milletin bağımsız devlet kurması tarihin bir gereği olarak ortaya çıktı. Diğer milletler de bizden ayrılmadı mı? Araplar da er veya geç ayrılacaktı.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 05:52
Osmanlı o kadar dizayn ediciydi ki Rus ordusu İstanbul Havaalanı'nın olduğu yere kadar geliyor. Sonra Bulgar ordusu geliyor. İstanbul'u bile korumaktan aciz. Rus'a karşı İİngiliz'e, İngiliz'e karşı Rus'a muhtaç. Sonunda aralarında anlaşıp ülkeyi paylaşıyorlar. Ama size göre bu İngilizler hiç bir engel yokken Türkiye'yi bize bırakıp gidiyorlar.
Takipci 08 Ağustos 2019 08:41
0
Yil 1833, M.Kemal dogmadan 50 yil once, Osmanlinin Misir valisi isyan ediyor, Kutahyaya kadar Osmanli topraklarini isgal ediyor, Halife Padisah Ruslardan yardim istiyor, Rus donanmasi Istanbula demirliyor... Ingiltere ve Fransanin araya girmesi ile Kütahya Anlasmasi imzalaniyor, Osmanli topraklarinin buyuk bir parcasi Kavalali M.Ali Pasaya veriliyor...
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 05:15
"Amerika, Israil - Turkiye ikilemini halledemezse, dunya siyasetindeki butun agirligini kaybeder" demissiniz. Sayin yazar, Amerikan'in boyle bir ikilemi yok. Amerika icin Israil, Turkiye'den cok daha onemli bir ulkedir. Belki farkinda degilsiniz; Amerka'nin zenginliginin onemli bir kismi Yahudilere aittir. Dunyanin en onemli borsasi olan New York borsasinin %96si Yahudiler ait. Amerika'nin en guclu lobisi de Israil Lobisidir. Yani Amerikan devleti Turkiyeyi one cikarip Israil'e tercih edemez. Boyle bir ihtimal yok. Ayrica Turkiye dunya siyasetinde sandiginiz kadar onemli bir ulke degil.
Vakit 08 Ağustos 2019 20:56
0
ABD, Turkiyeyi israil'e tercih oyle bir eder! Hele bi zulfu yare dokunever bakalim neler oluyor! Butun dunyaya Demokrasi ihrac eden ABD 3 gunde Hitler'i aratmiyor mu gor! Cin ABD savasi biraz daha alevlensin, Cin-Hint AB-D'yi isgal etmeye baslasin, israil Batiyi nasil koruyacak? Ve ya tersi, israil'i kim koruyacak?
Turk 08 Ağustos 2019 03:08
"Türk etnik bir adlandırma değildir, kültürel ve siyasî bir tanımlamadır. Başlangıçtan beri böyledir... İslâm dünyasını Türk hanedanlı devletler 20. Yüzyıla kadar ayakta tuttu." Detleri tam da budur: islam ile Turku ayristirmak. Farkli imis gibi kabul ettirmeye calismak. Dandanakan'dan beri, Turk=musluman demektir. Turklugu ve de islami bugunlere getirende musluman Turktur.
Muhtefi. . 08 Ağustos 2019 12:35
2
Eyvallah hala anlatamadık bazı Kasabalılara. !..TÜRK MILLETI deyince hepimiz Bir oluyoruz. Etnik kökenleri on plana alırsak Hiçbir şey ortada kalmaz. DİN I MUBİN dahil Allah Muhafaza etsin ırkçılık vb karanlık zihniyetlerden. .!.
Karar Okuru 08 Ağustos 2019 02:14
Orta doğuyu düzenleyenlerin gücü ve dahası aklı orta doğululardan daha fazla olduğu için bunu yapabiliyorlar. Güç akıl ve bilimdedir bağnazlıkta değil. Sağ veya sol bağnaz yönetilen toplumlar emperyalist dediklerinin çok gerisindeler. Mesele bilimde, akılda güçlü olmakla başlıyor. Tedaviden ilacına, teolojiye, bilime ne katkımız olmuş da orta doğuda hükümranlık gibi boyumuz ötesinde emeller ile uğraşıyoruz. Bu kafa ile emevi camisinde namaz diye gider milyonlarca mülteci ile kalırız. Lozanmış! Gücün vardı da masada mı bıraktın? Boş şişinmeler ve ağlamalar. Çap bu, bu kadarız!
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 02:09
Tamamen ütopya.Hayaller,hayaller.BOP projesi tıkır,tıkır işliyor. Atı alan, Üsküdar'ı geçti, ne yazıkki.Belki yarın,belki yarından da yakın bir gelecekte,terör devleti İsrail ile komşu olacağız.Bazı hataların telafisi yok.
Muhtefi. 08 Ağustos 2019 12:57
0
Oluruz ama TÜRK diye bir Toplum olmazsa Allah Muhafaza Etsin. .!..Moğolu durduran Bayparslar bitmez bizlerde. Dandanakan'dan beri Tuğrul, Çağrı beyler. Alparslanlar, Osman Gaziler. Bitmez.Ruh aynı Ruh ..inşallah. . Bizler Hastahaneden 1 aylik Bebeyede 100 yaşındaki Pir ı Faniyede TABURCU olabilir deriz. Şaka değil bu HAKİKAT. .Dünyada sanırım yoktur bu tanımlama. !..
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 00:50
Çok güzel. Daha ne denir ki bu kadar doğru tespiti herkes görebilse
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 00:45
"Turk etnik bir adlandirma degildir" diyerek Irkci damarinizi gostermek istememissiniz. Bu ulkede devletin Turk asilli olmayan vatandaslarina karsi uyguladigi Irkci politika "Turk" kelimesinin etnik bir adlandirma olduguna suphe birakmamistir...Bir konuya daha aciklik getireyim: Osmanli Cihan Harbi basladiginda tarafsizdi. Fakat Turanci hayalleri olan Talat ve Enver Pasalar Almanyayla gizli bir anlasma imzalayarak savasa katildilar. Yani Ingilizler'in planladigi birsey degildi, Talat ve Enver Pasalarin verdigi cok hatali bir karardi ve Osmanli'nin sonu oldu.
Turk 08 Ağustos 2019 03:09
5
Turkler/Devlet keske irkci politilalar uygulasaydi: Bungun, Ermeniyim Slavim Suryani Grek Fars Kurd Zerdüşt Rum oldugunuzu bilemezdiniz!
Muhtefi.. 08 Ağustos 2019 13:18
2
O.zaman TÜRK olmazdı Irkçılık olsaydı. 1-2 yüzyılda Tarihin Derinliğinde olurdük. :))..TÜRK yapmaz, yapamaz asimilasyonu Derdi O degilki. !..Zalimle, Zulümle derdi var. vardır, var olacaktir .ne oldu şimdi TÜRK DEVLETİ gitti Dünyadan Çekildiği yerler Kan, Gözyaşı, Vahşet geldi. Haydi Kravatlar , Paralar, Proflar, Filozoflar kaynıyor dünyada niye yaralı parmağa ismzler. !..Tekrar TÜRK BİRLİĞİ bekleniyor (her etnik kökeni ile) ..başka yol YOK-TUR. .
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 15:24
3
Türkler ırkçı politikalar uygulasa idi bugün ülkede Türk olmaz, ülkenin adı da Türkiye olmazdı.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 00:33
Sn.Mehmet Doğan, sizde Türk gerçeğini geçte olsa gördünüz. Bu coğrafyalarda Türk gerçeğini anlamayan oyunun dışında kalır veya başarısız olur. Hani Bir zamanlar barış sürecindeki aklı evvel insanlar Türk devletin ve bayrağın adının değişmesi için nara atıyorlardı. O zaman tepkiniz neydi bilemiyorum. Selam ve dualarimla.
Muhtefi.. 08 Ağustos 2019 14:34
2
Aynen oyle FELAKET ÖTESİ bir saçmalıktır. Süreç tiyatroları zaten olmazdı, olamazdı, olamazda, ola-ma-ya-cak-ta. ...!...TÜRK MİLLETİ ismi ile hiçbir şekilde oynanamaz bu isim TEK GÜVENCEMİZ. . hicbir sekilde.bitmedi TEHLİKE. .isidi vb var Ümmet maskesi ile Bölücülük , Etnik Irkçılar var. Herturlu var da var. TAHRİBAT aynı Maskeler farklı. Nasıl anlaşılmıyor bazılarında hayret. Gayet açık TEZGAH. .gayet açık. !.
İbrahim DİRİ 08 Ağustos 2019 00:32
Adam gelmiş ikinci kut/gazze savaşlarında seni yenmiş,payitahtına girmiş,alınmaca yok! padişahın bizans imparatoru kadar bile olamamış,başkentin anahtarını teslim etmiş.Anlaşma/dayatma güçle olur ramazanoğlu biliyorda inönü bilmiyormuymuş.Adamlar bugün savaşsak gene yener,denizin ortasında vurdu gemimizi ne yapabildik,ruslar suriyede anlaştıktan sonra mevzimizi vurdu pardon bilerek değil istiyerek minvalinde açıkladı ne cevab verdik.Bak"BİZ" li yazıyorum senin seküler düşünceyle kavga niyetine rağmen.Önce ütopyayı bırak içerdeki "BİZ" çözememişsin daha.
Çarpitma 08 Ağustos 2019 03:14
10
Yalan ve çarpitma!
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 09:44
1
Çok haklısını İbrahim bey. Lakin yazarın cumhuriyetin kurucuları ile ömürlük derdi var. Yazarın yanıltmacası şu, Osmanlı hükümetinin ortadoğudaki bariz yanlışlarını Cumhuriyetin kurucularına yıkması. Kolay ve basit bir karalama yöntemi. ne de olsa derdi ömürlük...
EMG 08 Ağustos 2019 00:03
Türk kavramı cumhuriyet le öne çıkarıldı .Osmanlının zamanında daha çok ümmet vardı. Bu gün ülkemizdeki kürtler kendi kültürlerinden uzaklaştırıldı. Meseleye kur'an penceredinden bakılırsa daha net anlaşılır.kurucu irade misak milli sınırları içerisindeki her kes türktür tezini ,zihinlere nakşetmeye çalışmıştır. Düne kadar kürtlere dağ türkü deniliyordu sn yazar ,Ülkemizdeki siyasiler entelektüel aydınlarımız bir fikir üreterek bu ülkede barışı sağlamalıdırlar. Ayette renklerin ve dillerin farklı olması allahın ayetidir,diyor.çözüm ütetilmeli yoksa batılı güçler bu yarayı kaşıyacaklar.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 12:01
4
EMG, Sonuna kadar katılıyorum. Kürd'e dağ Türkü, Çerkes'e Kafkas Türkü, Laz'a Karadenizli diyen ırkçı faşist zihniyettir hala bu ülkenin hakettiği yere gelmesine ayak bağı olan. Bu zihniyetin, kâh milliyetçi sağ, kâh sosyaldemokrat sol kimliklere bürünmesi aynı ananın ikizleri olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
Muhtefi.. 08 Ağustos 2019 14:52
0
Şimdi Arabadaki Şoföre abi sen Sofermisin sorsak. Şoförün mizacına göre değişir tavrı. :)))..TURK ismi 1000 yoldan fazla İSLAM =TÜRK ile anıldı, anılıyor. Anadoluda toplandık eee ne diyecektik kendimize. .Ne Akil kabul eder ne de Bilimseldir. .TÜRK ismi yeni icat ettik Cumhuriyet ile beraber diye..Oryantalist arkasıyla güler. Oryantalist ..Turk'u tanımak için İslam tarihi ile beraber bilmek zorunda. !..yoksa kimse takmaz bilgisini. ;))). Bugün git Balkana Cami varsa orada Türk vardır. TÜRKLER orada derler. !.TÜRK MİLLETİ demek butun etnik toplulukları kapsar. Birlestirir. Gayrisi cikmaz sokak.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN