Asgari ücret görüşmesine TÜİK damgasını vurdu

Asgari ücret görüşmesine TÜİK damgasını vurdu

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 3. toplantısına TÜİK damgasını vurdu. Kurum asgari geçim tutarlarını bu kez paylamadı. Aynı zamanda TÜİK'in tartışmalı enflasyon rakamları üzerinden teklif sunan işveren asgari ücretin 3 bin 100 lira olmasını savundu. TÜRK-İŞ ise en az 3 bin 900 TL olması gerektiğini ifade etti.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ev sahipliğinde yapılan toplantısı gergin geçti. Toplantı sonrası yapılan açıklamalarda TÜİK verileri çıkmazı yaşandı. Komisyon TÜİK'in asgari geçim tutarı rakamlarını açıklamaması üzerine Çalışma Bakanlığı, TÜİK'in esas aldığı rakamları açıkladı.

Öte yandan TÜRK-İŞ asgari ücretin en az 3 bin 900 TL olması gerektiğini savunurken, TİSK ise 3 bin 100 olması gerektğini öne sürdü. TİSK adına konuşma yapan Genel Sekreter Akansel Koç ise 3 bin 100 gibi bir rakam söylemediklerini söyledi. Fakat, Akansel'in ağzından başka bir rakamda çıkmadı.

3. asgari ücret toplantısı sona erdi. Patron sendikası TİSK asgari ücretin 3100 TL olmasını isterken, yetkili işçi sendikası TÜRK-İŞ 3900 TL talebinde bulundu. Asgari ücretin belirlenmesi 4. toplantıya kaldı.
Asgari ücret görüşmelerinin başından beri yüzde 25-30 bandında zam kulislerde konuşuluyordu. Ortalama beklenti ise 3 bin 500 ile 3 bin 600 civarında zamdı.

Toplantının ardından yapılan açıklamada ilk olarak söz alan Çalışma Genel Müdür Nurcan Önder, "TİSK asgari geçim tutarını 3.100 TL, Türk-İş 3.579 TL öngörüyor" dedi. Önder, asgari ücrete son toplantıda karar verileceğini duyurdu.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun üçüncü toplantısı Türkiye İşveren Sendikaları (TİSK) ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantı sonrasında açıklama yapan Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, "TİSK asgari geçim tutarını 3100, TÜRK-İŞ 3579 lira olarak öngörüyor" dedi.

Önder, "Yaptığımız hesapta Hacettepe tarafından verilen parametrelere rakamları karşılaştırdık. Bu rakamlara göre, 2 bin 979 lira ile 3 bin 567 lira arasında eski formüle göre değişiyor. TİSK bu rakamı 3 bin 100 lira olarak daha uygun buluyor. 3 bin 567 liraya Türk-İş diyor ki ben daha farklı besin kaynaklarını tercih ederim diyerek bu rakam da 3 bin 900’ün altına düşmez diyor. Bugün için net bir tarih henüz belirleyemedik" diye konuştu.

Önder, şunları söyledi:

"İkinci toplantıda TÜİK'ten her sene Hacettepe Üniversitesi'nden aldığı verileri paylaşıyordu. Bugün komisyon olarak hesabı burada yaptık. Yaptığımız hesapta Hacettepe verilerinden verilen parametrelerle rakamları bir araya getirip karşılaştırdık. TÜRK-İŞ ve TİSK arasında itirazlar var. TÜRK-İŞ rakamlar kalori hesabına göre yapılıyor bunların fiyatları fark ediyor. Biz daha fazklı ücretler belirliyoruz. TİSK Türkiye'de işçiler sadece ağır işçi çalışmıyor Türkiye ortalamasının alınması gerekli diyor. Belli hesaplar yaptık, eski formüle göre asgari geçim tutarı 2 bin 979 lira ile 3 bin 567 lira arasında değişiyor. TİSK 3 bin 100 lira olarak daha uygun buluyor. Türk-İş 3 bin 900'ün altına düşmez dedi. Bu Hacettepe beslenme kalıplarına göre yaptığımız bir parametre. Asgari ücret bu komisyonun kararına göre belirlenecek. Bu toplantıda özellikle çalışanlarla ilgili işçi ve işveren taraflarının bazı konularda mutabık bazı konularda farklı görüşleri oldu."

TÜRK-İŞ GENEL SEKRETERİ : REFAH SEVİYESİNİN ARTACAĞI BİR SEVİYE BULAMADIK

TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Nazmi Irgat, anlaşmazlığı "Çalışanların refah seviyesinin artacağı bir seviye maalesef henüz bulamadık. Erken bitiririz gibi düşünmüştük ama şu anda böyle bir konumda olmadığımız da ortaya çıkmış oldu" sözleriyle anlattı.

Irgat, şöyle devam etti:

"İçinde bulunduğumuz şartlar içerisinde asgari ücretli ve tüm çalışanların sıkıntılarını giderecek bir asgari ücret olsun istedik. Size iyi yorumlar aktardık ancak geldiğimiz yolda aynı durumda değiliz. Komisyonun sağlıklı bir karar vermesi söz konusu olamadı. TÜİK’in açıkladığı enflasyon ile gerçek hayatta yaşadığımız enflasyonda fark var. Döviz kurlarının yüzde 85 arttığını görüyoruz. Son 1.5 ayda anormal şekilde artan enflasyon insanların alım gücünün düşmesi dar gelirli insanları daha da zora soktu. Yaşanan enflasyon çarşı Pazar enflasyonunun ve büyüme rakamları da açıklanıyor. Büyümeden de refah payı alacağımız bir asgari ücret bekliyoruz. Ancak şu ana kadar bunu sağlayamadık. Asgari ücretlinin gülümseyeceği ve refah seviyesinin artacağı bir asgari ücreti bulamadık. Bir toplantımız daha olacak ama başlangıçta erken bitiririz gibi düşünmüştük. 2022 yılı değerlendirme hesapları yapılsın istedik ancak benim kanaatimce öyle bir konum olmadığı ortaya çıkmış oldu.

'TÜİK RAKAMLARI AÇIKLAYAMADI'

İşverenlerimizin büyük itirazı üzerine TÜİK rakamları açıklayamadı komisyon başkanımız açıkladı. Enflasyonunda 435 kalemde değerlendirme yapıyor ancak asgari ücretlinin ana kalemi 30 civarındadır. Kira, konut ulaşım vs ele alındığı zaman yüzde 50’den fazla arttığını görüyoruz. Tespitinde bunların dikkate alınacağı kanaatiyle asgari ücretin milli gelirden pay alacak bir yapıya ulaşması beklentimizdi. Önümüzdeki toplantılarda bunu umarım gideririz."

TİSK: TÜİK RAKAMLARINI ESAS ALIYORUZ

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç ise topu Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) enflasyon verilerine atarak "Farklı enflasyon rakamları açıklayan kuruluşlar var ama biz TÜİK'i esas alıyoruz" dedi: "3 bin 161 gibi önerilmiş bir rakam olmadı. Enflasyona karşı çalışanlarımızı koruyacağız. Devletimizin resmi kuruluşu TÜİK’in açıkladığı tüm rakamlar bizim için geçerlidir. Bizim esas aldığımız kurum TÜİK’tir."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (16)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
16 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN