Back To Top
İran’da ne oluyor, niye oluyor?

İran’da ne oluyor, niye oluyor?

 - Son Güncelleme: 01.01.2018 Pazartesi 13:08
- A +

İran’da hayat pahalılığı ve işsizliği protesto olarak başlayan nümayişler yer yer rejim aleyhtarı bir hüviyete büründü.

Sosyal medyada paylaşılan bazı nümayiş videolarında, rejimin başı olan Ali Hamaney’in posterlerinin “Hamaney’e ölüm!” sloganları eşliğine yakıldığını görüyoruz. Resmî ideolojiye / teolojiye göre Hamaney, sadece “İslam İnkılabı Rehberi” değil, bunun ötesinde “Veli-yi Fakih” yani “İmam Mehdi’nin Naibi” olduğuna göre, rejimin ‘kutsal’ına isyan söz konusu.

Yükselen sloganlar arasında Şah Rıza Pehlevi’ye hasret sloganları ve “İslam Cumhuriyeti istemiyoruz” sloganı da varmış. Buna şaşıranlar olabilir. Ben şaşırmıyorum. İran’ın çarşısını pazarını çok gezdim, mollaları yerin dibine batıran İranlılara çok rastladım, “Şah zamanı çok iyiydi” diyen İranlı da gördüm, rejimi İslam’la özdeşleştirdiği için İslam’a öfke duyan İranlı da…

Nümayişlerde doğrudan doğruya İslam karşıtı slogan atan kimselerin olduğunu duysam bile şaşırmam.

***

Emperyalistler illa ki işin bir tarafından tutacaklar ama meselenin kaynağında emperyalistlerin fitneleri değil İran yönetiminin -bu fitnelere çanak da tutan- hataları yatıyor.

Meselenin kaynağına inmek için, İranlı âlim Hüseyin Ali Muntazeri’nin 2007’de bir Japon gazetesine (Mainchi) verdiği beyanata bakalım: “Ayetullah Humeyni şiarları yükseltti, bizler de onunla beraberdik. Bu şiarlar vasıtasıyla insanlar meydana çıktı ve devrim kazandı. Şiarlarımız, ‘Bağımsızlık, Özgürlük ve İslam Cumhuriyeti’ idi. Bağımsızlık bir aşamaya kadar gerçekleşti. Ancak özgürlük ve İslam Cumhuriyeti’ne gelince hâlâ önümüzde uzun bir yol var.... Anayasadaki meşru ve açık özgürlükler kolayca ezilmektedir. Bu da önderlerin kendileri için anayasanın ve şeriatın üstünde koydukları dokunulmazlıkla gerçekleşmektedir. Hâlâ birçok parti özgürlük sahibi değildir. Bazı siyasi gruplar sadece iktidardakilerin üsluplarına muhalefetleri sebebiyle yasadışı sayıldı. Sadece iktidardakileri öven basın organları hürdür. Bu organlar istediklerini söyler ya da kendilerine ne emredilirse onu yazar. Ancak hükümetten bağımsız medya yöneticilerine, emniyet ve yargı kurumları tarafından sorunlar çıkarılır...”

Mesele, İslam’a dayandığını iddia eden yöneticilerin ceberrutluğundan kaynaklanıyor. Bu ceberrutluk, halkın büyük bir kısmını devlete, küçük olduğunu umduğum bir kısmını ise devletin yanı sıra İslam’a da muhalif olmaya sevk ediyor.

***

2009’da da kitlesel protesto gösterileri olmuştu İran’da. Protestocu kitleler, Mir Hüseyin Musavi (Eski Başbakan), Muhammed Hatemi (Eski Cumhurbaşkanı) ve Mehdi Kerrubi (Eski Meclis Başkanı) gibi “inkılabî” siyasetçilerin posterlerini taşıyor, yani mevcut nizam dahilinde bir çözüm arıyorlardı. Rejim bunların üzerine yine de amansız ve gereksiz bir şiddetle gitti. Güvenlik güçleri yahut “Besic” denilen rejim milisleri, çok sayıda göstericiyi öldürdü. Tutuklanan göstericiler -Eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani’nin oğlu dahil- işkenceden geçirildi. Musavi ve Kerrubi ev hapsine alındı (Sekiz senedir ev hapsindeler).

O günlerde yazdığım bir yazıda şöyle demiştim: “Nümayişlerde Şah'ın veya onun oğlunun değil Mir Hüseyin Musavi ve Muhammed Hatemi'nin posterleri taşınıyor; fakat bu kanlı tahriklerin önü alınmazsa, bir gün muhaliflerin ellerinde 'sistem dışı' posterler de görebiliriz.”

O gün geldi galiba.

***

Muntazeri’den bir alıntı daha; 11 Şubat 1989’da, devrimin 10’uncu yıldönümü münasebetiyle yaptığı konuşmadan: “Ne yazık ki iş yapmak ve devrim değerlerini korumak yerine slogan attık. Halka değer vermek ve onu söz sahibi yapmak yerine halkın zeki ve aktif güçlerini hayal kırıklığına uğrattık, mücerretleştirdik. Bu yüzden şimdi öyle bir noktaya geldik ki, yönetimde kalabilmek için ilk sloganlarımızın ve değerlerimizin karşısında durmak zorunda kalıyoruz. İran hükümetinin ayakta kalması gerekçesiyle ahlaki ve İslami değerler ihlal edilemez. Söz konusu değerler, uğruna devrim yaptığımız ve halka sloganlarımızla vaat ettiğimi değerlerdir. Devlet bir vasıtadır, gaye değil. Değerler gayedir.”

Muntazeri’nin Humeyni’den sonraki “rehber” olması öngörülüyordu. Ne var ki bu sağduyu çağrıları yüzünden 1989’un mart ayında Humeyni tarafından istifaya -haleflikten feragate- zorlandı. Humeyni böyle yapmasaydı, öldüğünde yerini Hamaney değil de Muntazeri alsaydı, İran’da işler bu noktaya gelmeyebilirdi.

***

2009’daki protestolar gibi şimdiki protestolar da bastırılabilir. Ama İran için için kaynamaya devam eder. Bugün değilse yarın öyle bir patlayabilir ki, anlı şanlı rejim muhafızlarının alayı da o patlamada duman olup gidebilir. Korku duvarını bir kere aştı mı, ölümlere bir kere alıştı mı, İran halkını durdurabilene aşk olsun! Şah Rıza, 1979’daki devrimi durdurmak için şiddetin dibini bulmuştu da ne fayda? “İslam Cumhuriyeti”nin şiddeti niye Şah’ın şiddetinden daha caydırıcı olsun ki?

***

Tek yol ıslahat. Diken üstündeki İran devleti, her şeyden evvel, İslam’ı temsil iddiasını bırakmalı ve neredeyse İmam Mehdi’nin “masum”luğunu -hatadan münezzehliğini- atfettiği “Veli-yi fakih” vasıtasıyla el koyduğu cumhuriyeti cumhura geri vermeli. 1979 Devrimi’nin şiarlarına geri dönme basiretini göstermediği müddetçe kendi kuyusunu kazmaya devam eder. Dahası, “İran İslam Cumhuriyeti” ile İslam’ı tefrik edebilecek kadar şuur sahibi olmadıkları için İslam’dan uzaklaşan  kimselerin çoğalmasına yol açar.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 02 Ocak 2018 21:57
KOMŞUNDA SAVAŞ VE KAN VARSA İLLAKİ SATACAK BİR ŞEYLER BULURSUN...HADİ BAKAM BÜYÜK SAVAŞ ZAMANI..3-5 MÜSLÜMAN ÖLSÜN SIKINTI DEĞİL TİCARETİMİZ GELİŞSİNDE GERİSİ BOŞ SAVAŞ ZAMANI
KARAR OKURU 02 Ocak 2018 12:00
hakan bey bizde böyle bir ayaklanma olsa (ve hele de irandaki gibi devlet liderine ölüm sloganları atılsa) "bu demokratik protesto değil türkiyeye düşman dış güçler ve onların maşalarının düzenlediği bir darbe girişimidir, arkasında feto, soros, cia, mossad ve diğerleri vardır" diye senelerce yazarsınız, ama nedense protestolar iran'da olunca birden halkın haklı ayaklanması oluveriyor. yabancı güçlerin maşaları hep türkiye'de çalışıyor da iran'da hiç mi etkileri yok, yoksa iran halkı dış mihrakların oyunlarına karşı çok şerbetli de bizim ahali mi
KARAR OKURU 02 Ocak 2018 10:35
Yıl artık 2018! İslam cumhuriyeti adı altında insanlara zulüm edebileceğiniz devirler geride kalacak.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 21:49
Karar gazetesi bu ülkenin başına gelen en iyi şeydir.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 23:17
1
Karar Gazetesi ülkenin başına mı geldi?..
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 21:26
Himm Hakan kan kokusu almissin yine
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 21:23
Laiklik ve demokrasi şart.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 21:48
14
21:23, Türkiye'de 100 senedir var. İslamı suçlamaktan başka bir kerametini görmedik.
KARAR OKURU 02 Ocak 2018 08:43
1
21.48 deki karar okuru benim ateist arkadaşım da işid lafını duyunca işte islam bu diyor : sonuç bence aynı kafadasınız : hatalar ve yanlışlıklar kişilere değil sisteme bağlanıyor ,o zaman işid islam ,baş örtüsüne karşı çıkmak da direkt laiklik oluyor:
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 19:38
Tebrik ederim , meseleyi çok önemli bir vecihten ifade etmişsiniz . Şeriat yukarıdan zorlama ile dayatılırsa insanlar abdestsiz namaz kılmaya başlarlar , istibdat iyi bir şey değildir , ama siz insanlara iman ettiği Zât' ın cemâl ve kemâlini , emirlerinin ve nehiylerinin arkasında gözettiği maslahatları ve emir cihetindeki hüsnü anlatırsanız insanlar bu sefer İslam'a düşman olmazlar , ancak bu şekilde şeriat o ülkede dal , budak salar , neşv-ü nemâ bulur .
derviş 01 Ocak 2018 18:21
Aaah hakan ah. Suriye'de dökülen Müslüman kanı yetmedi de şimdi de İran'da mı dökülsün istiyorsunuz? Bir gün de oturup kendinizi murakabe etseniz. bir gün de biz böyle ulu orta yazıp çiziyoruz da bunun manevi bir maliyeti var mı deseniz? Ama nerdeee?
Can can 01 Ocak 2018 17:50
Efendimiz (s.a.v) istişare eder güzel bir dil kullanırdı.. müslüman ülke liderleri ise sağa sola bağırıp susturuyor, ötekileştiriyor.. Batı ise istişare ediyor herşeyi konuşuyor korkmadan. Müslümanlar din bize yeter zannediyor bilimi küçümsüyor,batı ise kainatın kurallarını kabul etmiş,kainatı keşfe devam ediyor.. Hangimiz müslüman?
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 17:49
Laiklik çözüm gibi görünüyor iran için
Objektif 01 Ocak 2018 14:06
Bir çıkış yolu var Suriye Halkı'nın katliamına yatırdısı parayı kendi halkına harcasın.
Halit Bülbül, yazar 02 Ocak 2018 01:19
7
Çok güzel bir cevap, Türkiye de olduğu gibi.Kendi adaları işkal altında iken, Sudan dan ada istiyen gibi
İran'ın siyasal islamcıları nasıl oradaki insanları dine düşman ettilerse, Türkiye'nin siyasal islamcıları da bu ülkenin çocuklarını dinden soğuttular. Zorla İmam Hatip'e yönlendirilen çocuklar üç gün sonra deist olurlarsa kimse şaşırmasın.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 19:34
12
Komik olmayin kac tanesi zorla gonderiliyor. Cocuklar okula zorla gidiyorlar. Okula gitmek istemeyen cocugu nereye gonderirseler gondersinler cocuk yine basarisiz.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 13:44
İran halkı ne istiyor? Daha doğru bir İslami yönetim mi? Gavur gibi yaşamak mı? Her iki talep de kırk yollık molla rejiminin zaafındandır?
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 13:19
İran gibi ülkeler petrol gelirleri ile rejimi ayakta tutuyor... eğer petrol gelirleri olmazsa o sistem üç sene devam etmez, şimdi de uzatmaları oynuyorlar... bugün olmazsa yarın ama mutlaka bir gün bu rejimi değiştirecekler...Özgürlüğe,insan iradesine saygı duyulmayan yerlerde ancak riyakar,korkak,yalaka,çıkarcı insan tipleri türer...İranda olan da budur...Ama bu da bir yere kadar...
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 12:50
bir ülkede adam kayırma varsa,adaletsizlikler had safhadaysa, kimse korkudan çıkıp fikirlerini söyleyemiyorsa o ülkede huzur olmaz.ülkemizde de adaletsizlik ve adam kayırma had safhada.ama o müslümanlığı kimseye bırakmayanlar suskunlar,görmüyorlar.duymuyorlar.mülakat saçmalığı var.hak eden değil adamı olanın en güzel işlere getirildiği bir düzen var.Allah'tan korkmuyorlar.dünya hırsına kapılmışlar.ama son nefesime kadar inşallah tek de kalsam adaleti savunacağım.düşmanım bile olsa adaletli olunması gerektiğini biliyorum.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 16:32
10
ah nerde o eski muslumanligi kimseyi birakmayanlar, mulakatla falan ugrasmazlardi mesela, keske eski gunlerdeki gibi Allahtan korkup, sorulari calipda milletin hakkini yeselerdi ne guzel olurdu! Ah ah nerde o eski gunler!
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 18:02
1
16.32 fetönün yaptığı kötüydü de şimdi her şey çok mu iyi?çok mu adaletli?ayrıca fetö soruları çalarken de millet bas bas bağırdı.sesini duyurmaya çalıştı.ama o zamanlar iktidarla o zamanki adıyla cemaatin arasından su sızmıyordu.illa fetö zamanına bakacaksınız o zaman da ülkeyi kimlerin yönettiği belli.devletin görevi adaleti sağlamaktır.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 18:13
1
Ak Parti karar okurunun anlattığı yanlışları yapmama vaadiyle geldi. İlk dönemlerinde liyakata önem verip siyasi çıkarlar için devlet imkanlarını kullanmadı. Böylece halkın teveccühünü kazandı. Bugün ise geçmişte savunduğu bütün değer ve ilkeleri inkar ediyor. Durgun su kokar. Fetöyü yapılan haksızlıkların üstünü örtmek için kullandıkça onların değirmenine su taşırsınız. Belkide bunu amaçlıyorsunuzdur..?
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 18:58
5
Tabi kadrolari fetocularla doldurunca liyakata onem veriyor! Adelet var! Fetoculari tepeleyince adam kayiriyor! Adelet yok! hahaha
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 22:28
1
18.58 bu yazılanlardan hakikaten bunu mu anladınız?öyleyse çok yazık.diyoruz ki ozaman da liyakat yoktu.şimdi de yok.adalet yoksa liyakat yoktur.fetöcüler soruları çalarken de şimdi de ülkeyi yönetenler aynı.ama siz anlamak istediğinizi anlıyosunuz.Allah size de bir gün adaletin ne kadar mühim olduğunu öğretir umarım.amin
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 22:37
5
18.58 sizin gibiler ancak Allah'a havale edilir.fetöcülerin yaptığı da kötü.şimdi yapılan haksızlıklar da kötü diyoruz.haksızlığı kimin yaptığının ayrımını yapmıyoruz.ikisi de kötüdür diyoruz.ama sizler öyle bir şımarıklık içindesiniz ki ısrarla iyi niyetle yazılan şeyleri bile tiye alıp,dalga geçebiliyorsunuz.gülünecek bişey göremiyorum ayrıca.
KARAR OKURU 02 Ocak 2018 14:05
2
kimsenin adelet, liyakat gibi islami ve evrensel ilkeleri tiye aldigi yok. bir feto magduru olarak, fetoya kızgınlık duymam kadar normal birsey olamaz. buralarda eglestikleri ve hala utanmadan sikilmadan algi olusturmaya calistiklarini biliyorum ve onlara yonelik dokundurmalarim, fetocu olmayan sizleri neden rahatsiz ediyor anlamiyorum.
KARAR OKURU 02 Ocak 2018 19:24
1
14.05 burada benim yazdığım yazıya cevap veriyorsunuz.tabi ki yazma üslubunuzdan rahatsız oldum.çünkü rahatsız edici.ne olursa olsun saygı her şeydir.eğer fetö mağduruysanız, bunun muhatabı ben değilim.eğer adalet yoksa her şekilde birileri mağdur olur.önemli olan devletin her gruba karşı mesafeli ve adil olmasıdır.hak edenin hakkını,hak edene vermesidir.
Mehmet 01 Ocak 2018 12:47
Ayrıca, Hakan Albayrak'ın neden Ali Hamaney'e karşı hasmane bir tutum içinde olduğunu anlamadım. Evet İran'ın eleştirilecek çok şeyi var ancak neden Hamaney çok kötü ? Kendi adamı Reisi seçilemedi mesela, ne yaptı ortalığı ayağa mı kaldırdı ? Ruhani Batıyla ilişkileri yumuşattı, Hamaney daha şahin bir tutumdaydı, ne yaptı Ruhani'yi mi düşürdü ? Samimi görüşüm Hamaney'e bu kadar sallanmasının sebebi bir şekilde sünni mezhepçilikle bağlantılı. Bunu tüm çevremde görüyorum. Tüm bunları da ehl-i sünnet bir müslüman olarak yazıyorum. Haman
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 21:47
5
Ne hamaneyi kardeș sen avukatımısın yemende açlıktan hastalıktan kırılan çocuklar suriyede zulüm senin umrunda değil heralde kușu öldüğü için bașsağlığına giden peygamberin ümmetiyiz biz.
yusuf akkuş 01 Ocak 2018 12:33
beyfendi meselene ne rejim nede radikallik mesele kuresel guçlerin ıktıdar savaşları, abd ve israilin toplumların akan kan ve göz yaşlarından menfaat sağlamaları
Akif 01 Ocak 2018 13:57
1
Dabi dabi !!! İran halkı mutluluğundan sokakta. Yaw bu ne ferasetsizliktir ki, kendi yumuşak karınlarımızı hiç görmeyiz. Gavur gavurluğunu yapacak. Sen adam ol, kendi sorunlarını çöz ! Biz kendi sorunlarımızı çözelim de, gavura fırsat vermeyelim, demek çok mu zor ?
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 15:45
0
Akif, eyvallah.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 16:13
1
İslamı layikiyle yaşayacağız diye kedi kanunlarını uydur,üst tabaka refah içerisinde hayatını idame ettirsin halk sürünmekten zelil olup yeter artık diye bağırınca hemen dış güçlerin oyunu diye martaval oku...İrandan türkiyeye gelenlerle bir haspial oluver da nasıl bir yaşam olduğunu belki anlama fırsatınız olur.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 12:19
menfaatleri için haksızlıklara susanlar,daha çok para ve dünya malı için inanmadıkları gibi konuşanlar, adaletsizliği yapan kendilerinden olunca 'olur öyle' edasında takınanlar, ülkenin geldiği durumun vahametini anlamayan anlamak istemeyenler, lafa gelince en vatansever kendileri olanlar ama çocuklarına bedelli yaptıranlar, dışarıdan bakınca avrupalı sanacağımız,makyaj yapan,açık giyinen ama osmanlı seviciliği yapan kimi kadınlar (bunun tezatlığını uzun uzun anlatmak isterdim); hepiniz tutarsızlıklarınızla, dünya hırsınızla, adaletten uzaklaşmanız
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 17:33
0
yorumum eksik kalmış tamamlıyorum: adaletten uzaklaşmanızla bu ülkeye zarar verdiniz.unutulacaksınız çoğunuz.
Mustafa 01 Ocak 2018 11:56
Hersey Allah ile kul arasinda, dini, politik cikarlar icin kullanan Iran liderlerini sonu ya ulkeyi terk etmektir.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 13:37
8
Şah da ülkesini terk etmişti... O da Allah ile kul arasına mı girmişti?
cemal 01 Ocak 2018 11:46
insafsızca bir yazı olmuş adın gibi inandığın kutsal gibi biliyorsun ki iran mazlumların sığınağı ve devrimci hareketlerin lokomotifi ama masken hücrelerine kadar düştü..
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 20:09
3
Senin bir karis sakalli mollalarinin elinde Suriyeli cocuklarin kani var. Yatacak yerleri yok.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 11:21
Ben de İran'ı gezen ve bilen biri olarak tespitlerinizi çok doğru, eleştirilerinizi yerinde buldum üstadım. Kelamı ve kalemi Yaradan'a yemin olsun ki hem iç siyasette hem de dış siyasetteki görüşlerinizde cesur ve müsbet yazılar yazdığınıza şahitlik ederim. Her ne kadar nadirattan olan bazı görüşlerinize katılmasam da... Vesselam.
D 01 Ocak 2018 11:18
Başkanlık sistemi irandaki gibi bir problemi ortaya çıkarır mı.devletin olanaklarından faydalanamayan ama vergi ile ezilen bir grup.Yandaşlik yüzünden hak ettiği halde işe giremeyen mutsuz bir grup
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 11:16
Atatürk ve arkadaşlarının doğru düşündüğü bir kez daha ortaya çıkıyor. Seçimler olmasa Türkiye'de patlar
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 13:25
1
Eğitimli adam yorumundan belli oluyor. Adam nasıl çözdü sorunu ama. Eğitim şart arkadaş.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 13:26
0
Seçimlerin olup olmaması sadece meselenin bir unsuru kardeş...Asıl önemli olan cumhuriyetin demokratik niteliklere kavuşması...yoksa seçim dediğin İran,Azerbeycan,Özbekistan vb. Pek çok ülkede var; hepsinin adı Cumhuriyet ;ama hepsi namussuz cumhuriyetler...
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 14:43
12
çok doğru; atatürk olmasaydı isviçre de demokrasiye kavuşamazdı.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 21:19
1
Mustafa kemal bir dünya lideridir: mesela medeni kanunu ceza kanununu falan hep o icat etmistir. Bunlar olmasa idin ne olurdun dünyanin hali acep
nuray 01 Ocak 2018 11:16
Ne olacak CIA MOSSAD Bilumum şer güçler iş başında.İran ın "gezi "si.Her yerde aynı numara.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 14:03
1
Kanımca nuray, reçel yapmayı , turşu kurmayı bilmiyordur. :))) İran, ülke kaynaklarını sürekli savaşlarda çar çur ederek, kendi halkını fakirleştirdi, bacım. Dış yayılmacılık halkına mutluluk getirmedi. Aynı hatayı şimdi Türkiye'mi yönetenler yapıyorlar.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 10:55
Din üzerinden siyaset yaparsan sonuç bu olur ülkemizde maalesef aynı yöne evriliyor. Bunu bazıları hemen soroslara ajanlara ihale ettiler ama iran halkının niye hatemi kerrubi,veya musavi hatta Pehlevi sloganları atıyor.Dini bir görünümle siyaset yapıyorsanız halka hizmet içiniz diyorsanız yaşam koşullarınız halktan farklı olmayacak,oradan zengin oluyor büyük mal mülk kazanmışsanız halk bunu affetmez. Dikkatli olmak lazım.
gökhan 01 Ocak 2018 10:47
akp hükümeti neden sessiz komşudaki bu yangına
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 12:30
0
suriye'ye karıştılar da noldu?çok zararlı çıktık.milyonlarca suriyeli geldi.sayıları hızla artıyor.bilinçsizce çocuk yapıyorlar.en güzeli ne olursa olsun barıştır.savaşın kimseye faydası yok.bence oraya hiç karışmasınlar.bizim ülkemiz de öyle karışabilir Allah korusun
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 13:57
13
ama herşeyi de ak partiden beklemeyin canım az da siz gezi zekalılar bir yardımcı olun iranlı devrimci kardeşlerinize, kafanıza taş gelir diyemi korkuyorsunuz, ama bu devrim ya.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 21:20
0
Gökhan git irana devrime ortak ol kocum
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 10:43
Laiklik...huzur içinde yat mustafa kemal paşa..
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 13:31
14
Çağır gelsin... İran'ı da kurtarsın. Admınız ölümsüz ya...
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 13:54
12
he ne güzel ikna odaların da milleti ikna ediyordunuz ya, ikna olmayanlar doğru hapse, ne güzeldi o yıllar, ışıklar içinde yatsın.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 14:07
0
Hakan böyle bir yorum alacağını hesaba katsaydı, bu yazıyı yazmazdı. :)) Şaka bir yana “devletleşmiş din” hiçbir zaman insanlığa huzur getirmedi. Dinler karşısında eşit mesafede duran, hukukun üstünlüğüne inanmış laiklik tek çözüm.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 15:26
10
Bu gün 10 Kasım mı?
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 21:21
2
Özlemissin herhalde postal izini
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 21:51
0
21:21, 15 Temmuz'da millete dayılanan postallının halini gördük.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 10:43
Müslümanlar ekonomik refah ve özgürlük istiyor
KAraDaşlı 01 Ocak 2018 10:35
Şu sorunun cevabı herşeyi anlatır : müslümanlar iktidara niye gelir dünyalık içinmi? Allah'ın yeryüzündeki adalet ve hakkaniyet eli olmak için mi? Yazarda, sorunun bu olduğunu bilmediğinden sağdan soldan derlemelerle yazısını oluşturmuş .
Taraf okuru 01 Ocak 2018 11:14
7
SURİYE'DE 600.000 İNSANI CANİCE KATLEDEN 10.000.000.İNSANI YERİNDEN YURDUNDAN EDEN ALÇAK ESADIN HAMİSİ VE YARDIMCISINA MÜSLÜMAN DEMEK İÇİN İNSAF SAHİBİ OLMAK GEREK.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 12:35
2
Bu nasıl bir kibir? Sen kimsin ki Allah'ı yeryüzündeki eli olabileceğine inanıyorsun?
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 15:33
6
12:35, Bakara 30. Ayet: (Ey Resûlüm!) Hani Rabbin meleklere: “Ben, yeryüzünde (hükümlerimi yerine getirecek) bir halife (yetki ve yöneticiliğe elverişli insan)[15] yaratacağım.” demişti ........"
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 10:17
İran için Türkiyeye karşı savaşırım diyen yavşaklar bakalım ne diyecekker?
cem 01 Ocak 2018 10:16
tüm dünya insanları batılı gibi müreffeh bir hayat sürmek istiyor, gerisi hikaye..
nuray 01 Ocak 2018 11:13
14
Batılı gibi müreffeh hayat sürmenin yolu afrika ortadoğu ve diğer enerji kaynakları olan ülkeleri sömürmek,halklarının tepesine binmek ve ölümlerine sessiz kalmaktan geçiyor.Batılı müreffeh hayat başkalarının kanları ve gözyaşları üzerine kurulu.
Kendimi bildim bileli İslamcıyım. İran Devremine hiç bir zaman İslam devrimi demedim. Devrimin ilk yıllarında İran İstanbul Başkonsolosluğunun dağıttığı broşürlerde, İslamın ışığında neler yapacakları yerine Sahabenin önemli simalarına hakaret ediyorlardı. Ama İslam Devletinden rahatsız olanlar İslamla Alakası olnayan bu idareyi İslama hakaret için hep kullanmışlardır. Şimdi yapılanda budur. Daha bir kaç ay önce, Suriye hadisesinde Erdoğan’a yüklenenler, mevcud İran yönetimlni beş bin yıllık devlet tecrübesi ile hareket ediyorlar diyerek öv
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 12:37
2
Gerçek İslamı başkaları değil ama sen biliyorsun yani
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 13:27
2
12:37, İran’ı kır yıldır Mollar yönetiyor. Ama milletin gözü hala gavurlukta. Neye yaradı İslam Devleti. Milleti gavurluğun kucağına itti... Şah döneminde dine yönelen millet, mollalar yönetiminde Şahlığı arıyor... Ne garip bir durum... Not: Amerika İran’ı, kırk yldır sosyolojik bir laboratuar olarak kullanıyor. Aynen Küba gibi. Dangalak mollar da bunun keyfini sürüyor... Buna rağmen Amerikanın ya da hiç bir dış gücün İran’ın iç işlerine karışma hakkı yoktur... Mollalar ve İran halkı aklını başına almalı, memleketlerini emperyalizme meze
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 10:12
Seni alabilirmiyim lakin senin bu yazdıklarını İran için değil Türkiye için yazmış gibi okuyorum şimdide en yakınındaki arkadaşlarına partinin kurucularına Başbakanlık yapmış Cumhurbaşkanlığı yapmış Meclis başkanlığı yapmış arkadaşlarına hain vede basın için de sizin içinde olduğunuzun basın bir şekilde istediğimizi yazamadığınız muhalif olsun yada aynı düşünmeyen kendi dostları veya taraftarları yada partilileri olsun farklı me görüş beyan ediyorlarsa hain ilan edilmeleri doğal değil bilinçli yapılan aslında çok önceden içlerinde
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 21:24
0
Yani baska tutunacak daliniz kalmadimikide simdi silik bir politikacidan medet umuyorsunuz
evin 01 Ocak 2018 10:11
ekmeğin gramajı ile ilgili yazdığınız "inanılmaz" yazıdan sonra sizin yazılarınıza ilgimi kaybettim kusura bakmayın. o yazıda yaptığınız "çarpıtma" size güvenimi bitirdi...
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 13:54
5
evin bak iranlı devrimci, kardeşlerin ayaklanmış hadi bir el atın onlara dicem ama sen gramajdan bahsediyon, doğru kim gidecek bu soğukta irana demi, otur sıcak evinde salla hükümete.
AHMET ERKAN. 01 Ocak 2018 10:10
SAYIN YAZAR sizi tebrik EDERİM.GÜZEL BİR İNCELEMEOLMUŞ. bir veli kuldan dua istendiğinde şöyle edermiş. ALLAH KALBİNİZDEKİ VAHŞETİ GİDERSİN ÜNSİYETE TEBDİL EYLESİN . BU VAHŞET REJİMİN YENİ SINIFININ KORUNMASI RİYASETİN ELDEN GİTMEMESİ İÇİN OLDUĞU KADAR İNSAN TABİATINDA OLAN VAHŞETLEDE İLGİLİ. İNSAN EN YAKIN ÇALIŞMA ARKADAŞLARININ HUKUK ADINA YAPTIĞI MASUMANE ELEŞTİRİYİ BİLE İHANET TELAKKİ EDERSE HERZAMANKİNDEN FAZLA BU DUAYA İHTİYACIMIZ VAR.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 08:54
Orda iyi ekmek var. Yüzbinlerce insan ekmeğini din sömürüsü üzerinden kazaniyor. Kolay kimse iktidarini ayricaliklarini birakmiyor zaten.İyice nefret etsinler bu simsarlardanki tarihin çöp sepetine bir daha geri dönmemek üzere atılabilsin.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 10:12
2
Seni alabilirmiyim lakin senin bu yazdıklarını İran için değil Türkiye için yazmış gibi okuyorum şimdide en yakınındaki arkadaşlarına partinin kurucularına Başbakanlık yapmış Cumhurbaşkanlığı yapmış Meclis başkanlığı yapmış arkadaşlarına hain vede basın için de sizin içinde olduğunuzun basın bir şekilde istediğimizi yazamadığınız muhalif olsun yada aynı düşünmeyen kendi dostları veya taraftarları yada partilileri olsun farklı me görüş beyan ediyorlarsa hain ilan edilmeleri doğal değil bilinçli yapılan aslında çok önceden içlerinde
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 08:40
Guzel bir tahlil. Fikri hurriyeti saglayip, refah ve zenginliği yaymak yerine bir gruh iktidari eline geçirip haklı ve farklı talepleri görmezse pusuda yatan düşman ve emperyalistlere de malzeme verir. Muhalif olmayan rejim sağlıklı olamaz
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 07:54
Yazının başlığını değiştirip “Türkiye’de ne oluyor , niye oluyor” diye yazsanız hiç şaşırtıcı olmazdı
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 07:13
Davutunoglu gitmeseydi darbe olmaz dinin ıran versiyonu muntazari olsaydı hayat pahalılığı olmazdı güneş yapmazdı kar usutmezdi vahlar size düşünen yazar lar
kararlı okuyucu 01 Ocak 2018 06:47
Hayatın amacı hayat vericiyi tanıyıp severek ona dehalet etmek suretiyle ebediyete hazırlanmaktır, islam bunun yolu ve metodudur, menfaat amacıyla siyasete alet eden münafık olmak suretiyle en aşağılık seviyeye düşer, allah korusun.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 13:33
1
“İslamı siyadete alet etmek” diye başlayan her sözden tiksiniyorum. Çünkü bu lafın arkasında, Müslümanları keriz yerine koymak var...
kararlı okuyucu 01 Ocak 2018 06:39
Allahın dediği olur
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 16:45
0
Kimse de Allah'ın ne diyeceğini bilemez
Karar Okuru 01 Ocak 2018 06:23
Mollalar kendini Allah yerine koyunca Iran'in yarasi acildi. Sinek de Amerika'dan geldi. Bizde de Allah'in golgesi olma iddiasi olanlar var. Allah muhafaza. Allah ile kulun arasina kimse girmemeli.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 06:10
iran'da sorun sadece ekonomi degil. Insanlar dinin kiskacindan kurtulmaya calisiyor. Seriatla yonetiliyorlar. Mollalar kan kusturuyor millete 40 senedir.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 17:52
5
İran'da şeriat mı var. Çoğuna Ömer ismi koyamazsın, bu nasıl İslam şeriatıdır...
galib 01 Ocak 2018 02:34
dışarıya yönelik olarak zihnin de kalemin de çok özgür ve de güçlü.
Misafir 01 Ocak 2018 02:19
Mazlum Suriyelilerin katillerinin sonunu getirecek bu olaylar.
Has Parti 01 Ocak 2018 02:04
Adaletin olmadığı yerde huzur olmuyor. O yüden Amerika'da da, İran'da da insanlar sokağa dökülüyor. Sadece vatan sevdikleri için maaş alanlar bizim gibi ülkelerde bunu 'iç ve dış düşmanlar'a bağlıyorlar. Diyelim ki bunlar doğru, yönettiğiniz ülkeyi düşmanların cirit atmasına elverişli hale getirmek 'kötü yönetim' değil midir?
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 12:21
8
ABD seçimlerine müdahale ettiği için Rusya'yı suçluyor,suçluyor derken Başkan Trump Ruslar sayesinde seçildi diye soruşturma yürütüyor, Almanya ve İngiltere aynı şekilde, bu ülkeler güçlü olduğu için mücadele edebiliyor, bizim gücümüz kısıtlı. Zannediyor musunuz bu ülkeler Türkiye 'de bir şey yapmıyor. Hırsız içerideyse kapı kilit tutmaz, beka mücadelesi denilen bu, hırsızı evin dışına atmak. Hırsızın sarılabieceği tek dayanağı özgürlük, demokrasi lafları. Kusura bakmayın Türkiye'den daha özgür bir ülke yok.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 01:54
"Dahası, “İran İslam Cumhuriyeti” ile İslam’ı tefrik edebilecek kadar şuur sahibi olmadıkları için İslam’dan uzaklaşan kimselerin çoğalmasına yol açar." Bu son cümleniz, gelecekte olacak olan bir kötülüğün habercisinden çok, gelinen noktanın sebebidir. Çünkü türlü, kırk yıldır adı İslam Cumhuriyeti olan bir devletin halkı, dünyada namaz kılma oranı en az ülkedir.
Sanki Türkiyenin son 15 yılını özetlemişsin...
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 03:16
2
Yorumunla hissime tercuman olmussun. Son 15 sene degil ama son yillardaki donusum, sanki munafiklastiran bir rejim tesisine gidis gibi. Hele basiretli elestiri ve uyarilarin bile hain bozguncu ilan edildigi son gunlerde....Hakan bey bir an son donemimizi mi anlatiyor diye bir dejavu hissi yasadim
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN