Back To Top
Mesele mülteci meselesi mi?

Mesele mülteci meselesi mi?

 - Son Güncelleme: 30.07.2019 Salı 09:03
- A +

Suriyeli mülteciler üzerinden olduğu gibi turistler üzerinden bir Arap düşmanlığı pompalanıyor. Son yıllarda Arap turistlere İstanbul ve Bursa şehirlerde, hatta Karadeniz şehirlerinde hayli sık rastlanıyor. Arap turistler diğerlerinden farklı şekilde aile olarak seyahati tercih ediyor. Aileler de kalabalık. Bu zaman zaman otel tercihini etkiliyor, ev kiralamak daha elverişli bulunuyor her halde. Bir de Arap turistler bizim kullandığımız yeme içme mekânlarını, tabii camileri kullanıyorlar. Yani onları daha sık ve kalabalık olarak görüyoruz…

Arap aleyhdarlığının modern dönemde üretilmiş olması, onunun güncelleşmesini de kolaylaştırıyor. Son yıllarda kültleştirilen amiyane inkılâp tarihi bilgileri bu düşmanlığın ana malzemesi oluyor. Oysa Araplarla bir çatışma ortamında değiliz. Yüz yıl önce de böyle bir ortam yoktu. Osmanlı Ordusu Filistin’de, Irak’da, Suriye’de Araplar’la değil, İngilizler’le savaştı.

***

Peki geçmişte Araplarla savaştık mı hiç?

Türklerin bölgeye, Anadolu’ya sonradan geldikleri hatırlanırsa, bu bölgenin halkı olan Araplarla savaşmış olmamız gerekir. Tarih bilmeden böyle bir akıl yürütme yapılabilir. Türkler Abbasî hilafeti döneminde bölgeye gelmeye başladılar. İslâm devletinin askerî gücünü meydana getirdiler. Sonra da bulundukları yerlerde hükümran oldular.

Peki Mısır’daki Memluk/Kölemen devleti? Adı üstünde “kölemen”ler, askeri güç olarak istihdam edilenler bulundukları coğrafyanın idaresine hâkim oldular! Ya Yavuz Sultan Selim’in Şam ve Mısır seferleri? Osmanlı ordusu, Suriye’de ve Mısır’da kiminle savaştı biliyor musunuz? Yöneticileri “Türk” ve “Çerkes” olan devletin Türk ve Çerkes askerleriyle! Memluk devleti Arap literatüründe “ed-Devleti’t-Türkiye” idi.

Ya daha sonra? Elbette Vahabi İsyanları, Yemen isyanları oldu. Anadolu’da Celalî isyanları olduğu gibi… Türkler bu coğrafyalarda genellikle kendileri ile savaştılar. Şah İsmail’in ordusu Osmanlı ordusundan daha fazla Türk unsur ihtiva ediyordu.

Gelelim 1. Dünya harbine…Birinci dünya harbinden çok önce İngiltere, kudretli hükümdar Abdülhamid’i tahttan indirmeye, Osmanlı nüfuzunu hem hilafet, hem saltanat olarak kırmaya, Osmanlı coğrafyasını parçalamaya, Müslüman dünyayı etkisizleştirmeye karar vermişti. Savaşda muzaffer olmaları planlarını uygulamalarını kolaylaştırdı.

Arapların devleti/devletleri, Arapların bir projesi olmadığı gibi, Türklerin devleti de başlangıçta bir Türk projesi değildi. Ortada tek proje vardı ve tek proje tek merkezde üretilmiş ve uygulamaya konulmuştu…İngiliz mandasındaki Irak kıralı Faysal 1930’larda Türkiye’yi ziyarete geldi. Gazi Paşa ile beraber olduklarında ona İngilizler aleyhine konuşmak istedi…Tabiî Türkçe olarak. Çünkü o zamanın bütün Arap üst kesimi Türkçe bilirdi. Gazi Paşa, Faysal’a yavaşça “onlar her şeyi duyarlar, sus” dedi! Onlar, İngilizlerdi…

İngilizler Şerif Hüseyin’i “büyük Arap kırallığı” ve “hilafet” vadiyle kandırdılar, isyana sevk ettiler…Elbette Şerif Hüseyin’in çapulcu isyancıları Osmanlıya zarar verdi. Fakat bu zarar, İngilizlerin verdiklerinin yanında devede kulak bile değildir.

***

Arapların Türkleri arkadan vurduğu, tezi ile Türklerin Arapları sömürgeleştirdiği, ezdiği, gerilettiği tezi aynı merkezlerde üretilmiştir. Her iki halka bu afyonlar yutturulmuştur.

Birileri arkadan vurma ve vurdurma tekniklerini hem Türklerden hem Araplardan daha iyi bilmektedir. O yüzden, 20. Yüzyıl boyunca, Arapların Türkleri arkadan vurması yönünde çabalar ne kadar sonuca ulaştıysa, Türklerin Arapları arkadan vurması yönündeki projeler de o ölçüde sonuca ulaşmıştır.

Eğer Arapların Türkleri arkadan vurduklarını kabul ediyorsak, Türklerin de zaman zaman Arapları arkadan vurduğunu kabul etmek zorundayız. Bunun için son yüzyılın tarihini şöyle bir gözden geçirmek yeter! Cezayir meselesinde, Filistin’de İsrail’in kuruluşunda ortaya koyduğumuz tavrı hatırlamak yeter. 

Peki neden Arap düşmanlığı şu sıralar güncelleniyor? Hiç şüphe yok ki, Arap dünyasında da Türk düşmanlığı pompalanıyordur.

Dünya sistemi yeniden kurulacak, bunun başka yolu yok… Bu sistem kurulurken Türkiye’nin oynayacağı etkili rol, bölgemizi, coğrafyamızı emperyalistlerin tasallutundan kurtarabilir. Bu güçlü ihtimal ancak bölgenin iki büyük halkı birbirine karşı kullanılarak önlenebilir!

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 21:57
Sayın yazar, şu yorumları görünce, ogün ingilizlerin, bu gün yeni etkin ve yetkinlerin İslam dünyasını bölüp birbirine düşman etmekte bayağı başarılı olduklarını söyleyebiliriz. Benliği yitik ne kadar zavallı varmış bu ülkede yahu. Yanlız oyuna getirilmek istenen iki değil üç halk söz konusu. Suriye üzerinden mezhep kartı oynanarak Türkiye'yi Ìran ile kapıştırmaya çalıştılar önce, zaten o olmayınca da terör, darbe, ekonomik saldırı vs ile köşeye sıkıştırmaya çalışıyorlar hala.
Mustafa ALSANCAK 30 Temmuz 2019 17:36
İlahi yazar bey!Araplar bizim askerler Arabistan’da bozguna uğrayıp Türkiye’ye doğru akın akın akarken Yüzlerce askerimizin karınlarını deşerek altın atadıklarını bizzat babam Filistinden Şam’a doğru gelen maiyetiyle Arapların askerimizin su istediklerinde karınlarını gösterdiklerinde Araplar onları bir kenara çekip karınlarını yardıklarını gözleri ile gördüklerini anlatırdı. Bu sene ANTALYA otelleri Alman, Rus, danimarkalı ve İsveçli turistlerin yokluğunda daha çok Arap turistlerle dolmuş durumda. Temizlik hususunda pek hassas olmadıklarını duyuyoruz. Artık zengin Araplar gelmiyormuş.
Muhtefi. . 30 Temmuz 2019 17:00
Ukraynaya gitmiştim yakın tarihte oturuyoruz o insanlarla bana demez mi sizin KALENIZ VAR 200 km kuzeyde. .:)))))..yapma ya dedim. .vay be. .:)))..sonra araştırdım dediği yeri Poldova Osmanlı tarinde ismi Geçiyor bölgenin ve Kamenice Kalesi 27 yıl bizde kalmış. Ne Dedeymiş bre. Ruhları Şad olsun. Hotin yine Genç Osman'in fethetemedigi 150 km civarı güneyde. Bilad ı Islamiye nedir araştıralım. İslam Hukukunda. Oralar Kıyamete Kadar Mirastir Dedelerin. Ama atıp, tutarak değil Alperen Ruhu ile Adalet, Ahlak, Merhamet ile. .!!!
Muhtefi. . 30 Temmuz 2019 20:09
2
Üstünüze alinmayin Kirmizicilar sizin değil BİZİM Kalelerimiz.Size yazmadık onları.(umurumda bile değilsiniz) :)) kendi aramızda konuşuyoruz. Bekleme yapmayın. sadece kenara çekilin lütfen. !.1000 yıllık yoldan geliyoruz. Yorgunuz. Biraz istirahat ediyoruz. Yine Yola çıkacağız zamanı geldi mi..! İNŞALLAH...Hanedan i Ehl ı Beyt Desturu İle Tarihlerde oldugu gibi..RABBİM KISMET EDECEK..! .Adalet Sancagimiz Dalgalanacak .!
Türk oğlu ! 30 Temmuz 2019 13:42
Arkadaş sen tedavi olunmaz bir hastasın.Her yazının bir yerinde illa M.Kemal'e laf sokmak zorundamısın. Adam öleli neredeyse yüz yıl olacak. Kardeş bu arada o yere göğe sığdıramadığın ideolojin ve liderlerin ne yaptı.Anladık aşağılık komleksi yaşıyorsunuz da bu kadar da belli etmeyin yaw.Size fırsat işte, Suriye'lilerle beraber gidin Suriye'de muzaffer olun kurun ideolijinize göre devlet.Hem adama sövüp hem de kurduğu devlette iktidar olmak için yırtınmayın olur mu.Onlar Cumhuriyet'i kurmasaydı iktidarı hayal bile edemezdin.Sevdiğin Araplar gibi bir diktatör yönetirdi, önüne geleni keserdi.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 08:02
0
Adam takıntılı olursa;dalaşmadan durmaz!Tedavisi bu! Kemal Sunal'ın Mahsun rolü vardı.Hani adam kötek hastası,krize girince bana Mahsun'u getirin,diyordu.Mahsun gelince bunu tokatlıyordu ya..
.....bakış...../1 30 Temmuz 2019 13:22
boğazda katlar villalar kiraladılar, muhteşem yatlarıyla geldiler, örtülü çocukları açılıp tenis kulüplerinde tenis oynadılar, havuzlarda yüzdüler, hiç görmediğimiz arabaları gördük altlarında. kral dairelerinde kaldı bazıları, zengindiler ve çok para harcadılar... 1984/1987 dönemidir bu, ülkenin 50 milyon olduğu yıllar. merhum özalın döneminde gelen arap turist yapısıyla, bugün gelenlerin hiç benzerliği yok, bizim toplum yapımızda değişti, asıl mesele, gelen Suriyelilerin zengin olmaması, işin esası paradır..
Kazım TANRIVERDİ 30 Temmuz 2019 13:20
Köşe komsun Taha Akyolu oku ulkesinin zulmunden kacan Uygur Turklerini o zulme iade edilmisler.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 13:18
Bu gün Taksim cami inşaatını gördüm Karar'da.Utandım hadi başkaları yanlış yaptı,siz neden daha çirkinleştiriyorsunuz? Öyle ya ruh,zihniyet söz ve eylemle dışa vurur.Bunu devlet idaresinde de gördük.
Kazım TANRIVERDİ 30 Temmuz 2019 13:14
Antep niye GAZİ Urfa niye ŞANLI Maraş niye KAHRAMAN oldu.Hiç düsundunmü,çalıstır saksıyi istilal mücadelemizde Suriyeliler gibi kacmadik.Mesajlarimi yayinlayin
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 18:23
3
Kazım,istiklal mahkemelerinin neden kuruldugunu okuuu...
Kazım TANRIVERDİ 30 Temmuz 2019 13:04
Iyi guzelde bu güne gelelim,bugün Turkiyenin arap ulkelerden hangisi Turk dostu,bir tek katar onlar da israil ile akdenizde petrol ariyor.O araplar yuzunde İsraille aramiz bozuldu.40 arap ulkesi olacagina bir Israil dostun olsun sirtın yere gelmez.Birakin su musluman kardesligini ,hepsi palavra musluman ulkemi var yer yuzunde,goruldugu uzere hepsi hiristiyanin musevinin ayaklari altin da surunuyor. Durup dururken Esat dusmani kesildik,muaviyenin yonetimini basa gecirecegiz diye Esat i Eset ya
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 13:03
Araplarla kötü olalım demiyorum, bilakis iyi olalım ama hiçbir zaman da ballı börekli olamayız. Çünkü onların gözünde Osmanlı, hilafeti 400 yıl elinde tutan bir gasıptır. Sokaktaki adam iyi ama yöneticileri hain lafı da çok gerçekçi değildir. Dinin sahibi olduğuna inanan Arap mevali Türk'ün asırlarca kendisine hükmetmesini hazmedemez. Tabi Türkleri sevenleri de çoktur. Dediğim gibi mümkün olduğunca iyi olmaya çalışalım ama bunu Osmanlının yaptığı gibi Arap hayranlığına çevirmenin alemi de yok.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 18:42
2
Sen hic bir arap taniyipta konustunmu. Ben yurt disinda okudum, sudanli, misirli, tunuslu tanidim yillarca onlarla konustum. Osmanliyi senden benden cok seviyorlar ve takdir ediyorlardin.
Takipci 30 Temmuz 2019 12:17
Atamiz Osmanli Hicaz Araplarina 'Necip Kavim' demis, onlara her Ramazan ayinda deve yuku ile altin yollamis(surre alayi). Trump Hicaz Araplarina diyor ki, 'siz somurgesiniz, somurgeliginizi bilin, cart curt etmeyin, paralari dokulun'. Hicaz Araplari Trump'a basustune deyip, aninda Israile asker yaziliyorlar. Ol hikaye bundan ibarettir, vesselam.
Karar Okuru10 30 Temmuz 2019 11:23
Arapla Türkün birbirini sevmesi ve aralarındaki kırgınlık ve düşmanlığı bir kenara bırakması kendi menfaatinedir. Yorum yapanların kendi iyiliklerini düşündüklerinden emin değilim.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 13:17
3
Mesele Arap Türk meselesi değil. İnsanlık meseles. Yunanla da dost olmak çıkarımıza
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 11:12
Sayın yazar sabah sabah Karar ojurunun moralini bozma. Araplar bizi arkadan vurdu yalanı ile ne güzel mutlu idik...
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 12:48
2
Arkadan vuran da var sadık kalan da. Genelleştirme yapılamaz. Kurtuluş Savaşında Türkoğlu Türkler tarafından Anadolu'da kaç tane isyan çıkarıldı. Türkler Türkleri arkadan vurdu diyor muyuz?
Krr 30 Temmuz 2019 11:08
Türkler yüzyıllarca sadece peygamber sevgisinden dolayı arap topraklarında bekçilik/bakıcılık yaptı. Onların neredeyse her ihtiyacını Anadolu topraklarından karşıladı. Askerlik yaptırmadı, vergi almadı. Anadolunun köyündeki onbinlerce mehmetçik şehit düştü onları korumak için.Ama araplar ingilizler ile işbirliğini seçtiler, onlara huzuru veren osmanlıya sırt döndüler yer yer ihanet ettiler. Yüzyıldır ihanetin bedelini ödüyorlar. Daha kardeş falan demeyelim lütfen. Biz enerjimizi kendimize harcayalım. Kimseden bize fayda yok.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 13:18
8
Kemalist masal
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 11:06
Mesele mülteci meselesi değil. Mesele siz siyasal İslamcıların her adımda bu millete ve devlete kaybettirdiğiniz hâlde hâlâ pişkin pişkin millete afyon yutturmaya kalkmanız. 4 milyon mülteci varsa on binlerce kişi bundan dolayı işini kaybetti iş bulamıyorsa bunun sorumlusu İslamcılar değil de kimdir? Neyse ki millet uyandı. Bir de tarihçi görünmeye çalışıyorsunuz. Yaptığınız tarih şu buna şöyle dedi, duydum ki bunlar olmuş ayarında. Milleti yıllardır uyutuyordunuz bu masallarla ama artık işiniz zor gibi. Kolay gelsin.
Umut Emiroğlu 30 Temmuz 2019 10:46
Yazınızdaki birçok şeye itiraz edilebilir ama sondan ikinci paragrafı okuyunca durup bir düşündüm.Bu düşmanlıkları tamamen manipülasyonla ve pompalamayla açıklayamasak da ,birilerinin işine geldiği gibi yönetilebileceğini ve kullanışlı alanlar olduğunu düşünüyorum
Umut Emiroğlu 30 Temmuz 2019 12:46
0
Nasıl oldu bilmiyorum ama bu yorum bana ait ama ismim umut emiroğlu değil .Yanlış anlaşılmaya yol açmasın lütfen
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 10:45
Biz niye bütün devletlerarası oyunların edilgen nesnesi oluyoruz? İngiltere o kasvetli adadan çıkarak bir avuç insanla tarihin gördüğü en büyük imparatorluğu kurmuş. Sömürmüş, işler bozulunca da hepsine bağımsızlık verip çekilmiş ama oralarda dilini kültürünü bırakmış. İlişkiler halen çok sıkı. Londra dünyanın para merkezi. Fransa desen Afrika’nın yarısının resmi dili Fransızca. Biz savaşla aldığımız yerleri savaşla vermişiz. Kurulan ülkelerin hepsiyle aramız kötü veya limoni. Bir de onların sömürüldük şikâyetlerini dinliyoruz.
Karar okuru 30 Temmuz 2019 14:12
3
Bu kafa “yahu bu gavurlar birde müslüman olsalar neler yapardı” gibi orta doğu zekası ile yorum yapar. Ne yaparlardı olsa olsa bize benzer yetersizliklerine dış güç ararlardı
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 10:28
Ya kardeşim Suriye'de halen 18milyon insan yaşıyor, turizm yapıyor adamlar sahil şehirlerinde. Kuzeyinde bölgesel mikro savaş var, ama oraya bile koşa koşa, akrabalarına, bayram ziyaretine gidiyorlar. Halen 18milyon Suriyeli neden kaçmıyor bir yere, çünkü bir çok Avrupa ülkesinden bile güvenli yazıyor giden Alman turistler.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 13:18
8
Ulan Esat Şam'da bile dolaşamıyor. Sen hangi güvenden bahsediyorsun.
KARAR OKURUm 30 Temmuz 2019 16:55
1
13:18 iyi sallamışsınız. Bir de ulan diyerek ağzınızı bozmuşsunuz. 5 Haziran 2019'da Şam'da camide bayram namazını kılarken, daha öncesinde şehri gezerken haberlerini görebilirsiniz. Bizim cumhurbaşkanımız nasıl korumalarla geziyorsa o da aynısını yapıyor, normal. Önemli olan şehirlerde terör kalmadı sıradan vatandaş için. Ayrıca batısına gidin, tamamen turizm cenneti. Duyan da Suriye topyekun savaş halinde, ya da atom bombası atılmış sanacak. 18 milyon yaşıyor Suriye'de.
Bozoklu 30 Temmuz 2019 10:24
Gazi Paşa, Faysal’a yavaşça “onlar her şeyi duyarlar, sus” dedi! İddialı bir iddia. Oysa biz Gazi Paşa'yı, emperyalist yedi düvele karşı koymuş biri olarak öğrendik. İddianın kaynağını merak ettim.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 12:42
2
Üstat gelecek yazısında kaynağı verir inşallah. Fesli ya da Necip Fazıl olmasın da. Necip Fazıl'ın hemen tüm kitaplarını okudum. Şiirleri, oyunları, hikayeleri tamam da din tarih siyaset üzerine yazdıklarını kırk elekten geçirmeniz gerekir.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 13:38
1
Say bakalım o 7 düveli
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 15:10
3
7 düvel mi? İngiltere, Fransa, İtalya, yardakçı Yunanistan, kenarda ABD, bir de içi ayaklanmalar. Sen şimdi tek başına Yunanistan'la baş edemiyorsun da 18 ada ve kayalığını veriyorsun.
Köroğlu 30 Temmuz 2019 10:17
Abdülhamid hiç kudretli olmadı. Uluslararası dengelerden yararlanmaya çalışan zayıf bir hükümdardı. Zayıf olduğu için paranoyaktı. İngiliz hayranı idi ayrıca. BK hiç bir zaman Osmanlı’yı ve İslam’ı tehdit görmedi. Almanya ve Rusya ile rekabetinde bir araç olarak kullandı sadece. Almanya İslam diyarını kendi hinterlandı yapmıştı. Rusya da Afganistan üzerinden Hint Okyanus’una inmek istiyordu. Osmanlı daha 17. yyda bitmişti.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 12:33
1
Abdülhamit istemedi ama girilen Rus harbinde bir sürü toprağın yanında Kıbrıs da gitti. 30 yıl istibdat. Donanma Haliç’e çekildi. Suikastçısını bile cezalandıramadı. 1897 Yunan savaşını kazandığı halde masada bir şey alamadı. 31 Martı bastırmaya gücü yeterken tahttan çekildi. Ama devlet yönetiminde ne faydası varsa çok şefkatli veli bir padişahmış. Ülkeyi iflas ettirse de bir karış toprak kaptırmayan, orduyu donanmayı süper güç haline getiren Abdülaziz’e nedense Abdülhamit’in yarısı kadar ilgi gösterilmiyor.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 09:57
Sayın yazar ne yaparsanız yapın tarihi gerçekleri değiştiremezsiniz Araplar bize ihanet ettiler askerlerimizi zehirlediler (şerif Hüseyin Fahrettin paşa bunları bir araştırın derim)
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 09:33
Sizin gözünüzde mesele mülteci meselesi değil mesele üstün millet meselesi. Araplar için onlarca yazı döşenirsiniz, tarihin derinliklerinden Cumhuriye'e vurmak için en küçük olayı çıkarırsınız ama konu Türkler olunca umurunuzda olmaz. Çin'e anneler, çocuklar iade edilirken sesiniz bile çıkmaz. Menderes'in hızlı hayatını ağzınıza bile almazsınız ama Atatürk'ü ağzınızdan düşürmezsiniz. Adalet teraziniz fena şaşmış.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 12:52
3
Menderes'in hızlı hayatı ve İstanbul'da yıktırdığı 60 civarında cami mescit sağ kesimin tabusudur. Karşı tarafa koz vermemek için pek dillendirilmez. Gündeme getirene de iyi gözle bakılmaz.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 09:24
Emperyalistlerin oyununu beraber bozalım diyen yazar bir kez olsun, bunun tek yolunun Esad ile anlaşmak olduğunu görmüyor. Araplardan çok daha yiğitçe direnen İran ile hareket edelim demiyor. Çünkü mezhep gözlüğü buna engel. Hâlâ Araplarla iş tutulabileceğini yazıyor. Yahu Katar bile Rum, Yunan, İsrail'le birlik olmuş Akdeniz'de çalışıyor. Araplar tamamen ABD'ye emir eri olmuş durumda.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 11:19
6
Easad Emperyalizmin maşasıdır. İran Şiayı ırkçı bir argüman olarak kullanmaya çalışıyor. Farkında olmadan Emperyalizmin ekmeğine yağ sürüyor.
musto 30 Temmuz 2019 09:11
Ekonomi ve güç meselesi istediğin kadar kadar haklıyım desende güçlü değilsen daima haksızsın kendi ülkende haklılığını görsel ve yazılı medyada gözler önüne serebiliyormusun güçlü olan tersine çevirebiliyor.O DÖNEMDE İNGİLİZ VE ALMAN ALTINLARI havada uçuşuyordu demekki ingiliz altını daha fazla dağıtılmış.Irak'dan çekilirken halkın bizi burda düşmana bırakarak nereye gidiyorsunuz feryatları unutulurmu.Cemal paşanın Şamda arap liderlerini adım başı astığı tek taraflı yorumlamak bence hata.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 09:09
Maalesef kemalist zihniyet ve o paraleldeki resmi yalanları seven kafa bu yazıyı beğenmez ve kabul etmezler. Beyinleri yıkanmış adamlar napsin. Hele gazı paşaya bir laf edeydi yazar görün kıyameti
Yavuzcan 30 Temmuz 2019 08:30
Sayın yazar çok süper bir yazı, ben Arap türist olsam gerçek ten Türkiye yi tercih etmezdim, çünkü hiç bir konuda saygı görmüyorlar! En çok para bırakan onlar, esnafımızın sevindiren onlar ama buna rağmen! O, Araplar dan mezhebi. dini ve idolijiden dolayı, Araplardan nefret eden CHP, Alevi, Ermeni, göçmen, PKK, Kürtlük ve Türkçülük yapan bir gürüp cahilce ve ahmakça aynı zamanda tarihi çarpıtarak Arapları kötülüyorlar. Çin’deki zülümle arapların alakası ne? Bizim yöneticilerimiz Çin devletini küstürmiyeyim diye onlara sahip çıkamıyorsa biraz önce saydığım gürüplar yüzündendir
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 11:16
7
Sakın bu duyarlılığın sebebi Türk halkını Araplaştırmaya çalışan politikalarınız olmasın? Din deyince aklınıza İslamdan çok Araplaşmak geliyor. Size kalsa dilimiz, dinimiz, kültürmüz çoktan Araplaşmıştı. Bunu kabullenmeyenlere o ithamları atmaya sıkılmadın mı? Sana o necip milletinle mutluluklar dilerim.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 07:29
Sayın Doğan, Hadi I. dünya savaşında arapların yaptıklarını anlatan asker anılarını okumadınız hiç değilse Evliya Çelebi okusaydınız... Kışkırtılmak yeterli bir mazeret midir?
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 07:04
Tmm 1915 Şam isyan bildirgesinide kafadan uydurduk! Yarın ülkenin tapusunu verin araplara bizleride kovun gitsin siz ve sizin gibiler bir nefes alsın şu Türklerden nihayet kurtulduk diye
uzaktan kumandali 30 Temmuz 2019 05:41
"Şah ismailin ordusu Yavusun ordusundan daha cok Turk ihtiva ediyordu! Fetöcüler Turk degil mi? Kafaya bak kafaya!
Umut Emiroğlu 30 Temmuz 2019 10:44
2
Yazar bütün Türkler iyi dememiş ki.Sadece bir tespitte bulunmuş
Hayir, mülteci medeledi degil. mesele Turkiye/Erdogan meselesi. Mesele, Kayseride asgerimizi patlatan, Beşiktaş da polisimizi patlatan, 15 Temmuzda ustumuze bomba yagdiran, sinirlarinizda hacli-kürdistan kurmaya çalişa peygambet katili iblis sionist israil ve uşaklarinin müslüman Turkiyeye diz çokturme meselesi! Bölge halklarinin Tel Aviv'e biat ettirilmesi, köleleştirme meselesidir! Bunlar benim fikrim degil, bizzat israil'li sionistlerin ifadesidir!
Yurdumun insanı 30 Temmuz 2019 04:54
Mehmet hocam her tarihi olay, olgu kendi döneminin şartların içinde neden sonuç üretir. 2007 ye kadar Arap alem de Türkiye demokratikleşme, ekonmşj büyüme olarak özenilen ülkeydi. Hüsnü Mahalli bunu en iyi gözlemleyen birydi. Sonra ne oldu Neo Osmanlı takıntısı ve önünde engel gördükleri Cumhuriyet rejim ile hesaplaşma amacı hukuk, demokrasi, ekonomik (eksiklikleri olsada) kurumları kaldırdı.Somunda tek adamlık düzenine evrildi.Şimdi kurumsal vesayet tasfiye edildi. Yerine daha demokratik, hukuki, özgür, adil füzrm ve kurumlar yerine VELAYET DÜZENİ kuruldu. Bu kavram yakında konuşulur.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 04:57
arablar türkleri nasıl müslüman yaptı ?
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 10:11
3
Arapların zorla müslüman yaptığı Türkler, sonra Anadoluya gelip yerli halkı zorla müslüman (ve Türk) yaptılar
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 13:24
0
10.11, Böyle bir yalan hiç işitmedim.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 03:50
Ben demiyorum, bu bir atalarımızdan kalma söz: Ne Şam'ın şekeri ne arabın yüzü. Yani ayıp demişiz ama bir nedeni olmalı.
Karar Okuru 30 Temmuz 2019 00:33
Nedense bu Arapları Türkleri kışkırtanlar hep başarılı oluyorda biz onları birbirine kışkırtamıyoruz. Bizden genetik olarak daha mı akıllılar acaba??
umut 30 Temmuz 2019 12:25
1
Senden once buralarda onlar oturuyorlardi ve senin bin yildir, vatan'' diye uzerinde oturdugun topraga onlar hala tapulu mallari, senide o topraklar/Anadolu uzerindeki bir isgalci gecekondu sahibi olarak goruyorlar. Son bin yildir: Arab'inda Acem'inde Bosnak Malay'in da, Muslumanim diyen herkesin temsilcisi, koruyucusu sendin/Turk! Bugun dunyadaki 1.7 milyar ehli-sunnet musluman hala seni/Turku koruyucusu, temsilcisi biliyor, hala sana umut besliyor! Bu basit gercegi bile bilmiyorsan, fikir diye birsey yazma
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 00:26
Mesele yok hocam. Siz yatın uyuyun. Boşverelim bunları . Başka şeyler konuşalım. Mesela ingilizlerin oyunlarını konuşalım. Siyonistleri, evangalistleri konusalım. Yahudileri suclayalım baska bir olayda . Gidelim 100 sene öncesinin insanlarını, ölmüşlerimizi , suclayalım. Bugünün olaylarını 20 yıl sonra konusurz. Sonra suclarız onları. Uyuyalım biraz daha gelecek o günler .
Karar Okuru 30 Temmuz 2019 00:20
Şimdi de Arap severlik başladı. Allah sağlık versin.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 00:14
Mülteciler kadar taş düşsün başınıza. Ne de çok seviyorsunuz Arapları. İnsan hakları ise Doğu Türkistan'da soydaşlarımız inim inim inliyor, çeşitli yollarla kaçan yüz kadar kişi ülkeye alınmıyor, anne ve çocuğunun da reddedildiği söyleniyor. Ama onlar sizi hiç ilgilendirmez, onlar insan değil. Sizin için kızlarını diri diri toprağa gömen necip milletiniz önemli.
Yavuzcan 30 Temmuz 2019 08:42
6
Evet Arapları seviyoruz, peki sen kendini seviyormusun? Bu güzelim ülkeyi senin gibi insanlık ve din düşmanlarını bırakmiycağız. Muhafazakar kesimin çok yanlış ı oldu! Eğer Mevlanın onlara sunduğu imkanı iyi değenlendirmiş olsaydılar şu an çok farklı şeyler konuşmuş olacaktık. Ama muhafazar kesim yanlış yaptı diye! Türkiye de bölücülük yapan sizler doğrusunuz anlamına gelmez. Kişilere göre doğru ve yanlış olmaz. Doğruyu İsrailli yaparsa yine doğrudur yanlışı en yakınımız yapsa yine yanlış tır. Ne zaman biz bu erdemliğe ulaşırsak ülke olarak millet olarak kalkınırız. Aksi takdirde biz daha
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 00:12
Yazarin gece ustu acik kalmis , herhalde uykusunda konusuyor. Yahu metro da sol taraftan cikmiyorlar. Sol taraf yururmusunuz diyorum ?Arkalarina bile donup bakmiyorlar baksalar da amlamiyorlar ya mesela , ben de uyuz oluyorum ya ; meğer, ingilizlerin Arap dusmanligini pompalamasi, yuzunden uyuz oluyormuşum. Valla alemsiniz. Bu kadar da Arap milliyetçisi olduğunuzu bilmezdim. Biz Türkiye vatandaşlarına afyonu yutturdunuz, Araplara düşmanlığın arkasında ,ingilizin olduğunu söylüyorsunuz. Helal
İbrahim DİRİ 29 Temmuz 2019 23:59
Emevi/Abbesi döneminde Türkler bölgeye nasıl gelmiş? Mevali ne demek? Yani benim gazzede savaşan büyükdedem arap ihaneti konusunda yalan söylemiş! klasik muhazafakar aklı! bütün sorunların kaynağı ibni sebe,yahudiler,ingilizler,üstakıl.Daha bikaç yüzyıl bu çoğğrafyanın kaderi bu kafayla değişmez.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN