Back To Top
Gazze’de bayram sabahı

Gazze’de bayram sabahı

 - Son Güncelleme: 07.06.2019 Cuma 09:26
- A +

19-06/06/ekran-resmi-2019-06-06-225947.png

Bayram nerede nasıl kutlanıyor bir bakayım diye sosyal medyada gezinirken, Gazzeli kardeşlerimizin paylaştığı sevinç fotoğrafları ve “İsrail’in saldırı ve baskılarına rağmen kutluyoruz: Bayram mübarek olsun” gibi mesajları ile mest oldum.

 

Bana Eylül 1993’teki bir Gazze seyahatimi ve o seyahatin etkisiyle yazdığım -1995’te Yeni Şafak’ta yayımlanan- bir bayram yazısını hatırlattı bu fotoğraflar ve mesajlar.

1967’den beri İsrail işgali altında olmasına ve pek çok şehit verdiği İntifada’dan daha yeni çıkmış olmasına rağmen yeisten eser yoktu Gazze’de; bilakis ümit telkin ediyordu Gazze, hem de coşkuyla.

Capcanlıydı, dipdiriydi.

İnsanların gözlerinin içi parlıyordu.

En derin manada sabrın / direnişin resmiydi bu.

19-06/06/ekran-resmi-2019-06-06-225956.png

Oraya giderken Gazzelilere acımaya şartlanmıştım, ama bu resmi görünce onlara gıpta ettim.

‘Ümmet bu haldeyken bayram mı kutlanır’ diyenlerden iken, söz konusu yazımda “Gazze’den feyz ile coşkuyla kutluyorum bayramınızı” dedim.

***

Eylül 1993… Gazze ve Eriha’nin ‘özerkliği’ için imzalanan anlaşmanın kutlandığı günler…

O günlere mahsus bir hal miydi o?

Hayır.

Seneler sonra iki kere daha gittim Gazze’ye.

Gazze bombardıman altındayken de gittim.

Dehşet vardı, acı vardı; ama dehşeti ve acıyı bastıran o en derin manadaki sabır / direniş de vardı.

***

Gazze’de bayramın her şeye rağmen bayram olduğunu gösteren fotoğraflar ve mesajlar da aynı sabrın / direnişin resmi.

Oturdum, “Gazze’den bayram sabahı” diye kısa bir şiir yazdım.

Şöyle:

Bir de baktım ki gülistan olmuş mahallemin enkazı
Üzerine doğan güneş bağrımdan çıktı üstelik
Hayal kursam bilirdim, bu başka bir şey
Cennetten bir neşeyle uyandım bu sabah

 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Muhtefi. . 07 Haziran 2019 11:31
Israil ve lobisinin, perdenin hemen dibinden ABD yi önde tutarak yaptigi müdahaleleri ile, bölgenin ve nerdeyse tüm dünyanın dengelerini bozmasına karşı Filistin, onların tüm bu oyunlarını bozan ve inşallah bozmaya devam edecek olan bir direniş sembolüdür artık! Işte tam da bu yüzden Filistin davası, sadece Filistinlilerin davası değildir... Selam olsun bu davanın savaşçılarına..
sekuler yahudi 07 Haziran 2019 10:57
cozum, sekuler yahudilerle dialog yolunu arttirmada, ne dinci israillilerle ne dinci muslumanlarla konusularak cozulmez, ama hosunuza giden bu biliyorum ikinci sinif siir yazip uzuluyormus gibi yapmak!
KARAR OKURU 07 Haziran 2019 13:53
2
Çözüm adına bir öneride bulunmak elbette iyidir.. olur olmaz tartışılır.. saygıyla.. Ama hiç tanımadığı birinin duyguları ile ilgili yargıda bulunmak!? Onca kitaplasmis şiirleri ile gönüllerde taht kurmuş bir şairin şiirine ikinci sınıf yaftası ne ola ki? Ayrica 1. 2.sınıf ayrımı yapma yetisi senin hangi sıfatında gizli?
Vatandaş Adem 07 Haziran 2019 09:55
Mazlumların ahi yerde kalmasın,diren Filistin.
Karar Okuru 07 Haziran 2019 07:20
Filistin davası ne yazıkki rasyonel bir mücadele zemininden din eksenli bir yöne kaydığından beri geriliyor. İsrail'in politikaları bu zeminden çok yararlanıyor.
Baytarr 07 Haziran 2019 04:14
İsrail devleti Azgın yahudiler ve akılsız müslümanlar akıllarını başlarına alsın diye her iki topluluğa gönderilmiş ilahi bir ceza gibi.dünyanın bütün para trafiğini elinde bulunduran yahudi lobisinin parası allahın kuru çölüne gidiyor.yok yapay ormanlar yapıyorlar yok ülkeyi duvarlarla örüyorlar yok acı sudan tatlı sı yapma dünyanın en pahalı hava savunma sistemi vs hepsi 3-4 milyonluk filistin için 1900 lü yıllarda alaska ve avusturalya kıtasına yerleşseydiler bugün dünyanın en müreffeh en güvenilir ülkesi olacaktı.
KARAR OKURU 07 Haziran 2019 14:08
0
Haklisiniz, Orta Dogu'da bir Yahudi devleti kurulmasi hem Yahudilere hem Muslumanlara ceza gibi birsey. Filistinliler'in durumu icler acisi. Holokost da Yahudiler'in merhamet duygusunu yok etti. Bu sorunu cozmek de daha uzun zaman mumkun olmayacak. Nesiller boyu boyle gider bu.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN